Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#2665
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,823
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Nu, pentru ca a fost crescuta in No si nu in Ro.
Lucrul asta il va crede indiferent ca se afla in No, Ro, USA sau oriunde in lume.

Quote

Faza cu "gresit si imoral" nu vine de la sexul/sexele parintilor,
Ba da, chiar are treaba fie ca vrei sa crezi sau nu. Cand tu fiind copil si nu reusesti sa intelegi toate dedesupturile mintii umane dar esti destul de constient cum arata un barbat si cum arata o femeie atunci iti vei pune intrebarea, retorica oarecum, de ce naiba parintii tai sunt barbatii cand de jur-imprejur vezi numai familii formate dintr-un barbat si o femeie.

Quote

ci de la spiritul intolerant si violent in care am fost crescuti in Ro.
Iar lucrul asta nu are treaba cu nici un spirit violent sau intolerant. Defapt nu stiu ce legatura are afirmatia asta cu spiritul intolerant si violent legat de perceptia unui copil asupra familiei.

Bun, acum hai ca poate nu am fost clar de la inceput si nu m-am exprimat eu corect: Nu am nimic impotriva gay, lesbi sau ce-o mai fi existand atata timp cat isi vad de cadrul lor intim. Eu, daca cititi un pic mai atent, ma refeream la familiie in care sunt inclusi copii.
Iar faza aia cu facebook-ul, da, era o adolescenta care s-a casatorit cu alta adolescenta cand nici macar liceul nu il avea terminat deci tind sa cred ca nu erau majore.

#2666
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsyndrome13, on 26 noiembrie 2016 - 23:41, said:

ci de la spiritul intolerant si violent in care am fost crescut in Ro.
Imi pare rau pt tine :console: si de aceea am taiat un i, pt ca, evident, nu toti am fost crescuti la fel.

#2667
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Vorbea de societatea romaneasca, care nici acum nu accepta asa ceva, ce sa mai vorbim de acum 40 de ani, in ce fel erau vazuti atunci, cam asa am fost crescuti toti.
Nici pe mine nu ma deranjeaza atata timp cat nu se interseacteaza cu viata mea.
Daca asa ganditi toti, v-ati intrebat cum ati reactiona daca s-ar intersecta cu viata voastra? De exemplu copii vostri?
Eu am avut o vecina care mi-a povestit ca fata sotului ei are o prietena, a spus clar ca fata este educata ca nu le creeaza alte probleme, dar ca ei nu sunt de acord si ca nu au ce sa-i faca di ca le este intr-adevar frica pt ca mai au 2 minore in familie, sa nu urmeze acelasi exemplu.
Cat de legala si tolerata este aceasta chestiune in Fi sa stiti totusi ca oamenii de rand nu o prea accepta.

Edited by Siisti, 27 November 2016 - 00:41.


#2668
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,823
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 27 noiembrie 2016 - 00:26, said:

Imi pare rau pt tine :console: si de aceea am taiat un i, pt ca, evident, nu toti am fost crescuti la fel.
Karhule, si chiar daca am crescut intr-un mediu violent nu cred ca asta s-ar reflecta neaparat in totalitate in viata cuiva. Eu am mai spus-o si pe alt topic unde chiar se discuta pe baza unor cercetari...

Quote

Nici pe mine nu ma deranjeaza atata timp cat nu se interseacteaza cu viata mea.
Corect. Cred ca pentru multi aceasta este defapt granita intre a accepta si a nu accepta acest stil de viata. Sunt multe de zis...dar nu am loc si nici nu e pagina corecta.

#2669
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

View PostKarhu, on 27 noiembrie 2016 - 00:26, said:

Imi pare rau pt tine Posted Image si de aceea am taiat un i, pt ca, evident, nu toti am fost crescuti la fel.
Deci unii au crescut intr-o Romanie mai toleranta si mai nonviolenta, altii in Vaslui ? Eu totusi tind sa cred ca mediul (nu doar familia, pentru ca dupa cum am mai insinuat si mai sus nu familia te formeaza in totalitate ca om, o foarte mare parte ii revine mediului si societatii in care ai crescut ) in care am crescut cu totii a fost si este intolerant

Edit: Vrei sa spui ca pe vremea cand aveai tu 15 ani daca te duceai acasa cu prietenul tau gay parintii erau OK cu asta ?
Edit2: Cate ore de educatie sexuala in plus fata de "noi" ai avut la scoala in care sa se vorbeasca deschis despre asa ceva ? Pot sa jur ca elevii din tarile nordice au la activ mult mai multe ore de asa ceva decat noi, toti cei crescuti in Ro Posted Image

View PostSiisti, on 27 noiembrie 2016 - 00:35, said:

Cat de legala si tolerata este aceasta chestiune in Fi sa stiti totusi ca oamenii de rand nu o prea accepta.
Depinde de generatie, cei care-s mai in varsta nu prea accepta asa ceva. Tinerii, insa, cam da

View PostSiisti, on 27 noiembrie 2016 - 00:35, said:

Nici pe mine nu ma deranjeaza atata timp cat nu se interseacteaza cu viata mea.

A tolera nu inseamna "ok, inteleg ca exista si de astia, asta e sa fereasca Dumnezeu sa ma intalnesc cu unul", ci mai degraba in momentul in care se intersecteaza cu tine sa ai o atitudine toleranta ( sa nu te enerveze, sa nu ti se ridice pulsul, sa nu te simti atacat/ofensat, sa-i tratezi indiferent de preferintele sexuale la fel ca pe restul ) . Cati dintre noi am fost crescuti in spiritul asta, repet ?

View Posttehnics, on 27 noiembrie 2016 - 11:40, said:

...intre a accepta si a nu accepta acest stil de viata. Sunt multe de zis...dar nu am loc si nici nu e pagina corecta.

De ce nu e pagina corecta, daca problema despre care vorbesti nu ar fi adusa in discutie daca locuiai in Ro si nu in No ? Mie mi se pare ca acest stil de viata este mai degraba un stil caracteristic societatilor nordice decat celor balcanice, iar aici suntem pe topicul general al societatilor nordice: daca locuiam in Ro ar fi trebuit sa invatam sa toleram cu totul altfel de comportamente Posted Image)

Edited by syndrome13, 27 November 2016 - 12:38.


#2670
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
syndrome - colegul se refera la faptul ca topicul se refera la stilul de viata si ce tine de viata in tarile nordice, insa nu dezbate psihologia umana vizavi de anumite aspecte, care deja nu mai tin cont de tara din care sau in care esti.

asa ca daca se vrea a se discuta altceva decat stilul de viata, mai degraba va mutati cu discutia pe aria de psihologie unde se poate purta discutia in voie si unde se poate dezbate factorul psihologic ce sta la baza acceptiunii unor concepte.

#2671
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Se stie clar ca Suedia a avut "initiativa", pe cand era legal in Suedia in celelalte tari nordice nu era legal asa ca multi s-au mutat in Suedia.
@ Syndrome13 unul dintre motivele de "kiusaminen" (necajire) in scoli este si acesta, dupa cum am citit.

#2672
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSiisti, on 27 noiembrie 2016 - 00:35, said:

Vorbea de societatea romaneasca, care nici acum nu accepta asa ceva, ce sa mai vorbim de acum 40 de ani, in ce fel erau vazuti atunci, cam asa am fost crescuti toti.
Nici pe mine nu ma deranjeaza atata timp cat nu se interseacteaza cu viata mea.
Daca asa ganditi toti, v-ati intrebat cum ati reactiona daca s-ar intersecta cu viata voastra? De exemplu copii vostri?
Eu am avut o vecina care mi-a povestit ca fata sotului ei are o prietena, a spus clar ca fata este educata ca nu le creeaza alte probleme, dar ca ei nu sunt de acord si ca nu au ce sa-i faca di ca le este intr-adevar frica pt ca mai au 2 minore in familie, sa nu urmeze acelasi exemplu.
Cat de legala si tolerata este aceasta chestiune in Fi sa stiti totusi ca oamenii de rand nu o prea accepta.

surpriza cea mare a fost cand cu legalizarea casatoriilor gay in franta.
acea societate considerata foarte deschisa pe baza lumii artistice/literare/boeme s-a vazut ca este foarte conservatoire...
deci si la case mai mari este la fel...

https://en.wikipedia...riage_in_France

Edited by avenirv, 27 November 2016 - 13:09.


#2673
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Citesc postarile de cateva zile ... si de fiecare data imi revin in minte urmatoarele ...
"cand orizontul unei persoane se restrange, se tot restrange pana ce ajunge un punct.  Acela e punctul lor de vedere! .."
mai departe ... doriti sa filozofam ?!?!

#2674
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Legat de offtopic:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PKVdkEeck7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai departe e de poiana.

View Postdragooj, on 26 noiembrie 2016 - 17:48, said:

NU trebuie prea multa geografie ca sa realizezi ca nu doar berlinul este problema la nemti.
TOT estul, si asta dupa 26 de ani de la unificare!
https://en.wikipedia...n_states_by_GDP

Edited by vladdy99, 28 November 2016 - 10:35.


#2675
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,823
  • Înscris: 01.11.2005

View Postnudaunume, on 27 noiembrie 2016 - 16:06, said:

"cand orizontul unei persoane se restrange, se tot restrange pana ce ajunge un punct.  Acela e punctul lor de vedere! .."
mai departe ... doriti sa filozofam ?!?!
Legat de propozitia ta filozofica eu am varianta mea " cand privesc orizontul si aleg sa privesc intr-un anumit punct, acela este punctul meu de vedere " .
De filozofat...in alta parte cum a zis si Dany.

@vladdy99: wow. clipul ala mi-a zburit un pic parul. Nu stiu daca chiar daca asta a fost intentia celor de la IKEA cu reclama asta....dar sunt sigur ca au atins un punct sensibil.
Dupa cum am mai spus-o sus: Trist, trist, dar adevarat.
Iar in Norvegia nu este nici o problema vis-a-vis de asta...adica pentru parinti e absolut normal daca parintii nu locuiesc impreuna iar copilul este cel care se plimba cu boceluta cand la unul, cand la altul, doar pentru ca parintilor li se pare ceva normal si mai mult de atat, cand parintii sunt singuri, adica nu sunt implicati intr-o alta relatie stabila ( adica nu aventuri de un week-end ).
Mie clar nu mi se pare ceva normal pentru ca simt ca in astfel de cazuri e doar o fuga de responsabilitate si o lasitate materna.

Edited by tehnics, 28 November 2016 - 12:14.


#2676
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Posttehnics, on 28 noiembrie 2016 - 12:13, said:

@vladdy99: wow. clipul ala mi-a zburit un pic parul.
Este o reclama. Si reprezinta o solutie pt societatea muedeza.
Parte din conceptul   "Där livet händer"

View Posttehnics, on 28 noiembrie 2016 - 12:13, said:

Mie clar nu mi se pare ceva normal pentru ca simt ca in astfel de cazuri e doar o fuga de responsabilitate si o lasitate materna.
De acord cu tine. Dar observi ca problema nu o contituie sexul persoanelor implicate ?
Aia e alta mancare de peste si nu isi are locul aici.

Edited by vladdy99, 28 November 2016 - 12:23.


#2677
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,823
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvladdy99, on 28 noiembrie 2016 - 12:20, said:

De acord cu tine. Dar observi ca problema nu o contituie sexul persoanelor implicate ?
'Ai ce ma bucur ca ai pus intrebarea asta. Pai exact fix asta am vrut eu sa subliniez mai sus cu cateva posturi si anume un copil are parinti mama si tata, femeie si barbat nu o relatie dintre persoane de acelasi gen ca la naiba, daca vroia, natura asta ne facea hermafroditi si toata lumea era happy.. Iar asta reiese clar, cu subiect si predicat din ce spune femeia aia :  Leon, Your Dad is here. Adica tatal.

Doi la mana, clar au vrut sa iasa asa, cu mama si tata, pentru ca altfel cred ca intindeau prea mult coarda cu acelasi sex,  s-ar fi rupt ar fi fost exact ca-n realitate...i-ar fi plesnit peste fata si sunt sigur ca au evitat.
Pe de alta parte acum stai si te intrebi ce e mai bine pentru un copil: sa stai pe drumuri intre mama si tata cu saptamana sau sa stai sub acelasi acoperis cu parinti de acelasi sex ? Hmm...greu de spus. Chiar ar fi o idee de titlu pentru un topic.
Si sa nu imi spuneti ca asta nu se intampla intens in tarile nordice cu binecunoscutul ajutor al protectiei copilului ( da, stiu nu am vrut sa aduc subiectul in directia asta dar... ).

View Postvladdy99, on 28 noiembrie 2016 - 12:20, said:

Este o reclama. Si reprezinta o solutie pt societatea muedeza.
Adica, din ce mi-a tradus mie ne-a gogu, se pare ca defapt asta ar fi un trend foarte ok si fericit posibil si de viitor iar sloganul materialului ar putea fi si mai potrivit daca s-ar numi "IKEA, Connecting people" dar din pacate textul apartine celor de la Nokia.
Iar directorii de marketing sar in sus de fericite ca au bagat bila neagra-n buzunarul potrivit (initial am scris "gaura potrivita" dar parca nu suna bine, dar metaforic se potriveste)
Pentru mine trendul asta este exact ca mesajele din NFS cand jocul imi spunea "WRONG WAY" desi mie mi se parea ca e directia corecta.

Edited by tehnics, 28 November 2016 - 13:36.


#2678
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Mai tehniks, dar de ce nu vezi tu partea buna a acestui lucru?!
Copii au ambii parinti in viata lor, chiar daca sunt despartiti, ti se pare mai corect ce se intampla in Romania cand intervine divortul, in multe cazuri unul dintre cei doi nu tine legatura deloc sau spre deloc cu copilul.
Si eu vad foarte multe cazuri de gen, dar sa sti ca eu am luat partea buna a acestei chestiuni, binenteles ca cel mai bun lucru ar fii sa poata copilul locuii cu ambii parinti, dar cateodata nu se poate.
Mie treaba asta sa sti ca mi se pare o dovada de civilizatie cum isi rezolva multi problema asta, fara interventia statului.

#2679
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,823
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Mai tehniks, dar de ce nu vezi tu partea buna a acestui lucru?!
Copii au ambii parinti in viata lor, chiar daca sunt despartiti, ti se pare mai corect ce se intampla in Romania cand intervine divortul, in multe cazuri unul dintre cei doi nu tine legatura deloc sau spre deloc cu copilul.
Partea buna a cui ? A ceea ce se prezinta in reclama sau a realitatii ? Ti se pare ca in realitate, in tarile nordice se intampla fix ca in reclama ? Off,Posted Image.
Reclama aia e ceva ideal, la care posibil multi cred ca daca procedeaza asa, o sa fie exact asa....si asta-i peste tot in reclame, adica ti se prezinta un produs perfect, de exemplu un sampon care iti face parul de 2-3 mai matasos, cu luciu si volum de ai zici ca o sa fii printesa daca te speli pe cap cu el...in realitate, faci matreata, te mananca capul si nici volum nu ai la par...E cam asa e si cu reclama si realitatea.

Quote

Mie treaba asta sa sti ca mi se pare o dovada de civilizatie cum isi rezolva multi problema asta, fara interventia statului.
Dimpotriva, statul va fi cel care decide in cazuri de divort unde vor sta copii si cine va avea drept de vizita. Ca altfel s-ar ar fi Posted ImagePosted Image Posted Image  pentru tutela copilului (copiilor ).

L.E. Te rog nu imi poci porecla. Pentru mine e un blazon.

L.L.E Glumesc. Posted Image. Poti sa-mi spui si Gigi Kent :).

Edited by tehnics, 28 November 2016 - 14:18.


#2680
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Aveti niste nume de ma doare capul;)).
Nu domnule, nu statul decide, parintii pot decide inainte sa ajunga in fata statului, oamenii destepti asa fac, ca daca nu se inteleg si incep sa se" bata" pe copii asa cum fac romanii nostri intervine protectia copilului.
E drept ca statul da anumite linii de urmat, dar acolo unde sunt oameni cu cap repet ei decid.
Nordicii considera ca ingrijirea copilul apartine ambilor parinti in cazul unui divort ceea ce este perfect normal nu ca la noi, ca ingrijirea ii revine numai lui masa si tac-su' se duce la insurat.
Cate cazuri de copii de care stau la tata stii in Ro?!
Eu stiu multe in Fi.
Si inca ceva, daca tac-su se insoara:) si uita de copil statul ii plateste pensia alimentara copilului si apoi statul se razboieste cu tatal sau mama depinde de caz sa-si recupereze creeantele si ca acest copil sa creascz in liniste nu in razboaiele parintilor pe bani.

Partea buna nu o vad in reclama, partea buna o vad in faptul ca mama si tatal sunt prezenti in viata copilului.
Inca nu s-a prins traiul din nord de tine, nu o spun ca pe o jignire ci ca pe un fapt, iti  trebuie ani buni ca si cetatean venind din est sa intelegi ce inseamna civilizatia, mie una recunosc mi-au trebuit.

Edited by Siisti, 28 November 2016 - 14:40.


#2681
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,823
  • Înscris: 01.11.2005
Acum sa revin un pic on-topic.
Dupa cum am spus aici pentru mine conteaza cel mai mult ce stii sa faci si cum esti apreciat intr-o companie. E, uite ca astazi a venit ziua in care am un cuvant de spus si nu numai in interiorul companiei...dar si in exterior. Lucrul asta nu mi-a adus nici macar o coroana in plus, dar sadisfactia este peste masura asteptarilor in urma mailurilor primite.

Despre ce e vb ? Pe scurt: Firma la care lucrez a cumparat softul Siemens NX pentru modelare 3D. Printre altele noi am cerut ca in pachetul de baza al softului sa se mai adauge niste functii care ne-ar salva ceva timp pentru modelare si mai ales ca alte softuri au deja aceste functii. Cei de la Siemens NX au dat-o cotita de multe ori pana la urma au zis NU. Adica aceste functii nu vor fi implementate.
Bun. Atunci i-am zis managerului: Pot sa incerc eu sa fac functiile alea ?  Le-am zis din start ca nu sunt sigur de rezultate dar eu vreau sa incerc. Au zis da si m-am apucat de treaba...mai bine zis de programare desi pentru mine e doar un hobby nicidecum jobul zilnic.
Vineri, dupa vre-o 2 luni in care am "calcat" pe nisipuri miscatoare am terminat treaba si le-am trimis mail la toti: manageri, firma de support tehnic, Siemens NX cu un filmulet in care functia creata de mine "isi arata muschii" in modelarea 3D.
Feedback-ul a venit imediat din partea colegilor, a  suportului tehnic si de la divizia de modelare din India cu urari numai de bine din teste dar cat si din implementare ( cat mai simplu si cat mai eficient) . Siemens NX din USA a tacut malc desi am primit confirmare ca au citit mailurile si sunt sigur ca au vazut si demo-ul.
Astazi primesc mail de la cei din India daca nu cumva doresc sa le dau codul sursa ca sa il implementeze in pachetul standard al Siemens NX....si asta spune multe despre sadisfactia care mi-a adus-o.
Oricum mailul celor din India sunt sigur ca vine defapt din USA, intr-un mod idirect. Dar sunt sigur ca managerul nostru le va da acelasi raspuns cum ni l-au dat si ei, adica NU...doar daca nu cumva vor avea alte beneficii...adica posibil un discount la liceente sau mai stiu eu ce.
Bun, acum ca am terminat treaba sa discutam si de beneficii asa ca dupa cum stiti, vine Craciunul si vreau concediu asa m-am dus si le-am zis: Eu acum de Craciun vreau sa stau mai mult in Romania,...nu mult, doar 7 saptamani si voi lucra din Romania Posted Image.
Raspunsul a fost clar: Nici o problema.
Deci, cum e cu salariile alea mari ?


Quote

Cate cazuri de copii de care stau la tata stii in Ro?!
Nici unul. Dar nici in Norvegia nu am auzit de vre-un caz in care copii sa stea la tata. In toate cazurile care le-am auzit, copii stau la mama.
Bine, asta nu inseamna ca nu exista deloc situatii cand copii stau la tata. Si ma refer la ambele tari.

Quote


Inca nu s-a prins traiul din nord de tine, nu o spun ca pe o jignire ci ca pe un fapt,
Foarte corect si nu o iau ca o jignire ci doar ca o constatare.
Dar faptul ca nu s-a prins traiul asta de mine, asta nu inseamna ca am si orizontul ingustat doar ca e alt life-style si ca Romania ar fi pe "WRONG-WAY". Nicidecum.

Edited by tehnics, 28 November 2016 - 15:46.


#2682
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 28 noiembrie 2016 - 15:38, said:

Nici unul. Dar nici in Norvegia nu am auzit de vre-un caz in care copii sa stea la tata. In toate cazurile care le-am auzit, copii stau la mama.
Nu stau alternativ, cate o saptamana la fiecare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate