Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Justificare bani depozit

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Daca trec mai mult de 4 ani de la moartea parintilor, atunci statul iti ia impozit 1% din valoarea bunurilor ce fac obiectul succesiunii. Insa daca o faci la timp, nu platesti decat taxa la notar.

#38
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 LadyLara, on 12 ianuarie 2016 - 11:51, said:

Buna ziua,

As dori sa deschid un depozit la banca pentru banii primiti la nunta in urma cu cateva luni. Puteti sa imi spuneti care este suma maxima pe care o pot depune la banca (bani lichizi) fara a fi nevoie de justificare? Citisem ca este 5000 de euro si ca poti depune chiar mai mult daca declari pe proprie raspundere ca nu sunt obtinuti ilegal.

Ce ati facut voi in astfel de situatii? Nu as vrea sa am probleme la depunere sau ulterior cu fisc-ul.

Multumesc
Stiam ca la scoatere trebuie sa-i justifici....La depunere ii poti depune in zile diferite ...nu toti odata daca nu vrei sa te justifici....oricum poti spune orice ca nu-I intereseaza....

#39
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
la scoatere nu m-a intrebat dar la depunere ba. La un moment dat ma saturasem de aceasi intrebare penibila si am raspuns "i-am furat!" Doamna de acolo a zambit si si-a continuat treaba, ceea ce ma face sa cred ca nu-i intereseaza absolut deloc.

#40
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
legat de subiect, nelamurire: merg la BRD sa pun intr-un cont in euro pe care il am de vreo cativa ani 1000 de euro, bani stransi din salar. Tipa de la ghiseu imi baga sub nas o declaratie in care sa-mi pun numele si sa scriu provenienta banilor. Am fost contrariat, pentru ca mai pusesem bani, dar in contul curent (lei), fara ca vreodata sa mi se ceara sa mai semnez ceva. A aparut ceva nou intre timp? Chiar m-a secat faza, daca pt. o mie de euro tre sa fac declaratie... deja e bataie de joc. Hai daca pui de la un 10000 in sus mai inteleg, dar pentru o suma relativ mica. E normal, se face asa si la alte banci?

#41
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
De ce ai vrea sa dai banii tai bancii? Mai ales ca in ultimii ani...dobanzile sunt ca si inexistente, ba chiar iesi pe minus.
Si peste asta, te mai trezesti peste ani si cu somatii de la ANAF....

Cu ceva ani in urma eu am avut de scos niste euro dintr-un cont. A durat vreo 2-3 zile, cu intrebari, ca de ce ii scot, ce fac cu ei... Banii mei, parca am dat interviu la politie ca sa-i pot scoate.

#42
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Tu unde ai tine cateva zeci de mii de euro?

Nu toti avem rate la tv pe 12 luni...

#43
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 mihail75, on 28 noiembrie 2017 - 21:25, said:

legat de subiect, nelamurire: merg la BRD sa pun intr-un cont in euro pe care il am de vreo cativa ani 1000 de euro, bani stransi din salar. Tipa de la ghiseu imi baga sub nas o declaratie in care sa-mi pun numele si sa scriu provenienta banilor. Am fost contrariat, pentru ca mai pusesem bani, dar in contul curent (lei), fara ca vreodata sa mi se ceara sa mai semnez ceva. A aparut ceva nou intre timp? Chiar m-a secat faza, daca pt. o mie de euro tre sa fac declaratie... deja e bataie de joc. Hai daca pui de la un 10000 in sus mai inteleg, dar pentru o suma relativ mica. E normal, se face asa si la alte banci?

Eu am depus acum doua saptamani 19500 CHF in contul meu de la Unicredit si nu mi s-a dat nimic sa semnez ca si declaratie de unde sunt banii.

#44
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 anarchy78_ro, on 29 noiembrie 2017 - 09:42, said:


Eu am depus acum doua saptamani 19500 CHF in contul meu de la Unicredit si nu mi s-a dat nimic sa semnez ca si declaratie de unde sunt banii.

M-a secat atat de tare faza incat am facut o sesizare online, sunt curios ce imi raspund. Am avut de-a face si cu banci din afara si nu se compara, asa birocratie si taxare ca la noi nu am intalnit, suntem practic o vaca de muls si suntem luati de fraieri.

#45
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Sunt normative date de Banca Nationala pentru intarirea disciplinei financiare si impotriva spalarii banilor. Se intampla peste tot in lume, nu doar la noi.

Ziceti mersi ca este doar o declaratie in care poti sa scrii ce vrei. In alte parti trebuie sa vii cu documente justificative.

PS: O sa se stranga surubul din ce in ce mai mult. Asta e doar inceputul.

#46
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Respectivelor normative se supun bancile care au sediul social in Romania.
Bancile precum ING,Unicredit,etc se supun legilor tarii in care au sediul social,Olanda respectiv Italia.

#47
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 LukRo, on 29 noiembrie 2017 - 22:14, said:

Sunt normative date de Banca Nationala pentru intarirea disciplinei financiare si impotriva spalarii banilor. Se intampla peste tot in lume, nu doar la noi.

Ziceti mersi ca este doar o declaratie in care poti sa scrii ce vrei. In alte parti trebuie sa vii cu documente justificative.

PS: O sa se stranga surubul din ce in ce mai mult. Asta e doar inceputul.

Inteleg, insa pentru o mie de euro? Aici e marea evaziune si spalarea de bani!? Niste cretini.

#48
David1k

David1k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2018
Am urmarit topicul, si mi se pare totul cam asa ... Deci, hai sa luam un exemplu, (de specificat ca dramatizez mult,dar vreau sa fie totul pe sleau) gasesc pe strada 100.000$ intr-o geanta, si ma duc si imi cumpar mare casa, sau o masina fix de toti banii astia. In mod normal, cand cumperi un casa (ramane exemplu), din ce stiu eu nu poti fara banca, ceva de genul 10% maxim merge cash, restul prin banca. Buun, cumperi frumos casuta, te muti in ea, si te trezesti peste cateva luni/ani cu nenea ANAF sa te intrebe de unde ai avut bani. Luand exemplul prost cu gasitul pe jos, am sa ma rezum la un exemplu anterior. La intrebarea "de unde ai banii astia?" raspund cu "sunt toate economiile parintilor mei, o parte imprumutati, o parte ii am din prestarea serviciilor sexuale, ca eu asa mai fac din cand in cand" etc... Bun, asta nu e important. Important e sa stiu si sa inteleg, OK, tu nu poti demonstra provenienta banilor, dar nici ANAF nu poate demonstra contrariul, gen ca sunt proveniti din chestii ilegale sau ce le mai place lor sa spuna. Cum ramane situatia? Aici pierd filmu'...

#49
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
E ilegal sa pastrezi bani care ii gasesti pe strada...

#50
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu ai înțeles intrebarea..

#51
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 David1k, on 28 ianuarie 2018 - 11:19, said:

Important e sa stiu si sa inteleg, OK, tu nu poti demonstra provenienta banilor, dar nici ANAF nu poate demonstra contrariul, gen ca sunt proveniti din chestii ilegale sau ce le mai place lor sa spuna.
Se cheama evaziune fiscala dar nu asta se intimpla. Cind li se aprinde becul si apar baietii la usa o sa iti ia la comparat veniturile pe care le-ai declarat (si pe care ai platit impozit) cu valoarea bunurilor detinute. Daca da cu virgula iti prezinta factura. Ei nu tre' sa dovedeasca nimic, tu esti cel care are de dovedit daca vrei sa-i contrazici.

#52
David1k

David1k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2018

 radunic, on 28 ianuarie 2018 - 22:38, said:

Se cheama evaziune fiscala dar nu asta se intimpla. Cind li se aprinde becul si apar baietii la usa o sa iti ia la comparat veniturile pe care le-ai declarat (si pe care ai platit impozit) cu valoarea bunurilor detinute. Daca da cu virgula iti prezinta factura. Ei nu tre' sa dovedeasca nimic, tu esti cel care are de dovedit daca vrei sa-i contrazici.

Si pana la urma la ce concluzie se ajunge, in cazul in care ambele parti nu au nimic de justificat? Ca exemplu concret, nu pot demonstra de unde am avut banii pentru acel apartament sa zicem, ce se intampla in sensul asta ?

#53
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Pe cei de la fisc îi doare undeva de unde ai banii, ei verifică dacă ai plătit impozite și contribuții sociale. De asta ziceam că dacă rezultă din calcule că ai bunuri cu valoare mai mare decît veniturile tale justificabile cu acte pentru diferență primești o decizie de impunere care va conține și eventualele penalizări.

#54
David1k

David1k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2018
Stie cineva daca la noi Bitcoin se impoziteaza ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate