Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Justificare bani depozit

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
LadyLara

LadyLara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
Buna ziua,

As dori sa deschid un depozit la banca pentru banii primiti la nunta in urma cu cateva luni. Puteti sa imi spuneti care este suma maxima pe care o pot depune la banca (bani lichizi) fara a fi nevoie de justificare? Citisem ca este 5000 de euro si ca poti depune chiar mai mult daca declari pe proprie raspundere ca nu sunt obtinuti ilegal.

Ce ati facut voi in astfel de situatii? Nu as vrea sa am probleme la depunere sau ulterior cu fisc-ul.

Multumesc

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 LadyLara, on 12 ianuarie 2016 - 11:51, said:

Buna ziua,

As dori sa deschid un depozit la banca pentru banii primiti la nunta in urma cu cateva luni. Puteti sa imi spuneti care este suma maxima pe care o pot depune la banca (bani lichizi) fara a fi nevoie de justificare? Citisem ca este 5000 de euro si ca poti depune chiar mai mult daca declari pe proprie raspundere ca nu sunt obtinuti ilegal.

Ce ati facut voi in astfel de situatii? Nu as vrea sa am probleme la depunere sau ulterior cu fisc-ul.

Multumesc

5.000 euro este limita sumei de la care banca e obligata sa raporteze la ANAF, dar tu poti depune oricat. Justificarea banilor o faci la ANAF, daca e cazul, adica daca te chema acolo. La banca nu ai ce sa justifici doar te intreaba provenienta banilor si tu poti spune sec: "economii".

Edited by dark, 12 January 2016 - 11:59.


#3
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
La 5000 euro nici nu se oboseste ANAF-ul sa te verifice.

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Daca e o suma mare si te sperii, atunci poti sa depui de mai multe ori sau eventual la mai multe banci Posted Image in transe sub 5.000 euro.

#5
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
offtopic,
care a treaba cu obiceiul asta cu banii de nunta la romani ?
se gandesc la nunta ca la un business din care sa scoata profit ?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 dark, on 12 ianuarie 2016 - 11:58, said:

5.000 euro este limita sumei de la care banca e obligata sa raporteze la ANAF, dar tu poti depune oricat. Justificarea banilor o faci la ANAF, daca e cazul, adica daca te chema acolo. La banca nu ai ce sa justifici doar te intreaba provenienta banilor si tu poti spune sec: "economii".
Pai parca de la 1 ianuarie s-a schimbat legea - bancile sunt obligate sa declare la fisc toate depozitele indiferent de suma...

#7
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

 on64, on 12 ianuarie 2016 - 12:07, said:

offtopic,
care a treaba cu obiceiul asta cu banii de nunta la romani ?
se gandesc la nunta ca la un business din care sa scoata profit ?
Multi asa fac.
Functioneaza ca un CAR, cotizezi la nunta altora si aia sunt obligati sa vina sa cotizeze la nunta ta

Edited by Mucificator, 12 January 2016 - 12:11.


#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 eiffel, on 12 ianuarie 2016 - 12:09, said:

Pai parca de la 1 ianuarie s-a schimbat legea - bancile sunt obligate sa declare la fisc toate depozitele indiferent de suma...

Si pana acum le declarau, numai ca nu zilnic. Acum trebuie sa o faca zilnic. Dar nu asta era intrebarea topicului, initiatorul a pus problema asa: cum sa justifice la banca suma. Nu la banca se face justificarea sumei ci la ANAF.Posted Image

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 eiffel, on 12 ianuarie 2016 - 12:09, said:

Pai parca de la 1 ianuarie s-a schimbat legea - bancile sunt obligate sa declare la fisc toate depozitele indiferent de suma...

Parca doar deschiderile de noi conturi,indiferent de suma si moneda si inchideri de conturi vechi.Depozitele nu trebuie declarate.
Astea sunt noutatile.

#10
LadyLara

LadyLara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
Buna,

Pentru a deschide un nou depozit trebuie sa deschid si un cont curent la banca din cate stiu. Va multumesc pentru raspunsuri. Am intrebat la banca la care doresc sa depun si mi s-a zis ca la 15.000 de euro trebuie sa ii justific dar pot desigur sa declar pe proprie raspundere ca nu sunt bani ilegali daca am mai mult.

Informatiile pe care le-am gasit sunt contradictorii. 5.000 de euro sau 15.000 cum zic cei de la banca?

Pentru care suma trebuie sa depun declaratii la ANAF? Pentru ambele? Doar daca depasesc o anumita suma?

Cred ca pana la urma voi imparti suma la 2 banci pentru a fii sub suma de 5000 de euro.

#11
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Nu te complica cu doua banci deoarece iesi in pierdere. Chiar si cu o singura banca e posibil sa iesi in pierdere adica daca peste 3-6 luni vrei sa scoti banii, e posibil sa scoti mai putini decit ai depus. Incearca sa afli cit mai multe detalii despre depozit/cont, ce costuri sint, taxe anuale, comision de administrare, comision de inchidere etc. Muistii astia care lucreaza in banci, imi cer scuze ca folosesc cuvint asa dur, dar asta e adevarul, au obiceiul sa minta prin omisiune. Iti prezinta totul roz cind te duci sa depui banii dar apoi cind vrei sa lichidezi depozit/cont poti avea surprize neplacute. Si ca sa va zic de ce sint muisti va dau citeva exemple cu banci diferite. Cititi mai ales punctul 3

1. La Reiffeisen ca sa faci o operatiune sa zicem mai depui o suma intr-un depozit in euro trebuie sa-l inchida pe cel existent, sa iti faca altul nou. Asta inseamna completat de mina o gramada de hirtii lucru care mi se pare total aiurea.
2. La BRD in trecut nu m-au informat ca la inchiderea contului se percepe o taxa de 7 euro. Daca mi-ar fi spus de la inceput nu m-ar fi deranjat. Am aflat doar peste ceva ani cind am mers sa inchid contul.
3. Cei mai mari muisti, cei de la bcr i-au facut socrului meu homebank. Socrul meu are 75 de ani habar n-are ce inseamna internet, locuieste intr-un sat unde nu au internet. Au profitat de faptul ca este batrin, nu aude bine si hop i-au pus si internetbanking la cont. Poate ma intrebati de ce are nevoie de cont .... pai are deoarece primeste ajutoare de la APIA  500 ron anual (din care banca ii ia 50) deoarece are teren cultivat. Pina acum ceva ani primea acesti bani de la primarie dar de ceva vreme nu se mai dau la primarie ci APIA ti-i vireaza intr-un cont.   Deci am ramas masca cind am mers pe la tara si mi-a scos mosul o punguta cu actele de la banca deoarece nu stiu ce vroia sa verifice  si cind colo printre acte avea si un token de la bcr.



A  uitasem ... daca suma e mare te pun cei de la banca sa scrii pe o foaie de unde provin banii. Tu o sa scrii ca provin din economii personale. Nu cred ca trebuie sa mergi sa-i declari la anaf sau in alta parte. E prima data cind aud de asa ceva.

Edited by obionekenobi, 12 January 2016 - 13:36.


#12
LadyLara

LadyLara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
Buna,

Nu este o suma foarte mare dar nici nu vreau sa ma ia la intrebari sau sa imi blocheze contul respectiv .

Ma gandeam la TBI bank - au dobanzi foarte bune la lei si euro http://www.tbibank.r...epozitul-simplu sau la Carpatica - unde iar au dobanzi bunicele si din discutii mi-au spus ca nu exista comision daca iei banii in ziua scadentei. Daca stiti ceva despre depozitele la aceste 2 banci va rog sa imi spuneti .

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 adisz, on 12 ianuarie 2016 - 12:38, said:


Parca doar deschiderile de noi conturi,indiferent de suma si moneda si inchideri de conturi vechi.Depozitele nu trebuie declarate.
Astea sunt noutatile.
Ba da, mai ales conturile de depozit !

 obionekenobi, on 12 ianuarie 2016 - 13:31, said:

1. La Reiffeisen ca sa faci o operatiune sa zicem mai depui o suma intr-un depozit in euro trebuie sa-l inchida pe cel existent, sa iti faca altul nou. Asta inseamna completat de mina o gramada de hirtii lucru care mi se pare total aiurea.

Nu inteleg, ce vrei sa spui? Eu am inchis/deschis depozite la Raiffeisen si in prezent am doua depozite impreuna cu contul curent. Inchizi ce vrei, deschizi cate vrei.

 LadyLara, on 12 ianuarie 2016 - 13:04, said:

Pentru care suma trebuie sa depun declaratii la ANAF? Pentru ambele? Doar daca depasesc o anumita suma?

De ce sa depui declaratii la ANAF? :huh:
Ei vor vira la ANAF 16% din dobanzi, ca impozit pe venit, automat.

 LadyLara, on 12 ianuarie 2016 - 13:04, said:

Cred ca pana la urma voi imparti suma la 2 banci pentru a fii sub suma de 5000 de euro.

Eu nu as face asta.
Ce as face eu: as depune la o singura banca toti banii, dar impartiti pe mai multe depozite, mai mici de 5.000 euro, mergand la banca de atatea ori cate depozite vreau sa fac. In felul acesta nu completez nicio declaratie la banca si nici banca nu ma raporteaza la ANAF conform noului Cod Fiscal, pentru sume ce depasesc 5.000 euro.

 LadyLara, on 12 ianuarie 2016 - 13:04, said:

Informatiile pe care le-am gasit sunt contradictorii. 5.000 de euro sau 15.000 cum zic cei de la banca?

Daca depui o data o suma mai mare de 15.000 euro, banca e obligata sa te raporteze la Oficiul pentru prevenirea spalarii banilor.

 LadyLara, on 12 ianuarie 2016 - 13:59, said:

Ma gandeam la TBI bank - au dobanzi foarte bune la lei si euro http://www.tbibank.r...epozitul-simplu sau la Carpatica -
Nici una nici alta, TBI e no name, Carpatica la fel, + e de vanzare, cauta cumparator cu disperare.
In locul tau i-as pune la BT, e banca mare si dobanzi bune.

#14
LadyLara

LadyLara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
@dark - iti multumesc mult pentru informatii. Am sa ma duc sa vorbesc si cu cei de la BT

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 LadyLara, on 12 ianuarie 2016 - 14:11, said:

@dark - iti multumesc mult pentru informatii. Am sa ma duc sa vorbesc si cu cei de la BT

pana atunci, arunca un ochi aici:

https://www.bancatra...rioade-clasice/

La 3 ani, 2,5% la lei, e ceva.

#16
LadyLara

LadyLara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
Tocmai la asta ma uitam. Din pacate vad ca exista comision de retragere 0.4% de la ghiseu si 0% de pe card. Nu cred ca pot retrage 5000 de euro (in ron) de la bancomat decat daca ma duc in mai multe zile si maresc si plafonul de retragere. As fi vrut ca peste 6 luni sau 12 luni sa ma pot duce in ziua scadentei si sa ii retrag fara comision.

#17
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
@LadyLara - decat sa declari "economii" mai bine declari "cadouri nunta".  In caz de ceva (ca vine fiscul, etc), nu mai trebuie sa raspunzi la intrebarea "de unde ai avut economiile" (si sa le justifici cu veniturile), si tu sa zici "pai vedeti, de fapt sunt de la nunta".   Mai bine corect de la inceput.

Plus, zicea cineva sa faci mai multe depozite: nu are sens, decat daca in viitor stii ca ai avea nevoie sa accesezi niste bani.  Sfatul meu e sa tii un depozit la termen de 1-3 luni pt urgente (nu stiu, vreo 2-3-4000 eur)  si restul intr-un singur depozit pe o perioada mai lunga.

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 ascee_ro, on 12 ianuarie 2016 - 14:20, said:

si restul intr-un singur depozit pe o perioada mai lunga.

Da, asa ar fi bine, dar in acest caz se face raportare automata la ANAF si initatorul topicului vrea sa evite acest aspect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate