Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Justificare bani depozit

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
In codul fiscal, la partea cu impozitarea, exista capitolul Venituri din alte surse deci loc unde sa incadreze banii scosi din tranzactii cu Bitcoin exista.
Daca te gindesti la bitcoini primiti pe post de contravaloare a unor servicii sau bunuri furnizate de tine atunci e vorba de venituri si se impoziteaza garantat.
Ca fiscul nu afla decit daca declari, asta e partea a doua...

#56
amp3rx90

amp3rx90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2018
Am si eu o intrebare:
Daca primesc 100k euro in contul meu de la un prieten din Franta... eu o sa am banii blocati si nu o sa pot sa ii folosesc pana nu merg cu acte doveditoare... sa dau declaratii... etc...
Sau pot sa imi folosesc banii cum vreau si doar daca se sesizeaza ei sa ma intrebe de unde am banii, iar eu daca nu le pot spune o sa imi blocheze ce mai am... etc...

#57
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
In primul rând o să il întrebe pe el de sănătate. Apoi, orice tranzactie peste 15000 eur se raportează automat la oficiul pentru spălarea banilor.
Abia dupa aia o sa ajunga la tine.

Ca sa raspund la intrebarea ta, o data ce banii sunt la tine in cont, poti sa ii cheltui.

Numai ca nu o sa plece de la prieten din cont pana nu explica tranzactia.

#58
amp3rx90

amp3rx90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2018

View PostLukRo, on 15 februarie 2018 - 14:41, said:

In primul rând o să il întrebe pe el de sănătate. Apoi, orice tranzactie peste 15000 eur se raportează automat la oficiul pentru spălarea banilor.
Abia dupa aia o sa ajunga la tine.

Ca sa raspund la intrebarea ta, o data ce banii sunt la tine in cont, poti sa ii cheltui.

Numai ca nu o sa plece de la prieten din cont pana nu explica tranzactia.
Multumesc mult pentru raspuns. Asta era nedumerirea mea... daca el are ceva probleme si imi trimite mie bani... sa nu fiu eu responsabil de cum a facut el banii si sa dau eu declaratii pentru el...
Deci daca el are probleme, nu are cum sa trimita banii, iar daca banii au ajuns la mine nu trebuie sa decalar nimic(sau mai mult sa fiu acuzat... etc.) si pot sa fac ce vreau cu ei.

#59
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Ai prieteni printi nigerieni ?

#60
amp3rx90

amp3rx90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2018
Nu sunt nigerieni, dar nu vreau sa fiu răspunzător sau să îmi pierd timpul la declarații sau să mă cert cu cineva că îmi blochează banii la mine in cont și nu pot sa fac nimic cu ei :)

#61
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Lasa-ma sa ma indoiesc ca unul care urmeaza sa primeasca 100.000 de euro pune asemenea intrebari pe un forum...

#62
amp3rx90

amp3rx90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2018
Îndoiala e întemeiată... oarecum :)
Și eu am îndoieli dc mi ar trimite mie banii când ar putea cumpăra el direct...

Tocmai de aici întrebarea dacă eu pot sa patesc ceva și dacă pot folosi banii

#63
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Nici tu nu o să poți manevra sume mari fara sa dai explicații.

Finanțarea terorismului este luată foarte in serios de banci, isi pot pierde licența sau plăti amenzi uriașe dacă nu sunt atente.

Apoi vine natura banilor... dacă reprezintă venit, va trebui sa plătești impozit..

#64
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Din cate am inteles eu acum sumele din cont mai mare de 15000 euro trebuiesc justificate.
Totusi pentru mine nu este foarte clar.
Sa zicem ca o persoana a depus in urma cu multi ani sume diferite si prin dobanzi a ajuns acum la un total de 10000 euro. Suma este mai mica decat 15000 deci nu trebuie justificare.
Intre timp a mai facut economii (timp de 3-4 ani), a tinut banii la saltea (daca i-ar fi pus la banca orcum nu castiga nimic din dobanzile actuale) si doreste sa faca o achizitie de 20000 euro prin transfer bancar.
Pentru acest lucru trebuie sa depuna in banca inca 10000euro.
Cand se cere justificarea sumelor din cont? Cand depune 10000? Cand transfera 20000?
Justificarea se cere doar pentru cei 5000 peste 15000 sau pentru toti 20000?
Ce inseamna aceasta justificare -  trebuie sa duci la banca fluturasii de salariu si sa le spui ca in fiecare luna ai pus la saltea cate 100RON?
Sau daca li se pare suspect celor de la ANAF te vor chema sa justifici sumele?
Multumesc

Edited by vdingo11, 01 November 2021 - 21:41.


#65
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2007

 vdingo11, on 01 noiembrie 2021 - 21:39, said:

Din cate am inteles eu acum sumele din cont mai mare de 15000 euro trebuiesc justificate.
Totusi pentru mine nu este foarte clar.
Sa zicem ca o persoana a depus in urma cu multi ani sume diferite si prin dobanzi a ajuns acum la un total de 10000 euro. Suma este mai mica decat 15000 deci nu trebuie justificare.
Intre timp a mai facut economii (timp de 3-4 ani), a tinut banii la saltea (daca i-ar fi pus la banca orcum nu castiga nimic din dobanzile actuale) si doreste sa faca o achizitie de 20000 euro prin transfer bancar.
Pentru acest lucru trebuie sa depuna in banca inca 10000euro.
Cand se cere justificarea sumelor din cont? Cand depune 10000? Cand transfera 20000?
Justificarea se cere doar pentru cei 5000 peste 15000 sau pentru toti 20000?
Ce inseamna aceasta justificare -  trebuie sa duci la banca fluturasii de salariu si sa le spui ca in fiecare luna ai pus la saltea cate 100RON?
Sau daca li se pare suspect celor de la ANAF te vor chema sa justifici sumele?
Multumesc
-justificarea se face la depunere , si aici trebuie sa intelegi ca esti la mana functionarului bancar poate sa iti refuze depunerea, daca nu e ok ce declari/ dovedesti , chiar am asistat la CEC la o situatie stand la coada, cel din fata mea vroia sa depuna 60k si iau cerut DOVADA de unde are banii, omu a scos contract de vanzare imobil dar ptr suma de 40k , binenteles lau intrebat si de diferenta de 20k , omu a zis pai am economisit intimp, aici am plecat si nu stiu cum sa finalizat depunerea omului
-la orice plata care o faci nu esti conditionat asa dur ca la depunere se presupune ca avand banii in cont is verificati etc atata ca nu poti face plata fara sa treci ceva la explicatii adica ptr ce trimiti banii: cadou ,imprumut ,silicoane, guma etc
- anaful este sesizat de banca deci suspiciunea trebuie sa apara la banca si ei anunta, dar intrebarea ta e la depunere , nu iti imagina ca iti refuza banii la depunere si cand iesi din banca sare anaful pe tine ca a sunat de la toaleta alt functionar bancar
- la fel si daca primesti bani in cont
- anaful intradevar poate sa iti vada contul acuma si fara sa ceara voie de la banca dar asta inseamna ca in prealabil sa fi facut ceva care sa ii determine sa te vaneze

#66
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de precizari.
Si mie mi se parea normal, daca legea cere justificare, sa o faci la depunere si nu si ulterior la fiecare transfer.
Deci nu se face justificare pentru suma deja din cont, decat daca eventual esti notificat pentru acest lucru. Mi se parea anormal sa justifice persoana si suma de 10000 existenta in cont daca ea a fost depusa in urma cu multi ani in diferite transe.
Si acum ca o lamurire suplimentara: daca persoana respectiva a strans o suma la saltea pe parcursul mai multor ani, si doreste sa o depuna acum trebuie sa aduca dovada veniturilor pe toate acele luni? Cine ma are fluturasii din urma cu 5-6 ani.
Sau este suficient sa declari ca suma este din economii si sa anexezi fluturasii din ultimele luni?

Edited by vdingo11, 04 November 2021 - 08:50.


#67
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2007
Te bagi prea mult in detalii
Dute la banca si vez ce zic,nuti fa filme degeaba , iao treptat
- dute la banca
- daca iti cer detalii ptr 10.000 sparge suma in doua ,depune 5000/5000 sau 9999 / 1 €, daca nu se multumesc cu o explicatie verbala si vor hartii
Daca nu reusesti nici asa si tii neaparat sa bagi 10.000 in banca mai sunt variante dar iale pe rind
Depinde si de banca.
Poti depune 1000€ zilnic etc
Oricum e greu si o sa fie si mai greu si la depuneri si la retrageri,sa vezi la retrageri cum e … da de ce , dar nu putem decat cu cerere … si sunt banii tai si nai ce face decat sa inghiti.
O sa injuram bancile mai mult ca pe politicieni

Edited by zendo, 04 November 2021 - 20:10.


#68
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 23.12.2015
Justificarea se face la depunere si este foarte posibil sa nu ti se refuze depunerea, dar sa fie sesizat oficiul de spalare a banilor fara sa ti se spuna. Asta e posibil sa se intample chiar daca ii depui in transe mai mici. Prin luna august am avut un schimb de replici cu sefa unei agentii cand am vrut sa-mi deschid un cont in euro si m-a pus dracul sa intreb daca ofera ceva facilitati pentru persoanele cu bani mai multi. Cand i-am spus suma (mediu 6 cifre in euro) m-a intrebat daca am acte. I-am zis ca banii urma sa-i transfer prin virament bancar de la o alta banca si ca n-am acte. Ea o tinea una si buna ca-mi trebuie acte justificative chiar daca banii erau de vreo 10 ani la banca de unde  vroiam sa-i transfer. In final i-am spus ca vreau sa deschid un cont cu 1000 euro si daca mi-l deschide sau nu. Mi l-a deschis si in zilele urmatoare mi-am mutat banii prin transfer. Nu m-a cautat inca nimeni sa ma intrebe de sanatate. Daca nu figurezi printr-o baza de date ca posibil terorist sau ai vreun nume asemanator cu al unuia nu mi-as face probleme. Sunt sanse mici sa fii cautat pentru 15K euro. Spunele ce ne-ai spus noua si vezi ce se intampla.

Edited by vladut01, 11 November 2021 - 16:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate