Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Titani SF - universul paralel care nu s-a intamplat inca

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
Recent, am citit Fatherland de Robert Harris. Si pentru ca imi placu, m-am apucat si de The Man in the High Castle de Philip K. Dick. Merita ambele citite, cu un mic plus pentru a doua. K. Dick e incomparabil.

#20
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Il recomand cu caldura pe Serghei Lukianenko, cu seria Watchers (fantasy) si Spektrum - asta am citit eu pana acum - noul val al literaturii SF&F rusesti (De fapt, Lukianenko s-a nascut in Kazahstan).
E deja tradus in engleza si germana.

#21
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Azi am lasat din mana "Fahrenheit 451", de Ray Bradbury, si mi-a placut foarte foarte mult. Inainte vazusem filmul, o ecranizare din '66, destul de reusita, dar ca orice ecranizare isi pierde farmecul odata ce ai citit cartea (nu stiu daca pot sa spun acum despre o ecranizare a vreunei carti ca egaleaza viziunea sciitorului si a reusit sa substituie fidel imaginile pe care eu insami le-am creat in urma parcurgerii cartii- dar totusi e de inteles aceasta neconcordanta).
Am mai citit "Picnic la marginea drumului", de fratii Strugatski, insa aceasta carte a lui Bradbury m-a atins mai mult.
Si cam la asta se reduce educatia mea in ceea ce priveste literatura SF. :D
Recuperez acusica, pentru ca mi-am comandat "Dune" (voiam de mult timp sa o citesc, pentru ca tot cinematograful, bata-l vina, cu Lynch-ul lui, m-a facut atenta la opera asta) si "Jocul lui Ender" (am citit un topic dedicat lui Orson Scott Card si m-a facut tare curioasa). Ah, da, si mai sunt in program "Sobolanul" (Andrzej Zaniewski- ceva din descrierea cartii mi-a aprins antenutele) si "Seniorii Razboiului" (Gerard Klein- mi-a fost recomandata)- sper sa merite!

Edited by Epurica, 15 October 2008 - 22:42.


#22
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
Kim Stanley Robinson - Marte-rosu, Marte-verde, Marte-albastru
Peter F. Hamilton - Steaua Pandorei

#23
``Y``

``Y``

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 08.06.2007
am vrut sa postez pe topicul dedicat lu Asimov dar nu l-am gasit asa ca o sa intreb aici,a citit cineva Cel din urma raspuns de Asimov?eu am citit si se termina cam indecis,exista vreo continuare?

#24
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012
china mieville.
in romana a aparut cu trilogia "noul crobuzon".

si-n poza place la mine, mey.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/China_Mieville.jpg/200px-China_Mieville.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mi-am adus aminte de brussolo, serge. asa senzatii n-am mai incercat citind, oricum.

Edited by nazdaq, 27 March 2013 - 10:01.


#25
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Vad ca nu l-a mentionat nimeni pe Scalzi cu Old Man's War si continuarile

http://www.amazon.co...s=old man's war

#26
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Robert Asprin, ciclul "MYTH Inc."

#27
sufletlin

sufletlin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 21.04.2012
...incredibil , un topic care s-a intins pe atati ani. Nici nu simt nevoia sa aduc ceva nou, doar zambetul meu catre cititorii de sf care vor mai parcurge aceste pagini :)
Sau hai, sa nu fiu laconic , ma alatur iubitorilor lui herbert , asimov, k dick, spinrad, clarke,orson scott card,etc si propun un nume mai putin stiut
Vernor Vinge Foc in adanc - complexa

#28
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Dati-mi va rog o mana de ajutor, ca prietenul Google refuza orice combinatie...e o nuvela despre un copil care traia intr-un oras inconjurat de un zid. Titlul in romana este ''Zidul''. Pe scurt, copilul incearca sa vada ce e dincolo de zid, are banuieli cu privire la ce se intampla in jurul lui, toti ceilalti locuitori ai oraselului se poarta foarte ciudat , etc. La un moment dat reuseste sa iasa in afara, unde evident ca nu erau radiatii, etc, si descopera ca era de fapt un exponat intr-o gradina zoologica, pe o planeta ai carei locuitori cucerisera pamantul si omorasera toti locuitorii, el fiind singurul supravietuitor.
Daca isi aduce cineva aminte titlul in engleza, sau autorul, va sunt recunoscator

#29
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
H. G. Wells - Insula Dr.-ului Moreau (dacă ceva rău se poate întâmpla, se va întâmpla), a fost un mare vizionar

Edited by the_engineer, 22 December 2013 - 08:23.


#30
IonelMarcel

IonelMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.01.2014
Orson Scott Card-Jocul lui Ender-carte foarte buna, te tine in suspans,o recomand.

#31
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.06.2020
Da,subscriu la romanele scrise de Alastair Reynolds ale seriei Spatiul Revelatiei.Sunt o odise spatiala.....2023,chiar daca actiunea se dasfasoara in mai multe planuri...la sfarsit totul de aduna si autorul chiar foloseste cunostintele de fizica pentru a imagina posibile tehnologii viitoare-cum ar fi suprimarea inerției-în spațiu chiar ar fi posibilă?pot să compar autorul cu un Jules Verne modern!

#32
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021
@wiseguy

"the other side"
https://steegerbooks...the-other-side/

E tradusa și în românește printr-o antologie.

Edited by KiloW, 06 December 2023 - 11:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate