Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Titani SF - universul paralel care nu s-a intamplat inca

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
Recent, am citit Fatherland de Robert Harris. Si pentru ca imi placu, m-am apucat si de The Man in the High Castle de Philip K. Dick. Merita ambele citite, cu un mic plus pentru a doua. K. Dick e incomparabil.

#20
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Il recomand cu caldura pe Serghei Lukianenko, cu seria Watchers (fantasy) si Spektrum - asta am citit eu pana acum - noul val al literaturii SF&F rusesti (De fapt, Lukianenko s-a nascut in Kazahstan).
E deja tradus in engleza si germana.

#21
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Azi am lasat din mana "Fahrenheit 451", de Ray Bradbury, si mi-a placut foarte foarte mult. Inainte vazusem filmul, o ecranizare din '66, destul de reusita, dar ca orice ecranizare isi pierde farmecul odata ce ai citit cartea (nu stiu daca pot sa spun acum despre o ecranizare a vreunei carti ca egaleaza viziunea sciitorului si a reusit sa substituie fidel imaginile pe care eu insami le-am creat in urma parcurgerii cartii- dar totusi e de inteles aceasta neconcordanta).
Am mai citit "Picnic la marginea drumului", de fratii Strugatski, insa aceasta carte a lui Bradbury m-a atins mai mult.
Si cam la asta se reduce educatia mea in ceea ce priveste literatura SF. :D
Recuperez acusica, pentru ca mi-am comandat "Dune" (voiam de mult timp sa o citesc, pentru ca tot cinematograful, bata-l vina, cu Lynch-ul lui, m-a facut atenta la opera asta) si "Jocul lui Ender" (am citit un topic dedicat lui Orson Scott Card si m-a facut tare curioasa). Ah, da, si mai sunt in program "Sobolanul" (Andrzej Zaniewski- ceva din descrierea cartii mi-a aprins antenutele) si "Seniorii Razboiului" (Gerard Klein- mi-a fost recomandata)- sper sa merite!

Edited by Epurica, 15 October 2008 - 22:42.


#22
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
Kim Stanley Robinson - Marte-rosu, Marte-verde, Marte-albastru
Peter F. Hamilton - Steaua Pandorei

#23
``Y``

``Y``

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 08.06.2007
am vrut sa postez pe topicul dedicat lu Asimov dar nu l-am gasit asa ca o sa intreb aici,a citit cineva Cel din urma raspuns de Asimov?eu am citit si se termina cam indecis,exista vreo continuare?

#24
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012
china mieville.
in romana a aparut cu trilogia "noul crobuzon".

si-n poza place la mine, mey.

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/China_Mieville.jpg/200px-China_Mieville.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mi-am adus aminte de brussolo, serge. asa senzatii n-am mai incercat citind, oricum.

Edited by nazdaq, 27 March 2013 - 10:01.


#25
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Vad ca nu l-a mentionat nimeni pe Scalzi cu Old Man's War si continuarile

http://www.amazon.co...s=old man's war

#26
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Robert Asprin, ciclul "MYTH Inc."

#27
sufletlin

sufletlin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 21.04.2012
...incredibil , un topic care s-a intins pe atati ani. Nici nu simt nevoia sa aduc ceva nou, doar zambetul meu catre cititorii de sf care vor mai parcurge aceste pagini :)
Sau hai, sa nu fiu laconic , ma alatur iubitorilor lui herbert , asimov, k dick, spinrad, clarke,orson scott card,etc si propun un nume mai putin stiut
Vernor Vinge Foc in adanc - complexa

#28
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.05.2006
Dati-mi va rog o mana de ajutor, ca prietenul Google refuza orice combinatie...e o nuvela despre un copil care traia intr-un oras inconjurat de un zid. Titlul in romana este ''Zidul''. Pe scurt, copilul incearca sa vada ce e dincolo de zid, are banuieli cu privire la ce se intampla in jurul lui, toti ceilalti locuitori ai oraselului se poarta foarte ciudat , etc. La un moment dat reuseste sa iasa in afara, unde evident ca nu erau radiatii, etc, si descopera ca era de fapt un exponat intr-o gradina zoologica, pe o planeta ai carei locuitori cucerisera pamantul si omorasera toti locuitorii, el fiind singurul supravietuitor.
Daca isi aduce cineva aminte titlul in engleza, sau autorul, va sunt recunoscator

#29
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
H. G. Wells - Insula Dr.-ului Moreau (dacă ceva rău se poate întâmpla, se va întâmpla), a fost un mare vizionar

Edited by the_engineer, 22 December 2013 - 08:23.


#30
IonelMarcel

IonelMarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.01.2014
Orson Scott Card-Jocul lui Ender-carte foarte buna, te tine in suspans,o recomand.

#31
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.06.2020
Da,subscriu la romanele scrise de Alastair Reynolds ale seriei Spatiul Revelatiei.Sunt o odise spatiala.....2023,chiar daca actiunea se dasfasoara in mai multe planuri...la sfarsit totul de aduna si autorul chiar foloseste cunostintele de fizica pentru a imagina posibile tehnologii viitoare-cum ar fi suprimarea inerției-în spațiu chiar ar fi posibilă?pot să compar autorul cu un Jules Verne modern!

#32
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
@wiseguy

"the other side"
https://steegerbooks...the-other-side/

E tradusa și în românește printr-o antologie.

Edited by KiloW, 06 December 2023 - 11:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate