Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

varfuri/spykes ping upc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
32 răspunsuri în acest subiect

#1
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.077
  • Înscris: 18.06.2006
am o problema cu ping la upc. este o problema care o am de 2 luni. din pacate nu a fost rezolvata nici acum. cel mai enervat este cand se manifesta in jocurile online cand se blocheaza jocurile 1-2 secunde. joc dota2,wot, tf2.
am sunat la upc serviciul tehnic dar aia nu sunt capabili sa inteleaga problema. cum sa le zic ca sa intelega?
[ https://i.imgur.com/oyKLKct.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/6n4OLVO.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de BlueSoul, 27 decembrie 2014 - 03:15.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004

 BlueSoul, on 27 decembrie 2014 - 03:14, said:

am o problema cu ping la upc. este o problema care o am de 2 luni. din pacate nu a fost rezolvata nici acum. cel mai enervat este cand se manifesta in jocurile online cand se blocheaza jocurile 1-2 secunde. joc dota2,wot, tf2.
am sunat la upc serviciul tehnic dar aia nu sunt capabili sa inteleaga problema. cum sa le zic ca sa intelega?
Explica-le tehnic: am Windows[N] cu licenta [care nu este luata de pe torrente], am antivirusul X[cumparat sau gratis], folosesc suita de firewall Z, iar routerul "meu" are activat IDS si IPS. Jocul/jocurile sunt cumparate folosind STEAM sau alt serviciu platit.
De asemenea, toti cei din reteaua mea folosesc si ei ceea ce am scris mai sus.

#3
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
mult prea putine informatii relevante oferite...


#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.926
  • Înscris: 07.08.2008
Ia fa-le o sesizare scrisa si cere-le un numar de inregistrare. Poate asa reusesti ceva...
Inainte de asta: ai incercat cu mai multe calculatoare sa vezi ca pe toate ai problema asta?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.831
  • Înscris: 07.02.2003
In principiu nu e o problema pingul ala la jocuri, important e sa nu ai loss-uri Posted Image Par a fi la intervale regulate, am intalnit asta pe multe conexiuni wifi din oficiu, fara sa puna probleme.

Editat de andreic, 27 decembrie 2014 - 10:14.


#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.002
  • Înscris: 18.09.2008
Crede-ma la un shooter se vede. Eu la 168 imi vedeam amicul intr-un loc, apoi in altul. Nu puteam sa trag. Nu eu avea 168, el avea...

#7
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.077
  • Înscris: 18.06.2006
detalii tehnice: win 7 cu firewall activat si antivirus avira, retea wireless, jocuri alea sunt gratis :D
am ai avut conexiuni la retele wireless la distanta mai mare de router decat am acum si nu am mai avut problema asta.
cum se face sesizare scrisa la upc?

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu de vreo 3 saptamani am probleme cu netul de la UPC si astia nu sunt capabili sa rezolve.

Periodic apar probleme cu conexiunea la net. De exemplu chiar acum am 53% pierderi la ping pe google.com.

#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.926
  • Înscris: 07.08.2008
Mergi la UPC si le spui ca vrei sa faci o sesizare. Cum telefonic nu reusesti sa rezolvi ceva, poti incerca asa, in scris.
In sesizare specifici ca ai probleme cu ping-ul(dai exemple concrete, de exemplu pentru Google.ro sau de ce nu si upc.ro) si cum iti afecteaza asta accesul la internet.
Eu nu am nici o treaba cu UPC(nu-s clientul lor), dar de exemplu la RDS se poate face asa.
Partea buna e ca daca faci sesizare scrisa ei sunt obligati ca in cateva zile sa iti raspunda daca au rezolvat problema.
Ai folosit optimizatorul ala al lor de pe site?

#10
kingoban

kingoban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 14.06.2014
Din cate stiu eu poti sa faci sesizare telefonic. Iti inreistreaza sesizare si iti dau numar de inregistrare. Te va contacta apoi cineva de la tehnic sau vor trimite echipa la tine. Trebuie insa sa iti deschida sesizare / incident. Nu le spune ca nu iti merge bine un joc. Nu e treaba lor. Tu trebuie sa le spui ca se pierd pachete de date pentru ca probabil asta se intampla. testeaza insa si cu un alt desktop / laptop sa te asiguri ca nu e de la tine.

Din ce vad eu la tine nu se pierd pachete de date ci pusr si simplu ai latenta ceva mai mare la anumite intervale. Ce pachet ai de la UPC? Ca daca nu ai latime de banda garantat si ai ceva de genul 'pana la 100Mbps' cum aveam eu la RDS atunci practic tu concurezi cu multi altii pentru latimea aia de banda si cand este multa lume activa e normal sa ai probleme. Daca vrei sa latime de banda garantata e ceva mai scump insa nu te mai 'deranjeaza' nimeni.

 carmenclara1, on 27 decembrie 2014 - 05:05, said:

mult prea putine informatii relevante oferite...
Ceva mai multe informatii ar ajuta. Aia de la UPC o sa faca un test si daca totul e ok atunci nu preau au ce sa faca mai mult.

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
eu consider relevant si important si un test cu acelas laptop conectat prin cablu la router.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.709
  • Înscris: 01.01.2008
Opreste antivirusul.

#13
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.077
  • Înscris: 18.06.2006
pun un grafic cu retea conectata pe cablu. in stanga e pe wireless in dreapta e pe cablu conexiunea. varfurile de ping sunt prezente in ambele conexiuni. ce e loss reprezinta timpul dintre schimbat tipul conexiunii.
[ https://i.imgur.com/xgcwqAY.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de BlueSoul, 27 decembrie 2014 - 18:58.


#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.377
  • Înscris: 08.12.2008
rezultatul testului indica într-o proporție covârșitoare o problema in routingul/reteaua upc. eu as insista la ei pe aceasta tema.

#15
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.077
  • Înscris: 18.06.2006
problema  este ca ii depaseste pe ei notiunea ed routing/retea...nu sunt capabili sa inteleaga. ei dau cu pingul in  modemul meu si zic ca este totul ok.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Si daca ceva din reteaua ta provoaca astfel de situatii? Cand discutam de routing discutam de protocoale de routare gen IGRP, OSPF sau BGP, nu de "amaratii" timpi de raspuns a unui oarecare IP - poate ar fi bine sa nu ne mai dam "rotunzi" fix la cei care inteleg chestiile astea si care iti ofera tie acces la Internet.

Un traceroute sustinut/in timp ai incercat? Unde pierzi pachete/unde intarzie catre Google?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Ce echipamente ai in retea? Incepand de la modem/router pana la cablurile de retea si cablurile coaxiale de la UPC.

Uite o captura si in cazul meu, pe modem Ubee + router separat si cabluri CAT6 ecranate + reteaua coaxiala cu cabluri si splittere montate de la UPC, fara alte modificari:
Fișier atașat  54564.jpg   143,8K   42 download-uri

In retea am 4-5-7 ms.

#18
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.077
  • Înscris: 18.06.2006
frate da chiar sa le fac eu toata munca celor de upc? ei pt ce sunt platiti? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate