Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Vista Rezidential Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#1
sasedoi

sasedoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2010
Buna ziua,
Daca sunt printre cititorii acestui forum si clienti ai Vista Rezidential cu nemultumiri va rog sa le scoateti la lumina pentru ca eu, in calitate de client, am ceva nemultumiri / nelamuriri.
Cel mai important fiind faptul ca am ajuns in decembrie si nu sunt gata, desi termenul initial de finalizare era jumatatea lui august.
In situatia mai sus mentionata o sa imi expire antecontractul si nu stiu ce sa fac, daca sa prelungesc sau nu.
Poate ca nu sunt singurul aflat in situatia prezentata asa ca va rog sa va exprimati punctul de vedere.

Numai bine

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
La ce faza sunt aia cu constructia ?

#3
sasedoi

sasedoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2010
Din 6 blocuri, doua sunt gata ( mai putin racord la electricitate si gaz ) iar la restul de 4 inca se mai lucreaza la interior ( casa scarii etc) + imprejurimi.
Au inceput fundatia la urmatoarele blocuri dar se pare ca au sistat lucrarile.

#4
sasedoi

sasedoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2010
Nu exista clienti Vista Rezidential pe forum cu care sa pot comunica? Nimeni?

#5
claualeph

claualeph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2015
Buna!
Eu si sotul meu suntem in "negocieri" cu cei de la agentie pentru un apartament in acest complex, insa nu am dat inca nici un avans pentru ca am vrea sa vedem daca isi respecta promisiunea cum ca in luna aceasta se va face racordul la gaze si lumina. Noi am fost acolo la prima vizualizare in luna octombrie 2014 si tot atunci ne-au spus ca se va finaliza lucrarea, la primele 3 blocuri, in luna decembrie..... Posted Image
Poti sa imi spui in ce termen au facut finisajele dupa momentul in care ai facut rezervarea?
Multumesc!

#6
sasedoi

sasedoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2010
Si mie mi-au servit luna ianuarie ca fiind luna racordarilor, motiv pentru care am mai prelungit pana la 31.01 2015 antecontractul urmand sa mai fac o prelungire daca se respecta termenul.
Nu m-am grabit cu finisajele pentru ca nu am vrut ca apartamentul sa devina unul de showroom si am asteptat pana mai acum o luna pentru ca oricum eram blocat de enel si gaze dar din punctul meu de vedere nu au fost probleme la capitolul asta. S-au miscat foarte bine la returnarea sumelor investite de mine in finisaje deoarece am adus eu gresia si faianta.
Odata ce au avut tot ce le trebuie (gresie, faianta , parchet, usi si sanitare) a durat o saptamana, max 2 pana au incheiat capitolul finisaje.
Daca nu ma insel, de finisaje se apuca doar dupa ce ai antecontract cu ei si cei 5% platiti, nu atunci cand ai rezervarea de 500E
Revin cu vesti bune, sper, curand
Numai bine

#7
Ank2011

Ank2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.11.2011
Buna tuturor,

SI pe mine ma interesa un apartament in acest complex. Am tot asteptat vesti bune de prin luna august... Nu inteleg unde s-au blocat si de ce. Pana la urma accesul in complex pe unde se va face? Pentru ca nu cred ca se va mai putea intra pe drumul binelui (in conditiile in care au inceput constructia celui de al 7 bloc). Iar celalalt drum de acces, este neasfaltat si plin de gropi...

O "mica" problema va fi si cu locurile de parcare de la exterior... pentru ca nu s-a mai respectat proiectul initial. Si pe terenul unde trebuiau sa fie parcari, ei construiesc...
Am observat la una din ultimele vizite (ca am avut destule) ca era cineva mutat acolo. Deci... daca vrei, poti!! :)

Seara buna!

#8
sasedoi

sasedoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2010
Buna,
Am fost astazi pe acolo, prin santier si nu era picior de muncitor la lucru. Cu siguranta s-au blocat financiar si mie imi vand gogosi cu enel si gdf suez.
Din ce mi-au spus cei de la sud rezidential accesul se va face din Drumul Binelui, pe langa biroul de vanzari,  urmand ca Postalionului ( aratura in momentul de fata) sa fie modernizat ulterior de primaria sectorului fiind in administrarea lor.
Cu parcarea nu stiu ce sa mai zic, mi-au spus ca muta imprejmuirea dar nu ii mai cred pt ca i-au facut fundatie.
In concluzie, mai sunt multe de facut iar eu timp sa ii cred nu mai am.

#9
drodowu

drodowu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2015
Salut tuturor,
Fata de problema cu locurile de parcare, cei de la dezvoltator spuneau ca sub liniile de inalta tensiune nu au voie sa construiasca. Acolo ar fi trebuit sa se construiasca 6 blocuri. Pentru ca nu la mai fac, acolo vor fi locuri de parcare.
Daca cineva a vazut proiectul poate ne lumineaza.
Am sa revin si, sper numai cu vesti bune.

#10
sasedoi

sasedoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2010
Se pare ca ai dreptate, locurile de parcare supraterane se vor afla sub liniile de inalta. Insa, un important amanunt uitat de toata lumea, dezvoltator, agent imobiliar, constructor este sa spuna ca si cele supraterane se platesc cu 1500E+TVA (24%)
Deci, povestile spuse si scrise pe http://www.vistarezi...ro/apartamente/ pana acum in legatura cu parcarea supraterana gratuita sunt doar povesti.

Pentru cei interesati avem si puz-ul zonei http://www4.pmb.ro/w...02_20110413.pdf

Edited by sasedoi, 09 February 2015 - 13:30.


#11
cristinaste

cristinaste

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2015
Buna,

Si pe mine ma intereseaza foarte mult proiectul celor de la Vistarezidential.
Au preturi foarte bune, iar compartimentarea apartamentelor este foarte bine facuta si au solutii pentru nevoile fiecaruia.
Am vazut si alte apartamente pana acum dar foarte prost compartimentate s foarte scumpe.
Am fost la o prima intalnire saptamana trecuta,  si din cate am observat 6 blocuri sunt gata, sunt deja persoane mutate acolo, au si gaze, locul de parcare la suprafata este gratis, platesti doar pentru cel subteran. Am stat de vorba cu managerul proiectului si totul ni s-a parut in regula, este foarte cumsecade si ne-a oferit toate detaliile.
Lucrurile, intr-adevar sunt un pic in ceata, dar ei nu mai colaboreaza cu cei de la sudrezidential din cauza unor conflicte, motiv pentru care o perioada lucrurile au parut incetinite si prea putin promovate.
Urmeaza sa mai avem o intalnire maine cu managerul proiectului sa luam o decizie finala.
Lucrul care, cred eu ca este un plus e faptul ca proiectul a fost gandit si construit de o firma mare de constructii si pare, asa, ca un mic orasel.
Sper doar sa duca proiectul la capat.
O sa revin cu detalii..!

#12
sasedoi

sasedoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2010
@cristinaste te-ai inscris astazi pe softpedia sa lauzi Vista Rezidential?
Da, sunt foarte multe aspecte pozitive ce m-au determinat sa semnez cu ei dar sa nu ii ridicam in slavi.
Blocurile sunt foarte bine facute, cu simt de raspundere, spatii comune generoase si cu materiale de buna spre foarte buna calitate dar rapiditatea cu care se misca lasa de dorit, parca nu vor sa vanda.
Gaze stim amandoi ca inca nu sunt, electricitatea inca nu a ajuns oficial (cu contoare) iar parcarea gratis este doar langa biroul de vanzari, la ani lumina de cel mai indepartat bloc si intr-un numar foarte limitat de locuri.
Am ajuns la actul aditional nr 3, in rest numai de bine. Seful de santier si administratorul, sunt de nota zece, izolatia de 15 cm (uau), granit pe scari, lift la P+4
Numai bine

#13
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postcristinaste, on 10 februarie 2015 - 16:51, said:

Buna,

Si pe mine ma intereseaza foarte mult proiectul celor de la Vistarezidential.
Au preturi foarte bune, iar compartimentarea apartamentelor este foarte bine facuta si au solutii pentru nevoile fiecaruia.
Am vazut si alte apartamente pana acum dar foarte prost compartimentate s foarte scumpe.
Am fost la o prima intalnire saptamana trecuta,  si din cate am observat 6 blocuri sunt gata, sunt deja persoane mutate acolo, au si gaze, locul de parcare la suprafata este gratis, platesti doar pentru cel subteran. Am stat de vorba cu managerul proiectului si totul ni s-a parut in regula, este foarte cumsecade si ne-a oferit toate detaliile.
Lucrurile, intr-adevar sunt un pic in ceata, dar ei nu mai colaboreaza cu cei de la sudrezidential din cauza unor conflicte, motiv pentru care o perioada lucrurile au parut incetinite si prea putin promovate.
Urmeaza sa mai avem o intalnire maine cu managerul proiectului sa luam o decizie finala.
Lucrul care, cred eu ca este un plus e faptul ca proiectul a fost gandit si construit de o firma mare de constructii si pare, asa, ca un mic orasel.
Sper doar sa duca proiectul la capat.
O sa revin cu detalii..!

Ati incetat colaborarea cu SudRezidential si v-ati mutat pe softpedia sa va faceti reclama? :))))

#14
cristinaste

cristinaste

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2015
:)) Chiar s-a inteles gresit..:)) Nu laud nimic, am spus doar ca mie una imi place proiectul lor, cu conditia sa il duca si la capat.
Nu laud nimic si chiar sunt interesata de un apartament in cadrul acestui complex si atat. Eu am spus lucrurile care mi-au fost si mie spuse la prima intalnire, urmeaza acum sa aflam toate detaliile. Nici nu am semnat vreun antecontract, dovada ca nu sunt foarte hotarata pana nu mi se dau toate detaliile necesare, doar imi place proiectul.

#15
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai atunci spune si dezavantajele ca e in plin camp, inconjurat de sere, ca fara masina esti mort... Taxa de mentenanta si asa mai departe...

#16
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Si in Popesti era camp acum 5-6 ani, si acum abia mai gasesti un petic de teren pentru o casa! Posted Image

Edited by ilestan, 11 February 2015 - 14:28.


#17
sasedoi

sasedoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2010
Faptul ca se afla in camp nu este o problema pt ca in 2-3 ani nu o sa mai existe metru patrat de teren liber dar sa speram ca nu se construieste ca in Popesti.
Serele deja sunt la vanzare ~ 250000 mp ( vezi plan de urbanism http://www4.pmb.ro/w...02_20110413.pdf )

Edited by sasedoi, 11 February 2015 - 14:37.


#18
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Popestiul a crescut atat datorita gurii de metrou... Acesta e cel mai mare avantaj.

Dar aici nu vad care ar fi avantajele. In toamna am fost si am vazut ansambluri atat in popesti cat si pe acesta. Cand am coborat din masina se simtea vantul atat de tare ca era sa imi zboare usa din mana. Singurul lucru care mi-a placut in schimb aici a fost izolatia blocurilor...
Atunci se plateau atat locurile supraterane cat si locurile subterane de parcare.

Edited by nonameshadow, 11 February 2015 - 14:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate