Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare Kit Xenon

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Salut! Detin un BMW E39 si vreau sa fac un upgrade, sa cumpar un kit xenon. Am mers cu masina unui prieten care avea xenon de si vedea absolut impecabil. Eu am pe masina lupe de fabrica doar ca sunt cu halogen, deci de problema lupelor am scapat. Problema este ca nu stiu ce sa aleg. Nu vreau sa stric calculatorul masinii, sa ard ceva sau sa am erori, Nu, nu sunt cocalar, doar vreau o vizibilitatea mult mai buna pe timp de noapte. Dupa cate am vazut pe internet intre 4300k si 6000k ar fi cel mai ok. Care este cea mai alba lumina? Sunt bune kit-urile pana in 200lei? Nu vreau sa fac o investitie prea mare iar dupa aceea sa imi para rau.. Astept parerile voastre.

#2
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Si tu crezi ca daca ai lupele alea problema e rezolvata? Nu-s deloc acelasi lucru cu cele pentru xenon. Si da, bmw-urile pina prin 2004 au niste lumini de toata jena...
De fabrica se monteaza 4200K. Dar daca te lasa careva fara talon, sa nu te plingi pe aici.

#3
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Farurile sunt pentru xenon, le-am cumparat pentru ca vechile mele faruri erau crapate. Inainte sa le am eu aveau instalatie xenon originala. De asta am spus ca lupa nu ar fi o problema. V-am intrebat ca nu stiu cat este ok sa pun. Daca tu zici 4300k, fie 4300k. Singurele probleme sunt ca nu vreau sa am erori de bec ars, sau sa stric ceva la instalatia masini sau la calculator. Sunt bune de ceva kit-urile astea ieftine?

Edited by IloveHp, 26 November 2014 - 22:18.


#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Cu 4300k ai cei mai multi lumeni, deci cea mai buna vizibilitate, 6000k mi se pare albastru si imi oboseste ochii repede.
Nu exista si la E39 lupe bixenon retrofit(ca la E46, morimoto parce le zice) ?  Cu alea faci treaba serioasa...

L.E: Incearca sa testezi cu un kit xenon de la cineva sa te lamuresti, daca sunt lupele varza (si multe bmw-uri au lupele trecute in viata de apoi) n-o sa se vada nimic bine prin ele.
Chiar daca e bine si asa, varianta ideala e cu lupe bixenon retrofit.

Edited by vimann, 26 November 2014 - 22:22.


#5
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Da, am vazut si eu ca este mult mai ok cu bixenon, dar imi depaseste bugetul alocat acestui upgrade. Nu vreau sa dau multi bani si sa nu fiu multumit. In caz de nu imi place imi pun pe cealalta masina pe care nu o folosesc asa de des.

#6
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mie unul imi da cu virgula, rau de tot. Nu poti pune bec halogen in locul unui D1S. Asa ca permite-mi sa nu cred ca farurile tale au avut xenon.
Daca totusi au avut, si soclul original e intact, cauta pe la dezmembrari balasturile originale, si cumpara doua becuri noi de la reprezentanta. Vei avea lumina excelenta, si durata de viata la becuri in jur de 8-10.000h.

#7
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Inseaman ca de la cine am cumparat farurile a avut becuri AM si balasturile erau OEM. Scuzele mele. De ceva timp ma tot uit la kit-ul asta: http://xenoncenter.r...1&product_id=93

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Decat sa pui chinezarii si sa ai frigiderul plin tot anul, mai bine faci cum spunea colegul, ia de la dezmembrari(sau de pe net) balast si becuri originale(noi) D1S sau D2S, daca le puneai la Dacie mai ziceam, dar asa nu-ti bate joc de masina si de ceilalti soferi.
Eu am avut un balast ars si am gasit pe net sh de Astra(am Skoda), cu acelasi cod, merge perfect, la pret derizoriu.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, xenoanele chinezesti sunt ilegale. Cei ce le folosesc ar trebui impuscati. Ii orbesc pe cei ce vin din sens opus, aia nu vad pietonii, carutele si biciclistii, mor oameni din cauza lor. Xenoane se pot pune pe masini ce au fost dotate din fabrica cu asa ceva, au faruri si sistem de reglaj automat.

#10
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Am inteles acuma cum sta treaba. Am reglaj automat. Canbus ce inseamna, am tot cautat si nu am gasit. Cum pot verifica in ce stare este lupa? Daca fac cum a spus colegul mai sus sa pun lupe cu bixenon am tot inclus sau trebuie sa mai cumpar si instalatia xenon?

#11
Mirceacsg

Mirceacsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.11.2014
Cu brio puteti folosi becuri de la producatorii consacrati , +70% more light in conditii normale fara a face ca lumina farului d-vs sa fie deranjanta pentru participantii la trafic . la orice magazin de profil !

#12
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Nu cred ca un halogen este la fel de puternic ca un xenon. Pe mine ma intereseaza daca aceste kituri pot strica ceva la instalatia electrica sau la calculatorul masinii.

P.S Cum pot vedea in ce stare sunt lupele?

Edited by IloveHp, 27 November 2014 - 10:45.


#13
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Tu inca nu ai invatat ce ce este ieftin, e clar ca e ieftin? Adica, cat dai atata face. Cat costa un Far xenon original, si cat costa ala? cat e diferenta? chiar te astepti sa fie mai bun decat cel halogen, doar pentru ca scrie pe el xenon.

Eu as garanta ca o sa fie maxim la fel de puternic, si cu siguranta mult mai deranjant pentru trafic.

#14
Mirceacsg

Mirceacsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.11.2014
Becurile de care vorbesc sun testate si omologate in EU si choir sunt ok . Un xenon "Chinez" nu este ok tinand cont de geometria oglinzii . Cu cate ca detin un magazin de profil Nu recomand ! Sunt o gramada de faruri de acest gen care ORBESC SI CARE POT UCIDE ! Mai bine demontate farurile si curatate la care becuri adevarate vor face minuni !

#15
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Becurile de la Philips sunt bune? Poti sa imi recomanzi tu un model te rog frumos? Am ajuns la concluzia ca nu imi mai pun xenon ieftin.. Pot strica si lcm-ul masinii.

#16
Mirceacsg

Mirceacsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.11.2014
Nu aveti idee cat de bine este ca ai decis asa .
voi riga un coleg care are E39 cu lupe sa-mi dea recomandarea pentru d-vs .


#17
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Orice bec e bun, diferentele intre halogene sunt isesizabile, si eu cheltuiam bani vagoane pe becuri, am mai spus, pana am cumparat odata becuri ordinare de la carefour, sau oricare altul, nu mai tin minte, si au luminat la fel, si au avut si o durata de viata mai mare. E mai important ca farul sa nu fie matuit.

#18
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Mirceacsg astept raspuns. Vrei sa spui ca becurile de la Philips X-Treme Vision sau orice alt model nu este cu mult mai bun decat un halogen normal?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate