Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre moartea lui Dzeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
362 replies to this topic

#1
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
"Cea mai mare insulta adusa lui Dumnezeu si lumii suprasensibile, scrie Heidegger, sta in faptul ca Dumnezeu, realitatea fiintei, a fost inaltat la rangul de valoare suprema. Cea mai josnica insulta adusa lui Dumnezeu nu este faptul de a-l socoti inaccesibil cunoasterii noastre, de a demonstra indemonstrabilitatea existentei sale, ci faptul ca acela care este socotit Dumnezeu existent a fost inaltat la rangul de valoare suprema. Iar aceasta insulta nu vine din partea celor care nu cred in Dumnezeu, ci din partea celor care cred in el si teologhisesc despre el. "

#2
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostStormi, on 21 noiembrie 2014 - 11:33, said:

"Cea mai mare insulta adusa lui Dumnezeu si lumii suprasensibile, scrie Heidegger, sta in faptul ca Dumnezeu, realitatea fiintei, a fost inaltat la rangul de valoare suprema. Cea mai josnica insulta adusa lui Dumnezeu nu este faptul de a-l socoti inaccesibil cunoasterii noastre, de a demonstra indemonstrabilitatea existentei sale, ci faptul ca acela care este socotit Dumnezeu existent a fost inaltat la rangul de valoare suprema. Iar aceasta insulta nu vine din partea celor care nu cred in Dumnezeu, ci din partea celor care cred in el si teologhisesc despre el. "

In general occidentul catolic altoit cu protestanti a dat lumii tot felul de ineptii.
Da faptul ca Dumnezeu a murit a zis nebunul acela Nietszche pe vremea cand era numit filozof

Edited by altul2, 21 November 2014 - 11:50.


#3
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
asa...si ce doresti cu acest topic?

#4
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
@Altul

Despre profetia ultimului profet vreau sa vorbim, da. Despre profetul Nietzsche si despre ce a vrut sa spuna cand a afirmat ca Dzeu a murit. Ia fii atent aci profetie la el:

" N-ati auzit de nebunul care-si aprindea ziua-n amiaza mare un felinar si, alergand cu el prin piata, striga fara incetare: Il caut pe Dumnezeu! Il caut pe Dumnezeu!? Si cum acolo se aflau adunati multi dintre cei care nu credeau in Dumnezeu, starnise nebunul acela veselie nevoie mare. 'Va sa zica s-a pierdut?', zise unul. 'S-a ratacit ca un copil?', zise altul. 'Nu cumva s-o fi jucand cu noi de-a v-ati ascunselea?' 'I-o fi frica de noi?' 'S-o fi dus sa se plimbe cu vreo corabie?'- asa strigau, razand in cor cu totii. Nebunul se napusti intre ei si-i strapungea cu privirea: 'Unde-i Dumnezeu?-striga iar- sa va spun eu! Noi l-am ucis, noi, voi si cu mine! Noi toti suntem ucigasii lui! Cum de-am facut-o? Cum de-am cutezat sa sorbim toata apa marii? Cine ne-a pus in mana buretele cu care sa stergem din zarea cerului orizontul? Ce-am facut, cand am dezlegat pamantul de soarele lui? Unde o sa se duca acum pamantul? Unde ne ducem noi? Dincolo de toti sorii? Nu vedeti ca ne impleticim si cadem la tot pasul? Inapoi, pe-o parte, pe alta, in toate partile? Ce mai poate sa insemne 'sus' si 'jos'? Nu ratacim oare, ca nebunii, prin neantul fara capat? Nu ne infioara vidul? Nu s-a facut mai frig? Nu cade fara incetare peste noi noaptea, tot mai multa noapte? Nu trebuie sa aprindem din faptul zilei felinarele? N-ati auzit inca sapa groparilor lui Dumnezeu? Nu v-a ajuns in nari duhoarea lesului lui Dumnezeu? Putrezesc doar si zeii! Dumnezeu a murit! Si mort o sa ramana! Noi l-am ucis! Gasi-vom oare mangaiere vreodata noi, ucigasii ucigasilor? Am sfartecat cu cutitele noastre tot ce avea pana astazi lumea mai sfant si mai inalt. Iata-l, zace insangerat la pamant! Noi l-am doborat! Cine o sa ne spele de sangele lui? Cu ce apa?  Ce rituri de pocainta, ce sfinte jocuri sa mai nascocim? Nu-i fapta asta mare prea mare pentru noi? Sa ne facem zei si noi, ca sa parem vrednici de ea? N-a fost vreodata fapta mai mare pe lume si toti ce s-or naste dupa noi vor trai o Istorie mai presus decat orice a fost, pana la ceasul acestei fapte, Istoria!' Tacu apoi nebunul si, rotindu-si privirea, se uita la cei ce stateau in juru-i si-l ascultau: taceau si ei, privindu-l inmarmuriti. Intr-un tarziu, dadu cu felinarul de pamant, de se facu tandari, stingandu-si lumina. 'Am sosit prea devreme, zise, nu-i inca ceasul.Fapta asta mare e inca pe drum, se apropiea, pasii ei n-au ajuns inca la urechile oamenilor. Fulgerul si tunetul au nevoie de timp, lumina stelelor are nevoie de timp, faptele, chiar cele savarsite, au nevoie de timp ca sa poata fi vazute si auzite. Fapta asta e, inca, mai departe de ei decat cele mai departate stele; si totusi, chiar ei au savarsit-o!"

Edited by Stormi, 21 November 2014 - 12:15.


#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
O luați pe ciocălăiște forțând și restul utilizatorilor să vă urmeze.
Demnezeu nu a murit. Este imposibil să mori dacă nu exiști.

#6
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014
topic inutil

#7
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
Pelicanilor...astia de veniti pe aria asta doar din ani in pasti si doar pentru ca probabil sunteti platiti...ori comentati la subiect, ori spargeti seminte in alta parte.

#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Roagă-mă să "bâști".
Știi cum să te rogi?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpelikanu, on 21 noiembrie 2014 - 12:10, said:

O luați pe ciocălăiște forțând și restul utilizatorilor să vă urmeze.
Demnezeu nu a murit. Este imposibil să mori dacă nu exiști.
Mi se pare logic :)

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpelikanu, on 21 noiembrie 2014 - 12:10, said:


Demnezeu nu a murit. Este imposibil să mori dacă nu exiști.
Nici nu realizezi dar tot ce ai spus e pur adevăr .
Dumnezeu nu a murit ,Stim doar că Fiul de Dumnezeu a murit , şi a înviat a treia zi .Posted Image  Aici e vorba de credinţă pentru a accepta treaba asta .

Este imposibil să mori dacă nu exişti . Perfect adevărat .
Dar nu ţi-ai pus problema corect dacă faci referire la Dumnezeu . Faptul că nu îl poţi vedea sau descoperi prin simţurile sau instrumentele tale , nu înseamnă că nu există . Gândeşte bine că până la "era" spaţială era imposibil să vezi faţa "ascunsă" a lunii  iar asta nu însemna că nu exista . Nu încerca să-L vezi pe Dumnezeu cu ochii , nu ai să-l vezi . Si nici nu îţi imagina că o să-L descoperi cu instrumente de măsură sofisticate . Trebuie pe lângă credinţă , să ai şi un spirit care transcede materia , altfel vei fi nevoit să te ancorezi mereu pe simţurile trupeşti care uneori te pot pune în dificultate .

#11
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
"Cuvantarea 'nebunului' nu da de stire despre lepadarea de Dumnezeu a unei persoane, lepadare absurda, deoarece este arbitrara. Absurdul nu tine de cuvantare, ci de faptul pe care ea il comunica: este absurda pentru Europa distrugerea temeliei insesi pe care ea si-a cladit constiinta propriei identitati in planul civilizatiei, ca si in acela al metafizicii. Nietzsche vorbeste despre aceasta distrugere ca despre un fapt istoric consumat, ca despre un act de infidelitate fata de sine hotarator pentru desfasurarea ulterioara a Europei. Spusele lui impun europenilor un efort de introspectie istorica, de reala cunoastere de sine, intr-un fel care li se poate parea de-a dreptul scandalos. Proclamarea "mortii lui Dumnezeu" este pentru cei mai multi o blasfemie de neinteles, o nebunie chiar. Ei nu au ochi sa vada ce s-a intamplat, nici urechi sa auda; 'si totusi, chiar ei au savarsit-o'.
Raspunzatoare de moartea Dumnezeului traditiei metafizice europene occidentale este insasi lumea crestina occidentala. Ea a generat nu numai negarea metafizica a divinitatii lui Dumnezeu, ci si negarea problemei metafizicii ca atare, a generat repulsia ori numai indiferenta fata de orice cercetare metafizica, a facut sa apara adica, pentru prima data in istoria omenirii, un fenomen pana acum necunoscut, acela al indiferentismului religios de masa, ce caracterizeaza secolul nostru. Nietzsche era constient ca strigatul lui marca hotarul dintre doua epoci istorice: "Ceea ce va vestesc eu este istoria urmatoarelor doua secole". "

Christos Yannaras- Heidegger si Areopagitul


#12
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postaltul2, on 21 noiembrie 2014 - 11:38, said:

In general occidentul catolic altoit cu protestanti a dat lumii tot felul de ineptii.
Da faptul ca Dumnezeu a murit a zis nebunul acela Nietszche pe vremea cand era numit filozof

Ce parere ai de Stalin ortodoxul care a studiat si teologia + Lenin?!!!
Astia ce fel de invataminte au dat omenirii intregi, inclusiv cubanezilor?

View Postpelikanu, on 21 noiembrie 2014 - 12:10, said:


Demnezeu nu a murit. Este imposibil să mori dacă nu exiști.

Chestia cu existentialismul e foarte bine demonstrata de René Descartes, cel care a lansat celebra expresie, autentica:  ,,Cogito ergo sum''.
Omul nu este o iluzie, a existentei sale in lume, iar simturile cu care e inzestrat dovedesc acest lucru.
Cel care se indoieste de existenta lui reala in lume, n-are decat sa-i ceara cuiva, sa-i care o caruta de pumni, din fundul gradinii, in moaca (scuzati limbajul dur). Daca simte ceva, sigur exista in lume si nu este doar o iluzie.

#13
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
Nu ai inteles nimic din Yannaras, care de altfel e destul de greu de digerat.

Cu atat mai mult sa dai citate din lucrarile lui pe un forum unde stau la panda sectanti, atei si elevi de la „Scoala Vieți” (Am scris intentionat gresit).

#14
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
Ba am inteles...dar inca nu am apucat sa ma exprim. Deh, energiile necreate se pare ca nu ma lasa sa ma dezvolt aci precum as dori...:lol:

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostStormi, on 21 noiembrie 2014 - 15:48, said:

Deh, energiile necreate se pare ca nu ma lasa sa ma dezvolt aci precum as dori...Posted Image
:roflmao:

#16
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
Ah...si sa nu uit: padrecito, mataluta esti catolic sau protestant? :lol:

#17
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010

View PostStormi, on 21 noiembrie 2014 - 15:56, said:

Ah...si sa nu uit: padrecito, mataluta esti catolic sau protestant? Posted Image
ortodox domnule
ai inteles ce ai vrut tu

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdjpadrecito, on 21 noiembrie 2014 - 16:13, said:

ortodox domnule

si adaugam...brav laureat al seminarului din Caracal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate