Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BOR anulează liberul arbitru al credincioșilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Când ai dogme care spun clar că nici un credincios nu poate hotărî singur ce este bine și ce este rău, când credincioșilor li se interzice să extragă concluzii cu mintea lor citind Biblia, cărți științifice și orice altă carte, este clar că omul nu mai este tratat ca o ființă liberă și nici măcar nu mai este tratat ca un om. Credinciosul nu are voie decât să spună ”să trăiți, am înțeles” și să-și facă mea culpa dacă a făcut cumva cumplita greșeală de a interpreta cu mintea lui o carte, o știre, un eveniment. Înseamnat cu ștampila ORTODOX prin botez, creștinul respectiv nu mai are voie să miște în front decât strict cum îi dictează arhiereii și popii. A gândi cu propria minte înseamnă blasfemie și iad pe vecie.
  Dar, oare asta a dorit Dumnezeu? Orice popă ai întreba, îți va răspunde imediat și fără a sta pe gânduri că Dumnezeu Tatăl a dat liberul arbitru omului. Dar cum l-a dat? Fiecăruia în parte, sau l-a dat în roi, ca la albine? L-a dat fiecăruia în parte, sau doar consiliile ecumenice au dreptul să decidă singure? Și de ce și-a numit Hristos, pe cei care îl urmau, ucenici și chiar frați? Pentru că nici un ucenic nu rămâne veșnic ucenic, altminteri s-ar numi sclav, ci rămâne ucenic doar cât să învețe meseria, apoi este liber să-și facă propriul atelier și să se descurce singur. Atunci de ce nu există și în bisericile actuale așa ceva? De ce nu există un nivel de la care începând fiecare ucenic creștin să poată interpreta liber Scriptura și să decidă după propria conștiință cum trebuie urmată aceasta? Există un singur răspuns: BOR nu are interesul să crească oameni liberi, doar oi proaste și ascultătoare. BOR nu are interesul ca membrii săi să aibă liber arbitru, pentru că nu vrea să mântuiască oamenii de întunericul necunoașterii, vrea doar să-i tundă, să-i mulgă și să le mănânce carnea! Dar cum poate BOR să-mi ia un drept pe care Dumnezeu Tatăl mi l-a dat? Nu poate! Nici BOR, nici BC și nici vreo altă biserică sau bisericuță!
Amin

Edited by tudorel666, 01 November 2014 - 15:52.


#2
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

 tudorel666, on 01 noiembrie 2014 - 15:46, said:

BOR nu are interesul să crească oameni liberi, doar oi proaste și ascultătoare.
Afacerea nu se face cu libertate absoluta. Mai tii minte la inscaunarea lui Daniel, era zi de post iar staff-ul a dat dispensa sa poata manca si ei carne ? La popor nu. Despre ce dracu (ptiu) vorbim de BOR ? In schimb politicienii nu vor sa impoziteze afacerile desfasurate de biserica.

Edited by nlg, 01 November 2014 - 16:01.


#3
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 nlg, on 01 noiembrie 2014 - 15:57, said:

Afacerea nu se face cu libertate absoluta. Mai tii minte la inscaunarea lui Daniel, era zi de post iar staff-ul a dat dispensa sa poata manca si ei carne ? La popor nu. Despre ce dracu (ptiu) vorbim de BOR ? In schimb politicienii nu vor sa impoziteze afacerile desfasurate de biserica.

Întradevăr, cine le dă lor dreptul să decidă în ce zile se poate mânca carne și în ce zile nu? Mai ales că, potrivit Bibliei, fiecare este liber să considere fie o zi mai specială decât alta, fie toate zilele la fel. Deci, cine le-a dat lor dreptul să decidă contrar Scripturii? Nimeni, doar ei după mintea lor s-au considerat în drept să se comporte ca un locțiilor al lui Hristos, adică al fiului lui Dumnezeu (vicarius fili dei) pe pământ.

Edited by tudorel666, 01 November 2014 - 16:09.


#4
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
Biserica pentru un om serios si cu capul pe umeri nu ar trebui sa valoreze nici cat o ceapa degerata.

#5
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 667, on 01 noiembrie 2014 - 16:08, said:

Biserica pentru un om serios si cu capul pe umeri nu ar trebui sa valoreze nici cat o ceapa degerata.

Orice om serios și cu capul pe umeri știe că BOR este mai mult decât o ceapă degerată. Aici te înșeli. Principala problemă este cea pe care am sesizat-o, anume că fiecare ar trebui să-și dea seama că nici o biserică nu are dreptul să decidă în locul său ce este bine și ce este rău. Dar va veni și vremea când deciziile BOR vor deveni, toate, niște cepe degerate.

Edited by tudorel666, 01 November 2014 - 16:14.


#6
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009

 667, on 01 noiembrie 2014 - 16:08, said:

Biserica pentru un om serios si cu capul pe umeri nu ar trebui sa valoreze nici cat o ceapa degerata.
Nene, da' generos esti.
Un part in bataia vantului e mai indicat.

#7
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 satanicgem, on 01 noiembrie 2014 - 16:14, said:

Nene, da' generos esti.
Un part in bataia vantului e mai indicat.

La fel au zis și comuniștii, dar s-au înșelat. BOR are multe greșeli și multe lucruri strâmbe, dar temelia este Cuvântul lui Dumnezeu, așa că temelia aceasta va rămâne, chiar dacă restul ar fi ras de pe fața pământului. Și în această temelie îți vei rupe și tu piciorul, dacă vei mai face greșeala să o consideri un pârț în bătaia vântului.

Edited by tudorel666, 01 November 2014 - 16:22.


#8
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009

 tudorel666, on 01 noiembrie 2014 - 16:17, said:



La fel au zis și comuniștii, dar s-au înșelat. BOR are multe greșeli și multe lucruri strâmbe, dar temelia este Cuvântul lui Dumnezeu, așa că temelia aceasta va rămâne, chiar dacă restul ar fi ras de pe fața pământului. Și în această temelie îți vei rupe și tu piciorul, dacă vei mai face greșeala să o consideri în pârț în bătaia vântului.
Trebuie sa recunosc ca atunci cand ai inceput cu ''ruptul piciorului''  m-a lovit un ras isteric pentru ca de cand consider bor /dumnezeu un part in bataia vantului mi-a mers super ultra bine, mai bine decat cand  ''dumnezeu e totul''.
Eu nu sunt comunistii, stii...

#9
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

 tudorel666, on 01 noiembrie 2014 - 16:17, said:

temelia este Cuvântul lui Dumnezeu
Dupa ce dai jos ritualurile, basmele si alte predici din invelis ajungi sa vezi ca e doar cuvantul parintilor din cei sapte ani de acasa. Ca unii nu l-au primit sau nu au vrut sa-l inteleaga, e alta chestiune.

#10
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 satanicgem, on 01 noiembrie 2014 - 16:24, said:

Trebuie sa recunosc ca atunci cand ai inceput cu ''ruptul piciorului''  m-a lovit un ras isteric pentru ca de cand consider bor /dumnezeu un part in bataia vantului mi-a mers super ultra bine, mai bine decat cand  ''dumnezeu e totul''.
Eu nu sunt comunistii, stii...

Se pare că am greșit neluând în calcul ce înseamnă BOR în mintea ta. Văd că tu o disociezi clar de masajul biblic și o asociezi doar cu ce are ea mai rău. Dar cu orice ai asocia-o, bine ai făcut că ai plecat din ea!

#11
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@Nea Tudorica,In sfarsit cred ca ai priceput de te ti-am spus pe alt topic"crede si nu cerceta".

 satanicgem, on 01 noiembrie 2014 - 16:24, said:

Trebuie sa recunosc ca atunci cand ai inceput cu ''ruptul piciorului''  m-a lovit un ras isteric pentru ca de cand consider bor /dumnezeu un part in bataia vantului mi-a mers super ultra bine, mai bine decat cand  ''dumnezeu e totul''.
Eu nu sunt comunistii, stii...
Esti sigur ca asta a fost motivul pentru care ai inceput sa ai "succes in afaceri",sau a fost doar o coincidenta cu alt eveniment?

#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

Quote

BOR anulează liberul arbitru al credincioșilor
Eu nu pot sa inteleg nici acum de ce Biserica Catolica l-a *"condamnat pentru erezie și ars pe rug la 17 februarie 1600 în piața "Campo dei Fiori" din Roma" pe Giordano Bruno  -cand nici ei-  Inchizitia/Biserica Catolica *nu stiau ce vroiau sa-l faca pe Giordano Bruno sa retracteze ?!

Vorba unora despre BOR, o afacere si un mod de a controla masele Posted Image


*sursele:
http://ro.wikipedia....Giordano_Bruno;
http://www.scientia....dano-bruno.html


#13
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009

 ascended, on 01 noiembrie 2014 - 19:37, said:

@Nea Tudorica,In sfarsit cred ca ai priceput de te ti-am spus pe alt topic"crede si nu cerceta".
Esti sigur ca asta a fost motivul pentru care ai inceput sa ai "succes in afaceri",sau a fost doar o coincidenta cu alt eveniment?
Pai, cam da, fix ala e motivul.
Pana sa ma lepad nu-mi iesea nimic, oricat de mult incercam, dupa ce m-am lepadat, numa' lapte si miere.

 tudorel666, on 01 noiembrie 2014 - 16:55, said:



Se pare că am greșit neluând în calcul ce înseamnă BOR în mintea ta. Văd că tu o disociezi clar de masajul biblic și o asociezi doar cu ce are ea mai rău. Dar cu orice ai asocia-o, bine ai făcut că ai plecat din ea!
Mergand de la premiza ca ai citit ''bor/dumnezeu'', ma refer la doua lucruri diferite (la bor si la dumnezeu), nu la unul singur.

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 ascended, on 01 noiembrie 2014 - 19:37, said:


@Nea Tudorica,In sfarsit cred ca ai priceput de te ti-am spus pe alt topic"crede si nu cerceta".


Adevărat că BOR are pretenția să crezi ce spun ei, fără a mai cerceta, dar din Biblie reiese taman contrariul. Deci BOR spune așa, dar nu și Dumnezeu Tatăl.

 satanicgem, on 01 noiembrie 2014 - 20:04, said:


Pana sa ma lepad nu-mi iesea nimic, oricat de mult incercam, dupa ce m-am lepadat, numa' lapte si miere.Mergand de la premiza ca ai citit ''bor/dumnezeu'', ma refer la doua lucruri diferite (la bor si la dumnezeu), nu la unul singur.


Adevărat, să pui semnul egal între BOR și Dumnezeu este una dintre cele mai mari greșeli pe care o poți face în viață. Mai ales că ei fac și învață taman contra de cum învață Dumnezeu. Acesta este și motivul pentru care, când ai ieșit din mijlocul lor, a început să-ți fie din ce în ce mai bine. Și mie la fel!

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
I like how you think Posted Image

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 tom_1133, on 01 noiembrie 2014 - 19:58, said:

Eu nu pot sa inteleg nici acum de ce Biserica Catolica l-a *"condamnat pentru erezie și ars pe rug la 17 februarie 1600 în piața "Campo dei Fiori" din Roma" pe Giordano Bruno  -cand nici ei-  Inchizitia/Biserica Catolica *nu stiau ce vroiau sa-l faca pe Giordano Bruno sa retracteze ?!

Vorba unora despre BOR, o afacere si un mod de a controla masele Posted Image


*sursele:
http://ro.wikipedia....Giordano_Bruno;
http://www.scientia....dano-bruno.html


De fapt cred că l-au ars nu pentru ce spunea, ci pentru că a îndrăznit să-i înfrunte. În fața papei se plecau împărați și împărății, iar acest învățat nevolnic îndrăznea, nu neapărat să-i facă proști, cât să le dea lecții. Ori este știut că Diavolul suferă mai ales de mândrie. Și în mândria papală a lovit rău de tot Giordano.

#17
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
oricine italian ar fi afirmat pe la 1500 toamna, ca Isus nu e dumnezeu ci a fost doar magician, risca ce-a patit Bruno.

#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 blimpyway, on 01 noiembrie 2014 - 23:32, said:

oricine italian ar fi afirmat pe la 1500 toamna, ca Isus nu e dumnezeu ci a fost doar magician, risca ce-a patit Bruno.

Pentru că atât BO cât și BC au interesul să anuleze liberul arbitru al credincioșilor. Ceea ce înseamnă că puțin le pasă ce gândesc aceștia, atâta vreme cât gândesc între lmitele impuse de cei ce le conduc. Ei vor doar să conducă și să se bucure de privilegiile conducerii. Nimic mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate