Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parere/Recomandare Becuri

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Anul trecut mi-am pus xenoane in faruri cat si in proiectoare, pot spune ca eram multumit de aspect dar si avem o vizibilitate mult mai buna decat cu becuri normale,
In tot acest timp am fost oprit de diversi politisti care vroiam sa imi retina talonul din cauza xenoanelor, si de fiecare data am scapat cu cu o spaga (made in romania)
Sincer nu vreau sa risc sa raman fara talon, si ma gandesc sa inlocuiesc xenoanele cu becuri normale.
Dar nu stiu ce becuri sa aleg...as vrea ceva care sa nu se arda dupa cateva luni, dar si sa imi ofere o vizibilitate buna.
Mentionez ca imi trebuie becuri H7, Eu ma gandeam la:
PHILIPS X-TREME VISION ULTRA.
OSRAM Night Breaker Plus
Ambele unt apropiate ca pret 112-128lei

Voi care credeti ca sunt mai bune?
S-au daca stiti si altele postati aici.

Edited by ionut3107, 23 September 2014 - 16:27.


#2
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Ce masina ai?

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Postionut3107, on 23 septembrie 2014 - 16:26, said:


Dar nu stiu ce becuri sa aleg...as vrea ceva care sa nu se arda dupa cateva luni, dar si sa imi ofere o vizibilitate buna.
PHILIPS X-TREME VISION ULTRA.
OSRAM Night Breaker Plus


Cele 2 tipuri de becuri de mai sus sunt cam cele mai bune de pe piata. Dar sa stii ca rar tin peste 1 an... Orice bec de calitate are si o durata mai mica de viata.
totusi chiar si daca tin 1 an iesi mai ieftin decat sa dai spaga :))

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postionut3107, on 23 septembrie 2014 - 16:26, said:

Anul trecut mi-am pus xenoane in faruri cat si in proiectoare, ..........

Voi care credeti ca sunt mai bune?
........
Bine ca te-ai hotarit sa  le scoti . Scapi si de amenzi si de spagi , si de frigiderul plin ...
Nu inteleg ce te cramponezi de becuri scumpe . Zile trecute am luat eu H7 de la prima benzinarie , ceva philips , la 22 de lei .
Experienta  mea cu becurile , este ca cele scumpe tin putin , si nu mereu este vorba de pret ci de cum il poti schimba , adica de multe ori este complicat .

#5
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

View Postsergiustg, on 23 septembrie 2014 - 16:41, said:

Ce masina ai?
Opel Vectra

#6
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

View Postmaximg, on 23 septembrie 2014 - 16:50, said:

Bine ca te-ai hotarit sa  le scoti . Scapi si de amenzi si de spagi , si de frigiderul plin ...
Nu inteleg ce te cramponezi de becuri scumpe . Zile trecute am luat eu H7 de la prima benzinarie , ceva philips , la 22 de lei .
Experienta  mea cu becurile , este ca cele scumpe tin putin , si nu mereu este vorba de pret ci de cum il poti schimba , adica de multe ori este complicat .
nu compara tu becuri de 22lei cu cele de 100 lei, In primul rand nu imi place culoare aceea galbuie din banalele becuri clasice, si in al doi-lea rand vizibilitatea e de doua ori m-ai buna cu un bec bun.

#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postionut3107, on 23 septembrie 2014 - 17:15, said:

nu compara tu becuri de 22lei cu cele de 100 lei, In primul rand nu imi place culoare aceea galbuie din banalele becuri clasice, si in al doi-lea rand vizibilitatea e de doua ori m-ai buna cu un bec bun.
Nu inteleg unde vezi tu culoare galbuie ,dar poate moda cu lumina usoar albastra a ledurilor va inspira . Eu nu agreez . Bine nici nu cred cind vad reclamele cu " de doua ori mai multa lumina " ...cind discutam de doua becuri de 55w ...ca doar alea ieftine nu sint vopsite in negru , iar in trafic e chiar o prostie sa crezi ca vezi ceva mai bine cu ele .
PS. Nu am timp de bricolaj , ca mie im plac alea cu lumina galbena ..., ca cea mai buna lumina este totusi galbena ....

#8
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Eu consider ca lumina alba in special pe drumuri bezna e net superioara luminii galbene . Asta nu e un moft .

[ http://img.e-cantonfair.com/group1/M00/46/BE/CqgBUVMiwjeAWnxMAADTD-p0BFQ182.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by baietzelu, 23 September 2014 - 23:45.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbaietzelu, on 23 septembrie 2014 - 23:42, said:

Eu consider ca lumina alba in special pe drumuri bezna e net superioara luminii galbene . Asta nu e un moft .

[ http://img.e-cantonfair.com/group1/M00/46/BE/CqgBUVMiwjeAWnxMAADTD-p0BFQ182.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana cand respecti legislatia si nu deranjezi pe ceilalti participanti la trafic,poti sa faci ce doresti.Dar oare de ce constructorul nu a prevazut din proiect acest tip de becuri?Sa nu spuneti ca ar fi marit pretul masinii,ca astea-s povesti?Aici nu ma refer la xenon.

#10
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Parerea mea e ca atunci cand domnu constructor a stabilit becurile cu tenta galbena nu cred ca existau atatea alternative ca si acum .
Pai de ce nu te referi si la xenon? Vin masini de clasa din fabrica cu xenon , unele cu 6400k adica spre alb.
Eu doar consider ca se vede mai bine pe alb in conditii de luminozitate scazuta, nu am spus sa fie obligatoriu. Pune cine vrea si ce vrea pe masina.

#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cel mai bine se "vede" cu lumina albastruie apropiata de a xenoanelor ! Dar pe ploaie ...te dai jos sa vezi daca ai farurile aprinse! Becurile cu lumina galbena sunt excelente pe ploaie,ceata si zapada dar mai slabe pe timp frumos ! Din acest motiv pentru all around cele mai bune sunt cele albe ! Daca becurile le folosesti aproximativ 2 ani(daca nu ai probleme electrice) este recomandat pentru siguranta ta sa-ti iei unele de calitate !

#12
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Tocmai la asta ma refer cand merg cu masina mea , in special ma intereseaza sa se vada bine pe timp frumos , uscat deasta consider ca cele albe sunt mai bune . Cine merge noaptea pe zapada , ploaie , alea galbene sunt bune .

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbaietzelu, on 24 septembrie 2014 - 09:28, said:

Parerea mea e ca atunci cand domnu constructor a stabilit becurile cu tenta galbena nu cred ca existau atatea alternative ca si acum .
Pai de ce nu te referi si la xenon? Vin masini de clasa din fabrica cu xenon , unele cu 6400k adica spre alb.
Eu doar consider ca se vede mai bine pe alb in conditii de luminozitate scazuta, nu am spus sa fie obligatoriu. Pune cine vrea si ce vrea pe masina.

Pai hai sa le luam pe rand.
Cand domnu' constructor a scos modelul respectiv existau alternative,pentru ca alternativele apar mereu.Asa cum sunt becurile care sunt peste puterea recomandata,sau cum sunt becurile care nu sunt recomandate pentru Europa,cum sunt becurile cu tenta rosie-galbena-albastra,etc.
Am spus ca nu ma refer la xenon,pentru un motiv foarte simplu:si anume ca masinile,nu neaparat de clasa,care vin din fabrica cu xenon NU DERANJEAZA pe sosele.Asa-i ca ai obervat si tu chestia asta?
Si nu,nu pune fiecare ce vrea pe masina.Pe masina se pune ce este dat de fabricant si ce permite legea.Pentru ca sunt pline soselele de dobitoci cu xenoane de rahat si faruri reglate aiurea care deranjeaza si ziua,darminte noaptea.

ps
Din pacate sfanta spaga rezolva inca problemele.

#14
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Vorbim de becuri, culoarea lor si nu cum sunt reglate farurile sau xenoane de prost gust . Pacat ca deviem.

Edited by baietzelu, 24 September 2014 - 14:20.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbaietzelu, on 24 septembrie 2014 - 14:19, said:

Vorbim de becuri, culoarea lor si nu cum sunt reglate farurile sau xenoane de prost gust . Pacat ca deviem.

View Postadisz, on 24 septembrie 2014 - 13:37, said:

Pai hai sa le luam pe rand. Cand domnu' constructor a scos modelul respectiv existau alternative,pentru ca alternativele apar mereu.Asa cum sunt becurile care sunt peste puterea recomandata,sau cum sunt becurile care nu sunt recomandate pentru Europa,cum sunt becurile cu tenta rosie-galbena-albastra,etc. Am spus ca nu ma refer la xenon,pentru un motiv foarte simplu:si anume ca masinile,nu neaparat de clasa,care vin din fabrica cu xenon NU DERANJEAZA pe sosele.Asa-i ca ai obervat si tu chestia asta? Si nu,nu pune fiecare ce vrea pe masina.Pe masina se pune ce este dat de fabricant si ce permite legea.Pentru ca sunt pline soselele de dobitoci cu xenoane de rahat si faruri reglate aiurea care deranjeaza si ziua,darminte noaptea. ps Din pacate sfanta spaga rezolva inca problemele.

Strict la subiect.

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postbaietzelu, on 24 septembrie 2014 - 14:19, said:

Vorbim de becuri, culoarea lor si nu cum sunt reglate farurile sau xenoane de prost gust . Pacat ca deviem.

nu deviem deloc, xenoanele nu au ce cauta in faruri banale, indiferent de culoare
deranjeaza foarte tare pe cei care vin din fata, unii chiar au murit infipti in pomi, prapeti, capete de pod sau carute  (aparute imediat dupa o curba) din cauza orbirii temporare provocate de un tembel spagar
altii, ca subsemnatul, s-au ales doar cu sperieturi groaznice cand s-au oprit milimetric de astfel de obstacole

#17
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Osram all the wai.

#18
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008

View Postaeon, on 24 septembrie 2014 - 15:20, said:

nu deviem deloc, xenoanele nu au ce cauta in faruri banale, indiferent de culoare
deranjeaza foarte tare pe cei care vin din fata, unii chiar au murit infipti in pomi, prapeti, capete de pod sau carute  (aparute imediat dupa o curba) din cauza orbirii temporare provocate de un tembel spagar
altii, ca subsemnatul, s-au ales doar cu sperieturi groaznice cand s-au oprit milimetric de astfel de obstacole
Ti se pare ca eu vorbesc de xenoane doar din poza aia ?
[ http://www.philips-shop.ro/pics/products-250x250/34-7268.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astea-s xenoane dar nu stiu eu sa citesc ? Astea dau o lumina alba fata de cele clasice . Vorbeam de becuri nu de becuri xenoane . Deviem crede-ma .

[ http://www.philips-shop.ro/usr/products_more/34-7268-0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by baietzelu, 24 September 2014 - 16:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate