Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#595
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
@Calin_fdx, contrastul ala 1:2650 este relativ la luminanta maxima din cate vad, la referinta de 120 are un contrast respectabil aproape de un... IPS.
In ce priveste unghiurile destul de curios, AV Forums le-a mentionat ca fiind slabe.
Cum naiba ultimii ani are Samsung un nivel de negru tot mai prost mi-e greu sa inteleg.

#596
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
Dragi colegi tocmai ce mi-am achizitionat si instalat un tv Sony 55x9305c.
Unde va pot gasi pentru o calibrare profesionala?
Multumesc,
P.S. Stau in Bucuresti.

#597
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Jean_LucPicard este în București. Este singurul calibrator atestat ISF lev 2 din România. Felicitări pentru interesul în a avea o imagine corecta și te așteptăm cu impresii după.  


#598
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Salut si eu decizia lui justitiaru2000 de a calibra această ''piesă'' de la Sony. Intre timp am calibrat CX800 al lui ivictor din Timișoara. Am facut 2 moduri respectiv un BT1886 de noapte si un 2.22 de zi (mai luminos) Raspunde impecabil, controalele de calibrare funcționează pe măsură, meniul nu influențează citirile, panelul foarte uniform, contrast on/off 18293:1 ANSI 4240:1 foarte mare pt un LCD 4K, nivel de negru 0.038cd/m. Procesare bună pt un 4K, mișcare fluentă (poza cu fata si testul de linii sunt surprinse in miscare cu IFC min) Spațiu de culoare extins se putea satura mult mai mult ca Rec.709 doar la rosu....) probabil noile paneluri sunt pregatite incet incet pt P3. Spun de roșu pentru că a fost sesizat de proprietar ca desaturat in imaginile TV inainte de calibrare, lucru confirmat in lecturi si remediat dupa calibrare. TV-ul pretențios cu anumite tipuri de HDD extern, unele formate audio nu le suportă dar chestii infime si rezolvabile in comparatie cu plusul de imagine livrată. Are multe controale de procesare a imaginilor dinamice cu denumiri ciudate care nu stii ce fac exact. Finisajul este de calitate si inspiră rafinament.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 06 December 2015 - 01:50.


#599
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
Hei @Jean_LucPicard daca mai treci pe aici da-mi te rog un mesaj cu datele tale.
In alta ordine de idei, ar fi pacat sa nu functioneze la adevarata valoare, desi nici acum nu se vede rau. Lasand la o parte banding-ul (sper ca am zis bine) cu care nu m-am obisnuit si care as vrea sa dispara.


#600
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Da-i tu msj privat pe forum.

#601
John7up

John7up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.08.2006
Salutari,stimati colegi. Intrucat sunt nemultumit de setarea sumara facuta tv.ului LG 55UC970V, tv 3d 4k curbat, as dori sa apelez la o calibrare profesionista,atat la culori dar si la partea de fluenta,poate implicit miscare in 3d,sau film prin hdmi(conectat la PC). Mentionez ca sunt in Brasov. Are cineva vrrodata drum prin centrul tarii?

#602
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Calibrarea nu-ți rezolva partea de mișcare. Acolo ai setări cu care te joci tu și vezi ce-ți place. Dacă nu ai găsit niciun compromis,ghinion. :)
Același sfat ca și pentru @justițiaru sau vb. Cu Calin_fdx.

#603
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
@AndreiNR multumesc pt sfat

#604
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Cu plăcere.

#605
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Vin sarbatorile nu doar cu reflexii in ecran ci și cu imagine corectă pentru 65JS8500, Foarte aproape de Rec.709 in modul standardPosted Image, in schimb după calibrare e ceea ce trebuie Posted Image Atașez rapoartele.

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 09 December 2015 - 01:20.


#606
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postivictor, on 30 noiembrie 2015 - 00:30, said:

Salut colegii forumiști.
Am achiziționat acum o săptămână un panasonic tx 50 cx 800 și vreau încet încet să mă bucur și eu de capabilitățile acestui TV.
Prima întrebare : cum pot sa văd dacă și câte ore a fost folosit înainte (este un produs din magazin, desfăcut pentru un client care a optat pentru alta dimensiune, varianta oficiala)?
2. Am posibilitate  de calibrare a lui în Timișoara?  Dacă da, ce opțiuni am? (cine)
La intrebarea - Cum e imaginea pe CX800 dupa calibrare?, raspunsul lui ivictor a fost ''Frontal, excelent ..lateral dezastru. Am fost solicitat sa ii mai calibrez o plasma panasonic si cu acesta ocazie doresc sa ii mai fac un al treilea mod pe CX800 cu citire off screen din unghi. Ce sfaturi mi-ati da sau ce modalitate-flux sa folosesc. Cum sa verific saturatiile in interior? cum sa angulez colorimetru? la ce distanta? cum afecteaza acest lucru vizualizarea ulterioara din pozitia clasica (perpendiculara) ?? E corect? E o metoda neortodoxa...  Pareri?

Edited by Calin_fdx, 10 December 2015 - 13:17.


#607
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Parerea mea de necunoscator este ca nu are absolut niciun rost si ca rezultatul va fi departe de ceea ce inseamna un panou calibrat. Nu poti adapta calibrarea la unghiurile de vizualizare fara a "arunca" in balarii calibrarea in "the sweet spot". Unghiul de vizualizare restrans este unul din neajunsurile tehnologiei. Mai mult sau mai putin exprimate in functie de implementare insa cine vrea unghiuri trebuie sa se reorienteze. Este suficient de bine documentata problema alaturi de alte neajunsuri ale tehnologiei lcd.
Ori accepta situatia, ori plasma SH, oled sau IPS(desi nici ala nu face minuni).

Edited by AndreiNR, 10 December 2015 - 13:05.


#608
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
AndreiNr a punctat foarte bine...unghiul de vizualizare nu poate nu poate fi corectat printr-o abordare diferita a calibrarii.

#609
ivictor

ivictor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.02.2011

View PostCalin_fdx, on 06 decembrie 2015 - 01:29, said:

Salut si eu decizia lui justitiaru2000 de a calibra această ''piesă'' de la Sony. Intre timp am calibrat CX800 al lui ivictor din Timișoara. Am facut 2 moduri respectiv un BT1886 de noapte si un 2.22 de zi (mai luminos) Raspunde impecabil, controalele de calibrare funcționează pe măsură, meniul nu influențează citirile, panelul foarte uniform, contrast on/off 18293:1 ANSI 4240:1 foarte mare pt un LCD 4K, nivel de negru 0.038cd/m. Procesare bună pt un 4K, mișcare fluentă (poza cu fata si testul de linii sunt surprinse in miscare cu IFC min) Spațiu de culoare extins se putea satura mult mai mult ca Rec.709 doar la rosu....) probabil noile paneluri sunt pregatite incet incet pt P3. Spun de roșu pentru că a fost sesizat de proprietar ca desaturat in imaginile TV inainte de calibrare, lucru confirmat in lecturi si remediat dupa calibrare. TV-ul pretențios cu anumite tipuri de HDD extern, unele formate audio nu le suportă dar chestii infime si rezolvabile in comparatie cu plusul de imagine livrată. Are multe controale de procesare a imaginilor dinamice cu denumiri ciudate care nu stii ce fac exact. Finisajul este de calitate si inspiră rafinament.

Salut tuturor.
Revin cu feedbackul privind toata treaba cu calibrarea, adresabil in primul rand celor care nu cred in acest lucru sau care inca sunt in dubii daca sa faca sau nu.
Dupa cum spuneam, Calin mi-a calibrat un Panasonic TX-50CX800E (802E in alte tari), varf de gama *momentan* in zona de 4K la firma mentionata, LCD,, model 2015 si un Panasonic TX-P42GT50E (plasma entry level, model 2012 cred, dar comparabil cat de cat ca imagine cu seria VT).
1. CX800. L-am achizitionat datorita reviewurilor f bune de pe avforums, techradar, hdtvtest, etc si a afinitatii mele fata de culorile calde si naturale promovate de Panasonic. Plus a infinitelor posibilitati de setare, reglare, calibrare de care dispune, context in care am stiut inainte de a-l achizitiona ca va fi calibrat. Chit ca nu era Calin la Arad si trebuia sa ma dau peste cap sa vina cineva.
Out of the box, reglajul culorilor e bun, nu are derapaje mari, negativ, rosu nu prea era rosu. saturatie mica.
moduri de reglare cu duiumul (dinamic, normal, THX cinema, THX true cinema, professional 1, 2, etc, vreo 7-8 in total). panel de o acuratete excelenta, pana si semnalul de protv HD arata bine. Cand l-am bagat in productie, pe HBO HD rula Pinguinii din Madagascar (cred ca asa se numeste). Primul punch. Culori si claritate de am ramas cu gura cascata (atentie, mod normal, necalibrat). la fel si alte surse HD (eurosport 1 si 2, arte, unele de la NG si TVR HD). restul de SD nu le mentionez ca sunt bataie de joc.
Dupa calibrare, care a durat 6 ore (meniul complex si reglajul pe fiecare culoare), alta viata. Culori vii, naturale, albul alb, negrul impecabil, detalii, rosul era rosu, pe Mad Max Blu Ray l-am urmarit fara sa ma misc, detaliile afisate erau incredibile.
Toate astea datorita omului , calin_fdx, a cunostintelor, a pasiunii sale pentru domeniul asta de nisa, si nu in ultimul rand, subiectul principal, CX 800 le.
2. Plasma 42 GT 50. O am de 2-3 ani, nu are atatea setari ca si CX 800 (nici nu costa atat) dar e plasma, se descurca bine cu culorile si cu negrul. Mentiune: urasc televizoarele care au o luminozitate iesita din comun,aviz S.. si L... modul dinamic si orice imagine/ panel care iti rupe ochii in doua cu luminozitatea.
In fine, imaginea la GT50 era ajustata, atentie, dupa niste valori luate de pe avforums. Dezastru conform citirilor lui Calin. Dar se vedea binisor.
Dupa calibrare, alta viata. semnalul HD se vede intr-un mare fel, claritate, culori calde, naturale. Ca o plasma. nu vreau sa ma gandesc cum ar arata un VT50, 60, daca GT ul meu, care e entry level, poate sa se vada in halul asta de bine.
Feedbackul meu nu este despre Panasonic, imagine (cat de bine se vede al meu, comparativ cu al tau, etc) si alte detalii legate de asta.
Postul este strict pentru a exprima, prin prisma utilizatorului final, pe scurt, ceea ce inseamna calibrarea unui tv, entry level sau varf de gama.
1. Setarile luate de pe forumuri, ceea ce sunt convins ca fac mai mult de jumatate din cei care vor sa se uite la TV si in alte moduri decat Normal, Dinamic sau Cinema, sunt o pierdere totala de vreme. Fiecare panel se ajusteaza la fata locului si conteaza conditiile de vizionare. Fiecare e diferit. Rezultatul, un TV a carei imagine este praf.
2. Timpul pierdut ( cumulat) cu citit de forumuri, bagate 70000 de setari (ale altora) care oricum la tine se vad execrabil, eu stiu poate si un Disney dvd de calibrare si alte alte shortcuturi de genul sunt doar praf in ochi. Si amagire.
Solutia decenta si de bun gust, calibrare frate. calibrare calibrare calibrare. Nu inseamna doar ca vine "unul" si se joaca pe acolo cu contrastul, culoare, lumina si eu stiu ce le mai trece oamenilor prin cap, inseamna ca vine cineva, care este pasionat, citeste mult, dedica mult timp acestui lucru si face un lucru foarte bun, pe care oricum noi, utilizatorii de rand si care au pretentii de la tv ul lor nu il vom scoate veci pururi.
Concluzia.
Oricand si oricat, calibrare. Si da, costa bani. Asta e viata.
Calin si cei din breasla ta, spor la calibrat fratilor si rabdare. se vor educa si romanii, suntem popor de autodidacti.
Multumesc inca o data Calin pentru rezultatele excelente cu CX 800 si GT50 si de fiecare data cand voi putea, voi sustine necesitatea unor servicii profesioniste, calibrarea TVului.

View PostCalin_fdx, on 10 decembrie 2015 - 12:59, said:

La intrebarea - Cum e imaginea pe CX800 dupa calibrare?, raspunsul lui ivictor a fost ''Frontal, excelent ..lateral dezastru. Am fost solicitat sa ii mai calibrez o plasma panasonic si cu acesta ocazie doresc sa ii mai fac un al treilea mod pe CX800 cu citire off screen din unghi. Ce sfaturi mi-ati da sau ce modalitate-flux sa folosesc. Cum sa verific saturatiile in interior? cum sa angulez colorimetru? la ce distanta? cum afecteaza acest lucru vizualizarea ulterioara din pozitia clasica (perpendiculara) ?? E corect? E o metoda neortodoxa...  Pareri?

Legat de ungiul de vizualizare si imagine.
Intr-adevar, la CX 800 din lateral, imaginea este dezastru (culori spalacite, alb mai puternic). DIn fata, .... citeste mai sus.
Stiam dinainte de a-l cumpara ca tipul de panel din CX 800 nu e pt vizualizare din unghi. Asa ca o sa fac o reajustare a canapelelor din living si gata.
O seara buna

#610
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postivictor, on 13 decembrie 2015 - 23:49, said:

Dupa calibrare, care a durat 6 ore (meniul complex si reglajul pe fiecare culoare), alta viata. Culori vii, naturale, albul alb, negrul impecabil, detalii, rosul era rosu, pe Mad Max Blu Ray l-am urmarit fara sa ma misc, detaliile afisate erau incredibile.
Toate astea datorita omului , calin_fdx, a cunostintelor, a pasiunii sale pentru domeniul asta de nisa, si nu in ultimul rand, subiectul principal, CX 800 le.


Vă felicit pe amândoi, pe tine pentru CX800, pe Călin pentru treaba excelentă pe care a făcut-o din nou. :)

#611
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Gt50 e mid level. Entry level e XT si ST50. Din pacate seria 50 e limitata ca luminanta maxima in modurile professional/isf. Chiar si asa dupa calibrare imaginea e de referinta(la propriu nu ca si exprimare)

#612
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
Duminica, cu ajutorul lui Jean_LucPicard, am facut calibrarea unui Sony KD-55x9305c. Lasand la o parte detaliile tehnice la care nu ma pricep, dupa calibrare, se observa o imbunatatire substantiala a imaginii afisate. Daca pana atunci parca priveam avand o folie peste ecran, dupa calibrare imaginile sunt mai clare, mai aproape de realitate.
Ma felicit si va felicit pentru decizia luata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate