Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cetrala lemne + gaz + panou solar + boiler... dar cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gibid

gibid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2006
Salut,

Am nevoie de ajutor profesionist pentru configuratia de mai jos. Saptamana viitoare apelez la instalatori, doar ca nu as vrea  sa imi impuna solutia lor din varii motive fara sa stiu cum ar fi mai bine.

Locuiesc la casa cu suprafata utila: 112 mp (P+M)
Izolatie exterioara: 13 cm (casa era izolata cu polestiren de 5cm la care am mai adaugat un strat de 8cm)
Izolatie tavan: vata minerala 20cm + sarpanta izolata cu vata minerala 10cm
Detin:
1. Centrala pe lemne cu gazeificare Orlan - 25 Kw
2. Boiler termoelectric cu o serpentina - 120 litri
3. Radiatoare tabla/otel (putin supradimensionate)
Vreau sa adaug:
1. Centrala pe gaz cu condensare (Vaillant 246/5-5 20 Kw) --> e suficient?
2. Panou solar pentru apa calda (+boiler)

La configurarea asta am tot felul de dileme. De exemplu, apa calda menajera poate fi din 4 surse diferite: centrala pe gaz, centrala pe leme, panou solar sau electic de la boiler. Cum ar trebui sa arate configuratia ca sa pot schimba sursa de incalzire usor?
Pentru incalzire, intentionez sa folosesc centrala pe gaz toamna/primacara si cea pe leme pentru temperaturi sub zero grade. Bine.. e posibil ca din comoditate sa folosesc centrala pe gaz la temperaturi de -20 grade.

Cum ar trebui montate centralele pentru a face usor comutare de pe o centrala pe alta ?
Orice sfat este binevenit.

Va multumesc anticipat

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă vrei centrală pe gaz ce nevoie mai ai de cea pe lemne, plus panouri solare? E o soluţie cel puţin neobişnuită, ca să nu zic aiurea, doar dacă nu te dau banii afară din casă.
La gradul ăla de izolaţie termică şi latitudinea ţării (apropo, n-ai precizat locaţia), dacă tot vrei panouri solare, mai bine investeşti în ele, respectiv capacitate mărită, şi cu un puffer de 1000L şi centrala pe lemne, dacă tot o ai deja ai trecut peste iarnă fără probleme.
Sau dacă preferi comfort sporit iarna, renunţi la lemne şi treci exclusiv pe gaz, eventual foloseşti un şemineu cu recirculare de apă în locul centralei pe lemne, dar ar fi iarăşi o cheltuială suplimentară.
Sfatul meu, în situaţia dată, e să renunţi la gaze iar banii să îi bagi în 4-5 panouri vidate (ar fi nevoie de cca. 80-100 de tuburi în total) şi un puffer de 1mc.. Soarele e gratis, gazul va fi tot mai scump.

#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 gibid, on 19 august 2014 - 15:02, said:

La configurarea asta am tot felul de dileme. De exemplu, apa calda menajera poate fi din 4 surse diferite: centrala pe gaz, centrala pe leme, panou solar sau electic de la boiler. Cum ar trebui sa arate configuratia ca sa pot schimba sursa de incalzire usor?

Da, apa calda menajera poate fi facuta simplu cu ajutorul celor 4 surse. Ca sa fie simplu, trebuie schimbat cite ceva in lista de utilaje:

1 - Renunti la centrala pe gaz din lista si alegi un model care sa inceapa cu VU in fata si nu cu VUW. Cele ce incep cu VUW prepara ACM instant. Tu ai nevoie de una care sa stie prepare ACM cu ajutorul unui boiler extern.
2 - Umbli si la boiler
a ) Arunci/vinzi/donezi boilerul actual si cumperi unul de 200 litri cu 2 serpentine + rezistenta electrica.
b ) Cumperi un pachet solar cu tot cu boiler de 120 litri cu o serpentina si folosesti ambele boilere.


--------
La Importante ai diverse topicuri utile unde sa discutat de mai multe ori problema ta, sau probleme asemanatoare:
Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 3, 2014-.20..)
Instalaţii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate
BOILER cu serpentina, Gaz-Boiler, Boiler pe Lemne..
Cazane atmosferice pe combustibili solizi

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Si nu trebuia sa deschizi topic nou,cand exista pe SP:
http://forum.softped.../page__st__3114
si altele.
LE:acum am vazut ca a pus si Florin link-urile

Edited by danpet, 20 August 2014 - 07:31.


#5
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

 gibid, on 19 august 2014 - 15:02, said:

Orice sfat este binevenit.
...probabil ca o optiune de luat in seama este un puffer care sa acumuleze caldura din cazanul pe lemne si/sau panouri solare, apoi sa o redea sistemului cand este nevoie.
Singura sursa de caldura care nu va merge in puffer ci direct in sistem este centrala pe gaze.

Parerea meaPosted Image

#6
gibid

gibid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2006

 mihaicozac, on 19 august 2014 - 17:18, said:

Dacă vrei centrală pe gaz ce nevoie mai ai de cea pe lemne, plus panouri solare? E o soluţie cel puţin neobişnuită, ca să nu zic aiurea, doar dacă nu te dau banii afară din casă.
La gradul ăla de izolaţie termică şi latitudinea ţării (apropo, n-ai precizat locaţia), dacă tot vrei panouri solare, mai bine investeşti în ele, respectiv capacitate mărită, şi cu un puffer de 1000L şi centrala pe lemne, dacă tot o ai deja ai trecut peste iarnă fără probleme.
Sau dacă preferi comfort sporit iarna, renunţi la lemne şi treci exclusiv pe gaz, eventual foloseşti un şemineu cu recirculare de apă în locul centralei pe lemne, dar ar fi iarăşi o cheltuială suplimentară.
Sfatul meu, în situaţia dată, e să renunţi la gaze iar banii să îi bagi în 4-5 panouri vidate (ar fi nevoie de cca. 80-100 de tuburi în total) şi un puffer de 1mc.. Soarele e gratis, gazul va fi tot mai scump.

Centrala pe leme o am de 3 ani si isi face datoria cu brio, chiar mai mult: E PREA CALD uneori, mai ales toamna/primavara, cand, pentru a ridica temperatura in casa cu 2-3 grade, trebuie sa fac focul si se incalzeste prea tare. Am montat si termostat in casa, dar chiar si asa, cand temperatura din casa e la fel cu cea setata, focul nu se stinge in centrala... arde mocnit, iar cand in centrala apa ajunge la 90 grade, baga caldura automat in casa.
Nu stiu ce costuri o sa am la gaze si nici nu stiu daca vor fi probleme cu presiunea, asa ca, centrala pe lemne ramane.

Vara asta a ajuns gazul si pe strada mea... si m-am rarordat. Centrala pe gaz pe care vreau sa o pun, nu e chiar un moft. Legat de costuri, e incomparabil cu cea pe lemne care a costat peste 14000 RON (cu toate pompele, termoboiler, sistemul de protectie, etc).
E mai mult pentru comfort. Chiar nu mai vreau sa ma sufoc de cald in casa.

Legat de puffer, chiar nu mai am loc in camera tehnica de o hardughie asa de mare.

Panourile solare sunt doar pentru apa calda menajera. Asta nu e un moft - tovarasul Victor Viorel Poanta a deghetzat programul casa verde la care am depus un dosar acu 2-3 ani si imi dau ei 6000 RON pentru panou.


@florin71_skoda -> la ceva de genul asta ma asteptam si eu, doar ca nu ma pricep

@danpet -> scuze, dar nu stiam, multumesc pentru info

@costicucu -> nu am loc de puffer in camera tehnica..

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu merita panourile solare. Mai ales cand ai centrala pe gaz. Factura la gaz e insignifianta vara incat sa merite investitia in panouri. In restul anului, oricat le-ar umfla unul sau altul, nu aduc un aport pe masura investitie atat cea cu panourile cat si cea pt adaptarea instalatiei cu boiler cu serpentina si tot ce trebuie.

Dpmdv, te cam complici.

Ai dat si vad ca vrei sa dai in continuare bani multi pe solutii incomplete sau alese gresit.

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 gibid, on 21 august 2014 - 13:35, said:

Panourile solare sunt doar pentru apa calda menajera. Asta nu e un moft - tovarasul Victor Viorel Poanta a deghetzat programul casa verde la care am depus un dosar acu 2-3 ani si imi dau ei 6000 RON pentru panou.

Prima data cumperi panourile + un boiler tot de 120 litri cu 2 serpentine care te vor costa 80-90 milioane din care mai recuperezi 60 milioane de la stat.

Vara foloseti boilerul nou si iarna il foloseti pe ala existent cuplt la lemne. Sau ai bani si de centrala pe gaz, tot anul asta ?

 undercoverbrother, on 23 august 2014 - 08:16, said:

Nu merita panourile solare. Mai ales cand ai centrala pe gaz.
corect, nu prea merite. Dar daca da statul o parte din bani ? Cit ar mai trebui sa pui tu ca sa merite ?

 gibid, on 21 august 2014 - 13:35, said:

Mai exista si varianta propusa de @undercoverbrother, ca pina la urma are dreptate. Adica sa uiti de panourile solare si in loc a dai bani aia in plus pe panouri, sa-ti cumperi o centrala pe gaz din diferenta de pret,  pe care sa o integrezi in sistemul actual. Daca tot au venit gazele si la tine, probabil ca asta este cea mai buna varianta in momentul de fata.

#9
gibid

gibid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2006
Multumesc pentru sfaturi.
Treana e ca 6000 RON ii am de la stat pentru panou solar pentru apa calda menajera, deci asta e inclus oricum.

Dupa mai multe discutti, urmatoarea solutie ar fi cea mai avantajoasa: centrala pe gaz o iau cu boiler extern si schimb boilerul actual cu unul mai mare (minim 200 litri) cu 3 serpentine.  In modul asta, centrala pe lemne, cea pe gaz si panoul solar o sa incalzeasca apa calda menajera in acelasi boiler.
Aveti comentarii sau sugestii la solutia asta?

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da, asa este, tentatia este mare pentru ca primesti 6000 ron de la stat si parca este pacat sa nu beneficiezi de bani respectivi. Problema ar fi ca bani respectivi nu-ti ajung sa-ti cuperi sitemul de panouri si mai ai nevoie de bani si pentru centrala pe gaz si instalatia de gaz, plus cuplarea centralei de gaz la instalatia existenta. Sunt destui de multi bani de scos dintr-o data. Oricum, ai la dispozitie aproape 1 an ca sa-ti cumperi panourile.

Nu exista boiler cu 3 serpentine. Exista doar boiler cu 2 serpentine + rezistenta electrica (cele numite trivalente).
- Pe serpentina de sus cuplezi atit centrala pe lemne cit si centrala pe gaz (se folosesc niste clapete de sens sau vane cu 2 cai pentru separare).
- Pe serpentina inferioara cuplezi doar panourile solare.
- Centrala pe gaz o setezi la o temperatura mai mica, sa zicem ca la 45grd
- Vara daca este soare o sa ai de la panouri apa de 60grd si nu-ti mai pleaca centrala pe gaz.
- Daca nu este soare sau consumi prea multa apa, scade apa la 45grd si pleaca centrala pe gaz.
- Iarna este aceasi poveste. Faci foc cu lemne si boilerul urca la 60grd.
- Nu faci focul sau consumi multa apa, pleaca centrala pe gaz.

#11
gibid

gibid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2006
Multumesc florin71_skoda, asa o sa fac.
PS: exista termoboilere cu 3 serpentine, doar ca, sunt mai mici si randamentul e mai scazut. O sa folosesc un boiler cu 2 pe sistemul pe care l-ai sugerat.

#12
badaran2

badaran2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.06.2009
Buna ziua la toata lumea!
Sunt nou pe aces forum....nu vreau sa par atipic pt discutiile de aici dar as vrea sa va intreb: in loc sa dau aproape 2000 de lei pe doua sobe as vrea sa folosesc un boiler pe lemne ca si centrala pt incalzire. am vb si eu stanga- dreapta si unii spun ca merge, alti ca nu. as vrea si eu o parere. am o suprafata de 40 mp cu 3 calorifere pe care vreau sa o extind la 80mp cu 6 calorifere.
Astept recomandari si imi cer scuze daca am gresit adresa( topic)Posted Image

#13
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 badaran2, on 30 septembrie 2014 - 14:47, said:

Astept recomandari Posted Image
Raspuns simplu, nu.

Raspuns detaliat, acel boiler are un randament execrabil. Si pe langa asta, are un focar extrem de mic, fiind nevoie sa alimentati din ora in ora.

Centralele, pe langa faptul ca au un buncar mai mare, beneficiaza si de radiatia focului, ajutand astfel la o incalzire mai buna a apei si, deasemenea o suprafata de schimb termic mai mare.

Edited by cheluakame, 30 September 2014 - 15:17.


#14
badaran2

badaran2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.06.2009
Multumesc mult pt sfat!
As mai avea o intrebare, daca imi caut o centrala la mana a doua, la ce detalii ar trebuii sa ma uit, in afara de samota din arzator( banuiesc). Este de ajuns o centrala de 24kw pt o suprafata construita de 80 mp si 6 calorifere(3 camere, bucatarie, baie si hol) cu o lungime de circuit de aproximativ 25ml.
Posted Image Posted Image

#15
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
O casa de 80 mp neizolati poate avea aceeasi centrala ca una de 500 mp insa bine izolata, ca urmare nu ma pot pronunta la puterea necesara.
Existau pe aici ceva calculatoare pentru puterea necesara a centralei si radiatoarelor, poate sunt colegi ce te pot indruma.

La detaliile centralei, depinde de model, in principal verificati zona duzei de ardere (la cele cu ardere inversa), si zona schimbatoarelor de cladura (la toate tipurile de centralei).

Un lucru ce mai necesita verificare la cele ce au, este automatizarea.

#16
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 badaran2, on 02 octombrie 2014 - 08:28, said:

. Este de ajuns o centrala de 24kw pt o suprafata construita de 80 mp si 6 calorifere(3 camere, bucatarie, baie si hol) cu o lungime de circuit de aproximativ 25ml.


 cheluakame, on 02 octombrie 2014 - 10:00, said:

Existau pe aici ceva calculatoare pentru puterea necesara a centralei si radiatoarelor, poate sunt colegi ce te pot indruma.


http://calcul-termic.blogspot.ro/

#17
s-dj

s-dj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.11.2005
Se poate face asa ceva?

Attached Files


Edited by s-dj, 20 December 2016 - 20:02.


#18
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

 s-dj, on 20 decembrie 2016 - 19:56, said:

Se poate face asa ceva?
Ar merge, dar nu pricep cum va lucra Instant GPL cu puffer, mai bine bagi un boiler ACM iar Instantul il bagi ca sa aduca temperatura ACM la valoarea dorita (45*C))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate