Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cetrala lemne + gaz + panou solar + boiler... dar cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Instantul se dorește a fi o centrală pr gaz. Am mai văzut astfel de abordări, unde la instant (fie electric, fie pe gaz) se atașa o pompa de circulație și îl monta in instalație.

#20
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 03.11.2009

 cheluakame, pe 22 decembrie 2016 - 09:24, a scris:

Instantul se dorește a fi o centrală pr gaz. Am mai văzut astfel de abordări, unde la instant (fie electric, fie pe gaz) se atașa o pompa de circulație și îl monta in instalație.
Daca tot exista gazul se face direct ACM sau caldura in casa, mi se pare aiurea incalzirea pe gaz legata la puffer

#21
s-dj

s-dj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.11.2005
Cred ca ideea din schema se doreste a aduce incalzirea puferului din 3 surse independente:
1.Soba serpentina 7Kw
2.Rezistenta electrica 2kW
3.Instant GPL-activat automat prin pompa de circulatie si termostat imersie legat la Puffer (probabl ca termostatul de imersie e conectat "invers", in loc sa deschida, el sa inchida pompa la o anumita temp. setata si apoi sa  se opreasca automat instantul gpl.)
Ma gandeam la schema asta ca la ceva in cazul in care, la tara, ba curentul se ia inopinant, , ba se raceste repede soba si serpentina, ba ti se termina butelia GPL si nu mai poti aduce caldura in casa.
Ceva de genul sa ramana in picioare macar 2 surse viabile de caldura pt. boiler.
Sa zicem ca ar functiona..empiric/mecanic.-doar pt. caldura nu si ACM.
La ce temp. trebuie adus Pufferul ca sa fie in regula pt. caloriferele din casa?
Instantul GPL (de ex. un Ariston cu cuart) poate duce apa din puffer la mai mult de 55 grade?(stiam ca ar merge cam pana la 65 grade)
Rezistenta electrica de 2kW, e bine sa fie setata cam la 60 grade? (avand in vedere ca este pozitionata sub jumatatea Puferului)

As fi avut okazia sa iau din comert o automatizare centrala pt. 2 pompe, dar nu stiu daca stie sa lucreze in schema data. (poate cu pompa de circulatie pt. calorifere si cea dintre puffer si soba cu serpentina, dar pt. instantul de gaz? )

Va multumesc mult pt. ajutor si  va doresc Craciun fericit!

PS. Pt. Costi_68...are dreptate, insa in cazul de fata e vorba de 3 surse independente de caldura..apoi stiu ca o centrala pe gpl legata la butelii te asasineaza financiar la consum..

Edited by s-dj, 24 December 2016 - 12:08.


#22
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
Cred ca ai nevoie de un puffer complex de la Wolf.....daca ai buget :

Attached Files

  • Attached File  BSP.pdf   655.26K   28 downloads

Edited by Daco_Get, 25 December 2016 - 09:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate