Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Bridge 2 routere Tp-link

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
sal
initial am avut 2 routere legate wifi intre ele.
- router 1 Tp-link 1043v1 setat AP cu fw DD-WRT si criptare WPA2
- router 2 MSI RG60SE legat la primul
Totul a mers foarte bine cativa ani buni, dar cum cel MSI are viteza doar clasa G dar a mers doar in clasa B pana acum si cum mi-a picat in mana un Tp-link 1043v2.1 am zis sa incerc o inlocuire.
Se conecteaza intre ele cu succes dar ce este legat la al doilea router 1043v2.1 nu vede primul router si implicit reteaua si internetul
Configuratia este:
- router 1 (principal) Tp-link 1043v1 fw DD-WRT configurat ca WDS-AP si criptare WPA2
- router 2 Tp-link 1043v2.1 fw original la care s-a activat WDS si se conetecteaza cu succes la primul si la care am dezactivat DHCP

problema este ca un laptop conectat la router 2 nu gaseste router 1. Dc conectez laptop la router 1, atunci vad router 2 dar nu si ce este legat la el.
Desi am mai configurat si alte routere in bridge si chiar de branduri diferite, la asta nu-i dau de cap.
Are cineva o idee? in afara de un fw custom la router 2 pt ca e prea nou si deocamdata vreau sa beneficiez de garantie
Multumesc!

PD. Inca o chestie ciudata este ca abia am reusit sa ma conectez la el Wifi. Trebuie neaparat sa am activat WPS si securitatea wifi setatata WPA2 si ca parola cu pinul WPS. Altfel n-am reusit sa ma conectez. De fapt nu a mers decat prin WPS.

Edited by dcrst755, 26 July 2014 - 16:14.


#2
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
parerea mea este ca atunci când este conectat un router prin WDS, acesta se comporta ca un repeater!
cazul meu, tplink wr841nd conectat wds la un huawei, iar un tplink mr3220 conectat prin cablu la wr841nd.
când intram in huawei, vedeam mr3220 si invers!
pe wr841nd nu il vedeam din cele 2!
interesant era ca wr841nd emitea wifi si functiona!
la mine a functionat doar cu WPS oprit!
la tine posibil sa fie din cauza ca ai fw ddwrt configurat ca WDS-AP.

#3
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008
problema am rezolvat-o (partial) trecand router 2 pe fw custom, doar ca acum am o problema ca-mi pierd accesul GUI cu ultimul update dd-wrt r24461

Edited by dcrst755, 29 July 2014 - 16:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate