Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
561 replies to this topic

#163
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
iei un laptop, adaptorul de la ELECTRA, softul presupun ca il ai, iar inainte de a incepe experimentele poti salva absolut toata memoria aparatului, asa fiind sigur ca n-or sa existe probleme :) in cazul in care ceva merge prost, ai acel fisier .mss undeva prin laptop si sper ca si o copie pe o alta partitie in cazul in care incercarea devine stresanta si modifici din greseala acel .mss

#164
xrynth

xrynth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2011
Dupa 9 pagini de postari va puteti declara cea mai oculta organizatie care activeaza aici pe Softpedia.
Atata secret...atata informatie "goala" care este furnizata aici pentru amaratii astia care se incumeta sa puna o intrebare..n-am vazut de ani buni, de cand urmaresc diverse topicuri pe forumul asta.
Bai oameni buni, lasati impresia ca faceti rachete balistice nu ca instalati sisteme de interfonie..In afara de 1 - 2 care au mai scapat cate o informatie (@0absolut sau @mateus13), dar care s-au cenzurat si ei, restul...nimic..bezna totala...literatura si atat..
De ce drac ati mai deschis topicul asta daca tineti toata informatia sub 5 lacate si 100 de coduri de acces? Exista vreun cod, vreun legamant pe care l-ati semnat cand ati primit licenta si autorizatia de functionare? Daca da, nu-i bai! Dar faceti un "Stick it" la inceputul topicului si mentionati aceste lucruri, ca sa stim si noi in ce ne aventuram cand ne apucam de citit.

Inteleg, in altruismul d-voastra vreti sa protejati "prostii" de a-si face un rau mai mare decat cel pentru care au venit aici...dar, totusi...haideti sa ajungem si la scopul pentru care au fost create astfel de forumuri...acela de a furniza si niste "inside information" celor care au nevoie de ele; bineinteles, asta in cazul in care secretul meseriei va permite un astfel de lux.
Daca omul vrea sa isi bage nasul si sa prajeasca tot sistemul, lasati-l sa o faca...pe cheltuiala lui...si pe profitul dvs. La cine credeti ca va apela un administrator de bloc, sau chiar individul care a creat paguba, atunci cand raul este deja facut?
Si acum intrebarea de "bagator de seama" din cauza careia am citit de fapt cele 9 pagini de postari:
Exista posibilitatea de inlocui, intr-un apartament de bloc, un post interior Electra IA 01 cu un post digital de la Electra? (Nu se stie exact ce model de centrala este si nici nu se poate afla pana nu apare administratorul in peisaj)
Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns (daca se poate raspunde la intrebarea aceasta) si imi cer scuze daca am atins prea tare vreo "coarda sensibila".

#165
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Din pacate nu ai nici o sansa sa inlocuiesti un post interior analog cu unul digital,
La digital se foloseste comunicatia pe magistrala BUS4 cu conexiune in paralel prin dozele
de derivatie DDA.01A sau DDA.41A cu 4-6 iesiri.Identificarea posturilor interioare se face
digital pe comunicatia COM-DATA. Distribuitorul analogic DEM 08 face posibila comunicatia
intre postul exterior si posturile interioare in sistem analogic cu identificarea posturilor
interioare prin bornele Px (max. 8 posturi/distribuitor), cu conectare pe 5 sau 6 fire.
Comunicatia BUS 4 foloseste doar 4 fire +14V; GND; DATA si COM.
Am incercat o explicatie simplificata ca sa intelegi de ce nu se pot inlocui, dar diferentele
sunt mult mai multe si complexe.

#166
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
@xrynth esti destul de suparat pe viata
ON: schimba-l pe IA 01 cu IA 02
OFF: ce vrei sa detaliem ? Vrei cumva sa explic CUM se instaleaza un interfon de ELECTRA ca sa poti deschide YALA din exterior cu o combinatie de taste ? Sau sa spun public care generatie de panou electra are un bug in soft si accepta anumite combinatii pentru deschidere yala?
DVS daca a-ti cauzat o problema si va asumati vina (sau nu), este o chestie care este inteleasa 100% DOAR de dvs si de INSTALATOR ... Restul LOCATARILOR stiu doar ca acel interfon "s-a stricat" eventual si "iar". Le poti explica defectul ca majoritatea tot batuti in cap sunt, iar asta se rasfrange asupra instalatorilor care pot fi acuzati ca nu si-au facut treaba desi poate n-au mai trecut pe strada aia de 10 ani de cand l-au montat. Chiar sunteti de parere ca instalatorul trebuie sa suporte toate porcariile si chiar sa dea idei la "minitehnicuşii" ãştia?
EXEMPLU: era unu care a facut poza la o doza si la panoul exterior si a zis ca vrea sa monteze singur postul in casa ca sa nu contribuie si el la partea comuna ca e mai "smecher". Eu ca instalator, vazand pe afisorul din poza ADRESA n-ar trebui sa ma duc acum in control sa vad daca nu cumva e conectat un post in plus si sa fac scandal? Sau era indicat sa-i explic cum sa lege in casa, si, eventual, sa-i comunic si ce adresa are postul din fabrica (nu de alta dar neprogramat, un post digital nu poate fi apelat decat pe o adresa) ?

Singurele informatii pe care ne permitem sa le facem publice, deja sunt ...

#167
xrynth

xrynth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2011
ON: va multumesc amandurora atat pentru raspunsul detaliat cat si pentru sugestia cu IA 02. Aceasta era varianta la care m-am gandit si eu, dar voiam sa stiu sigur daca totusi nu am posibilitatea de a pune un post digital (pe care il prefer datorita design-ului).
OFF:@0absolut - vezi tu, chestia asta cu "suparat pe viata", fiecare avem trigger-ele noastre la care reactionam - la mine au fost cele 9 pagini citite cu informatii trunchiate (cu unele exceptii); la tine vad ca a fost postarea mea anterioara in vizorul careia tu si @mateus13 chiar erati exceptiile; oricum imi cer scuze inca o data pentru tonul acid, chiar daca am facut-o si la finalul acesteia. De inteles, ai inteles perfect ideea pe care am exprimat-o si la randu-mi iti inteleg perfect nemultumirea pentru ca activez intr-un domeniu conex cu cel ce se discuta aici si stiu ce inseamna sa te lovesti de "inventivitatea" romanului. N-am sustinut nicidecum sa dezvalui "combinatii" de genul celor mentionate de tine mai sus, dar nici cand cineva intreaba pe aici cum se leaga 4 fire la un post intern, sa vina un "profesionist" si sa ii spuna...."prietene cheama instalatorul, pentru ca eu stiu dar nu vreau sa spun" - inca o data, nu iti apartine remarca, dar citeste un pic prin paginile anterioare si vei vedea si astfel de exemple.
Oricum, fiecare face ce vrea cu informatia pe care o detine...tu ti-ai spus parerea, eu de asemenea...si ca sa incheiem amiabil "disputa" aceasta, dau o bere oricand ai chef sa povestim lucruri tehnice sau alte subiecte Posted Image.
Numai bine!

#168
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
REPET: "Singurele informatii pe care ne permitem sa le facem publice, deja sunt ..."

Nu suntem intr-o "disputa" ci intr-o conversatie aproape NORMALA

#169
hotomanul

hotomanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2008
Salut!

Va rog sa ma ajutati cu o informatie pentru un post electra ÍA02. Ma intereseaza dioda D1 ce este si ce valoarea are. Era sparta si smd.
Postul e intr-un apartament achizitionat de curand si postul nu suna nu face nimic. L-am alimentat separat pe PX si MP cu 14v si nu reactioneaza. In momentul in care am vrut sa refac cateva lipituri care mi s-au parut reci dioda a cazut bucati. In momentul in care am desfacut postul firele aveau "mustati'" care banuiesc ca s-au atins intre ele.

Banuiesc , ca este o dioda stabilizator dar nu-mi dau seama de valoare.

Multumesc anticipat!

#170
iozsi38

iozsi38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.03.2009
Buna ziua tuturor.Am o problema cu interfonul de la intrarea in bloc.Este de tip Electra cu card de proximitate.In ultimul timp usa de la intrare se deschide doar apasand pe un buton,iar apoi incepe sa apeleze la apartamentul respectiv.Ce credeti ca s-a intamplat? Oare a umblat careva la interfon si a "mesterit" ceva?Interfonul este cel din imagine.

Attached Files


Edited by iozsi38, 29 January 2015 - 17:11.


#171
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
moedelul P4S are o problema cand apesi cate 3 taste in acelasi timp (sau 2 taste, ca sunt versiuni de soft diferite). NU vreau sa apara public acele combinatii, dar apasand o singura tasta nu cred ca este posibil DECAT daca la butonul de la yala a intervenit o problema (s-a desprins si da la masă pe usa). Nu spun despre ce buton este vorba tot din cauza ca sunt pe forum cativa minitehnicus
N-a umblat nimeni la el

#172
iozsi38

iozsi38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.03.2009
Mai demult a fost problema cu yala,parca facea scurt butonul de deschidere,si usa se deschidea apasand 2 butoane.Dar acum este aceasta problema.Am sa mai verific odata problema cu butonul.

#173
emilmanta

emilmanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.07.2010

View PostSealevel, on 20 decembrie 2005 - 15:29, said:

S-ar putea modifica un interfon de scara de bloc astfel incit in momentul in care suna cineva la tine sa se deschida usa de jos automat in citeva secunde??

Am un astfel de interfon montat la servici de curind si trebuie sa ies la usa de 5-10 ori pe ora sa deschid la clienti.  Cu vecinii nu m-am inteles sa lase usa deschisa ziua asa ca ma gindesc sa-i fentez cumva..

Interfonul e de genul cu 2 butoane unul pentru vorbit unul pentru deschis usa. pentru a deschide trebuie apasat primul cel de vorbit si dupa aia cel pentru deschis.

Ma gindeam ceva de genul unui montaj care sa declanseze un releu cind suna difuzorul si sa deschida usa cu vreo 5 secunde intirziere...

Sau eventual macar un fel de telecomanda sa pot deschide din birou cind aud soneria??

Ceva idei??

Ar putea cineva sa faca asa ceva??
Multumesc...
sA SE DESCHIDA AUTOMAT USA?pAI SI CAND NU ESTI ACASA CE FACI, DESCHIZI USA HOTILOR?dE CE NU ITI PUI O TELECOMANDA, asa este cel mai sigur si este foarte fiabil.

View PostActa non verba, on 23 decembrie 2005 - 11:52, said:

Later edit:
Se pare ca solutia de telecomanda nu se poate aplica asa de usor la interfon.
Daca interfonul respectiv este realizat cu acest model de placa:

[ http://tinypic.com/izuxk5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
atunci pentru deschiderea usii este nevoie sa se actioneze succesiv: butonul TALK si apoi comanda de deschidere. De aceea se complica lucrurile la implementarea comenzilor. Este nevoie de doua circuite de comanda,  care sa fie actionate succesiv cu o temporizare  de 0.5-1'' si  realizate cu relee reed sau cu tranzistoare...
Poate ca o sa fac ceva teste pe acesta tema... Posted Image
Telecomanda nu o atasezi telefonului din camera, ci pe contactul normal deschis la placa de la intrare.

#174
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
S-ar putea rezolva problema in mai multe moduri, dar nu stiu ce relevanta ar mai avea sa raspunzi unui post de acum 10 ani.

#175
iozsi38

iozsi38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.03.2009
Am verificat butonul de la yala si nu are scurt.Stie careva ce poate sa fie?

#176
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Dubios .... ai putea sa arunci un ochi in aparat ca pe tasta respectiva sa nu fie ceva improvizatii (fire lipite) si ai mai putea incerca sa scoti tensiunea si de la retea si de la acumulator (daca are) sa lasi 1-2 minute si sa pui inapoi sa vezi daca mai face asa. Din ce stiam eu doar de la yala se comporta asa dar daca nu-i de acolo n-am nici o idee Posted Image

#177
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Buna ziua, as vrea sa inlocuiesc interfonul IA-01 cu unul IA-02. Doar se desfac firele de pe IA-01 si se leaga in aceleasi locuri la IA-02 ( respectiv AVP, COMP, PX, MP ) ? Acesta din urma are un post in plus D1. Ce fir ar trebui sa leg aici ?
Multumesc anticipat.

#178
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
le poti lega exact cum erau si dincolo. +D1 este pentru aprinderea luminii cu ajutorul unui automat de scara (evident nu aveti asa ceva). Lasa-l liber pe ala

#179
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Multumesc.

#180
dantexorg

dantexorg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2012
salutare tuturor. sustin o problema demna de matematici speciale cu care sper sa nu se mai intalneasca cineva vreodata:
-interfon marca tehnoton, era montat si perfect functional,cand am venit si noi in acest bloc.
-administratorul scarii a tocmit niste ASASINI pentru a face curatenie pe scara...glet, var...
-au terminat,au luat banii si-au plecat
-in urma lor interfonul nefunctional, simptome: tastatura blocata, nu primea comenzi,yala magnetica blocata pe DESCHIS si infierbantata, RFID nefunctional.
- i-am luat alimentarea si am blocat yala, pentru ca la un moment dat am auzit un vecin care nu mai acea mult si o rupea, cu usa cu tot    si plictisit sa o deschid din interior in diferite situatii
- firma care a instalat interfonul cu tot cu administratorul de la vremea respectiva nu sant de gasit
-cu umilele mele cunostinte in instalatii electrice am verificat circuitele si in mai multe cazuri acestea erau in scurt, ma refer la cele de pe etaj care dintr-o cutie de jonctiune-distribuitor- duc la fiecare apartament
-intr-un distribuitor- doua sunt de toate -am gasit, ghici ce? Gletul Meseriasului, care cu siguranta a facut ceva paguba
Dupa igienizarea instalatiei interfonul se comporta in felul urmator:
tastatura functioneaza, cititorul de chei deasemenea,yala din pacate tot pe deschis e blocata, dar cand se apeleaza de la tastatura in interfon suna dar in posturile interioare nu.
ORICE sugestie e bine-venita. caut o firma care ar rezolva problema cu instalatia si interfonul vechi,cu un tarif onest .administratorul ne amageste de ceva vreme. si daca stie cineva si cam cat ar costa as fi mai linistit.
multumesc anticipat.
p.s.: locatie- Focsani, jud. Vrancea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate