Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce nu muncesc alesii poporului?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Nesimtirea alesilor cu masina scumpa, negra si sofer la scara, camera la hotel de X stele, care se bat cu caramida in piept afirmand ca ei reprezinta poporul si alegatorii (care i-au votat) a ajuns la un nivel de nesimtite inimaginabil. Si-au votat, senatorii, o luna de concediu pentru campania electorala. Alesii uita ca sunt alesi si platiti din banii contribuabililor ca sa voteze/produca legi nu ca sa isi faca campanie electorala sau sa munceasca doar luni si marti.

Dupa "revolutia" din 1989 noi romanii aveam o scarba deosebita fata de nomenclaturistii care foloseau masini negre. Poate de aceea Iliescu si Roman foloseau masini ARO cand defilau prin Bucuresti.
Nesimtitii care isi autovoteaza salarii, pensii, imunitati, vacante fara numar, cazare la hotel de 5 stele si muncesc doua zile pe saptamanma, si-au intrebat alegatorii daca sunt de acord cu viata lor grea...de parlmentari?

De ce  am schimbat, in 1989  nomenclaturistii PCR, cu nomenclaturistii pluri_ partinici de acum?
Poate aveam nevoie de rasul in fata: noi suntem alesi democratic de voi.

Edited by gabicen, 25 April 2014 - 02:16.


#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Pă ce's fraieri ? Daca au o tara intreaga de sclavi si toti tac ca mutii..normal ca smecherii cu tupeu prin curaj si incep sa se obisnuiasca.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Mai degraba suferim de sindromul Stockholm si o sa tot continue asta.

Teama mea cea mai mare ?

Ca dupa ce ne saturam de astia, revenim la cei la care am renuntat.

#4
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Sa munceasca?

E nenorocire daca se desface un siret si trebuie sa se aplece (prin mare absurd nici un asistent/secretara nu e langa el)
Cum se apleaca cu burtoiul grotesc cum le crapa praporele si ocluzia e colea ...apoi moarte in chinuri.

...unde nu le da Dumnezeu cat mai multe sireturi desfacute. Amin!

#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
si ce propui nou ca asta stim cu totii!

#6
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postgabicen, on 25 aprilie 2014 - 01:57, said:


De ce  am schimbat, in 1989  nomenclaturistii PCR, cu nomenclaturistii pluri_ partinici de acum?
Poate aveam nevoie de rasul in fata: noi suntem alesi democratic de voi.
De destepti ce suntem ?Posted Image

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pentru ca noi le permitem sa nu munceasca.

#8
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,338
  • Înscris: 31.08.2006

View Postcrisstonne, on 25 aprilie 2014 - 02:14, said:

Mai degraba suferim de sindromul Stockholm

  Ca tot a venit vorba de Stokholm, dar nu in legatura cu sindromul asociat, ia uitati, oameni buni, cam cum traiesc parlamentarii din Suedia, o tara aflata la sute de ani-lumina fata de Romania in ceea ce priveste civilizatia si democratia. Bine, sa vorbesti de democratie in tara noastra e de porc, dar sa admitem prin absurd ca aiureala de la noi s-ar numi asa.
Acesta este articolul original si aceasta este o prezentare pe un blog romanesc a modelului suedez in ceea ce priveste parlamentarii. Cred ca osanzarii (si la propriu si la figurat) din parlamentul nostru daca ar citi asa ceva (nu mai zic sa si adopte modelul) ar rade pe infundate de colegii lor suedezi cat de amarasteni sunt pe langa ei.
Pareera mea e ca nu mai e mult (de fapt cred ca s-a si ajuns la aceasta situatie)  cand in Romania vor fi doua categorii sociale: patura oamenilor ultrabogati care-si permit absolut orice si se afla la "butoanele" societatii si patura oamenilor simpli care se roaga la Dumnezeu sa aiba ce pune in fiecare zi pe masa.

View Postgabicen, on 25 aprilie 2014 - 01:57, said:

Nesimtirea alesilor cu masina scumpa, negra si sofer la scara, camera la hotel de X stele, care se bat cu caramida in piept afirmand ca ei reprezinta poporul si alegatorii (care i-au votat) a ajuns la un nivel de nesimtite inimaginabil. Si-au votat, senatorii, o luna de concediu pentru campania electorala. Alesii uita ca sunt alesi si platiti din banii contribuabililor ca sa voteze/produca legi nu ca sa isi faca campanie electorala sau sa munceasca doar luni si marti.

De ce  am schimbat, in 1989  nomenclaturistii PCR, cu nomenclaturistii pluri_ partinici de acum?
Poate aveam nevoie de rasul in fata: noi suntem alesi democratic de voi.

Citeste articolele la care am facut trimitere si te vei lamuri in legatura cu aceasta chestiune. Eu am mai spus-o aici pe forum: e naiv cine crede ca alesii nostri sunt altfel decat nomenclaturistii comunisti. Eu, mancandu-mi o parte din tinerete in comunism, pot sa-i compar pe unii cu ceilalti. De fapt intre ei nu poate fi pus decat semnul egal. Ba, as spune , cu un grad de nesimtire mai ridicat pentru cei de azi. Asta categoric.

#9
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Pentru ca is deja persoane bogate, muncesti cand esti sarac, la urma cauti sa iti faci imagine.

#10
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postcrisstonne, on 25 aprilie 2014 - 02:14, said:


Ca dupa ce ne saturam de astia, revenim la cei la care am renuntat.

E normal sa existe aceasta temere! Asta pentru ca in randul politicienilor romani exista doar comunisti si neocomunisti.
Cat priveste politicienii nostrii, pozitiv vorbind pentru alegatori: Nimeni nu-ti face nimic. Toti vor, toti asteapta. Sa fie alesi, sa fie votati.
Atunci cand este necesar, sa faca ceva benefic pentru comunitatea care l-a ales pe politicianul senator sau deputat, acesta din urma actioneaza dupa principiul: ,,Nu dai, nu ai". Ca dealtfel o serie din randul functionarilor publici, cand te duci sa-ti rezolvi o aprobare sau o cerere.

#11
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Dar ei oare muncesc cind sunt in parlament ? Din cauza "efortului" lor au ajuns sa nu mai munceasca functionarii , decit dupa o spaga !

Sa vina din usa in usa , sa le dam cite o flegma !! Astia trebuiesc prinsi si batuti !!

#12
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,338
  • Înscris: 31.08.2006
Problema cea mare , pe langa tampeniile de legi pe care le voteaza pe sestache, e ca sunt foarte, foarte multi raportati la populatia tarii si prin comparatie cu alte tari.  In plus multi dintre ei sunt platiti degeaba de noi fiindca nu fac absolut nimic, nu mai zic sa aiba o initiativa legislativa cat de cat umana pentru poporul asta napastuit, dar efectiv dorm pe ei si-si vad de afacerile si cumetriile lor politice. Plus luxul exorbitant si grandomania afisata (comparati viata lor cu cea a parlamentarilor suedezi)  intr-o tara aflata la coada UE.

Edited by fansat, 25 April 2014 - 08:52.


#13
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postfansat, on 25 aprilie 2014 - 08:51, said:

Problema cea mare , pe langa tampeniile de legi pe care le voteaza pe sestache, e ca sunt foarte, foarte multi raportati la populatia tarii si prin comparatie cu alte tari.  In plus multi dintre ei sunt platiti degeaba de noi fiindca nu fac absolut nimic, nu mai zic sa aiba o initiativa legislativa cat de cat umana pentru poporul asta napastuit, dar efectiv dorm pe ei si-si vad de afacerile si cumetriile lor politice. Plus luxul exorbitant si grandomania afisata (comparati viata lor cu cea a parlamentarilor suedezi)  intr-o tara aflata la coada UE.
Problema mare este ca pe locuitorii Romaniei nu-i intereseaza decat serviciul, televizorul si sa aiba ce pune pe masa in ziua urmatoare.
Daca i-ar interesa viitorul si ce se intampla in jurul lor, de ce, ce trebuie facut sa meraga lucrurile mai bine, ar avea alta atitudine si atunci alesi ar avea alta conduita si alt respect pentru alegatori.

Edited by Moftangiu, 25 April 2014 - 09:14.


#14
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
De dragul statisticii...eu impart tara asta in 3.
4/9 din romani sunt dusi cu capul. Ii vezi ca se bat, sar la bataie, se injura in trafic, fac spume la gura, omoara, violeaza, fura, etc.
4/9 sunt letargici. Sunt f...uti pe toate partile, de toti din jur, dar nu reactioneaza. Vorba lui Moftangiu. Daca au TV LED, ceva carnita, fasole, cartofi si paine in fridgider, e totul OK.
Raman vreo 1/9, care se agita ca prostii sa ii trezeasca pe cei 4/9, pentru a se intampla ceva pozitiv in tara asta.

Edited by RoVal1972, 25 April 2014 - 09:28.


#15
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postfansat, on 25 aprilie 2014 - 07:23, said:


... e naiv cine crede ca alesii nostri sunt altfel decat nomenclaturistii comunisti.
Eu, mancandu-mi o parte din tinerete in comunism, pot sa-i compar pe unii cu ceilalti.
De fapt intre ei nu poate fi pus decat semnul egal.
Ba, as spune , cu un grad de nesimtire mai ridicat pentru cei de azi. Asta categoric.

Ridic palaria cu Respect pentru Marele Dumitale Adevar!!!

Nu inteleg (majoritatea dintre noi) insa vreau sa confirm ca intre aia si astia este o diferenta colosala...am ajuns sa ii vad pe aia chiar normali fata de ticalosia celor din prezent.

........................
Revelatia prezentului mai imputit decat in dictatura ceausista am avut-o intr-o noapte cand am vazut o masina de politie oprind luminile si trecand dincolo de carosabil pentru a evita 4 masini turate pentru o intrecere (inclusiv 2 pe contrasens)

Am avut Revelatia inefabila ca am schimbat cateva Dacii-negre-pe-judet cu sute de ticalosi sadea pe judet.

Si am multumit Dumnezeului -care-poate-exista ca nu am murit impuscat pentru asa ceva in decembrie `89.

#16
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Eu cred ca se omoara cu respectul!

Cine mai, urmasii celor "cu originii bune"?

Jigodiile astia de tarani plouati?

La ce va asteptati mai tovarasi?

Ginditi-va bine cind va mai aluneca miinile pe tastatura!

#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
[ http://infoniac.ru/upload/medialibrary/ad8/ad8b1c42e7730f6beba25f1d9ee35b71.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
asta cu letargia poporului cred ar merita un subiect dedicat.
eu as analiza acest aspect incepand cam de pe la statul dac, pentru ca inca de pe atunci acesta "letargie" pare a fi omniprezenta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate