Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Angela Merkel refuza titlul de Doctor Honoris Causa acordat de UPB!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Ma si intreb cum a fost discutia dintre secretarul sau cine i-a adus la cunostinta si Merkel: UPB? Cine e UPB? Aia de n-au intrat in nici un top? Zi macar un motiv sa merg la UPB, a trecut Hitler pe acolo, a urinat Bismark pe campurile alea, a pomenit Einstein undeva de UPB in scrierile sale?

Nici nu cred ca s-a mai pomenit de Ecaterina Andronescu, vesnicul rector al viitoarei defuncte universitati, caci perspectivele sale sunt sumbre, autorul distrugerii invatamantului romanesc si unul dintre cei ce s-au implicat politic pt pastrarea titlului de Doctor de catre Intaiul Plagiator al Tarii.

Stiu ca am intarziat doua saptamani cu stirea, dar n-a avut forta sa razbata pana la ochii si urechile mele... De ce ar razbate?

Care e legatura dintre Romania si stiinta? O zicea pe vremuri un inscris epic in WCul Facultatii de Litere: Noi aicea ne iubim, si pe luna e Gagarin!

http://www.romaniali...ucuresti-330804

Edited by Hedonist, 16 April 2014 - 15:04.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
oare inca mai exista naivi care-si inchipuie ca sta Angela Merkel (sau oricare politician de rang inalt) sa citeasca personal diverse propuneri de genul asta si sa decida daca le accepta sau nu?
are cateva secretare care citesc tona de corespondenta primita zilnic, daca e de la cineva important trimit mai departe, in caz contrar formuleaza direct un raspuns negativ si asta e tot.

#3
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 _Smiley_, on 16 aprilie 2014 - 15:08, said:

oare inca mai exista naivi care-si inchipuie ca sta Angela Merkel (sau oricare politician de rang inalt) sa citeasca personal diverse propuneri de genul asta si sa decida daca le accepta sau nu?
are cateva secretare care citesc tona de corespondenta primita zilnic, daca e de la cineva important trimit mai departe, in caz contrar formuleaza direct un raspuns negativ si asta e tot.
Eu am fost gigea si am considerat totusi ca o asemenea oferta de nerefuzat a ajuns la urechile Cancelarului Germaniei, si acesta a refuzat titlul personal, nici nu imi inchipui ca un functionar ordinar a decis impotriva unei asemenea oferte.

Mai ales ca se presupune ca refuzul sau acceptul ar face valva in presa Romaniei, iar Germania tine la propria imagine in coloniile periferice, raspunsul Cancelarului fiind de natura a afecta imaginea... ... ... ...

Edited by Hedonist, 16 April 2014 - 15:13.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Avem doua categorii: cei mici care abia au facut ochi intr-un domeniu si simt nevoia de recunoastere, asteapta sa mearga undeva sa primeasca o recunoastere, o mentiune, un premiu si avem personaje valoroase pe carca carora incearca cate unii sa se urce, chiar oferindule premii, distinctii, etc. doar doar isi ridica valoarea prin asocierea cu aceste personalitati in poze.

Ghici in ce postura se afla fiecare din personajele mentionate  ?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 Hedonist, on 16 aprilie 2014 - 15:11, said:

Eu am fost gigea si am considerat totusi ca o asemenea oferta de nerefuzat a ajuns la urechile Cancelarului Germaniei, si acesta a refuzat titlul personal, nici nu imi inchipui ca un functionar ordinar a decis impotriva unei asemenea oferte.

Mai ales ca se presupune ca refuzul sau acceptul ar face valva in presa Romaniei, iar Germania tine la propria imagine in coloniile periferice, raspunsul Cancelarului fiind de natura a afecta imaginea... ... ... ...


uite cate universitati sunt in romania: http://infoportal.rt...iversitati.html
daca un glumet de prin ministerul educatiei convinge toate universitatile sa trimita cate o oferta de genul asta cancelarului Germaniei, crezi ca pierde Merkel 2-3 zile sa citeasca fiecare oferta, sa se intereseze despre ce universitate e vorba si sa decida ce raspuns da? :)

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
cînd te numeşti ca marea doamnă, titlurile chiar nu mai contează. Îţi umbresc numele...

profesor doctor docent al cademiilor reunite din... bla-bla-bla...doctor Honoris Cauza al universităţii.... umbră totală...

#7
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Mda, Merkel a incasat deja 6 titluri onorifice de DHC, dintre care deja una din Romania. Plus jdemii de alte "distincţii doctorale" si nominalizari pentru titluri de la tzspe universitati de pe glob.

S-o fi saturat si cancelaria lui Merkel de atatea bucati de hartie igienica. Probabil Merkel n-are pasiunea de colectionar de hartii frumos colorate.

Edited by ever_forever, 16 April 2014 - 15:33.


#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
După scandalul copy-paste nici nu mă (mai) miră.

#9
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Ma simt un pic lezat, avand in vedere ca UPB este totusi una dintre universitatile din tara  care mai valoreaza totusi 2 bani, spre deosebire de fabricile de diploma. Dar pe de alta parte nu ma surprinde.

Asta este imaginea care o proiectam in lume despre noi insine. De plagiatori, hoti si corupti. Romanii se mint singuri sau sunt pur si simplu ignoranti daca isi inchipuie ca orice om normal care se intereseaza de Romania nu este oripilat de coruptia care permeaza societatea romaneasca. Asta incluzand diplomati straini sau posibili investitori.

Edited by WhatNot, 16 April 2014 - 16:26.


#10
symytudor

symytudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.11.2010
ar fi fost ceva impresionat sa accepte acest titlu de la o universitate ca UPB.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
nu chiar, pare-se ca a acceptat titluri asemanatoare de la alte universitati romanesti.
mi se pare insa un pic injositor pentru UPB sa se apuce sa ofere astfel de titluri unor politicieni, avand in vedere specificul tehnic al UPB-ului.

#12
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010

 WhatNot, on 16 aprilie 2014 - 16:21, said:

Asta este imaginea care o proiectam in lume despre noi insine. De plagiatori, hoti si corupti.

pai si va obliga cineva sa proiectati imaginea asta in lume? (nu stiu care voi, dar oricum e naspa).

imi pare rau pentru tine ca esti vazut ca un plagiator, hot si corupt. probabil ai si votat, de altfel, personaje ca Basescu, Ponta, Fenechiu si partidele din care vin scursurile astea.

nah, fiecare cu standardele si nivelul sau, asta apropo si de tine si de Merkel. :)

#13
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Ce dracu e aia UPB ?! Posted Image

#14
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
IPB.

#15
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

 _Smiley_, on 17 aprilie 2014 - 12:17, said:


Babes ?

http://news.ubbcluj....in-cluj-napoca/

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Hedonist, on 16 aprilie 2014 - 15:00, said:

Stiu ca am intarziat doua saptamani cu stirea, dar n-a avut forta sa razbata pana la ochii si urechile mele...

 Hedonist, on 16 aprilie 2014 - 15:11, said:

Mai ales ca se presupune ca refuzul sau acceptul ar face valva in presa Romaniei,

Ciudata presupunere, mai ales ca o faci acum.
Sau se va avea grijia sa se rezolve situatia? Ma refer la valva.

#17
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 britishpub, on 17 aprilie 2014 - 12:26, said:

pai si va obliga cineva sa proiectati imaginea asta in lume? (nu stiu care voi, dar oricum e naspa).

imi pare rau pentru tine ca esti vazut ca un plagiator, hot si corupt. probabil ai si votat, de altfel, personaje ca Basescu, Ponta, Fenechiu si partidele din care vin scursurile astea.

nah, fiecare cu standardele si nivelul sau, asta apropo si de tine si de Merkel. Posted Image
Gresit mestere, nu am votat niciodata pana acum, nu m-am obosit pana acum sa merg la vot. As fi mers sa votez la alegerile din 2012, dar din pacate asta ar fi  presupus o calatorie destul de lunga avand in vedere ca nu mai traiesc momentan in localitatea in care am domiciliu in mod legal. Dar probabil voi vota la europarlamentare anul acesta, fie PDL, sau PMP in caz ca au un procentaj suficient de mare in sondaje cat sa trimita oameni in parlament, ca sa fiu sigur ca nu imi irosesc votul. In fine, mai am timp sa ma gandesc pana atunci. Si in mod cert voi vota cu candidatul dreptei la prezidentiale anul asta, oricare ar fi el.

Nu m-am referit strict la mine personal, cat in general la toti romanii si la cum suntem vazuti in strainatate. Aici te includ si pe tine, caci presupun ca esti etnic roman, si daunele de imagine tin de romani ca si colectiv si de Romania ca tara, nu neaparat de fiecare roman in parte.

 tenzen, on 17 aprilie 2014 - 12:34, said:

Ce dracu e aia UPB ?! Posted Image

Universitatea "Politehnica" din Bucuresti.

Edited by WhatNot, 17 April 2014 - 15:58.


#18
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010
nope, spre deosebire de tine nu am fost niciodata tratat ca un infractor si scursura si nici nu am votat infractori si scursuri ca PDL sau PMP (si nici restul lor, de altfel). probabil asa se explica de ce vezi tu lucrurile atat de deformat. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate