Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

KVM ca solutie serioasa de virtualizare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ma joc de ceva timp cu VMWare vSphere intr-un cluster pe care il folosesc pentru testare.
Caut o alternativa si KVM pare mai interesant decat Hyper-V dar am nevoie de sfatul unor oameni cu mai multa experienta in ale linuxului decat mine.

Am nevoie de o instalare absolut minimala de CentOS si management centralizat pentru un cluster de doua noduri.
Kernelul ar trebui doar sa permita montarea unor volume block prin iSCSI sau Fibre Channel, NAT pentru masinile virtuale si evident sa poata rula quemu.
Kimchi suna bine pentru management, dar nu stie mai mult de un singur server administrat.
Nu am avut inca experienta cu oVirt.
E foarte important sa nu imi pierd zilele si nervii in CLI, deci web management e de preferat.

Aveti experienta cu clustere KVM? Share please! Internetul e plin de documentatie, dar nimic centralizat si experienta userilor cred ca e mai importanta.

#2
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
nu directa, doar ca un gateway SMS + alte aplicatii mai mici il folosesc fara probleme. In curind va rula si niste server XMPP tot peste KVM, pe masini relativ puternice. A,si MySQL tot asa. In rest, nu stiu despre toate cerintele tale.

Edited by george90, 15 April 2014 - 22:59.


#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
Eu am avut un cluster XEN-based (Oracle VM Server) si mi-am blestemat zilele, in conditiile in care mie imi place lucrul in consola.
vSphere & Hyper-V sunt MULT peste. Cu Hyper-V nu am lucrat, am vazut doar training-uri.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
pai eu incerc sa minimizez lucrul in consola. Si la ESXi ai un CLI pentru chestii deep gen instalat drivere and stuff.
La ora actuala oVirt arata bine si in general aplicatiile de management bazate pe OpenStack sunt foarte capabile fara sa fie nevoie de CLI.
De XEN nu vreau sa aud, e de un primitivism feroce.

#5
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Eu am facut un deploy de test pe oVirt 3.3 cu 2 noduri si storage centralizat. A fost totul ok dar n-am testat toate nebuniile disponibile. Intre timp astia de la oVirt au mai scos un update care ofera si mai multe optiuni(self-hosted engine este cea mai importanta). Daca mi se aproba $$$$$ pentru un storage nou eu sigur trec pe oVirt toate virtualele din firma.

L.E. Sa verifici daca ai toate optiunile pe care le vrei disponibile. La un moment dat nu aveau live migration, lucru care m-a facut sa astept. Vezi ca o oVirt este baza pe RHEV.

Edited by Bodanel, 16 April 2014 - 10:20.


#6
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu sunt fanboy XEN dar mi se pare superior KVM, un simplu exemplu live migration-ul unui container cand n-ai shared storage.

#7
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Ai putea incerca sa dai o tura cu XenServer (meh, repackaged Centos5 + Xen + Citrix crap), dar care merge "as expected" - eu inca il prefer lui KVM si, in multe cazuri, lui ESXi.
Dudele de care m-am lovit pana acum cu el n-au avut legatura cu functionalitatea ca si hypervisor, ci mai mult pe partea de storage-interconnect. Pe de alta parte, poti sa trantesti cam ce vrei tu aditional pe OS-ul din spate, unlike ESX.
XenCenter e o parodie de la un anumit punct, insa interfata de consola, dupa ce te lamuresti cu ea, e chiar practica.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
XenServer nu e suportat de nici o solutie de management pe care vreau/trebuie sa folosesc si il vad pe moarte.
Cat despre

Quote

poti sa trantesti cam ce vrei tu aditional pe OS-ul din spate, unlike ESX
, asta chiar merge impotriva oricarei idei de virtualizare. Esenta e sa ai un hypervisor mic, stabil si bulletproof care sa faca doar VM-uri si atat. Separat o entitate face administrarea.

#9
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Teoria e ok, practica e cea care ne mananca (asta referitor la what should [not] be on dom0).
"Bulletproof" nu cred sa fie vreunul.
De curiozitate, ce solutii de management ai in plan?

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
ideea e sa fac un cloud cat mai open cu putinta, deci ar trebui sa merg pe Open Stack pentru management si provisioning.
Momentan imi prind urechile cu RHEV ca hypervisor cu oVirt ca management.

#11
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View PostdanX, on 15 aprilie 2014 - 22:48, said:

Ma joc de ceva timp cu VMWare vSphere intr-un cluster pe care il folosesc pentru testare.
Caut o alternativa si KVM pare mai interesant decat Hyper-V dar am nevoie de sfatul unor oameni cu mai multa experienta in ale linuxului decat mine.

Am nevoie de o instalare absolut minimala de CentOS si management centralizat pentru un cluster de doua noduri.
Kernelul ar trebui doar sa permita montarea unor volume block prin iSCSI sau Fibre Channel, NAT pentru masinile virtuale si evident sa poata rula quemu.
Kimchi suna bine pentru management, dar nu stie mai mult de un singur server administrat.
Nu am avut inca experienta cu oVirt.
E foarte important sa nu imi pierd zilele si nervii in CLI, deci web management e de preferat.

Aveti experienta cu clustere KVM? Share please! Internetul e plin de documentatie, dar nimic centralizat si experienta userilor cred ca e mai importanta.

Openstack indeplineste toate cerintele tale:
- Nova - suporta KVM, Xen, VMWare
- Horizon - web interface
- Neutron floating IP - NAT
- Cinder - suport pt iSCSI, GlusterFS etc

In plus e cel mai 'trendy' proiect in virtualizare, cu sustinere financiara puternica si dezvoltare continua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate