Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri achizitie locuinta Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#1
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006
Ma gandesc serios sa-mi iau prima locuinta dar inca nu mi-am stabilit bugetul si zona. Dispun de aproximativ 30000 euro cash iar diferenta o voi lua de la banca.

As dori sa fie aproape de metrou si sa nu fie la ultimul etaj sau la parter.

Imi place foarte mult zona Nerva Traian dar aici o garsoniera ajunge pe la 40000-45000 euro iar pentru 2 camere cred ca preturile incep de la 65000 - 70000.
Zona in care stau acum si nu e rea este Militari, Lujerului unde se cere cam 45000 - 50000 pentru 2 camere. Ma gandesc si la zona Dristor - Titan. Dristor pare ceva mai scump la preturi decat Miltari.

Pentru inceput o sa stau singur si m-as descurca intr-o garsoniera. Totusi daca mai vin ai mei in vizita mi-ar fi mai greu sa-i cazez intr-o garsoniera.

Pro pentru garsoniera ar fi zona si ca o achit mai repede iar o renovare completa e mai ieftina decat la 2 camere. Pe de alta parte constiinta imi spune sa-mi iau 2 camere Militari/Dristor cu un ajutor cat mai mic de la banca.

Sunt deschis si la alte zone si am inceput sa vizitez Bucurestiul si sa vorbesc cu agentii imobiliari.

Voi ce ati alege?

#2
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Garsoniera.( in cea mai buna zona posibila)
A trecut vremea cand cumperi o locuinta pentru 7 generatii.
O garsoniera lasa loc pentru upgrade (vei achita creditul mai reopede), lasa loc si pentru mobilitate mai mare fata de locul de munca sau de tara.
Macar sa-ti mearga bine si sa fie nevoie sa pleci la Timisoara, lasi garsoniera in Bucuresti si gasesti acolo o noua solutie locativa.

Edited by maramicuip, 23 March 2014 - 16:51.


#3
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Ia 2 camere. Ce rost are sa cumperi ceva pe care oricum va trebui sa schimbi mai incolo?

Cati ai vazut tu care au ramas la garsonieara toata viata?

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007
1. Garsoniera e locuinta temporara. E un nonsens sa te bagi la credite pe enspe ani la asa ceva.
2. Eu in locul tau as evita contactul cu bancile pe cat posibil.
3. De ce vrei sa te incurci cu agentii imobiliari? Aia vor incerca sa iti vanda un apartament cat mai scump, ei sunt platiti la procent din pretul de vanzare. Ai bani de aruncat pe comisioane la unii care numai te duc acolo ca taximetristii?

#5
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006
Merg pe la agentiile imobiliare sa-mi fac o idee a preturilor si o sa incerc sa-i evit la cumparare. La ultima agentie mi s-a spus clar ca se percepe un comision de 3% din valoarea tranzactiei.

Categoric nu-mi surade ideea de a fi dator bancilor dar parca nu mi-as lua o garsoniera pe camp sau o cotineata la banii pe care ii am.

La o garsoniera de 42000 euro am nevoie de un credit de 12000 (30000 ii am deja). Acest credit l-as achita in 5 ani cu o rata de ~10 milioane pe luna sau ~16 milioane pe 3 ani. Din fericire in momentul actual (ca nu stiu ce-mi rezerva viitorul) m-as descurca fara probleme si la o rata de 16 milioane.

Bineinteles ca nu o sa raman toata viata in garsoniera dar ma atrage ideea de a o achita mai repede. Un apartament mai ok ma leaga de banca pe o perioada mai indelungata.

#6
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Oricum faci credit...
De ce sa nu faci pentru ceva ca lumea: 2 camere?

Daca puteai sa cunperi cu banii jos o garsoniera mai spuneam, dar asa...

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 02.12.2007

 blood^, on 23 martie 2014 - 20:15, said:

Merg pe la agentiile imobiliare sa-mi fac o idee a preturilor.
Nu iti faci o parere a preturilor. Aia umfla preturile masiv. Daca proprietarul pune anuntul cu 45.000 agentii il preiau si il multiplica de 7-10 ori si mai adauga de la ei si vei vedea 50.000-60.000 pe acelasi apartament. Bineinteles ca proprietarul de cele mai multe ori habar n-are.
Agentii preiau anuntul de la alti agenti si fiecare mai aduaga ceva.
Daca te uiti bine pe site-urile de anunturi vei vedea acelasi apartament in mai multe anunturi la preturi diferite.

Apoi vezi ca una e pretul cerut si alta e pretul la care se vinde. De ceva vreme se negociaza 15-20% din pretul cerut de proprietar. Nu ezita sa negociezi.

#8
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Corect, evita agentiile.

Insa faza cu negociatu... Sunt unii care nu negociaza deloc.

#9
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

 Tipiric, on 23 martie 2014 - 21:05, said:

Daca proprietarul pune anuntul cu 45.000 agentii il preiau si il multiplica de 7-10 ori si mai adauga de la ei si vei vedea 50.000-60.000 pe acelasi apartament. Bineinteles ca proprietarul de cele mai multe ori habar n-are.


Apoi vezi ca una e pretul cerut si alta e pretul la care se vinde. De ceva vreme se negociaza 15-20% din pretul cerut de proprietar. Nu ezita sa negociezi.

nu cred ca adauga de capu' lor. din cate stiu, percep un comision in %: 1/2 de la vanzator, 1/2 de la cumparator.
este adevarat ca preiau anunturile fara acordul proprietarului.

asta cu negociatul este relativa. tocmai d'aia pui un pret mai mare, ca sa lasi la pret si toata lumea sa se simta bine...

#10
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Cu negociatu e in felu urmator: vreau 40.000, pun 45.000 si spui ca lasi pana la 40.000. Insa sunt si unii care pun direct 40.000 si nu lasa nimic...

#11
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 Bucatarierosie, on 24 martie 2014 - 09:03, said:

Cu negociatu e in felu urmator: vreau 40.000, pun 45.000 si spui ca lasi pana la 40.000. Insa sunt si unii care pun direct 40.000 si nu lasa nimic...

Da, si care vor primi peste 1-2 ani 35.000...Mai ales daca va fi Noua Casa.Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 24 March 2014 - 09:40.


#12
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014

 vacantamijlocie, on 24 martie 2014 - 09:39, said:



Da, si care vor primi peste 1-2 ani 35.000...Mai ales daca va fi Noua Casa.Posted Image
Depinde daca 40.000 e pretul corect sau nu...

Un apartament la pretul corect se da imediat, fie ca e 30.000 sau 70.000...

#13
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 Bucatarierosie, on 24 martie 2014 - 10:11, said:

Depinde daca 40.000 e pretul corect sau nu...

Un apartament la pretul corect se da imediat, fie ca e 30.000 sau 70.000...

Pretul corect e legat de salarii, chirii. Este dat de piata libera, in functie de raportul dintre cerere si oferta ( solvabila ! ), bazat  in principal pe/ influentat de  sistemul de creditare, legislatia specifica, massmedia etc. El nu poate fi "corect" atat timp cat exista Prima/ Noua Casa, politica impozitelor scazute pe proprietate, posibilitatea platilor mari in cash/ spalari de bani/ mascare spagi, neverificarea averilor/ impozitelor platite aferente averii, nerespectarea legislatiei din constructii- tolerata/ incurajata de "autoritati" corupte etc.Posted Image
Prietenii stiu de ce...Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 24 March 2014 - 10:36.


#14
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

 blood^, on 23 martie 2014 - 16:01, said:

Voi ce ati alege?
Ia-ti ceva ce iti ajunge pentru urmatorii 7-10 ani. Vei vedea apoi ce vei face, in timp lucrurile se schimba, salariile cresc, apar oportunitati, etc.
Ca idee, un UPGRADE de locuinta te costa minim 5000 EUR, asta presupunand ca faci doar investitii minime in prima locuinta.

#15
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 blood^, on 23 martie 2014 - 16:01, said:

Ma gandesc serios sa-mi iau prima locuinta dar inca nu mi-am stabilit bugetul si zona. Dispun de aproximativ 30000 euro cash iar diferenta o voi lua de la banca.
.................
Voi ce ati alege?

Platesti chirie ?

Edited by vacantamijlocie, 24 March 2014 - 11:18.


#16
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006

 uiranejeb, on 24 martie 2014 - 10:38, said:

Ia-ti ceva ce iti ajunge pentru urmatorii 7-10 ani. Vei vedea apoi ce vei face, in timp lucrurile se schimba, salariile cresc, apar oportunitati, etc.
Ca idee, un UPGRADE de locuinta te costa minim 5000 EUR, asta presupunand ca faci doar investitii minime in prima locuinta.
Corect.

 vacantamijlocie, on 24 martie 2014 - 11:18, said:

Platesti chirie ?
Da, platesc 140 de euro pe luna.

#17
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Ia ce e mai ieftin, ca viitorul nu se stie. E pacat sa pleci refugiat si sa lasi aici tot. Si mai mare pacat e sa stai pt un apartament de rahat.

Eram la a treia generatie de americani, fi-le-ar pamantul gropaciune, ca de dorul pamantului n-au plecat in 40 in state...
Si tot din cauza pamantului, ca l-a mancat pe Iliescu sa-l dea inapoi am mai ratacit o generatie prin coclaurile astea!

Vecinul Ovreu i-a zis lu bunica-miu in anii 30, cumpara dolari, cumpara dolari, el cu marci, si lei, s-a ales praful, a pierdut aproape tot, noroc ca a plouat si si-a revenit agricultura.
In anii 40 acelasi vecin, cu pasaportul de SUA, hai cu trenul la Salonic si vaporul in state! A auzit? Si acum are pasaportul, cu viza, langa libretul militar si ordinul Mihai 1. Miami. MIAMI!

 Bucatarierosie, on 24 martie 2014 - 10:11, said:

Un apartament la pretul corect se da imediat, fie ca e 30.000 sau 70.000...
Sa se dea cate unu sa ajunga de fiecare!

Edited by Hedonist, 25 March 2014 - 00:38.


#18
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006
Mi-am stabilit bugetul, zona si incep cautarile. Suma pe care sunt dispus sa o investesc este de 60000 de euro iar zona e Virtutii, Militari la blocurile de 4 etaje din planul secund care au cam 60-65mp2 ca suprafata si sunt construite prin 1990. Sper sa gasesc ce caut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate