Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Intrebare in caz de razboi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#55
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 vladutz114, on 02 martie 2014 - 17:25, said:

Pentru ca nu mi se pare un sistem normal, in momentul in care eu aleg sa nu lupt pentru tara, de ce sa fiu bagat la zdup, daca nu lupt nici pentru inamic? Neutralitatea unde este? Aici se merge vad pe principiul vechiului testament: ori esti cu mine, ori impotriva mea; dar sa-mi fie cu pardon, sa nu fiu nici cu tine si nici impotriva ta nu se poate?

Dupa cum am zis, sa mergi sa omori oameni de dragul altor oameni....trebuie sa fii ultimul sclav in gandire ca sa ti se para ok. Mai degraba sa ma manance gandacii la zdub, macar fac un bine gandacilor, decat cacatilor din tara asta...sau din orice alta tara.

Cat despre neutralitate, cateodata nu se poate ! Daca te f_te un rus in cur iti doresti sa te salveze altii, patriotii aia prosti, nu ?

#56
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 bleujandarm, on 02 martie 2014 - 17:50, said:

Ce inseamna "daca refuzi"?.. Adica le spui alora : "eu nu vreau sa ma inrolez"?..Posted Image Pai armata e atat pt cei ce vor cat si pt cei ce nu vor.
Daca nu vrei sa te inrolezi , nu trebuie decat sa nu te "prinda"
Am cunoscut vreo cativa baieti care , atunci cand era stagiul obligatoriu, 6 luni pe an traiau ca iepurii , mereu in alerta, nu dadeau drumul la usa nimanui de frica sa nu-i inhate..Posted Image)

Tu compari stagiul militar obligatoriu cu inrolarea obligatorie in cazul unui razboi mondial?

 Arkouda, on 02 martie 2014 - 17:44, said:

Nu, legea martiala intervine doar din moementul in care esti militar cu acte in regula. Altfel esti civil pana esti adus cu arcanul la comisariat.

Sa fim mai expliciti putin,daca maine Doamne fereste incepe al3lea razboi mondial..vin astia ma salta sa ma duca la inrolare si eu refuz,merg la bulau sau in fata plutonului de executie?

#57
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Sunteti niste lasi. In caz de mobilizare generala eu deja ma pregatesc sa preiau o pozitie de general in cadrul armatei, chiar si general de brigada, in situatiile astea nu e loc de mofturi.

#58
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Arkouda, on 02 martie 2014 - 17:56, said:



Ai citit prea mult Sven Hassel. Care transee? Cand vei lua o bomba in cap care explodeaza doar dupa ce a penetrat 7 plansee de beton pentru ca asa a fost programata, o sa iti aduci aminte ca o felicitare muzicala de craciun are mai multa putere de calcul decat toata tehnica aliatilor din WW2.

Tehnica la care faci tu referire este scumpa si nu la indemana oricui !  Transeele raman constructiile cele mai eficiente cu costuri mici, alaturi de buncare.

#59
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Alex-Softpedia, on 02 martie 2014 - 17:59, said:

Sunteti niste lasi. In caz de mobilizare generala eu deja ma pregatesc sa preiau o pozitie de general in cadrul armatei, chiar si general de brigada, in situatiile astea nu e loc de mofturi.

Lasa bre,du-te tu cu un ak 47 in fata aluia care are arme de ultima generatie.

Edited by I2O, 02 March 2014 - 18:01.


#60
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 I2O, on 02 martie 2014 - 17:59, said:

Tu compari stagiul militar obligatoriu cu inrolarea obligatorie in cazul unui razboi mondial?



Sa fim mai expliciti putin,daca maine Doamne fereste incepe al3lea razboi mondial..vin astia ma salta sa ma duca la inrolare si eu refuz,merg la bulau sau in fata plutonului de executie?

Ca civil care refuzi inrolarea in urma unei ordonante de urgenta, te duci la bulau, nu te executa nimeni.

Ca militar, in urma tradarii sau dezertarii in timp de razboi, risti pedeapsa capitala.

Edited by Arkouda, 02 March 2014 - 18:02.


#61
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 I2O, on 02 martie 2014 - 18:00, said:

Lasa bre,du-te tu cu un ak 47 in fata aluia care are arme de ultima generatie.

Cum zicea Tutea, aia care au "arme speciale" (se referea la arme nucleare).

#62
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Arkouda, on 02 martie 2014 - 18:01, said:

Ca civil care refuzi inrolarea in urma unei ordonante de urgenta, te duci la bulau, nu te executa nimeni.

Ca militar, in urma tradarii sau dezertarii in timp de razboi, risti pedeapsa capitala.

Eu nici macar stagiu obligatoriu nu l-am mai prins.

#63
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Asta nu inseamna ca nu poti prinde o ordonanta de urgenta si declarat apt militar combatant.

Eu sper ca daca am trecut de 35 de ani si am o glezna fracturata si reparata cu tije metalice si suruburi sa fiu declarat inapt.

Ca in bancul ala: Se organizeaza recrutare in padure.

Primul se duce iepurele. Si inainte sa intre, zice: Eu imi tai o ureche, poate ma declara inapt. Zis si facut, intra si iese super fericit. Il intreaba vulpea ce a facut si ii povesteste iepurele.

Inainte sa intre vulpea, zice: eu urechi nu am, imi tai coada.

Iese vulpea super fericita si ii povesteste totul ursului.

Ursul zice: eu urechi nu am, coada nu am. Ce dracu ca imi tai? Si isi taie pwoola.

Si iese ursul de la recrutare si sar pe el iepurele si vulpea: Si? Cum a fost?

Ursul: M-au respins. Am platfus.

Edited by Arkouda, 02 March 2014 - 18:16.


#64
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
(3) Persoanele fără obligaţii militare pot fi chemate numai pentru prestări de servicii în interes public, potrivit legii. (in caz de mobilizare generala/razboi)

Art. 42
(1) Refuzul persoanelor legal chemate de a presta servicii in interes public pe durata starii de mobilizare partiala sau totala si a starii de razboi constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani.

#65
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Arkouda, on 02 martie 2014 - 18:11, said:

Asta nu inseamna ca nu poti prinde o ordonanta de urgenta si declarat apt militar combatant.

Daca stiu ca nu ma executa refuz,mai bine bag 10 ani de parnaie.

#66
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
2....

#67
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
In timp de razboi toti fac armata. De asta sunt si  luati in evidenta Centrelor Militare. Se zice ca invatatorii cad primii, dar e posibil sa fie o rautate a apvistilor.

#68
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 jadnycky, on 02 martie 2014 - 18:33, said:

In timp de razboi toti fac armata. De asta sunt si  luati in evidenta Centrelor Militare. Se zice ca invatatorii cad primii, dar e posibil sa fie o rautate a apvistilor.


Si tu ai citit mult Sven Hassel si ai ramas cu sechele.

#69
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010

 Arkouda, on 02 martie 2014 - 18:35, said:

Si tu ai citit mult Sven Hassel si ai ramas cu sechele.

Atunci de ce apar toti in scriptele lor domnul meu? Sa fie invitati la bal?

#70
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Vă cam tremură pantalonaşii la cur, cocoşeii moşului !?!
Unchiul Sam se pune de acord cu Dedea Vania în câteva zile şi apoi vă puteţi juca "dea războiul" pe calculator.

#71
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Arkouda, on 02 martie 2014 - 17:14, said:

N-o sa fie mai multe gagici ca bombele nu aleg. Care parte din infanteria nu mai conteaza in 2014 nu ai inteles-o?

Si razboiul va inchide criza de nervi poate ca vreo criza economica in niciun caz. Doua tari in razboi pot fute grav circuitul economic. Grag-grav de tot. Mai ales cand vorbesti de Rusia, care pe timp de razboi vor exporta resurse zero.

Ba iti spun sigur ca o sa fie belsug de gagici, si tot razboiul rezolva criza economica,locuri de munca, industrie de construit, infrastructura, blocuri, locuinte, de toata adica.Daca nu ma insel, si dupa marile crize au izbucnit razboaie, si daca mai pui la socoteala ca natura doreste sa mai taie un pic din numarul omenirii care da pe afara........si nu inteleg de ce nu va place, muriti dupa jocuri cu crime, cu arme, cu tancuri, va place cs, in final o sa vedeti cum e si in viata reala,

Edited by Platon, 02 March 2014 - 19:02.


#72
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,933
  • Înscris: 25.01.2007

 bleujandarm, on 02 martie 2014 - 17:50, said:



Ce inseamna "daca refuzi"?.. Adica le spui alora : "eu nu vreau sa ma inrolez"?..:) Pai armata e atat pt cei ce vor cat si pt cei ce nu vor.
Daca nu vrei sa te inrolezi , nu trebuie decat sa nu te "prinda"
Am cunoscut vreo cativa baieti care , atunci cand era stagiul obligatoriu, 6 luni pe an traiau ca iepurii , mereu in alerta, nu dadeau drumul la usa nimanui de frica sa nu-i inhate..:))
Prostii. Era de ajuns sa ai domiciliul in acte la alta adresa decat unde stateai in realitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate