Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#775
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postandroholic, on 24 martie 2015 - 14:53, said:

La mine la țară nu s-au inventat termenii dubios, țeapă, păcăleală. Lumea încă mai e cinstită pe aici. Îl cumpăr de la un amic care nu mi-ar vinde aiureli, doar dăm zilnic nas în nas.

Nu stiu unde e ţara ta şi ce fabrică de tigari e prin zona respectiva, dar stiu de la un amic de-al meu care lucra (cred ca mai lucreaza si in prezent) la o fabrica renumita de tigari prin Bucuresti (undeva prin zona Pipera) care-mi spunea ca tutunul care era sortat/tocat, dar care nu corespundea calitativ (nu stiu care sunt acele criterii de calitate ) era retras din aparatele de injectare/ambalare.Intr-un cuvant, era considerat gunoi !
Procesul de ambalare/injectare din fabrica e foarte bine controlat, cu camere video, asa ca mi-e greu sa cred ca amicul tau baga mana in tutunul de calitate fara sa observe cineva.
Ce sa zic...daca tu ai incredere in el, e problema ta.

#776
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Fumez de 32 de ani, am fumat si bune si rele in viata mea, mi-as da seama daca as fuma gunoi. Stiu cum arata tutunul de groapa, in nici un caz nu cumpar din acela.

#777
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007

View Postprimuministru, on 24 martie 2015 - 09:52, said:

Ma adresez fumatorilor de tigari rulate.Voi ce foite / filtre preferati ?
Foite marca (Smoking, OCB, altele ) si tip (regular size , king size, rolls, clasice, free burning, slow burning, alt tip)
Filtre marca (Smoking, OCB, altele) si tip (carbon, normale 6mm, slim 5.7mm, ultra slim 5.5mm, 5.3mm ).
In general prefer OCB cel albastru la foite, regular size- 70 mm, medium burning, e cel mai bun raport calitate preț, după ce am încercat multe, din când in când la un tutun foarte bun merg cu ocb negru slow burning ori smoking brown pentru a simți mai bine aroma. Sa nu încercați de la ocb produsele din gama eco alea biodegradabile, sunt proaste, atât foite cat si filtre. Apoi mai folosesc si golden wraps cu aroma de cognac pentru a-mi confecționa cigarrilos ori zig-zag/rizla liquorice.  La fltre cel mai bine ma înțeleg tot cu OCB regular, sunt ușor mai subtiri decât ale concurentei au 7,5mm, si la fel, raport calitate preț foarte bun.

#778
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Eu prefer foitele de la Smoking (SMK) cele rosii clasic sau verzi, slow burning,Mi se par mai de calitate decat cele de la OCB.Sau poate e doar o impresie.
La filtre le prefer tot pe cele de la SMK, stick-uri ultra slim de 5.5mm, dar cand nu gasesc iau si de la stick-uri OCB extra-slim de 5.7mm.
Din cand in cand mai cumpar si eu cate un pachetel de golden-wrap de ciocolata sau coniac care merg la diverse ocazii cu o bautura fina.

#779
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Încercați cu vișinată de casă, după ce serviți o ștampă mică cu 2 boabe de vișine, mâncați vișinelele și trageți un tabac home made.....Moare Nuțu și-așa n-are, stă mâța-n coadă. :nanana: :lol:

#780
MarcoGEO

MarcoGEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.02.2015
Si eu tot cu foite OCB albastre si SMK brown. Filtre cu carbon dark horse sau mascotte ca doar dastea am gasit si ocazional filtre normale da duble la lungime. Nu am incercat golden wraps dar acum fumez Salsa de cirese...mi se pare cel mai bun de cirese din 4-5 cate am incercat chiar daca nu gasesc decat unguresc...rastorn plicul intr-o cutie de tutun si las de seara pana dimineata o feliuta de mar...se umezeste putin mai mult si-i intensifica aroma fara sa fie gretos ca cel de pipa. Se pare ca la mine merge fffff bine daca le alternez

#781
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
E firesc sa le alternezi, ca doar ți-ai luat drum, care e un tutun super bun dar nu merge fumat așa de zi cu zi....:D Foite de toate felerile găsești in comerțul online, google it.

#782
MarcoGEO

MarcoGEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.02.2015
Nu chiar zi de zi....am fumat 2 saptamani si a fost de ajuns. Cred ca e de ajuns pentru mine o punguta din fiecare dar pe rand. In functie de ce am pofta :P. Sunt foarte multumit de magazinul Tabacioc..am inteles ca sunt cateva prin Bucuresti , are tot ce vrei si ce e mai important pt toate buzunarele. Am vazut foite si la 4 lei dar nu am incercat inca.

Aaaa am uitat. Un coleg de-al meu in timpul liber face pe soferul de autocar pana in Grecia si am vb cu el sa-mi ia cate cv. Astept urmatoarea plecare sa vad ce preturi sunt si cam ce gaseste. Cineva a ajuns pe acolo? Poate are ceva informatii

#783
BlackVirus

BlackVirus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2009
Salutare tuturor...dupa ce acum vreo luna si ceva v-am tot intrebat ce masina sa iau, ce tutun...ma opresc aici.Timpul de care dispun sa-mi fac tigari si mie si lu nevasta-mea este mult prea limitat si prefer sa iau direct pachet..pur si simplu nu am timp iar timpul liber care il am nu vreau sa il pierd facand tigari...asa ca pe cine intereseaza, am un Aparat Injectat Tutun OCB Mikromatic in stare perfecta, arc si un dala de cauciuc de tine tigarile de rezerva, cutie, toate carticelele...am folosito cam o luna juma, aproape un kg de tutun.Am avut grija de ea si e ingrijita, Eu am dat 200 de lei pe ea..acum nu pot nici eu sa o dau asa..asa ca zic 150 de lei..eu sunt din Ploiesti...pot sa trimit in toata tara, sau maxim vin pana in Bucuresti la Gara de Nord ca tot trebuie sa ajung pana in Bucuresti.Cine doreste mai multe detalii sau e interesat, il rog sa apeleze la 0731 355 725

[ http://s9.postimg.org/ch7qobfh7/IMG_0135.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si sper sa nu fie suparare ca am postat aici, sa nu se considere reclama sau asa ceva...

#784
BlackVirus

BlackVirus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2009

View PostBlackVirus, on 26 martie 2015 - 12:09, said:

Salutare tuturor...dupa ce acum vreo luna si ceva v-am tot intrebat ce masina sa iau, ce tutun...ma opresc aici.Timpul de care dispun sa-mi fac tigari si mie si lu nevasta-mea este mult prea limitat si prefer sa iau direct pachet..pur si simplu nu am timp iar timpul liber care il am nu vreau sa il pierd facand tigari...asa ca pe cine intereseaza, am un Aparat Injectat Tutun OCB Mikromatic in stare perfecta, arc si un dala de cauciuc de tine tigarile de rezerva, cutie, toate carticelele...am folosito cam o luna juma, aproape un kg de tutun.Am avut grija de ea si e ingrijita, Eu am dat 200 de lei pe ea..acum nu pot nici eu sa o dau asa..asa ca zic 150 de lei..eu sunt din Ploiesti...pot sa trimit in toata tara, sau maxim vin pana in Bucuresti la Gara de Nord ca tot trebuie sa ajung pana in Bucuresti.Cine doreste mai multe detalii sau e interesat, il rog sa apeleze la 0731 355 725

[ http://s9.postimg.org/ch7qobfh7/IMG_0135.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si sper sa nu fie suparare ca am postat aici, sa nu se considere reclama sau asa ceva...
scuze de postare dubla, dar nu mai puteam edita...

PRET NOU: 110 LEI
se pune prafu pe ea

#785
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Voiam sa-mi cumpar eu una dar mai ieftina...

#786
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Poste_bulu, on 01 aprilie 2015 - 22:22, said:

Voiam sa-mi cumpar eu una dar mai ieftina...

Eu am luat una din asta:

http://www.tobacco-o...-Angel-Premium/

Nu stiu ce face in plus una scumpa, dar mie mi se pare foarte ok asta ...
Singurul dezavantaj pe care l-am observat, este ca nu exista reglaj pentru diverse tipuri de tuburi, deci la tuburile cu filtru de 15 mm cam rupe hartia daca bagi mult tutun.
Acuma nu stiu daca cele scumpe au un astfel de reglaj, dar presupun ...
Posibil sa nu fie nici foarte fiabila ...sa vedem :).

#787
BlackVirus

BlackVirus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2009

View Postech, on 01 aprilie 2015 - 23:10, said:

Eu am luat una din asta:

http://www.tobacco-o...-Angel-Premium/

Nu stiu ce face in plus una scumpa, dar mie mi se pare foarte ok asta ...
Singurul dezavantaj pe care l-am observat, este ca nu exista reglaj pentru diverse tipuri de tuburi, deci la tuburile cu filtru de 15 mm cam rupe hartia daca bagi mult tutun.
Acuma nu stiu daca cele scumpe au un astfel de reglaj, dar presupun ...
Posibil sa nu fie nici foarte fiabila ...sa vedem Posted Image.
e cumva din plastic?

asta OCB Mikr0matic e full metal...diferenta?nu risti sa ramai cu manerul in mana daca tragi mai tare si calitatea...si cu 110 lei(livrare personala in Bucuresti si Ploiesti) sau 100 de lei +transport in tara... e a ta..asa aia 80 lei+ transport...tot pe acolo ajungi :) doar ca iei ceva care sa te tina...cei care au acest model pot sa confirme calitatea...

#788
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Da, pare din plastic cel putin manerul ala la cea ieftina.
Normal ca difera calitatea si ca trebuie sa umbli mai cu grija cu asta ieftina ... am nimerit un tutun putin mai umed si m-am opintit in manivela ala de am crezut ca o rup :lol:.
La aia ieftina transportul e 5 RON ... deci 85 RON total.

#789
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 07.11.2010
Buna ziua,
Am citit primele 20 de pagini de pe acest topic, si nu mai am răbdare, de aceea cer scuze daca s-a mai pus aceasta întrebare:
Ce mașină de injectat țigări i-mi recomandati, electrica sau manuala?
Si daca recomandați ceva, daca puteți sa-mi ziceți si ceva care este mai durabil in timp, sa injecteze tutunul ok, ce model, pt. ca am văzut ca sunt mai multe feluri de aparate.
Pun aceste întrebări, deoarece doresc si eu sa ma apuc de confecționat țigări, dar nu stiu absolut nimic despre ele, doar ce am citit aici pe topic.
Mulțumesc.

Edited by misike1, 02 April 2015 - 13:32.


#790
MarcoGEO

MarcoGEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.02.2015

View Postmisike1, on 02 aprilie 2015 - 13:20, said:

Buna ziua,
Am citit primele 20 de pagini de pe acest topic, si nu mai am răbdare, de aceea cer scuze daca s-a mai pus aceasta întrebare:
Ce mașină de injectat țigări i-mi recomandati, electrica sau manuala?
Si daca recomandați ceva, daca puteți sa-mi ziceți si ceva care este mai durabil in timp, sa injecteze tutunul ok, ce model, pt. ca am văzut ca sunt mai multe feluri de aparate.
Pun aceste întrebări, deoarece doresc si eu sa ma apuc de confecționat țigări, dar nu stiu absolut nimic despre ele, doar ce am citit aici pe topic.
Mulțumesc.

eu ieri am cumparat 2 din astea pentru 2 prieteni de-ai mei     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fb5MMAC_Jp4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu ti-as recomanda sa cumperi una manuala de plastic care face 2 tigari o data la 25 de ron. Asta din cauza ca poate ca multi altii facutul tigarilor manual nu este de tine :) si astfel vei pierde cat mai putini bani. Chestia cu injectatul este mai comoda decat RYO deoarece tutunul expandat nu se usuca asa de repede ca cel de rulat iar asta inseamna ca poti sa-ti faci 2 pachete sau 1 pachet o data pentru toata ziua. Iar daca gasesti pe cineva sa-ti aduca tutun de afara , varianta Luxemburg este cea mai ieftina , in cantitate mai mare gen 450g Camel (asa fac prietenii mei ) le ajunge o luna si costa 29,6 euro fata de 250 Ron pe Okazii , sau poti sa incerci varianta de tutun unguresc care nu este bun raport calitate pret de nici o culoare

#791
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
va salut...in legatura cu masinile de injectat tutun eu unul am o experienta mai indelungata pot sa spun...!! am inceput acum 2 ani jumate ,intii cu cele de rulat...apoi am trecut la cele de injectat cu unul sau 2 tuburi deodata (la cele din plastic ma refer..)...sunt de 2 bani...maxim 10-12 lei dar nu am reusit mai deloc sa fac mai mult de 4-5 tigari calumea din prima....ori nu se umpleau ca lumea ori se spargea tigarea...deci putin dai putin face...!!!acum 4-5 luni am trecut la una electrica Gerui de care m-am folosit cam 2 luni....umplea tigarea asa cum trebuie insa marele dezavantaj era ca ii pica jarul cind iti era lumea mai draga (de ex in masina pe scaune sau pe haine...)avea un singur avantaj:umplea tuburile foarte bine si foarte repede...in 10 minute faceam 15-20 de tigari fara efort...din partea mea...dar partea cu picarea jarului era cea mai nasoala...!!!(colegii de pe forum m-au avertizat de treaba asta....in special colegul xcit daca i-am retinut bine numele)...asa ca m-am decis ,tinind cont de sfatul lui si al altora mai experimentai sa imi iau un MIKCRMATIC EXACT ca cel pe care il vinde JUNIOR...SI POT SA SPUN CA DUPA 2 LUNI JUMATE NU I-AM GASIT NICI UN CUSUR...:e robust,toate piesele sunt din otel,deci e foarte rezistent iar pretul la care il vinde junior mi se pare foarte ok chiar daca l-a folosit o luna 2..(pe sait pretul e de 210 ron.aparat nou) eu sa fiu in locul tau nici nu as mai sta pe ginduri...acum faci cum crezi sunt banii tai, optiunea iti apartine...bafta....stima NICU..11

Scuze pentru denumirea colegului care o vinde :BLACK VIRUS  se numeste le-am incurcat numele...NICU...!!!

#792
MarcoGEO

MarcoGEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.02.2015
Cele de plastic nu sunt deloc asa proaste. Eu m-am descurcat f bine cu una simpla si apoi cu una tripla timp de cateva luni. Eu am inceput intai cu injectat si pe urma am ramas la rulat. Singura chestie neplacuta era ca se scutura tutunl in pachet , lucru pe care l-am rezolvat cu o tabachera cu banda de elastic la interior. Am vazut la cineva masinuta cu arc ...apropo era facuta dupa una din comert :)) , se scutura jarul intr-o veselie cand scrumezi. Cum sa intamplat la amandoi , am incercat prima data ceva si am ramas la altceva de aceea i-am sugerat ca investitia sa fie cat mai mica prima data. Eu am ramas cu un arsenal de "scule" pe care le-am donat mai departe

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate