Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

protectia impotriva electrocutarii prin sigurante diferentiale

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
antiexploziv

antiexploziv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2014
Solutia pentru evitarea electrocutarii în instalatiile electrice casnice este foarte simpla: montati în tablourile electrice de distributie din locuinta dumneavoastra aparate de protectie diferentiala.
In locuinta se pot produce cu usurinta accidente care conduc la electrocutare:
  -un copil nesupravegheat care introduce un obiect metalic in priza
( ptr aceasta mai exista si priza cu protectie ptr copii impotriva atingerii)
  -o persoana care atinge din greseala conductorul dezizolat la schimbarea unui corp de iluminat sau a prizelor;
   utilizarea unei masini de spalat cu impamantarea defectuoasa sau fara impamintare
  -folosirea unui fier de calcat cu cordonul de alimentare imbatranit sau topit
utilizarea de scule electrice la care partile izolatoare sunt deteriorate,
Se poate evita aparitia acestor accidente prin utilizarea unor aparate numite dispozitive de protectie diferentiala.

iata citeva modele pentru utilizarea in tablourile de sigurante a Sigurantelor Diferentiale Combinate care protejeaza si prin diferentiala si prin functia de protectie la scurtcircuit.


Sigurantele diferentiale detecteaza curentii de valori foarte mici care nu trec prin conductoare - numiti curenti diferentiali reziduali (de exeplu curentul care trece prin corpul omului in cazul electrocutarii) si intrerup automat alimentarea cu energie intr-o astfel de situatie.
Pragul de curent periculos pentru organismul uman este de 30 mA. De aceea, dispozitivele de protectie diferentiala pentru instalatiile electrice casnice sunt reglate la aceasta valoare a curentului diferential rezidual si vor scoate de sub tensiune instalatia electrica cand se atinge acest prag.

Cea mai economa solutie pentru asigurarea protectiei diferentiale este utilizarea unui singur intreruptor automat de protectie diferentiala (ID) pentru mai multe plecari (de acelasi tip, de ex. prize).
Releu diferential (releu de curent rezidual RCD)  detecteaza curentul care se scurge la pamant si foloseste acest curent pentru a actiona un mecanismul de deconectare a circuitului defect. Principiul de functionare al unui releu diferential se bazeaza pe trecerea conductoarelor de linie si neutru printr-un miez magnetic toroidal. Un curent de sarcina normala va produce in miezul magnetic fluxuri magnetice egale dar de sensuri contrare. Daca exista o punere la pamant, curentul prin conductorul de linie este mai mare decat cel ce se intoarce prin conductorul neutru si va produce un flux magnetic mai mare. Apare astfel un flux rezultant care induce un curent intr-o infasurare montata pe acelasi miez magnetic si se obtine o comanda de actionare asupra mecanismului de deconectare a circuitului.
  Curentul de comanda recomandat este de 10mA pentru piscine, cabine de dus, cazi cu hidromasaj, si  30mA ptr instalatii casnice, iar timpul de deconectare este instantaneu sau selectiv, cu intarzieri de 40-300 ms.

Edited by Adm, 26 January 2014 - 01:22.
fara link/spam


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Like Adm. Un singur subiect si acela cu trimitere la un site. Trebuia ban, chiar daca subiectul prezenta interes.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cum dracu o fi trait lumea pana acum? nu pot sa-mi inchipui...
nu crezi ca bagarea obiectelor in priza e o experienta utila si educativa???

aaa... acum m-am prins ca postul a fost editat

Edited by Nero-d, 26 January 2014 - 01:28.


#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
E important de stiut ca daca copilul introduce DOUA obiecte in priza, faza-nul, protectia diferentiala nu lucreaza.
Sa nu se creeze impresia falsa ca protectia asta face de toate. Prizele cu capacele de protectie la borne
lucreaza la fel: impiedica introducerea UNUI SINGUR obiect intr-o borna. Daca ii vine ideea sa bage doua
sarme, nu mai e eficienta. Cel mai sigur e cu capacele care acopera intreaga priza.

#5
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

 Razvan_N, on 26 ianuarie 2014 - 02:05, said:

Daca ii vine ideea sa bage doua sarme, nu mai e eficienta.

Cel mai sigur e cu capacele care acopera intreaga priza.

La o priza bine protejata, chiar si cu stecherul trebuie ceva forta ca sa-l introduci. Cu sarme e foarte greu.
Capacul cum poate fi blocat peste priza?

Cine vrea, poate scoate priza cu totul ... Mult mai sigur e cand stie care e pericolul. Daca nu intelege verbal, poate din practica ... alfel nu stiu ...

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Cu sarme masive de 2.5 mmp nu e foarte greu... daca le gasesc uitate prin casa.
Sunt niste capace cu pini precum stecherul. Eu am cumparat din Bricostore unele fabricate de Relee Medias, se scot cu o cheita speciala.
Ai dreptate cu practica. Ma gandeam sa fac un scurt in fata copiilor, unul d-ala care se lasa cu tiuit de urechi. Poate asa invata sa se
fereasca de prize...

Edited by Razvan_N, 26 January 2014 - 02:37.


#7
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Copiii nu trebuie să se ferească de prize. Trebuie să știe la ce folosesc și că singurele lucruri care intră în ele sunt ștecherele.
Cunosc un "copil" de 16 ani care e capabil să moară de foame cu frigierul plin, pentru că i s-a inoculat de la vârstă fragedă că,,,, "cuțitul e periculos, poți să te tai, nu te atinge de el"

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 buntzi, on 26 ianuarie 2014 - 03:16, said:

Cunosc un "copil" de 16 ani care e capabil să moară de foame cu frigierul plin, pentru că i s-a inoculat de la vârstă fragedă că,,,, "cuțitul e periculos, poți să te tai, nu te atinge de el"


   Da-l bah dracu ! Ala e de fapt un mincinos si un puturos de moare lumea. S-a invatat sa-i puna cineva mancarea dinainte ca la porc.Lasa-l o saptamana nemancat si sa vezi cum devine expert in bucatarie.
   In ce priveste sigurantele diferentiale sunt bune, dar numai daca ai apartura electrocasnica de foarte buna calitate si o instalatie electrica foarte buna. Altfel sare siguranta diferentiala din 5 in 5 minute, pana ajungi sa crezi ca traiesti intr-o casa cu stafii.

#9
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

 Nero-d, on 26 ianuarie 2014 - 01:26, said:

nu crezi ca bagarea obiectelor in priza e o experienta utila si educativa???
Eu raspund pozitiv la aceasta intrebare.
Sa va povestesc. Aveam vreo 7 ani. Singur acasa. Luat una pereche andrele de tricotat plus una pereche manusi tricotate, cu intentia de a baga andrelele in priza. Nu stiu ce asteptam de la acest experiment, dar remarcati ca, desi aveam doar 7 ani, eram foarte avizat de pericol si mi-am luat masuri de protectie. Am introdus prima andrea si (probabil ca) am nimerit nulul. Am introdus a doua andrea si ..... Posted Image. Am avut sansa sa scap teafar gratie "sigurantei diferentiale" care a fost puternica reactia muschilor de a ma arunca pe un pat alaturat. A doua sansa a fost probabil ca la priza aveam atunci "decat" 110V.
Si am avut si a treia sansa ca, atunci cand m-a aruncat, am tras si andrelele dupa mine. Altfel Dracu' se mai apropia de ele sa le scoata, iar daca venea taica-meu acasa si gasea "alea" in priza, electrocutarea ar fi fost doar o mangaiere fata de ce ar fi urmat.
Revenind la partea "educativa" are rost sa va mentionez ca am absolvit Facultatea de Electrotehnica?

Edited by yetiro, 26 January 2014 - 17:44.


#10
antiexploziv

antiexploziv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2014
MULTI HABAR NU AU CA NORMATIVELE NOI IMPUN MONTAREA DE DIFERENTIALE.
ADMIN.. LASA MACAR UNA... SA VADA SI NESTIUTORII CUM ARATA!!!

SIGURANTA DIFERENTIALA 16A- 30 mA ( miliamperi) ceea ce inseamna ca daca intre faza si nul apare o diferenta de 30 mA- aceasta va declansa.


http://www.loreelect...f2c5c518b3.html

Au fost cazuri cind existau probleme reale in instalatiile electrice iar  o simpla diferentiala a lucrat,  evitand un accident.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate