Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre fumat și țigări, în general

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#1045
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Practic, cunosc trei oameni care au renuntat la fumat cu ajutorul tehnologiei.
Da' au mai intervenit si alti factori, gen boala, lipsa bani.
Eu am incercat si inca mai incerc.
Da' parca n-are acelasi gust.
Cel putin la cafeaua de dimineata. :)

#1046
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 Business_style, on 30 aprilie 2014 - 21:53, said:

Mersi. Astia sunt pusi, din portelan, anul trecut.

Prin 2009 erau negri, stricati si gretosi. Atunci se cunostea de la o posta ca fumam la greu...
Eu cred ca tine foarte tare si de gene. Sunt o fumatoare destul de inraita, dar n-am pic de piatra si n-am avut nicio carie in toata viata mea. Pana si maselele de minte sunt sanatoase.

#1047
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 On_my_way, on 01 mai 2014 - 21:28, said:

Eu cred ca tine foarte tare si de gene. Sunt o fumatoare destul de inraita, dar n-am pic de piatra si n-am avut nicio carie in toata viata mea. Pana si maselele de minte sunt sanatoase.
Ii posibil sa fie genetic. Chiar si mama sau fratele au avut probleme mari cu dintii, fiind nefumatori !

#1048
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 futurist, on 01 mai 2014 - 18:02, said:

Practic, cunosc trei oameni care au renuntat la fumat cu ajutorul tehnologiei.
Da' au mai intervenit si alti factori, gen boala, lipsa bani.
Eu am incercat si inca mai incerc.
Da' parca n-are acelasi gust.
Cel putin la cafeaua de dimineata. :)
Eu sunt revoltat sa zicem asa, de faptul ca guma cu nicotina la farmacie este asa de scumpa.
Daca statul chiar vrea sa aibe grija de sanatatea cetatenilor sai, atunci accizele din tutun ar trebui sa subventioneze orice metoda folosita pentru cei care vor sa se lase.
Sa faca reteta medicul de familie si sa dea guma aia gratis.
Cica in Australia, dependentii de droguri, cu un certificat medical care atesta dependenta, pot merge la anumite centre medicale unde sa li se administreze doza zilnica in conditii igienice, tocmai pentru a sabota astfel retelele de traficanti.

#1049
diana67

diana67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.05.2014
A incercat cineva din tigarile Cigaronne? Cum vi se par? aveti idee daca sunt distribuite si in Romania?

#1050
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

 tfmercedez, on 03 mai 2014 - 01:01, said:

Eu sunt revoltat sa zicem asa, de faptul ca guma cu nicotina la farmacie este asa de scumpa.
Daca statul chiar vrea sa aibe grija de sanatatea cetatenilor sai, atunci accizele din tutun ar trebui sa subventioneze orice metoda folosita pentru cei care vor sa se lase.
Sa faca reteta medicul de familie si sa dea guma aia gratis.
Cica in Australia, dependentii de droguri, cu un certificat medical care atesta dependenta, pot merge la anumite centre medicale unde sa li se administreze doza zilnica in conditii igienice, tocmai pentru a sabota astfel retelele de traficanti.

Sunt multe alte lucruri care ar trebui subventionate,in nici un caz guma...

#1051
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 murgaco, on 08 mai 2014 - 21:34, said:


Sunt multe alte lucruri care ar trebui subventionate,in nici un caz guma...
Orice produs care ajuta la lasarea fumatului ar trebui sa fie platit din banii incasati din accizarea tigarilor. Gresesc cu ceva?


#1052
alex_soft

alex_soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.03.2013
Salutari tuturor fumatorilor!
Am tutun cultivat la mine in gradina si lam insirat si pus la uscat la umbra intrun loc aerisit..dupa 2 saptamani sa uscat si am incercat sa fumez si am injectat 2 tuburi cu acest tutun si este cam aspru si ustura pe gat :)) apoi mam gandit ca am auzit pe cineva ca prin fierbere si uscare din nou devine foarte usor si foarte fumabil.. nu mi sa spus alte detalii
Intrebarile mele sunt:
1.daca asta este singura metoda de ai reduce taria
2.sa imi spuneti cat timp se fierbe
3.si daca in apa in care se fierbe se mai adauga ceva.

Multumesc si astept raspuns, o zi buna.

#1053
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 alex_soft, on 01 octombrie 2014 - 16:47, said:

Salutari tuturor fumatorilor!
Am tutun cultivat la mine in gradina si lam insirat si pus la uscat la umbra intrun loc aerisit..dupa 2 saptamani sa uscat si am incercat sa fumez si am injectat 2 tuburi cu acest tutun si este cam aspru si ustura pe gat :)) apoi mam gandit ca am auzit pe cineva ca prin fierbere si uscare din nou devine foarte usor si foarte fumabil.. nu mi sa spus alte detalii
Intrebarile mele sunt:
1.daca asta este singura metoda de ai reduce taria
2.sa imi spuneti cat timp se fierbe
3.si daca in apa in care se fierbe se mai adauga ceva.

Multumesc si astept raspuns, o zi buna.
Din pacate , din tutunul tau nu vei reusi sa faci in veci o tigara "calumea". Aici nu merge treaba cu home made mai bun decat industria. Adica comparatia cu vaca de pe deal pe care o mulgi tu,  cu laptele de la supermarket.

Sunt unele situri unde daca citesti, aflii cum sta treaba cu tigarile de foi, aromele samd. Incearca pt lectura villigercigars.com astia fac niste cigarillos foarte bune de care m-am"indragostit". Prefer sa fumez mai rar si mai putin , dar calitate.

La ei pe site am aflat cum se folosesc combinatii de tutun  diferit pentru a controla iuteala, aroma, viteza de ardere etc.

Cauta la history  si acolo vei gasi o poveste despre ce si cum sa iti faci o ideie prin ce trece tutunul.
Preparation of the Tobacco BlendThe principle of cigar manufacture: it is all a matter of the blend. Because if the high-quality Premium Sumatra were to be made exclusively from Sumatra tobacco (the most expensive wrapper in the world), it would taste unbearably strong and scarcely acceptable. Therefore, at least 3 different tobacco varieties, depending on the brand they are to become, are mixed evenly with one another. Before the tobacco can be put to production, the tobacco leaves need to be fermented. During this fermentation process, protein, nicotine and sugar are broken down. At the same time the aromatic compounds develop. These gradually merge together to create an overall composite - the time when the unique flavour develops. The dry tobacco leaves are chopped while at the same time the ribs are removed, and finally a stream of air separates the leaf pieces from the ribs. Thereafter, the blend rests for about three weeks, during which the tobaccos can 'marry'. By adding essential oils, which together with the nicotine form the aroma carrier, a flavour can be incorporated as for example a vanilla flavour for the Premium No.10 Vanilla or the Villiger Pipe Cigars.In contrast to the high-quality, hand-rolled filler, the filling of which is made from whole tobacco leaves, the less expensive variety of the scrap filler (or short filler) contains chopped filler that can be produced mechanically and therefore more evenly.

Edited by tfmercedez, 02 October 2014 - 04:08.


#1054
alex_soft

alex_soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.03.2013
Multumesc "tfmercedez" dar e prea complex procedeul am citit tot...si nu am alte soiuri sa amestec... ma interesa o metoda eficienta dar astazi voi face o proba voi fierbe in apa simpla si voi astepta sa se usuce cateva frunze sa vad ce "gust" am obtinut :)) daca e bun voi posta..si intre timp poate mai are cineva aceasi problema ca a mea...si va da un reply.. eu cred ca tutunul e bun pt ca este sanatos doar ca sigur nu sa fermentat bine, ori sa uscat prea repede, ori nu stiu... sunt multe variabile.

#1055
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
alex_soft,vezi ca vreo 10 pagini mai in spate e o relatare senzationala ca savoare a unui tip care si face  tigarile din tutunul propriu.Acum juma de ora am citit o dar am uitat exact pagina.Ia legatura cu el,omul pare sa se priceapa.

#1056
sir_anukis

sir_anukis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.02.2008

 alex_soft, on 02 octombrie 2014 - 12:44, said:

Multumesc "tfmercedez" dar e prea complex procedeul am citit tot...si nu am alte soiuri sa amestec... ma interesa o metoda eficienta dar astazi voi face o proba voi fierbe in apa simpla si voi astepta sa se usuce cateva frunze sa vad ce "gust" am obtinut Posted Image) daca e bun voi posta..si intre timp poate mai are cineva aceasi problema ca a mea...si va da un reply.. eu cred ca tutunul e bun pt ca este sanatos doar ca sigur nu sa fermentat bine, ori sa uscat prea repede, ori nu stiu... sunt multe variabile.

Cum ti-a iesit? Spune-ne si noua.
Domnilor, are cineva o sursa de firicel bun (eventual prin Constanta)? Rog pm ca am ramas in pana de tutun...

#1057
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 alex_soft, on 02 octombrie 2014 - 12:44, said:

Multumesc "tfmercedez" dar e prea complex procedeul am citit tot...si nu am alte soiuri sa amestec... ma interesa o metoda eficienta dar astazi voi face o proba voi fierbe in apa simpla si voi astepta sa se usuce cateva frunze sa vad ce "gust" am obtinut Posted Image) daca e bun voi posta..si intre timp poate mai are cineva aceasi problema ca a mea...si va da un reply.. eu cred ca tutunul e bun pt ca este sanatos doar ca sigur nu sa fermentat bine, ori sa uscat prea repede, ori nu stiu... sunt multe variabile.

Vezi că nu ai voie să procesezi tutun, nici pentru consum propriu, fără să plătești acize...

#1058
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 futurist, on 01 mai 2014 - 18:02, said:

Practic, cunosc trei oameni care au renuntat la fumat cu ajutorul tehnologiei.
Da' au mai intervenit si alti factori, gen boala, lipsa bani.
Eu am incercat si inca mai incerc.
Da' parca n-are acelasi gust.
Cel putin la cafeaua de dimineata. Posted Image
La cafea e musai sa fumez "traditionalele" kentane (intre 6 si 10).

#1059
dan_baciu

dan_baciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.02.2012
Salut,vreau sa-mi cumpar aparat electric de injectat,doresc recomandare de la posesori si sa nu depaseasca 200 de lei,multumesc.

#1060
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Si eu am vrut, vezi ca e alt topic. Pana la urma e mai bine cu injector decat cu din ala cu spira (arc), oricat ai fi de neindemanatic.

Edited by e_bulu, 27 February 2015 - 00:10.


#1061
dan_baciu

dan_baciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.02.2012
Ma gandeam ca fac tigarile mai repede cu aparatul electric,ultima data am facut 110 bucati intr-o ora jumate.Am timp doar duminica de facut tigari si fac pe toata saptamana....asta e o s-o fac manual:)

#1062
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 27.12.2014

 lightpawn, on 16 decembrie 2014 - 23:44, said:

Vezi că nu ai voie să procesezi tutun, nici pentru consum propriu, fără să plătești acize...

Ca de aia esti sclav pe plantatie.

Sunt oarecum fumator de vreo 15 ani, dar fumez numai tigari de foi (le pufai). Brandurile preferate sunt Swisher (Blackstone, King Edward) si Toscanello Aroma Cafe, niste tigari de foi italienesti rulate ca niste blunts, epic stuff. Blackstone Cherry sunt pe locul 2 (tigarete + tigari de foi), King Edward (cherry/imperial) pe locul 3. Mai erau si niste chestii Phillies Blunts dar nu se mai gasesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate