Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Bansko

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
[ http://img407.imageshack.us/img407/5139/1u67.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca mai exista un topic, pe care nu l-am gasit eu la search, rog un admin sa corecteze greseala mea si sa mute continutul thread-ului meu acolo, imi cer scuze anticipat!

Venind din Grecia de la soare si mare, m-am gandit sa merg vreo trei zile la munte. Cea mai buna varianta mi s-a parut o statiune din Bulgaria si cum toate recomandarile se orientau catre Bansko, iata-ne acolo pe data de 05.09.2013.

Am gasit ceva pe booking, insa nu am vrut sa rezervam nimic, fara sa vedem exact camerele pe care le vom lua. Asa ca am ajuns la Saint Ivan Rilski Hotel & Spa. Am intrat, ne-a placut si am luat un apartament de familie, noi fiind trei adulti si un copil de 5 ani. Cred ca am platit 130euro pentru trei nopti cu mic dejun inclus, bineinteles cu acces la Spa, piscina, etc. Nu vreau sa fac un mare review al hotelului aici, pentru ca nu acesta este subiectul, insa va pot spune ca am avut tot ce ne-a trebuit, intr-un spatiu de 50mp, cu bucatarie, doua paturi, o baie adevarata, totul foarte curat si de bun gust.

Statiunea era insa destul de libera, insa nu cred ca pot spune goala, turisti sunt destui si in aceasta perioada, insa din ce am vazut eu, 85% sunt bulgari. Majoritatea tavernelor sunt deschise, gasesti cam tot ceea ce-ti trebuie si inca in plus.

Am fost foarte surprins sa descopar o statiune de nivel foarte ridicat, cu toate cladirile urmand acelasi stil arhitectonic, organizare si curatenie, spatii verzi foarte ingrijite, etc. Am urcat cu telegondola, unde am gasit un platou foarte interesant. Aici se putea schia in regim de vara, un centru de tir de toate felurile, de la pistol, arc, pana la pusti cu aer comprimat de toate felurile. Am urcat de acolo prin padure, pe un traseu frumos, presarat de cascade si peisaje frumoase, am mancat fragi si mure pe saturate si ne-am simtit excelent.

Din ce am vazut eu, exista toate tipurile de actiuni, pe care le poti intreprinde in acest loc. Se poate calari, se mai gasesc trasee montane, obiective turistice sunt deasemenea destul de multe. Eu cred ca merita Bansko si pentru altceva decat Ski. Pentru iarna viitoare, se poate gasi un apartament de familie, similar cu ceea ce am luat eu, la un Aparthotel de 4 stele cu demipensiune, cinci nopti cu 2.000lei. Pentru o familie cu doi copii, cred ca este destul de interesant, insa acest lucru este posibil, doar in conditii de early booking.

Preturile sunt mici, atat la cazare, cat si la celelalte lucruri.
Daca la noi la Sinaia la un amarat de hotel, numit Arca lui Noe, revendicat ca fiind de patru stele, mergi la restaurant si mananci doua persoane cu 45 de lei portia, la Bulgari intr-un restaurant, (dintr-un hotel net superior, dar tot de patru stele) nu platesti niciodata mai mult de 100 de lei doua persoane, pentru o masa bogata si completa. Daca la noi, micul dejun este format dintr-o omleta dintr-un singur ou, o felie de parizer, doua bucati de rosii si una de branza, la ei iti poti alege usor in fiecare zi altceva, din bufetul suedez, care exista invariabil si fara nicio exceptie la toate hotelurile de patru stele.

Sunt si lucruri negative, in primul rand drumul destul de lung, eu locuiesc in Galati si pana la Bansko fac 12 ore, in regim de condus normal. Este destul de mult, insa fata de Austria, e mult mai aproape. Prin comparatie, Bulgaria ofera preturi mult mai mici, la conditii similare de cazare, insa domeniul schiabil este mult mai mic, utilitatile ski sunt subdimensionate, aici este destul de aglomerat iarna, calitatea schiorilor si comportamentul acestora pe partii este evident diferit.

Una peste alta,
merita sa mergem si la Bansko. Cu toate ca si la noi e misto, nu e ca acolo.
Doar partiotismul, nu este de ajuns, e nevoie si de alte lucruri, ca sa-ti pastrezi turistii in tara. Eu stau si ma minunez, cand vad ce au facut astia in zece ani si noi ne chinuim sa imprastiem partii aiurea prin tara, fara nicio noima, fara nicio viziune macro.

Attached File  x (1).JPG   131.46K   77 downloadsAttached File  x (4).JPG   187.17K   94 downloadsAttached File  x (5).JPG   287.45K   96 downloadsAttached File  x (6).JPG   105.36K   98 downloadsAttached File  x (7).JPG   121.95K   87 downloadsAttached File  x (8).JPG   72.96K   77 downloadsAttached File  x (9).JPG   83.26K   78 downloadsAttached File  x (10).JPG   145.44K   77 downloadsAttached File  x (11).JPG   199.59K   76 downloadsAttached File  x (12).JPG   213.84K   66 downloadsAttached File  x (13).JPG   93.16K   65 downloadsAttached File  x (14).JPG   333.23K   63 downloadsAttached File  x (15).JPG   107.1K   62 downloadsAttached File  x (16).JPG   139.9K   71 downloadsAttached File  x (17).JPG   211.51K   70 downloadsAttached File  x (18).JPG   191.59K   70 downloadsAttached File  x (21).JPG   306.64K   73 downloadsAttached File  x (22).JPG   134.12K   78 downloadsAttached File  x (23).JPG   312.55K   111 downloadsAttached File  x (25).JPG   120.72K   110 downloadsAttached File  x (26).JPG   133.02K   109 downloadsAttached File  x (27).JPG   208.68K   91 downloadsAttached File  x (28).JPG   278.67K   64 downloadsAttached File  x (29).JPG   102.69K   57 downloadsAttached File  x (30).JPG   184.62K   58 downloadsAttached File  x (31).JPG   109.72K   65 downloadsAttached File  x (32).JPG   82.49K   61 downloadsAttached File  x (33).JPG   77.78K   59 downloadsAttached File  x (34).JPG   220.35K   58 downloadsAttached File  x (35).JPG   174.83K   59 downloadsAttached File  x (37).JPG   222.7K   51 downloadsAttached File  x (38).JPG   133.6K   50 downloadsAttached File  x (39).JPG   234.67K   52 downloadsAttached File  x (40).JPG   280.3K   51 downloadsAttached File  x (41).JPG   374.22K   50 downloadsAttached File  IMG_4784.JPG   308.19K   46 downloads

#2
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Ma duc in ianuarie 2014 (26.01/02.02.2014) pentru al 4-lea an consecutiv la Bansko ;i tot al 4-lea an consecutiv la hotel IVAN RILSKI. Un hotel deosebit, cu servicii super. Camera dubla mare, curata, mancare buna, iar hotelul are o piscina mare si curata. Copii sunt superincantati, au un club la parterul hotelului.
Pentru perioada asta, cu demipensiune, 2 adulti cu 1 copil, am platit 372 euro. Se merita.

#3
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 22.07.2008
Cred si eu ca merita, dar nu inteleg cum ai prins pretul asta. Cea mai buna oferta pe care o am eu de la agentii este de 400 EUR, 8 nopti cazare dupa 8 februarie, 2 adulti + 1 copil, cu mic dejun doar. Tu de unde ai luat?

#4
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Buna.
Am luat biletul acum aproape 2 luni de la JEKA.
Am beneficiat de reducerea maxima de 20% si am prins si oferta platesti 6 si stai 7 nopti.



View PostDeborah77, on 22 octombrie 2013 - 10:58, said:

Cred si eu ca merita, dar nu inteleg cum ai prins pretul asta. Cea mai buna oferta pe care o am eu de la agentii este de 400 EUR, 8 nopti cazare dupa 8 februarie, 2 adulti + 1 copil, cu mic dejun doar. Tu de unde ai luat?


#5
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013

View PostNADGOB12, on 09 octombrie 2013 - 12:44, said:

Ma duc in ianuarie 2014 (26.01/02.02.2014) pentru al 4-lea an consecutiv la Bansko ;i tot al 4-lea an consecutiv la hotel IVAN RILSKI. Un hotel deosebit, cu servicii super. Camera dubla mare, curata, mancare buna, iar hotelul are o piscina mare si curata. Copii sunt superincantati, au un club la parterul hotelului.
Pentru perioada asta, cu demipensiune, 2 adulti cu 1 copil, am platit 372 euro. Se merita.
Hehe, pe 24 sunt la ivan pana pe 31. Eu am oferta cu 400 euro, la ce agentie ai gasit oferta?

#6
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009

View PostSevacon, on 27 noiembrie 2013 - 21:16, said:

Hehe, pe 24 sunt la ivan pana pe 31. Eu am oferta cu 400 euro, la ce agentie ai gasit oferta?


Salut. La JEKA. Eu merg cu ei de vreo 5-6 ani.

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
JEKA este cea mai buna varianta pentru Bansko... garantat. Si prietenii mei, tot prin ei au rezervat. Probabil ca sunt focusati pe aceasta statiune mai mult decat pe altele.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cu Bansko cred ca e o campanie - se face reclama in acest fel pe mai multe forumuri .
Bulgarii ar trebui sa se roage sa treaca criza in Romania, altfel anul viitor s-au lins pe bot!

#9
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Pentru 25 euro nu ma mai schimb. Azi merg sa platesc biletele ca sa nu pierd camerele.

#10
YESMAN

YESMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2011

View Postfloraur, on 15 septembrie 2013 - 15:01, said:

Sunt si lucruri negative. ... fata de Austria.... Prin comparatie, Bulgaria ofera preturi mult mai mici, la conditii similare de cazare, insa domeniul schiabil este mult mai mic, utilitatile ski sunt subdimensionate, aici este destul de aglomerat iarna, calitatea schiorilor si comportamentul acestora pe partii este evident diferit.

Daca compari cu Austria (unde nu am fost deocamndata) poate ca ai dreptate. Dar pentru domeniul skiabil de la Bansko eu zic că '"utilitatile de ski" nu sunt subdimensionate.Adica nu te inteleg, unde ai vrea sa mai puna teleskiuri, telescaune?
Comportamentul si calitatea schiorilor tine de foarte multi factori. Un factor important este raportul dintre spatiul skiabil si numarul de schiori la un moment dat, acest factor as zice eu are mare influenta asupra modului cum percepi comportamentul schiorilor.(in ce priveste calitatea, tine de stadiul fiecarui schior in parte -incepator/mediu/avansat/profesionist). De ce? Pentru ca daca partia este aglomerata la un moment dat, risti sa lovesti sau sa fi lovit de cineva oricat de bun ai fi si de atent. Aici Austria are probabil (nu stiu dar presupun) acest avantaj - spatiul mult mai mare de schiat si atunci se mai reduce din risc.
Factorul numarul doi : impartirea cat mai corecta si echilibrata a traseelor de schi intre incepator/mediu/avansat. Nu stiu cum este in Austria, dar pot sa spun ca intre Poiana Brasov si Bansko, la acest capitol Bansko castiga detasat, avand in vedere ca la primul capitol amandoua sunt cam la fel.(spatiu de schiat -adica partii)
Anul trecut spre exemplu am stat 5 zile si nu am avut nici un incident pe partia de la Bansko (Slava Domnului!) in schimb am fost un singur weekend la Poiana Brasov si puteam sa raman si fara cap si fara picioare din cauza inghesuieli si a teribilismului unora dar si a faptului ca modul cum sunt delimitate partiile la Poiana Brasov este unul defectuos d.p meu.de vedere.
Mi-am inchis pledoaria. Cand o sa ajung in Austria probabil o sa iti dau dreptate, dar comparativ cu Romania, imi pare rau sa o spun, dar statiunea asta sta in fata si prin ea si Bulgaria.
Drept pentru care ma duc si anul acesta acolo. 18-25 ian 2014, Hotel Lion.
Sa dea Domnul sa am pe ce schia, ca vremea e suparata rau pe schiori anul acesta, cel putin in Romania.


PS. Ma bucur ca ai spus ce se poate face la Bansko cand nu e sezon de schi. Ma tenta si pe mine sa merg vara pentru altceva decat schiat. Dupa ce am citit ce ai scris sunt si mai tentat. Mersi

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 14.04.2008

View PostYESMAN, on 15 ianuarie 2014 - 07:18, said:


Daca compari cu Austria (unde nu am fost deocamndata) poate ca ai dreptate. Dar pentru domeniul skiabil de la Bansko eu zic că '"utilitatile de ski" nu sunt subdimensionate.Adica nu te inteleg, unde ai vrea sa mai puna teleskiuri, telescaune?


eu as privi altfel :  ca oferta ''locativa'' e mult prea mare ( si in continua crestere! ) in comparatie cu marimea domeniului schiabil .
e ca si cum ai avea un hotel cu f multe locuri de cazare si f putine la restaurant. ok, putem merge sa ''mancam'' la altul , in imediata apropiere. intrebarea e: unde?  ei bine, in AT problema asta nu exista!

#12
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Buna alegere am facut cu hotelul ivan rilski, chiar isi merita aprecierile. Am avut norocul sa-mi parchez masina in parcarea subterana. Singurul minus ar fi neantifonarea camerelor, in unele nopti am avut parte de urlete, tipete, unii romani au simtit nevoie de a atrage atentia in cel mai pur stil romanesc. Desi scria ca nu ai voie sa pleci cu mancare din sala de mese unii au facut acest lucru destul de evident. In fine, fiind in vacanta am ignorat toate aspectele negative si am reusit sa ne simtim bine.

#13
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Nu am fost in Austria,dar Bansko este o solutie foarte buna in comparatie cu ce avem pe la noi.
Putem fi carcotasi,dar bulgarii sunt cu mult peste noi la turism,si chiar si la drumuri.,am parcurs cei 550 km,in 6h jum. la dus,si 7 h la intors.

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Nu-s peste noi la drumuri... sunt cam pe-acolo, exagerati aiurea.

#15
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Salutare.
Merge cineva de revelion anul acesta in Bansko? Ce hoteluri ati gasit?
Eu ma gandeam la Zara Hotel Spa sau MPM Guiness ( aici mai sunt libere doar apartamente cu 1 camera )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate