Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Becuri asa-zis, economice

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
La leduri e simplu, ca producatori de leduri high power ii numeri pe degete si sunt toti prestigiosi. Iar electronica din becuri, la fel, se cumpara la kilogram si e ieftina.

In schimb la becurile economice conteaza al dracului de tare firma. Feriti-va de no-namurile super ieftine.

#38
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ia-ti halo si termina cu prostiile.
E cel mai bun.
Sau nu conteaza calitatea luminii?
Ca degeaba se umple camera cu de lumina daca te chiorasti sa vezi unele lucruri pt ca spectrul luminii e de 2 lei.
Mai conteaza si culorile din care e compusa lumina data de bec.

http://micro.magnet....rcesfigure3.jpg

Mercury vapour sunt alea economice iar tungsten cele clasice.

Desi e lumina in camera (datorita tavanului alb si eventual peretilor), obiectele colorate din camera se vad intunecate.
La halogen e pe dos. Lumina alba nu e atat de puternica dar obiectele se vad bine.

Si ledurile par ok, urmeaza destul de bine spectrul luminii naturale, cu o usoara atenuare pe verde.

#39
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 undercoverbrother, on 01 septembrie 2013 - 08:31, said:

Desi e lumina in camera (datorita tavanului alb si eventual peretilor), obiectele colorate din camera se vad intunecate.

Nope. Camera luminata de Philips Tornado de 23W cu temperatura 2700k arata la fel ca atunci cand e luminata cu filament. Nicio diferenta. Doar ca 23W Philips echivaleaza cu 125W filament. Deci mai stralucitioare decat becurile de 100W pe care le-am inlocuit.

Incearca sa maresti putin bugetul pentru becuri economice si ai sa vezi diferenta.

Edited by Arkouda, 01 September 2013 - 08:35.


#40
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
aveam in sufragerie o lustra cu spoturi, care incepusera sa se arda destul de des. rezolvarea a fost sa trec pe spoturi cu leduri care nu se mai ardeau dar in schimb luminau doar focalizat si, pentru ca si intrerupatorul avea un led, mai ramaneau si putin aprinse. am dat cu ea de pereti, am luat o aplica (2 becuri) si cu niste becuri cu halogen (53W consum, zic ei, dar lumina de 75) si am rezolvat problema intunericului din camera. Nu ma intereseaza consumul atat de mult, ar insemna sa renunt si la cuptorul cu microunde, la toate celelalte chestii de prin bucatarie, la sursa calculatorului, sa ma spal pe dinti in cana si sa-mi incarc telefoanele la munca.
se poate spune ca totusi fac o economic de curent avand in vedere ca nu mai am televizor, care sa mearga si el acolo, degeaba? :)

#41
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Bineinteles ca si calitatea luminii este un criteriu. Poate aici era problema Philips-ului folosit de mine care era aparent puternic, dar totusi, nu dadea multa lumina. Acum am in vedere Osram, produse (dupa sfatul colegului) in Franta si Philips Tornado. Maine merg prin magazine sa le vad la treaba.

>Adm
Din pacate, nu am Ikea prin zona.

#42
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
"La halogen e pe dos. Lumina alba nu e atat de puternica dar obiectele se vad bine."

Se vad bine si viu colorate, e un efect foarte bine speculat de comercianti, au iluminat cu halogen in magazine si toate produsele sunt viu colorate si stralucitoare, acasa te uiti mirat la toala amarata care ai cumparat-o si te intrebi pe ce ai dat banii Posted Image

Edited by eugeniusro, 01 September 2013 - 08:58.


#43
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
http://www.lpelectri.../lumeni_ro.html

Pentru puterea in wati v-s-a-vis de "puterea de iluminare" vezi tabela in lumeni si de acolo calculele :D

#44
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mai e un aspect. Becurile fac lumina, caldura si cam atat.
Iarna, cand folosim mai mult becurile, caldura produsa ramane in casa. Daca ne incalzim cu gaz, caldura de la becuri e mai scumpa dar daca ne incalzim electric, cu peleti, cu GPL sau de la primarie, caldura e la acelasi pret deci nu-i bai.
Chiar sunt destui care se incalzesc cu energie scumpa, chiar electric, si fac 'economie' si iarna cu becurile.

#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 alexbjorg, on 01 septembrie 2013 - 08:59, said:

Deci mie mi-ar trebui de 1200 lumeni, nu? Mai ramane sa caut magazine bune cu marfa originala.

 undercoverbrother, on 01 septembrie 2013 - 09:03, said:

Sincer sa fiu, am o reala problema cu caldura, mai ales vara, asa ca as prefera becuri cu lumina mai aproape de rece.

#46
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Lumina rece nu are prea mare treaba cu caldura produsa de bec.

#47
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am inteles. Atunci as vrea becuri care sa nu inclazeasca, nici lumina, nici electronica.

#48
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Dap,lumenii sint pentru masurarea "luminozitatii" unui bec,care te intereseaza de fapt(cu conditia ca firma sa fie serioasa si sa nu le scrie din burta pe ambalaj)
Per total,poti face comparatie si de pe ambalaj in wati,respectiv 23wati economic->100-110 wati incandescent.

Eu asa fac:D

#49
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
LEDurile nu incalzesc mai deloc desi ele se incalzesc. Au suprafata f mica.
Caldura tine de puterea consumata iar ledurile consuma cativa watti.

#50
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
eu folosesc asa ceva primul bec,din cel cu 3 bucle,lungime mai mare,lumina mai multa,dar incercate la standul de proba (am patit ca din 10 unul sa fie defect-luminozitate slaba si aprindere inceata)

Bune si cele spirale.

Dulie normala,ca la incandescent.

#51
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
A, deci cam asta este corelatia. Deci un bec de 25W economic, ar da 100W lumina? Cred ca am testat odata si nu mi s-a parut ca ar fi chiar asa. Oricum, cele pe LED nu sunt economice. Nu la pretul acela. Si am si o problema cu focalizarea, desi banuiesc ca au gasit o solutie si pentru remedierea acestui aspect.

#52
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nici cele economice nu fac cine stie ce caldura. Desi nu se incalzesc la fel ca ledurile degaja ceva mai multa caldura.

#53
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Daca as avea bani cum n-am,as trece pe led-uri,dar sint la un pret muuult peste cat as binevoi sa dau pe ele (pentru mine nu reprezinta pretul real al lor)

#54
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nici pentru mine si orice s-ar spune, nu se amortizeaza in doia ani de garantie. puse landa un bec economic. Sunt decis sa nu iau pe LED.
Despre scaderea preturilor, nu stiu ce sa spun. Becurile pe LED nu sunt o inventie chiar noua, dar si-au pastrat aceleasi preturi crescute. Ori costa mult procesul de productie, ori pe undeva, se vand masiv.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate