Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Becuri asa-zis, economice

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Buna seara tuturor! Am cautat pe forum "becuri economice" si nu mi s-a returnat niciun rezultat, prin urmare, am deschis subiect nou.
Locuiesc la bloc si as vrea sa scap odata si pentru totdeauna de becurile obisnuite, care se ard mult prea rapid (curentul electric este okay).
Astfel, doresc inlocuirea a vreo 12 becuri, cu ceva economic si durabil. Ma aflu la a doua tentativa, dupa ce am incercat o schimbare acum doi ani, in sufragerie, cu un bec economic. Philips, pe care am platit 25 lei si care din pacate era prea slab (desi scria pe el ca este de 130W) si se aprindea complet mult prea lent.
Va rog sa-mi dati cateva sfaturi din proprie experienta, intrucat trebuie sa schimb si intrerupatoarele (au led). Bec neon sau LED?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
cu halogen! Posted Image

Edited by sorin147, 31 August 2013 - 22:40.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Hai mai Sorine, ca e o chestiune de viata si de moarte aici, nu alta...

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 sorin147, on 31 august 2013 - 22:39, said:

cu halogen! Posted Image

Economice?

Cauta becuri cu led, dar de preferat sa le iei de la um magazin ca sa vezi dinainte cum lumineaza. Comandate de pe net, am nimerit unele fantastic de bune si altele bateau atat de slab incat au trebuit returnate(pe foaie aveau aceeasi putere)

Edited by vimann, 31 August 2013 - 22:42.


#5
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Tehnologia LED mi se pare cea mai economica. Halogenul e o porcarie.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
LED, la Electromagnetica fabrica mai nou asa ceva, am fost la un tur al fabricii si am ramas surprins ca le fabrica in conditii moderne cu tehnica actuala si au si un mic magazinel in fata locatiei, cam 45 de lei un bec cu LED-uri ce da o lumina decenta.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut ''experiente'' placute cu Osram si Philips. Poti sa incerci gama Tornado de la Philips sau ceva de la Osram. Intrerupatoarele tale cat au costat? Cred ca cel mai probabil au lampi cu neon si nu LED-uri.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
In niciun caz nu vreau cu halogen. Ma incanta cele cu LED. Cum se impaca cu intrerupatoarele cu LED? Si aveti vreo experienta placuta cu un magazin online din domeniu? As vrea sa vad cateva produse si apoi sa le achizitionez personal. Pe langa economie, sunt si fiabile? Banuiesc ca se afla un montaj in spatele lor..aveti ideea din ce este compus?
>connectorxp
Arunc o privire acum.

>simple_dreams
Poate m-am exprimat mai pompos. Eu am ceva in genul acestora.

Edited by YOUR_GOD, 31 August 2013 - 22:46.


#9
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
LED-urile sunt mai bune, consum redus, doar că te ustură la buzunar. Eu folosesc becuri economice normale, nu Philips. Parcă Metro sunt ale mele. Am luat două de 20 W şi altul de 6 W, aceeaşi marcă. Ghici, luminează mai puternic cel de 6 W decât cel de 20 W Posted Image .

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
''Becurile'' cu LED-uri sunt ok, mai ales daca ai un candelabru cu 2-3 dulii, pentru o lumina mai puternica. Singura problema e pretul lor.

#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
vezi ca becurile economice pot produce cancer (de piele) Posted Image

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 YOUR_GOD, on 31 august 2013 - 22:44, said:


>simple_dreams
Poate m-am exprimat mai pompos. Eu am ceva in genul acestora.
Nu conteaza, oricum trebuie sa scapi de ele, asta daca nu vrei sa ai parte de ''blitzuri'' stroboscopice.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
N-am spus, pentru ca am crezut ca este logic, dar le vreau cu dulie. Nu de alta dar am vazut niste panouri pe aici. Si..da, as vrea daca e sa iau pe LED, sa nu focalizeze LED-ul lumina.Exista asa ceva?

 MembruAnonim, on 31 august 2013 - 22:48, said:

Nu conteaza, oricum trebuie sa scapi de ele, asta daca nu vrei sa ai parte de ''blitzuri'' stroboscopice.
Da, stiu. Initial o sa deschid circuitul LED-ului lor.

>Bucifon
Ce zici tu acolo?

M-am intrebat intotdeauna cum poate fi economic un bec ce desi consuma purin curent electric, costa cat un camion de becuri obisnuite.. Dar, in fine...

#14
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 YOUR_GOD, on 31 august 2013 - 22:50, said:

Ce zici tu acolo?

asa s-ar zice, da si tu o cautare Posted Image

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am mai citit una-alta de neoanele cu vapori de mercur, dar despre becurile pe LED, sincer sa fiu, nu.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, exista. Dar, asa cum am zis, nu sunt ieftine. Depinde de tine daca esti dispus sa dai atatia bani sau nu.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am mai gasit una: soclu. Mama lui de soclu, de care este cel al becurilor uzuale: E14; E27, GU10 sau GU5.3?

 MembruAnonim, on 31 august 2013 - 22:53, said:

Da, exista. Dar, asa cum am zis, nu sunt ieftine. Depinde de tine daca esti dispus sa dai atatia bani sau nu.
Daca stiu ca nu le mai schimb des si dau lumina puternica (am numai de 100W in casa, nu-mi pot imagina un bec de 25W), as da.

50W-100 Lei? 50W? Cred ca nu inteleg eu cum sta treaba. Adica acest bec va lumina la jumatatea din intensitatea unauia obisnuit de 100W?!

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
E27

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate