Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2683
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Putul meu zace de 7 ani nefolosit intrucat abia acum am finisat casa si vreau sa ne mutam. De doi ani irig gazonul automat, dar doar vara, pe calduri ca astea. Deci era de asteptat sa gasesc ceva carcaleti in put, ceea ce nu s-a intamplat. Apa a ramas potabila, atat "ochiometric" cat si "stiintific".

In clipa asta sunt la capatul puterilor, atat financiar cat si psihic. Am cam terminat bugetul si nu vreau sa mai investesc in nimic din ceea ce nu este esential. Daca apa este dovedita a fi potabila, as monta un simplu filtru de impuritati de 50 microni (ceva care sa permita un debit de 2000 l/h) si atat.

Pentru dedurizare contemplez Calmat

#2684
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postgodaro, on 28 iulie 2015 - 15:04, said:


Pentru dedurizare contemplez Calmat

Daca nu as fi avut nitrati probabil ca si eu ramaneam la filtrul de impuritati de 50. Am auzit si eu de calmat, dar pretul fiind destul de mare nu m-am bagat. In plus nu am reusit sa gasesc pe net pareri clar pentru asa ceva. chiar nu stiu cat e de eficient. Poate ne poti spune si noua cum merge, desi banuiesc ca atata timp cat nu poti face o comparatie cu/fara calmat nu prea avem ce concluzi sa tragem.

#2685
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postgodaro, on 28 iulie 2015 - 15:04, said:

...
Pentru dedurizare contemplez Calmat

...Daca minunea asta chiar face ceea ce spun...crezi ca marii consumatori de apa dedurizata nu ar implementa sistemul?!
De ce au aparut dedurizatoare automate,cu rasini ionice si regenerare cu sare?!,...daca Calmat-ul are intretinerea/consumul asa mic?!

#2686
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Exista mai multi producatori de astfel de generatoare de camp electromagnetic contra duritatii apei. De asemenea aceste produse se vand si in lumea civilizata, au diverse certificari.
Nici eu nu stiu ce sa zic, avantajele insa sunt interesante si merita explorate.

un studiu stiintific  despre efectele impulsurilor electromagnetice asupra cristalelor de Carbonat de calciu: link

#2687
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
As numi acesti ''producatori de astfel de generatoare de camp electromagnetic contra duritatii apei'',mai degraba producatori de profit pt ei ...Este aceeasi gaselnita  ca si repelentii electronici pt diverse vietuitoare,care teoretic fac treaba,insa practic,aduc doar profit producatorilor.
Am facut mul prea mult ,chimia apei ,pt a da crezare acestui procedeu.Mai ales ca se specifica o putere totala de cativa wati.
Chiar credeti ca energia necesara transformarii carbonatilor si bicarbonatilor in produsi solubili este asa mica?

#2688
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Pentru acest sistem de osmoza Attached File  DSC02175.JPG   253.82K   55 downloads am o nelamurire,
ultima valva din circuit ,cea de autospalare adica asta Attached File  DSC02184.JPG   291.87K   53 downloads
de ce este montata in circuit ca un robinet de bypass si nu direct pe furtunul de evacuare?
Apa iese din carcasa osotica intra intr-un teu,se ramifica in alt teu care da in evacuare canal si acea valva. E normal asa?
Intre cele doua t-uri nu ar trebui sa am un restrictor de debit?
Attached File  DSC02185.JPG   245.74K   55 downloads

cam asa ceva
Attached File  Untitled.png   4.23K   43 downloads

#2689
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Salutare colegi. De cateva luni la birou am instalat aparatul de filtrare a apei de la robinet de la "la fantana" si sunt foarte multumit de el. Si ma gandeam sa-mi pun si acasa insa mi se pare destul de scump, ce alte variante similare mai exista? Zepter sunt exagerati de scumpi si nu imi convine aparatul ca nu are apa cald/rece, iarna consumam multe ceaiuri si m-am saturat sa fierb apa la ibric.

Edited by Sevacon, 04 August 2015 - 20:48.


#2690
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
normal !
cand nu ai bani si apa rece (retea) este scumpa !

View PostSevacon, on 04 august 2015 - 20:45, said:

Salutare colegi. De cateva luni la birou am instalat aparatul de filtrare a apei de la robinet de la "la fantana" si sunt foarte multumit de el. Si ma gandeam sa-mi pun si acasa insa mi se pare destul de scump,
si de ce ai instalat  ?
sunt doar 2 variante
zi-o pe prima !

View Postbleano1, on 31 iulie 2015 - 13:54, said:

Pentru acest sistem de osmoza Attachment DSC02175.JPG am o nelamurire,
ultima valva din circuit ,cea de autospalare adica asta Attachment DSC02184.JPG
de ce este montata in circuit ca un robinet de bypass si nu direct pe furtunul de evacuare?
Apa iese din carcasa osotica intra intr-un teu,se ramifica in alt teu care da in evacuare canal si acea valva. E normal asa?
Intre cele doua t-uri nu ar trebui sa am un restrictor de debit?
Attachment DSC02185.JPG

cam asa ceva
Attachment Untitled.png

daca ea este venita din fabrica asa ,cred ca cel mai indicat este sa sa dea un raspuns producatorul

Edited by king_tzapone, 04 August 2015 - 22:05.


#2691
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View Postbleano1, on 31 iulie 2015 - 13:54, said:

cam asa ceva

Daca e ca in imaginea 3, e un nonsens, daca n-are restrictor de debit.

Normal, la sistemele cu microcomputer, valva trebuie sa aiba restrictorul incorporat in baza ei.

View PostSevacon, on 04 august 2015 - 20:45, said:

iarna consumam multe ceaiuri si m-am saturat sa fierb apa la ibric.

Vezi ca nici dozatorul ala n-are volumul boilerului apt sa-ti satisfaca "multe ceaiuri"  !

#2692
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Asa am zis si eu ca nu are sens acea configuratie,ma gandesc sa nu fi inlaturat restrictorul intentionat din cauza infundarii lui prea des.Am citit pe undeva ca se inlocuieste si acel restrictor cam la un an.
Ce nu mai inteleg eu,pe unde circula apa la autospalare(dupa ce bazinul se umple se face o spalare de 8 secunde).Cum anume se spala membrana(pe unde intra si pe unde iese apa)?

#2693
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View Postbleano1, on 04 august 2015 - 23:10, said:

Asa am zis si eu ca nu are sens acea configuratie

Hai ca m-am enervat uitandu-ma la televizor, nu-mi vine somnul, sa-ti explic.

N-am fost foarte explicit. In configuratia aia sistemul nu poate functiona !
Ar insemna ca presiunea creata de pompa sa se piarda pe circuitul de spalare. iar osmoza nu mai are loc !

Valva aia are rolul sa deschida pentru 16-90 secunde circuitul de spalare in asa fel incat apa iesita din pompa sa circule liber,  cu presiune,  prin mijlocul membranei de osmoza si sa indeparteze in timpul asta, tot ceea ce n-a trecut dincolo.

Restrictorul de debit are rolul de a lasa ca o parte din presiune sa se descarce in timpul osmozei pentru ca pompa sa poata lucra. Daca ar fi circuitul inchis, s-ar ajunge la o "bucla", adica pompa ar trece, din cauza cresterii presiunii, in bypas !

Sistemul tau, daca n-ai intervenit la el, trebuie sa aiba un restrictor de debit pe undeva iar schema aia desenata de tine e o eroare, n-ai urmarit bine circuitele si conexiunile.

#2694
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Am urmarit de zeci de ori circuitul,nu am umblat in conexiuni,apa intra in carcasa osmotica si iese pe doua cai(cea di mijloc duce intr-un senzor de presiune iar din el pleaca in bazin respectiv postfiltre) iar pe cea laterala spre evacuare trecand prin acel bypas.Am mai urmarit ceva,cand bazinul este de tot gol umplu un pahar de 250ml intr-un minut...,in acelasi timp la scurgere am aproximativ 500ml.Ai dreptate undeva este un restrictor...dracu stie unde-i ca m-am plictisit cautandu-l.Posted Image
Multumesc pentru raspunsuri!Posted Image

#2695
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Sper sa nu spun o prostie, dar nu ar trebui sa fie in paralel cu valva de spalare, intre cele doua T-uri?

#2696
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View Postbleano1, on 05 august 2015 - 01:32, said:

..dracu stie unde-i ca m-am plictisit cautandu-l.Posted Image


Attached File  restrictor.jpg   16.66K   50 downloads


uite-l acolo !  Posted Image

cam asa trebuie sa arate:

[ http://www.hydrologicsystems.com/mediafiles/product_images/36_200-flow-restrictor-high.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argonaut, 05 August 2015 - 09:43.


#2697
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Ce mi-ai aratat e primul teu,urmeaza bucatica de teava si al doilea teu care da in evacuare.
Mai pun ceva poze
vedere de sus
Attached File  DSC02188.JPG   191.88K   24 downloads Attached File  DSC02187.JPG   179.69K   24 downloads
si din fata
Attached File  DSC02190.JPG   243.69K   25 downloads Attached File  DSC02191.JPG   266.13K   27 downloadsAttached File  DSC02192.JPG   299.82K   25 downloads

Edited by bleano1, 06 August 2015 - 18:09.


#2698
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Daca din bratul median al primului T, tubul se infige direct in electrovalva, ai dreptate. Electrovalva e inutila !

Ma mir, caci ii stiu pe astia de la Krausen de oameni seriosi !
Sistemele fara display au electrovalva temporizata legata in paralel cu restrictorul.

Cum curge apa (debitul) pe tubul ala rosu ?!

#2699
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Pe furtunul rosu nu este debit puternic cand se umple vasul(,curge incet),dupa ce se umple vasul urmeaza cele 8 secunde de debit puternic(curge tare), iar la urma se opreste de tot.
Cat timp se umple vasul se aude un fasait ca si cum un furtun ar fi sugrumat,asa e normal sa se auda?

Edited by bleano1, 07 August 2015 - 02:09.


#2700
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Neavand somn am decis sa ma mai uit o data la sistem,am desfacut ultimul teu si furtunasul dintre ele si hopa....ce-am gasit eu aicea ....restrictorul.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image problema rezolvata
Attached File  DSC02194.JPG   599.22K   83 downloads Attached File  DSC02195.JPG   245.26K   81 downloads
Multumesc Adrian(argonaut) pentru sprijin.

Edited by bleano1, 07 August 2015 - 02:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate