Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2035
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postsilesax, on 03 decembrie 2016 - 17:12, said:

Poti folosi .si colega laum flambeaza la fel în solarii .
Știu că pot folosi dar eu întrebam dacă această metodă are dezavantaje și care ar acestea.

#2036
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Arzi gazul?

#2037
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Flambez in fiecare an si stiu doar doua dezavantaje:
1) consuma o butelie per solar
2) consuma o jumatate de zi per solar
;)
In rest, numai avantaje.

#2038
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012

View Postrecinul, on 03 decembrie 2016 - 18:31, said:

coroi bogdan vezi ca ai vermisori pe sub frunze daca scuturi frunzele, vor cadea, trebuie stropit cu insecticid.

Viermisori ? am scuturat, nu cade nimic,am scuturat pe o coala alba,tot asa nimic, or fi fost tripsi,acarieni sau musculita alba...sau vre-o problema fungica?

#2039
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postmeganedoi, on 03 decembrie 2016 - 20:46, said:

Flambez in fiecare an si stiu doar doua dezavantaje:
1) consuma o butelie per solar
2) consuma o jumatate de zi per solar
Posted Image
In rest, numai avantaje.

Interesant mod de dezinfectare, dar cat tii flacara in acelasi loc, ori faci miscari circulare sau cum?Posted Image Posted Image
Faci asta dupa ce ai maruntit pamantul ori inainte sa bagi freza?Posted Image

Edited by sandy76, 07 December 2016 - 12:21.


#2040
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eliberez terenul de plante fara sa le smulg din pamant. Le tai la ~15cm deasupra solului si apoi flambez totul. Sunt foarte multe frunze uscate pe sol si tin flacara pe ele pana cand consider ca au ars toate. Uneori mai ravasesc putin cu o grebla usoara pentru a fi sigur ca nu au ramas multe resturi prin praf.
Apoi smulg radacinile si bag flacara  prin gaurile ramase cateva secunde.
Dupa toata aceasta flambare bag motosapa. Unde nu merge motosapa, de obicei pe alei, bag si niste cardio pe hârleț. ;)

Edited by meganedoi, 08 December 2016 - 01:03.


#2041
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Am incheiat ferilizarea cu mranita, cca. 40 de roabe, doar atat am avut, la suprafata de 124 mp. Fertilizez in fiecare an, insa am avut zonele unde am avut capsuni, lucerna sau mure unde nu am bagat mranita de ani de zile. La primavara completez cu Orgevit. Coropisnite la greu, gainile sunt cele mai fericite.

Attached Files



#2042
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
de ce ai preferat orgevit si nu italpolina de exemplu ?
6 saci la ce suprafata ? ca banuiesc ca aplici si afara
in mod normal, pentru solar ar fi suficient un sac dupa cum recomanda ei... Posted Image

Edited by danr, 11 December 2016 - 22:18.


#2043
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Am mers pe mana unor colegi de forum mai experimentati, impreuna am luat o cantitate mai mare pentru ca transportul sa ne coste mai putin.

#2044
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
O sa ai tulpinile la rosii cat bratul meu daca bagi 6 saci acolo :))
Pe laterale/capete nu pui o folie termica, corsica? Sau n`ai de gand sa bagi verdeturi?

#2045
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu a zis nimeni ca bag 6 saci acolo, eu am aratat cati saci am cumparat,am teren si la socri.
La folia termica lucrez acum (si la centrala).

#2046
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Corect, am pus si eu folia termica ieri direct pe ate de palisare trase pe lungime, cu 'burta' mare si tot tacamul aferent, mai mult timp liber n`am avut.

#2047
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Orgevit are si calciu ,Italpolina nu.Orgevit compozitie:N 4%,P3%,K2,5%,Mg1%,acizi humic ,fulmic .Italpolina:N4%,P4%,K4%

#2048
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postcorsica, on 11 decembrie 2016 - 22:18, said:

Am mers pe mana unor colegi de forum mai experimentati, impreuna am luat o cantitate mai mare pentru ca transportul sa ne coste mai putin.
Pretul negociat la o cantitate mai mare,daca vrei sa ne spui si noua.

#2049
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Pretul a fost de 33,25 lei/sac de 25 kg, reducerea nu a fost semnificativa insa s-a castigat destul de mult la transport.

#2050
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View PostBoboiasi, on 13 decembrie 2016 - 07:17, said:

Orgevit are si calciu ,Italpolina nu.Orgevit compozitie:N 4%,P3%,K2,5%,Mg1%,acizi humic ,fulmic .Italpolina:N4%,P4%,K4%

Orgevit-ul nu arde radacinile plantelor, la Matca se foloseste la plantare, direct in cuib. Hortyflor-ul are atentionarea: a se evita contactul direct al produsului cu sistemul radicular.

View Postmeganedoi, on 08 decembrie 2016 - 01:01, said:

... Sunt foarte multe frunze uscate pe sol si tin flacara pe ele pana cand consider ca au ars toate...
Daca te-ai echipa cu o matura, n-ai mai consuma o butelie si o juma` de zi pe solar, fum inhalat...


View Postlaum, on 14 februarie 2016 - 20:13, said:

La desfiintarea culturilor noi urmam unele reguli, mai bine zis o anumita ordine a lucrarilor.

1. Taiem( rosii si castraveti)  sau rupem lastarii (ardei si vinete) la 30cm de la suprafata solului
2. Curatam bine, din colt in colt , toate resturile vegetale. Dam cu matura, punem in roaba si scoatem din solar inclusiv frunzele uscate ce s-au faramat.
3. Strangem folia de mulcire (nu o recuperam)
4. Rulam banda de picurare pe tambur, trebuie stransa asfel deoarece o mai folosim la spanacul de toamna, dupa care, in primavara, o aruncam.
5. Flambam terenul, tot din colt in colt. Flambarea se face cu radacinile nesmulse, dimineata pe racoare. De ce? Avantajele-s multiple:
- solarul fiind curat de tot ce era verde (mai putin cotoarele plantelor), peste noapte musculitele albe ramase la interior se cuibaresc pe cotoare si nu zboara de acolo pana nu se incalzeste in solar. Flambatul de dimineata, pe racoare, le face numa` bine la pipota Posted Image)
- pupele viitoarelor molii se gasesc la suprafata solului unde-i cald, le coacem si pe acestea.
- parlim si o buna parte din sporii ciupercilor de peste sezon, ce se afla tot pe sol.
- coacem si din semintele de buruieni scuturate pe sol.
Ete ce de avantaje aduce flambarea, neiubita de voi Posted Image cu o exceptie Posted Image
5. Smulgem radacinile, bagam gunoi, frezam, udam si asteptam primavara Posted Image



#2051
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Cine a zis ca orgevitu arde rădăcinile!,bine inteles ca se poate pune la plantare in cuib la fel cum se poate pune si chiar am pus in cuib si osmocote având eliberare prelungita nu arde radacinile

#2052
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Care ar fi cantitatea de Orgevit care se pune la plantarea rasadului in cuib? Eu am folosit anul asta Italpolina si am pus cam 10 granule la fiecare rasad. Habar n-am daca e ok sau e prea putin/mult... acum am Orgevit...

Edited by cotzi, 20 December 2016 - 08:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate