Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2017
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mulțumiri pentru completare cavadoro, enatudar, oricum vrei a te numi, că doar ești la numai un click distanță să vii cu alt user, nu?...

Nu se scria în nicio vreme așa, nici măcar legumicultorii nu își bat joc de limba română.

#2018
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ok,mea culpa.Nu stiu de ce retinusem eu asa. In fine, mai bine ma opresc aici...

#2019
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
oare ce a facut anul acesta fostul coleg enatudar..???..,cum i o fi mers afacerea?

#2020
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Prin toamna am vazut niste musculite negre in ghivecele din solar. Nu le-am stropit cu nimic pentru ca am crezut ca vor muri de frig.

Acum mai sunt doar foarte putine da am vazut ceva "oua" mici in stratul de pamant de la suprafata ghivecelor ai tare ma tem ca in primavara o sa am parte de o invazie.

Ma poate sfatui cineva cu ce sa le extermin? Eventual ceva nu foarte toxic deoarece as vrea sa mai pot manca capsunii plantati in ghivece.

Daca poate fi de ajutor, ouale sunt ca niste bile mici si "pocnesc" cand le strangi.

Am presupus eu ca sunt oua de musculita pentru ca alte ganganii nu am vazut prin solar in numar mare.

#2021
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
De ce nu am incredere in producatorii de chimicale?
Pentru ca se joaca cu sanatatea oamenilor de dragul profitului. Iata o mo(n)stra.

Producatorul Syngenta are pe piata produsul Score 250EC pe baza de difenoconazol 250 g/l cu timp de pauza de 7 zile la tomate pe o formula de tratament de 0.5L/ha. => adica la o concentratie de difenoconazol 125g/ha timpul de pauza este de 7 zile, la tomate. Un produs foarte bun care imi salveaza piersicii si caisii in fiecare primavara.

Recent, producatorul Syngenta lanseaza un nou produs Ortiva Top, un mix de Ortiva+Score ( azoxistrobin 200 g/l + difenoconazol 125 g/l) care se da la tomate 1l/ha.
Nimic de zis. Buna inventie. Dar ... in noua formula producatorul a scurtat timpul de pauza numai si numai din pix. Adica la aceeasi cantitate de difenoconazol (125g/ha) timpul de pauza pentru tomate nu mai este de 7 zile (vezi Score), ci de doar 3 zile.
Interesant nu?
Am mai spus si cu alta ocazie. Nu recoltez legume la mai putin de 4-5 zile plus timpul de pauza (declarat) de la ultimul tratament.
Va rog sa ma atentionati daca am gresit calculele.
M

Edited by meganedoi, 08 November 2016 - 23:20.


#2022
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Asta patesti daca lasi sa ajunga boala in turma in sezon de productie. De ce nu dai preventiv de dupa plantare pana prin iunie, cand incep sa se coaca si pe urma le lasi deoparte?. in primavara poti da cu ce vrei si nu esti conditionat de timpii de pauza ca nu recoltezi nimic.

Eu am dat score si ortiva, alternativ la 3 saptamani din april pana in iunie. Apoi nu au mai vazut  nimic toata vara decat scudo si trainer. Calciul, borul si restul fertilizantilor foliari nu se pun.

#2023
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cum zici tu, dar manevra lor tot periculoasa ramane. Nu ma gandesc la mine caci am dat doar doua ortive si doua mospilane tot sezonul trecut, dar ma gandesc la cei care consuma dupa un tratament facut cu 3 zile inainte desi ar fi trebuit lasata o pauza de cel putin 7 zile.

#2024
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Megane, recent am vazut un documentar pe digi life, cred.

Era un francez care detinea peste 300 de soiuri vechi de rosii.Cultiva rosii in mijlocul unei paduri. Avea soiuri adaptate la seceta,conditii vitrege...etc  El a spus ca toate firmele mici producatoare de seminte au fost cumparate de cativa giganti. Iar acestia vand semintele contaminate intentionat pentru ca sa isi poata vinde pesticidele.

#2025
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Poate ca este asa. Poate ca nu. Imi vine greu sa vorbesc despre speculatii, ipoteze si atat. Daca a cercetat si are probe atunci ar trebui sa le citim, vedem si noi.
Comentariul meu de mai devreme pleaca de la observarea discrepantelor dintre informatiile oficiale date de producatorul insusi. Nu este nimic speculativ aici.

#2026
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postmeganedoi, on 08 noiembrie 2016 - 23:17, said:

Producatorul Syngenta are pe piata produsul Score 250EC pe baza de difenoconazol 250 g/l cu timp de pauza de 7 zile la tomate
Recent, producatorul Syngenta lanseaza un nou produs Ortiva Top, un mix de Ortiva+Score ( azoxistrobin 200 g/l + difenoconazol 125 g/l) care se da la tomate 1l/ha....  timpul de pauza pentru tomate nu mai este de 7 zile (vezi Score), ci de doar 3 zile.
Interesant nu?
M

Pai da, au impartit zilele de pauza frateste: difenoconazol/Score 3 zile si azoxistrobin/Ortiva 4 zile, in total 7zile pauza... divizata Posted Image

A mai fost asa si in cazul Vertimecului vs Abametim
Ambele produse aveau aceeasi substanta activa in aceeasi concentratie, respectiv 18g/l. Dozajul recomandat era diferit :Vertimecul 10ml produs in 10 l apa, Abametimul 10ml produs in 2 l apa.
Nu mai retin ce timp de pauza se recomanda in cazul Abametim-ului.
Eu nu ma multumesc niciodata doar cu sfaturile primite de la fito in privinta timpului de pauza si a dozajului. Verific mai multe surse inainte de fiecare tratament. Nici tratamentele preventive nu-mi plac. Fac preventie din aerisire si udare. Nici nu va inchipuiti cat de mult conteaza folia dubla la tavanul solarului, niciun strop de condens nu-mi atinge plantele... asadar, conditii minime dezvoltarii bolilor.

#2027
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Problema reala la scara mare e ca mananca ala de la piata, gradinarul care vinde acolo si daca respecta timpul de pauza, fiind de buna credinta, tu ca  si consumator tot te otravesti.

Problema si mai reala e ca aceleasi mecanisme le aplica astia si cand certifica (pentru ca orice doza  mod de adminjatrare  timp de asteptare samd subt certificate de niste studii, facute de  niste institutii) substantele alea ..."bio"...
  Dpmdv pericolul e cu atat mai mare pentru ca omul are tendinta sa dea in nestire..nu dau score ca e otrava chimica, dau schema klastorf rahat cu perje, de n ori in timp ce recoltez...

Bai dar daca si astia cu minunile lor mai putin nocive tot cam asa lucreaza?

Am mai spus, nu prea cred in mos craciun, prefer sa dau otrava, daca dau, sa o dau devreme, sa am planta sanatoasa tun cand intra in productie si dupa aia sa nu mai dau sau sa dau doar in caz extrem...

Sa ma dau eu mare ecologist si sa le mermelesc pt ca apoi sa dau saptamanal chestii chipurile agreate in cultura "bio"....afica sa mananc otrava bio cu lingura..pt mine e o prostie.

#2028
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Va salut!
Am si eu o intrebare.
Musculita alba moare peste iarna in solar?
Am scos din solar toti vreji de rosii pe care i-am avut dar mai roiau niste musculite albe care se asezau pe pamant. Mai sunt sanse ca la primavara sa dau de ele? Ce tratament ar trebui sa aplic, acum, pe vremea asta ca sa fiu sigur ca scap de ele?
De asemenea, a mai crescut prin solar niste stir care si-au lasat semintele prin pamant. Ce erbicid preemergent imi recomandati?
Multumesc,

Edited by liviu_np, 15 November 2016 - 22:37.


#2029
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postliviu_np, on 15 noiembrie 2016 - 22:36, said:


De asemenea, a mai crescut prin solar niste stir care si-au lasat semintele prin pamant. Ce erbicid preemergent imi recomandati?

Metribuzin, Pendimethalin (Stomp), S-metolaclor (Dual Gold).

#2030
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
Poate ajuta pe cineva....

Attached Files



#2031
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Bună ziua. După ce am eliberat terenul de resturile vegetale am observat la suprafața solului foarte multe semințe de buruieni(în special știr). M-am gândit să folosesc un arzător cu gaz(flambarea solului). A mai folosit cineva această metodă? Eu mă gândeam la avantaje: distrugerea semințelor de buruieni, a eventualilor dăunători de la suprafață, a resturilor vegetale din cultura anterioară(purtătoare de boli). Ce dezavantaje ar fi?

#2032
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Poti folosi .si colega laum flambeaza la fel în solarii .

#2033
coroibogdan

coroibogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2012
Un sfat ? O parere? Un mic ajutor va rog cu problema acestor muscate...
Multumesc,

Attached Files



#2034
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
coroi bogdan vezi ca ai vermisori pe sub frunze daca scuturi frunzele, vor cadea, trebuie stropit cu insecticid.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate