Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#7489
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Posted Image

 alin_ag2003, on 30 noiembrie 2015 - 10:13, said:

Un motor diesel de 9 kw de ex Lombardini 3LD510 DE 510 CC SI 12.2 CP intre 1.3l pana la 1.7l consum specific ,pana la 1.9l maxim/ora  ..depinde de sarcina si turatie un benzinar de aprox 9 kw de exemplu Honda  gx 390 de  389 CC SI 11 CP de la 2.5 l pana la un   2.8l/ora consum specific si pana la un 3.7 l consum maxim....
In legatura cu dilemma benzinar vs diesel pentru agricultura raman pe diesel cuplu mai mare posibilitatea sa lucrezi pana la 30-35 grd inclinatie fara sa distrugi motorul, consum mai mic ...etc
Referitor la dilemma Cina vs Europa sau Japonia...in mod cert e bine sa te feresti de chinezesti chiar daca vin rebranduite de prin Europa....Pe multe motosape si motocultoare italiene si nu numai vin motoare chinezesti ...la preturi de motoare de firma...astel producatorul si comerciantii castiga iar cumparatorul plateste stifturi la pret de scule...si se allege cu paguba...Eu am si unul si altul adica un Lombardini 3LD510 si un Weima 186 de 418 cc si crede-ma ca nu se pot compara...la pret Lombardiniul a fost dublu...dar la calitate nu se poate compara..
Daca vrei o scula care sa nu te tina 3-4 ani ci 30-40 de ani cumpara una cu motor Lombardini, Rugerini, Hatz Yanmar, Honda chiar daca dai dublu la pret...santem prea saraci sa aruncam banii pe pocnitori...
Faci reclama la Lombardini?Posted Image Nu este necesar, sunt arhicunoscuti.
Honda GX 390 are ~ 13 CP, cuplu 27Nm, consum 230g/CPh si are doar 389cc.
In cati ani crezi ca, amortizezi un utilaj?
Diferenta la consum este de ~ 0,7 l/h in regim maxim, in favoarea Lombardini.

#7490
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Lombardini ???.....ce e asta ? vre'o marca de motor ? Posted Image  ....cred ca's made pe vapor Posted Image

#7491
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
si sep 135 cel cu motor loncin cred ca este foarte bun nu vreau sa fac reclama nici nu il cunosc decat din ce il prezinta cei de la omac dar avand 3+1 viteze cred ca este suficient de puternic pentru arat si chiar transport
nu am citit pana acum, daca imi aduc bine aminte, nimic despre acest motocultor,oare sa nu aiba nimeni.
Daca are atunci rugam sa ne dea cateva informatii in legatura cu fiabilitatea lui

#7492
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Cu fiabilitatea , cam greu de dat informatii ,chiar de l'ar avea cineva . Oare la cate ore de lucru , raportat la o folosinta cumsecade , sa spui de o motosapa ca e fiabila ? Motosapele noastre sunt toate pentru uz casnic , si vanzatorii stiu ca majoritatea dintre noi nu fac 100 de ore nici in 2, 3 ani . La toate e ca la loterie....cum ti'e bafta ,,,se mai adauga un spor de viata totusi daca mai are si utilizatorul ceva experienta si cunostinte tehnice .Posted Image

#7493
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Asta clar! Ce e profi urci la peste 10000 cu tot cu freza etc

#7494
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005
Cam asta e sep-ul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q4QaJES1VcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aEJAnsN298c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7495
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

 vasile59, on 30 noiembrie 2015 - 16:02, said:

Posted Image
Faci reclama la Lombardini?Posted Image Nu este necesar, sunt arhicunoscuti.
Honda GX 390 are ~ 13 CP, cuplu 27Nm, consum 230g/CPh si are doar 389cc.
In cati ani crezi ca, amortizezi un utilaj?
Diferenta la consum este de ~ 0,7 l/h in regim maxim, in favoarea Lombardini.

Daca vreti dv putem zice Ruggerini sau Hatz sau altceva.....spre exemplu cunosc pe cineva care are Hatz de 7 cp de 30 de ani pe motosapa si merge brici...pai Weima mea deja are nevoie de reparatie capitala....dupa 5 ani e praf...celalalt romanesc cu motor Lombardini merge perfect..am avut ceva probleme pe la semidiferentiale dar acum am pus unele bune si merge perfect...initr-adevar am rupt coroana si pinionul de la grupul remorcii dar am pus o 1.5 t de nisip pe o panta de 45 de grade iesind din albia unui rau....am invatat ca daca incarc cat scrie in cartea tehnica adica 750kg-maxim 1 tona nu se intampla nimic...
In cat timp se amortizeaza pai hai sa facem un calcul..pe motosapa WEIMA de 418 cc am dat 5000 lei si dupa 5 ani e praf...pe cea de la Mat Magrit cu motor Lombardini am dat 12000 de lei....asta merge perfect cara toata ziua...si are si ea 4 ani....

#7496
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Ce weima ai? Si ce inseamna ca e praf?
Ps. La ce ai folosit'o?

#7497
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

 mettre, on 01 decembrie 2015 - 09:01, said:

Ce weima ai? Si ce inseamna ca e praf?
Ps. La ce ai folosit'o?
WM 1100 BE....am folosit-o la lucrari grele...destelenit ,terasat..frezat adanc.....pregatit terenul pentru plantatii de coacaz....a muncit mult....dar am intretinut-o permanent..consumabile...ulei de calitate...simeringuri...acum au cazut rulmentii din transmisie....motorul zamuie ulei peste tot...a fost forjata... am pompat apa la turatie maxima...270-300 m coloana de apa pe 2" din rau la 30 m inaltime...si-a scos banii dar nu e fiabila ....

#7498
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pai daca si a scos banii.....restul e can can .tehnologia pt o viata e demult un mit apus. Pai holder hatz lombardini rugerini la vremea lor aveau niste preturi destul de piperate decare nu prea se atingea oricine la vremea lor, acuma sincer 3000 euro investiti intr un echipament profi nu e suma exorbitanta ca atunci. E chestie de costuri, si cam aixi in opinia mea se defineste fiabiliatea, daca ajunge sa se amortizeze.

#7499
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 alin_ag2003, on 01 decembrie 2015 - 08:36, said:

cu motor Lombardini am dat 12000 de lei....asta merge perfect cara toata ziua...si are si ea 4 ani....

Marmota era inclusa`n pret?

Grig

#7500
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Fratilor , nici o motosapa-motocultor din lume , facut de vreo 20 ani pina in prezent , nu a tinut si nu o sa tina o viata ,nici daca i'l tii doar sa te uiti la el . Alea de au tinut atatia ani au fost facute in anii de avant ai evonomiei mondiale ,a tarilor respective si companiilor respective . Acum nu mai este rentabil sa faci scule care tin mai mult de 10 ani caci faliment scrie pe compania respectiva si economia tarii unde se produce scula respectiva . Cine nu crede asta e un visator . Pai daca eu mi'am scos de trei ori banii bagati intun utilaj ,,,apoi e bine . Ce sa mai tina o viata ?..!....in curand se va prabusi totul in jur . Scuze de offtopic . Posted Image La multi ani tarisoarei noastre dragi ROMANIA .Apropo si de filmuletele alea doua cu sepul , genul asta de filme nu spun absolut nimic adevarat despre un utilaj si despre cum se lucreaza cu un utilaj . Sunt foarte periculoase filmuletele astea ca'ci induc in eroare chiar si oameni priceputi .

Edited by nelucroitoru, 01 December 2015 - 14:31.


#7501
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Sunt nevoit sa ma repet; Detin o motosapa "Marci 45" cu motor Honda GCV135 din 2001 si functioneaza bine si acum. "De ce oare?"
Cineva spunea ca nu am citit "Manualul de utilizare".
Nu l-am citit, ca era in limba vorbita de vecinii de la vest si am facut "cum m-a taiat capul"; ulei nou10W40 si T90 an de an, un rand de freze scoase dupa 2 zile, curatat si eventual schimbat filtrele de aer si sudat suportul de la pintenul de adancime, de n ori (supertitul nu asigura o rezistenta acceptabila si inca nu am reusit sa achizitionez mult doritul "invertor".
Destelenitul a cazut in sarcina motocultorului si deplasarile s-au efectuat cu: bicicleta, autoturismul (VW fabricat in 1991), "per pedes" si in cazuri deosebite cu remorca tractata tot de motocultor.
Cred ca, mai bine citeam instructiunile.Posted Image

Edited by vasile59, 01 December 2015 - 15:24.


#7502
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

 Ion_Bumbu, on 01 decembrie 2015 - 12:40, said:

Marmota era inclusa`n pret?

Grig

Marmota am platit-o separat...pot dovedi cu facturi...
Attached File  DSCN0821.JPG   524.44K   75 downloads
Attached File  DSCN1002.JPG   461.44K   79 downloads
Attached File  DSCN1593.JPG   570.72K   88 downloads
Attached File  Fotografie0161.jpg   472.33K   89 downloads

 vasile59, on 01 decembrie 2015 - 15:21, said:

Sunt nevoit sa ma repet; Detin o motosapa "Marci 45" cu motor Honda GCV135 din 2001 si functioneaza bine si acum. "De ce oare?"
Cineva spunea ca nu am citit "Manualul de utilizare".
Nu l-am citit, ca era in limba vorbita de vecinii de la vest si am facut "cum m-a taiat capul"; ulei nou10W40 si T90 an de an, un rand de freze scoase dupa 2 zile, curatat si eventual schimbat filtrele de aer si sudat suportul de la pintenul de adancime, de n ori (supertitul nu asigura o rezistenta acceptabila si inca nu am reusit sa achizitionez mult doritul "invertor".
Destelenitul a cazut in sarcina motocultorului si deplasarile s-au efectuat cu: bicicleta, autoturismul (VW fabricat in 1991), "per pedes" si in cazuri deosebite cu remorca tractata tot de motocultor.
Cred ca, mai bine citeam instructiunile.Posted Image

Sincer nici nu cred ca ati reusi vreodata sa desteleniti vreun metru patrat cu motosapa aia....un motor ca ala are numarul de ore de functionare limitat...un prieten are un dragon GCV 160 si are cositoare la el...dupa  zece zile de cosit continuu a crapat motorul ...in garantie...la reprezentanta I-a spus ca un asemenea motor are o incarcatura de 80-100 de ore de folosire pe an....el le facu-se intr-o saptamana..
Asa pentru joaca prin gradina merge...sa sapi legumele....dar daca tragi pe el....
N-am uitat de acele instructiuni...pe sapt viitoare cand ajung acasa...o sa fac niste poze cu acele recomandari din manual care erau scrise pentru Nelu..si o sa vedeti ca nu "fabulez"

"Fratilor , nici o motosapa-motocultor din lume , facut de vreo 20 ani pina in prezent , nu a tinut si nu o sa tina o viata ,nici daca i'l tii doar sa te uiti la el . Alea de au tinut atatia ani au fost facute in anii de avant ai evonomiei mondiale ,a tarilor respective si companiilor respective . Acum nu mai este rentabil sa faci scule care tin mai mult de 10 ani caci faliment scrie pe company.........."

Nelule eu te-am ajutat sa te convingi  sa treci la pinionar..."nu te imbata cu apa rece" crede-ma ca alea din vest nu se compara cu chinezariile... cand ai nevoie mai mare de ele crapa....o sa-mi dati toti dreptate mai devreme sau mai tarziu....crede-ma ca daca stiam acum 5 ani ca Weima al meu pica dupa 5 ani nu-l luam...cu 6000-7000 lei luam unul cu motor pe benzina cu motor Subaru sau Kohler..pentru 1000-2000 de lei nu merita sa cumpar chinezaria...

Attached Files


Edited by alin_ag2003, 01 December 2015 - 18:22.


#7503
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Parca prea lauzi motorul tau ....

#7504
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
De asta imi plac mie cifrele  :)

5000 lei pe 5 ani, egal 1000 lei pe an. Astfel, ailalta ar trebui sa tina 12 ani. E prematur sa o lauzi la doar 4 ani. Daca pica inainte, iese mai ieftin weima..  Plus ca admiti ca ai fortat-o peste specificatii.

#7505
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 alin_ag2003, on 01 decembrie 2015 - 18:20, said:

Marmota am platit-o separat...pot dovedi cu facturi...

Pai pina acuma totul se cam incadreaza la povestea cu marmota!
Adica de chinezoi tragi de`l maninca gaia iar ala scump il tii la transport!
Culmea acolo mai belesti un grup conic da ii acorzi circumstante atenuante, era prea incarcat!
Eu cind freze cu al meu chinez scoate fum ca vaporul iar cind ar il doare la basca!
Normal, asa am si eu o marmota, se cheama pendular DeWalt, l`am gasit la oferta si l`am luat
pentru ca Phiolentul meu nu taie corect cind inclin masa la 45grd.
Urmarea este ca desi americanul e mai puternic, frumos, fiabil, ergonomic eu tot de ukrainian trag!
A fost mai ieftin si nu ma doare inima sa`t tavalesc prin toate colturile, americanul e boier, taie doar lucruri fine si de precizie!
In felul asta nici dupa 20 de ani nu pateste ala nimic, este acuma dupa 2 ani aproape nou!
Acuma sa nu intelegeti ca eu spun ca alea chinezesti is mai fiabile decit cele facute de vestici dar parca nu`i
rostul sa incepe iara discutii de acest gen.
Toti stim ca`s mai bine dar si mult mai scumpe.
De ce preferam sa le luam pe alea ieftine , stim cu totii.
Utila ar fi prezentarea remedierii si defectul dupa acei 5 ani la chinezoi, compresie scazuta, gaze , sau pur si simplu un semering sau o garnitura.
Asa sa zici ca`i terminat e simplu, dar parca mai merge, altfel ??

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 01 December 2015 - 19:24.


#7506
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Aline , nici prin cap nu i'mi trecu sa zic ca un lombardini nu e peste un chinez . Eu zice'am ca nici lombardini de azi nu mai sunt ca cei de acum 49 ani . Nici motocultoarele per total ,din zilele noastre nu mai sunt ca ''batranele'' la timpul lor . Asta e mersul lumii,,,,spre mai rau . Nea Bumbu are dreptate cu ''chinezii'' si ''vesticii',..scoti banul pe el , i'ti faci treaba etc . Nici reparatia la chinezul tau nu sare de 1000 lei ,si mai tragi de el 5 ani ,cum te stiu priceput in ale tehnicii . Sanatate si pace tuturor .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate