Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#4555
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
am stat in italia 3 ani si am vazut acolo gramada de magazine chinezesti dar sa stiti ca era alta calitate fata de acelasi produs chinezesc de la noi la fel este si in germania si in olanda
printre altele am vorbit cu un tip din izdrael -importator- de produse cinezesti -a locuit in china cca 5 ani - si a confirmat ceea ce banuiam eu :
china produce pe doua calitati una pentru tarile dezvoltate care au pretentii si o alta calitate pentru restul de "fraieri" sa nu uitam ca china are cea mai puternica crestere economica
a scuze pentru of topicdar cred ca totusi trebuie lamurita treaba cu chinezariile foarte multe lucruri sunt construite acolo

Edited by relu-d, 31 March 2015 - 18:35.


#4556
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Eu nu mai cred asta! China e china! Au produse de c*c*t indiferent de unde iei. Tot ca tine credeam si eu ... Satul de produse naspa de la noi am luat din Germania un laptop si mai multe chinezarii (produse noi, cu garantie) care au tinut de joi pina mai apoi. De atunci fug de chinezarii ca dracu de tamaie. Cred ca ati vazut ca si europenii s-au prins de calitatea produselor venite de acolo. Unele companii au venit sa faca in UE daca vor sa vinda aici (vezi Samsung si celelalte).

#4557
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Ce naiba atata frustrare cu China? Putem reveni on topic? Sau schimbam topicul in Motosape chinezesti si frustrarile europenilor lenesi?

Edited by budulan, 31 March 2015 - 19:07.


#4558
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 xk1daL, on 31 martie 2015 - 15:18, said:

McJohn, daca nu te superi, cu cat ai vandut motosapa?
De ce sã mã supãr !
motosapa-briggs-stratton


#4559
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

 mihalexmihalex, on 31 martie 2015 - 18:50, said:

Eu nu mai cred asta! China e china! Au produse de c*c*t indiferent de unde iei. Tot ca tine credeam si eu ... Satul de produse naspa de la noi am luat din Germania un laptop si mai multe chinezarii (produse noi, cu garantie) care au tinut de joi pina mai apoi. De atunci fug de chinezarii ca dracu de tamaie. Cred ca ati vazut ca si europenii s-au prins de calitatea produselor venite de acolo. Unele companii au venit sa faca in UE daca vor sa vinda aici (vezi Samsung si celelalte).

Pai atunci ce cauti aici, unde se trateaza exclusiv de motosape chinezesti, cu putine exceptii motocultoare italiene.Posted Image Posted Image Posted Image


Si apropo de electronice, indiferent de unde le cumperi, tot din China vin. Tastatura pe care o folosesti sa scrii pe forum e tot din China. Monitorul pe care citesti posturile e tot de acolo. Telefonul pe care il folosesti tot aceeasi mama are. Daca te uiti mai atent la hainele pe care le porti, ai sa gasesti si acolo aceleasi proveniente.

A lua din Germania un laptop chinezesc pentru a nu-l lua din Ro, scuza-ma te rog dar e o ............   .

Si da, chinezii fac si calitate, dar costa, ca oriunde. Uita-te pe la ei, motosapele care le cumparam noi cu 300-500 euro, ei le vand cu 150. dar au si motosape la 700 euro.  Alea fii sigur ca nu o sa le gasesti la Omac sau BSR sau aiurea.. Nici nu se aduc la noi pentru ca ar avea pret foarte mare si nu s-ar vinde. Si nici astea ale noastre nu sunt chiar atat de proaste. Sunt colegi care trag de ele de ani de zile. Si inca merg .

#4560
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DpCnTqB4mF4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - motorul meu care da rateuri... ziceam anterior ca nu merge chiar "rotund"

Edited by budulan, 31 March 2015 - 20:36.


#4561
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am avut la serviciu,flex2000w bosch,made germany si flex 2000w bosch,made china.Ambele au rezistat fara probleme~10 ani,si au fost distruse din cauza berbecilor(au fost sparte);pur si simplu erau scapate din mana cand se inchidea taietura si se lovea de diverse.Unul chiar i-a sectionat tendoanele la mana stanga unui astfel de muncitor...Deci,chiar daca sunt made chima ,pot fi si foarte bune;depinde de cerintesi pret....

#4562
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Intr-o vreme am cumparat multe, foarte multe chestii direct din china, era mai ieftin decat sa merg la magazinul din colt. Nu am avut decat de putine ori probleme, un incarcator de masina pt tel care nu mergea si baietii mi-au retrimis gratis altul bun, si odata un card microsd fals, de 64gb  dar avea doar 4 pentru care mi-au returnat banii. Pe ebay se mai dau tepe, dar cu putina grija se pot evita si oricum ai protectia Paypal. La magazinul de unde cumparat eu masiv, a fost un moment cand foarte multi clienti se plangeau ca au primit un pumn de suruburi in loc de produsul respectiv. Ce mi-a placut la ei ca imediat au renuntat la furnizorul respectiv si au returnat banii la toata lumea care luase plasa. Se vedea ca e magazin serios.

Tepari sunt pe toate drumorile, dar cu putine grija si bagare de seama se pot evita.


@budulan   verifica bujia, parca pierde din cand in cand cate o scanteie. Eventual pune alta, e vreo 12 lei.

Edited by e_miron, 31 March 2015 - 20:41.


#4563
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005
Eu nu stiu de ce se aprind discutiile astea dintr-odata cand vine vorba de provenienta produsului. Dumnezeu a creat Cerul si Pamantul, restul a fost fabricat in China. Deci despre ce discutam?

Vrei motosapa italiana? Scoate minim 60 de milioane de lei din buzunar si ai motosapa italiana. (cu piese de prim montaj provenite tot din china, ca doar italianul e baiat destept)

Nu, ca noi vrem sa dam 900 de lei si daca se poate sa-ti faca ce face tractorul si sa sape si singura.  Posted Image

Edited by asterisc, 31 March 2015 - 20:40.


#4564
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
60 milioane la mana a saptea, un moto italian nou e multe mii de euro.

#4565
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Discutiile astea cu ce dorim de la lucruri ieftine,desi nu are legatura cu aria,mi-a adus aminte despre ce ne povestea directorul liceului,intre alte mustruluieli...ce calitati trebuie sa aiba o fata... sa fie frumoasa,sa fie virgina,...si in loc de pipi ,sa faca benzina.Apai la motosapele astea,trebuie sa alegem numa o calitate...sa fie ieftina,sa fie puternica,si...daca ar functiona pt cateva generatii ar fi si mai bine...

#4566
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
Am schimbat bujia. Tot asa merge....

Edited by budulan, 31 March 2015 - 21:24.


#4567
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Mai Budulan , ce'i cu teava aia de cupru care iese din gura tobei ? Mai bine dau'o jos ca mai mult strica decat face bine .

#4568
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007
N-are treaba teava. Tot asa face si fara. Am prelungit ca ma afuma, e pusa aiurea toba pe rog80. Si fara motorul suna fix la fel.

Edited by budulan, 31 March 2015 - 21:44.


#4569
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Cel mai sigur ia legatura cu service-ul. Vad ca e diferit de al meu, pana acum merge frumos.

#4570
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

 budulan, on 31 martie 2015 - 21:43, said:

N-are treaba teava. Tot asa face si fara. Am prelungit ca ma afuma, e pusa aiurea toba pe rog80. Si fara motorul suna fix la fel.

Sa nu vada tatuc asta ca se zgarie pe ochi. Ah.. stai ca deja a postat. Posted Image

#4571
budulan

budulan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 11.06.2007

 tatuc, on 31 martie 2015 - 21:47, said:

Cel mai sigur ia legatura cu service-ul. Vad ca e diferit de al meu, pana acum merge frumos.
Pai problema este ca de cand l-am probat in service facea asa. Au zis ca asta e regimul normal la motorul asta. Poate eram eu obisnuit cu Kohller. La relanti si la voi suna asa?
  Diferit cum?

Edited by budulan, 31 March 2015 - 21:54.


#4572
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014

 budulan, on 31 martie 2015 - 21:53, said:

Pai problema este ca de cand l-am probat in service facea asa. Au zis ca asta e regimul normal la motorul asta. Poate eram eu obisnuit cu Kohller. La relanti si la voi suna asa?
  Diferit cum?
La mine la relanti, motorul merge lin, nu sacadeaza, nu scoate fum deloc. Al tau mi se pare ca se aude ciudat. Face ca al meu cand nu mai are benzina in rezervor si da rateuri...
Nu mi se pare ca se aude normal, dar asta e doar parerea mea.

Edited by xk1daL, 31 March 2015 - 22:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate