Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#4501
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View PostUnyKat, on 29 martie 2015 - 17:55, said:

Ia vezi in urma ce poate face o mac 750 , nu vorbi pana nu il vezi la lucru De ce nu faci bolturile singur ?
Cred ca stiu filmuletul la care te referi, daca e cel pe care l-am vazut zilele trecute, n-am ce zice decat ca probabil mergeai cu tr I. Poti da bice linistit cu 2 in pamant atat de bun.
"Ce poate face" = ce putere are? Pai puterea-i aceeasi. E acelasi motor chinezesc, aceeasi transmisie , totu-i identic la capitolul "poate".
Ziceam doar de freze ca mi s-au parut nasoale fata de cele ale BSR; poate ca mi s-a parut.

Fii pe pace, cu BSR am scos si vine sanatoase de salcam (gradina mea nu a fost lucrata pana anul trecut). Si sunt sigur ca si o-mac-ul le-ar fi scos Posted Image Pentru ca au acelasi motor si aceeasi transmisie.

Despre bolturi, asa zice romanu': pune bolt fix. Eu credeam ca boltu-i o siguranta ca sa nu iasa freza de pe ax... nu parte din agrenajul frezelor Posted Image



gcom, inteleg ca ai frezele cele noi, care-ti dau latimi de lucru 80-100 cm, fara optiunea 60cm? Am inteles ca asa-s astea mari, care sapa si mai adanc.

Edited by til, 29 March 2015 - 22:16.


#4502
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Pentru bolturi , iei fier beton si il tai bucatele la lungimea necesara . Un capat al fier betonului il indoi sau i'i sudezi ceva in cap iar celalalt capat il gauresi cu un burghiu . Gata boltul . Eu cred ca am facut 30 bolturi si 50 de sigurante si inca o sa mai fac . Le pierd sau le uit pe unde ma duc .

Edited by nelucroitoru, 30 March 2015 - 07:22.


#4503
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Le tot bagi sub brazda? :D
Merge si cu un surub gaurit in varf. Eu stau cam prost cu rabdarea, iar lipsa de experienta m-a facut sa rup 3 spirale dand gaura intr-un surub gros, pentru bolt de remorcare la tractor. De la turatie prea mare pe bormasina; de-acu o s-o folosesc ciocanul rotopercutor, ca pare mai domol, pot sa-i tin turatia in frau.

Dar ideea era ca nu cu un amarat de bolt rezolvi problema jocurilor mari. Boltul se foarfeca rapid daca te bazezi pe el sa compenseze un angrenaj uzat/prost.

#4504
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
http://tractoras.ro/...ite-de-freza-83
Astea sunt cutitele mele...

#4505
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Da, cutite serioase, ca la freza de tractor.
Sunt frezele care nu permit latima mai mica de 80 cm, nu? Macar sa nu-mi para rau dupa ele.

Edited by til, 30 March 2015 - 11:06.


#4506
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012

View Postmcjohn, on 29 martie 2015 - 18:39, said:

Am fost azi prin oraș.
Din păcate la noi nu ajunge BSR-ul.
L-am văzut doar în pozele de pe net. Și am auzit discutîndu-se pe aici.
Am să pun doar 2 poze aici, restul (vreo 20-30) în  cloud.
Am verificat și frezele Loncin-ului 90, ptr că nu corespundea cu ceea ce știam eu. Și am avut dreptate ! Însă m-am întins la vorbă cu băiatul de la raion (ne cunoaștem de la achiziția trecută) și mi-a explicat că au "remediat" problema cu cuțitele.
Anterior aveau 8 rînduri de freze cu cuțitele acestea
Attachment uploadfromtaptalk1427646604529.jpg
Iar acum au cuțite ca la Omac.
Attachment uploadfromtaptalk1427646699514.jpg
Și am mai văzut-o și pe aceasta
Attachment uploadfromtaptalk1427646827035.jpg
Hm ! Ciudat !
Made in Italy ! 7,5 CP ! Cuțite de 13 cm . (Bănuiesc că nu le duce pe cele de 16 cm).
Restul pozelor în cloud .
De ce dați banii pe bolțuri. Eu le-am făcut acasă .

McJohn pe cea galbena am achizitionat-o si eu.
Deocamdata nu am apucat sa o pun la treaba deoarece in week-end a plouat.

#4507
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
La mine frezele sunt pe hexagon asa ca rolul boltului se rezuma doar la a tine frezele pe ax ,,,sa nu iasa afara . Oricum se mai pierd sau se uita te miri pe unde . Eu in trusa motosapelor am ot felul de ''chestii'' sa nu raman de caruta . A iesit soarele aici .

#4508
Sixty-nine

Sixty-nine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.11.2010
am rugamintea sa ma ajutati cu alegerea unui motocultor !

nu inteleg :

1)care e diferenta intre cele cu priza dubla si priza simpla de putere !
2) se poate atasa la el si accesoriu pentru cosit ? am vazut ca sunt unele care au in fata asta !


Momentan oscilez in alegerea Rotakt rog90,rog90B,rog100a sau Ruris 730k ,740k

3) la aceste tipuri de motocultoare accesoriile se potrivesc de la una la alta?

Va rog sa ma scuzati ,dar experienta mea e 0 , nu am mai avut asa ceva si eu cred ca acesta ma va ajuta in munca gradinii si livezii care o detin la sat ! Orice sfat e bine venit !
Va multumesc!

Edited by Sixty-nine, 30 March 2015 - 13:17.


#4509
FlorinVart

FlorinVart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.03.2014

View PostSixty-nine, on 30 martie 2015 - 13:16, said:

am rugamintea sa ma ajutati cu alegerea unui motocultor !

nu inteleg :
Ai mare grija marea majoritate a vanzatorilor mint sa vanda marfa Eu am luat bsr90 g care este identic cu ce vrei tu rog 90 .Mi sa spus ca merge la ea cositoare dar ca nu au pe stoc atunci si nici pana astazi la un an de zile nu am gasit cositoare care sa se potriveasca la ea.

1)care e diferenta intre cele cu priza dubla si priza simpla de putere !
2) se poate atasa la el si accesoriu pentru cosit ? am vazut ca sunt unele care au in fata asta !


Momentan oscilez in alegerea Rotakt rog90,rog90B,rog100a sau Ruris 730k ,740k

3) la aceste tipuri de motocultoare accesoriile se potrivesc de la una la alta?

Va rog sa ma scuzati ,dar experienta mea e 0 , nu am mai avut asa ceva si eu cred ca acesta ma va ajuta in munca gradinii si livezii care o detin la sat ! Orice sfat e bine venit !
Va multumesc!

Am gresit mai sus si am introdus raspunsul in citat sper sa intelegi

#4510
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View PostSixty-nine, on 30 martie 2015 - 13:16, said:

am rugamintea sa ma ajutati cu alegerea unui motocultor !
ROG 90 suporta pompa de apa si cositoare. Nu cred ca anexele se potrivesc de la una la alta.

#4511
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View PostSixty-nine, on 30 martie 2015 - 13:16, said:


3) la aceste tipuri de motocultoare accesoriile se potrivesc de la una la alta?

Depinde la ce te gîndești.
Sînt unele acesorii compatibile și altele incompatibilitate.
Mă gîndesc la freze, roți, plug...etc .

#4512
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Aveti idee, in brasov, unde si cu cat pot sa inchiriez un motocultor? daca e offtopic, va rog sa ma scuzati.

#4513
FlorinVart

FlorinVart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.03.2014
Domnule tatuc ii spui omului ca rog 90 suporta cositoare .De unde stii ? Ai tu sau ai citit undeva? Eu am bsr 90 este perfect identica si de un an de zile umblu dupa cositoare si mi se spune ca nu se potriveste la prinderea de la priza de putere  de aceea am rugat pe toti care citesc pe aici si vor sa ma ajute sa masoare dimensiunea lor de la priza de putere sa vad daca se potriveste sa imi cumpar de la alta firma ex o-mac dar nimeni nu vrea sa ajute Eu totusi sper ca se va gasi cineva si astept  o masuratoare

#4514
Sixty-nine

Sixty-nine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.11.2010
@Sizan

cristi daca vrei te ajut in Timisoara ca sa inchiriezi :)

@all
Intrebarea care ma "arde" este :
1)care e diferenta intre cele cu priza dubla si priza simpla de putere !

Sunt aceesori care au veoie de priza dubla de putere ? pana la urma ce e aia priza dubla de putere? Lucruri care nu le stiu si nu sunt lamurit :(

#4515
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Te uiti pe net daca se apropie de adevar, comanzi una dar comanda on line si daca nu potriveste sau nu se poate adapta faci retur. Eventual de "negociat cu vanzatorul politica de retur. Cositori nu prea are lymea pe aici ca s cam scumpe cam cat motosapa. :(

Una e sincronizata cu turatia motorului alta cu rotile. Asa mai grosomodo.

Una e sincronizata cu turatia motorului alta cu rotile. Asa mai grosomodo.

View PostSixty-nine, on 30 martie 2015 - 13:16, said:

am rugamintea sa ma ajutati cu alegerea unui motocultor !

nu inteleg :
ia un lc90 ala sigur are si coasa rotativa compatibila dar cam 1600 costa

1)care e diferenta intre cele cu priza dubla si priza simpla de putere !
2) se poate atasa la el si accesoriu pentru cosit ? am vazut ca sunt unele care au in fata asta !


Momentan oscilez in alegerea Rotakt rog90,rog90B,rog100a sau Ruris 730k ,740k

3) la aceste tipuri de motocultoare accesoriile se potrivesc de la una la alta?

Va rog sa ma scuzati ,dar experienta mea e 0 , nu am mai avut asa ceva si eu cred ca acesta ma va ajuta in munca gradinii si livezii care o detin la sat ! Orice sfat e bine venit !
Va multumesc!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rt0x6LKJPTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pt cositoare rog90
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5da7CDhiaQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pt lc90.

si uite si motocoasa http://motosape-moto...oare-rog90.html .
e dat naibii goagal asta.

daca vreis a faci motosapa 4* 4 adica sa pui priza si cardan la roti remorca ai nevoie de a doua priza cred ca cea sincronizata la roti sau
varianta ieftina fara rpize d eputere si 4*4
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4mcPKtDIBjE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4516
iou_paul

iou_paul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.09.2007
In ditamai Timisoara nu am unde sa vad o motosapa BSR...

Accesoriile O-Mac (plug, rarita) se pot folosi si la BSR WM 500?

Pubert Compact EP17 cu motor Subaru de 6CP, 53kg, poti face treaba cu ea sau e prea usoara? I se pot adauga greutati suplimentare?

Edited by iou_paul, 30 March 2015 - 18:50.


#4517
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View PostFlorinVart, on 30 martie 2015 - 17:04, said:

Domnule tatuc ii spui omului ca rog 90 suporta cositoare .De unde stii ? Ai tu sau ai citit undeva? Eu am bsr 90 este perfect identica si de un an de zile umblu dupa cositoare si mi se spune ca nu se potriveste la prinderea de la priza de putere  de aceea am rugat pe toti care citesc pe aici si vor sa ma ajute sa masoare dimensiunea lor de la priza de putere sa vad daca se potriveste sa imi cumpar de la alta firma ex o-mac dar nimeni nu vrea sa ajute Eu totusi sper ca se va gasi cineva si astept  o masuratoare
Daca scriu nu o fac sa dezinformez, chiar nu  inteleg de ce esti asa irascibil. Chiar daca nu aveam cautam si de exemplu gaseam aici. Chiar daca arata cam la fel au mici diferente intre ele.

#4518
FlorinVart

FlorinVart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.03.2014
Multumesc unic635 pt imaginile si adresa cu cositoarea rog 90   dar totusi nu gasesc nici un numar de telefon de al lor sa vorbesc cu ei  mai caut dupa nr

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate