Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Colet posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
ardeleanulucian

ardeleanulucian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.01.2012
In cat timp ar ajunge un colet trimis prin posta romana de la Baia Mare la Bacau, Moinesti?

#2
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Intre 3 si 5 zile lucratoare . Daca coletul va fii trimis lunea (pana la ora 10) , cel mai probabil va ajunge miercuri seara sau joi dimineata .

Edited by AdiFCD, 20 January 2013 - 14:54.


#3
ardeleanulucian

ardeleanulucian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.01.2012
imi poti spune si la ce ore ar ajunge?

daca coletul este trimis de miercuri?

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
posta merge o.k., colet pus seara la 6 la bucuresti, luni, deja miercuri la 9 era la posta din botosani. in general coletele pe la 9 ajung la posta ta. transportul lor se face noaptea, dimineata ajung in orasul tau.

#5
ardeleanulucian

ardeleanulucian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.01.2012
mersi de sfat imi trimite cineva un cloet de la baia mare si imi faceam griji.

#6
ardeleanulucian

ardeleanulucian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.01.2012
hai odata ca se sparge de la atata consultat.Posted Image poate mai are si globul vreo nevralgiePosted Image

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Du-te maine la posta si intreaba, de regula avizul ajunge mult mai incet decat coletul.

#8
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Avizul merge impreuna cu coletul,iar coletul nu-l poti ridica fara primirea avizului.
Daca miercuri a fost expediat din Baia Mare,maine ar trebui sa primesti avizul acasa ca sa poti sa mergi la oficiul postal de care apartii sa-ti ridici coletul.Daca cumva esti mai nerabdator,poti merge de dimineata si iei legatura cu factorul postal ce deserveste zona in care locuiesti si intrebi de sosirea avizului si ceri sa ti-l dea dupa care iti ridici coletul.

#9
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
graba mare,agitatie....dar ce a trimis,frate,vreo friptura si vrei sa o primesti calda?

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Poti ridica pachetul si fara aviz, cel putin la mine asa e. Avizul ajunge la 2-3 zile dupa ce l-am ridicat.

#11
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012

 stefan1976, on 20 ianuarie 2013 - 16:06, said:

coletul nu-l poti ridica fara primirea avizului.

In toate oficiile postale din tara asta este acceasi regula (sau ar trebi sa fie): coletul se poate ridica in baza documentelor de identitate (in speta fara aviz)

#12
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Eu astept un colet pus la posta marti dimineata si pina la aceasta ora n-am primit niciun aviz. Joi seara am trecut pe la posta, dar nu aveau nimic pe numele meu. Am trecut si simbata, insa surpriza, era inchis.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
@fezo, de ce n-ai trecut vineri? Apoi, pe siteul postei romane, puteai verifica din 3 clickuri, daca oficiul de care apartii are sau nu program sambata. Tot acolo gaseai si numarul de telefon, la care sa suni si sa-ntrebi daca au un colet pe adresa ta, numele tau.

#14
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 fezo, on 20 ianuarie 2013 - 19:30, said:

Eu astept un colet pus la posta marti dimineata si pina la aceasta ora n-am primit niciun aviz. Joi seara am trecut pe la posta, dar nu aveau nimic pe numele meu. Am trecut si simbata, insa surpriza, era inchis.

"surpriza" era cumva afisata pe geam, pe o hartie pe care scrie la titlu "Orar"?

#15
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011

 RD-Woo, on 20 ianuarie 2013 - 18:29, said:


In toate oficiile postale din tara asta este acceasi regula (sau ar trebi sa fie): coletul se poate ridica in baza documentelor de identitate (in speta fara aviz)
Conform normativelor postale coletul circula impreuna cu avizul de expeditie.La sosirea in oficiul de destinatie avizul este predat pe baza de semnatura(sau lasat la cutia postala) destinatarului,iar in baza acestuia destinatarul se prezinta la oficul postal pentru a-i ridica coletul.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
@stefan1976, tu ai o singura idee, dar foarte fixa. Pai avizul nu vine cu coletul, el e completat si trimis de la oficiul postal, dupa ce a sosit coletul la ei. Valabil si la coletele externe,  am primit o gramada de colete din China, dar niciun aviz in chineza, toate erau in romana, scrise personal de tanti de la care am ridicat pachetele. Inteleg ca n-ai posta-n sat, ca n-ai primit veci pachete, dar asta nu-ti da dreptul sa aberezi pe forum, sa induci lumea-n eroare, debitand tampenii.

#17
clauscdi

clauscdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 26.07.2007
lasati termenele si avizele, la posta romana cel mai important e sa ajunga coletul intact; tocmai am patit-o si ma pregatesc sa le fac o reclamatie scrisa, chiar daca nu se va rezolva mare lucru; folositi un curier privat, la posta se fura din colete ca-n codru si vad ca sunt cazuri multe si pe aici

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
avizul care il lasa postasul, e completat la posta, si nu e obligatoriu de prezentat la posta.
impreuna cu coletul circula mandatul de ramburs, pe care il completeaza expeditorul. se mai pierde pe traseu, de doua ori l-am completat din nou eu, care plateam rambursul.
avantajul postei sunt tarifele mici, un colet simplu, pana in kg e vre-o 5 lei, unul cu ramburs de 2-3 milioane e vre-o 8-9 lei. la curier te cam rup aia rau la pret.
am primit zeci de colete, niciodata nu am avut surprize, colete lovite, deteriorate, etc. e drept, inist mult la expeditor sa aiba grija la ambalare, plus ii cer sa puna o tona de scotch in jur. uneori ma oftic io cat de greu se desface, dar e bine asa.
daca primesc un colet la care sunt sanse de tzeapa, desfac coletul acolo, e ful de camere video. e cat de cat o siguranta in plus, in caz ca ar trebui sa reclam la politie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate