Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Colet posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 RWreless, on 05 august 2014 - 23:46, said:

Eu am indraznit odata sa ma duc inainte de a-mi veni avizul, si s-a rastit aia la mine ca de moment ce nu l-am primit inseamna ca n-a venit, ca e prea ocupata. Poti incerca, poate la oficiul de acolo sunt mai binevoitori.
Am fost odată fără aviz,și mi-au dat pe buletinul unei rude,am comandat pe numele unei alte persoane. Nu contează CNP-ul,doar adresa.

#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Si pe mine s-a suparat o data o tipa mai apropiata de pensie, dar in general nu comenteaza daca intrebi de colet. Am vazut ca unii suna sa intrebe, dar eu prefer sa-mi incerc norocul.
Subscriu ca toate coletele vin in 2-3 zile. Am trimis de toate cu posta dar pentru obiecte voluminoase prefer firmele de curierat. Ultima oara am trimis un PC cu Urgent Curier si a ajuns la destinatie spart Posted Image

#39
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Mă duc să mă odihnesc,pe la amiază,la 13-14 vă spun dacă am primit aviz în poștă.

#40
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

 c4n1b4lul, on 06 august 2014 - 00:12, said:

Mă duc să mă odihnesc,pe la amiază,la 13-14 vă spun dacă am primit aviz în poștă.

Noapte buna :)

 SfPetru, on 06 august 2014 - 00:01, said:

Ultima oara am trimis un PC cu Urgent Curier si a ajuns la destinatie spart Posted Image
Si eu am comandat un mini cuptor electric care a venit prin Fan Courier tot spart, noroc cu agentul care a observat ca suna ceva dubios si m-a sfatuit sa-l refuz, de fapt nici n-a fost vina lor ci vina expeditorului pt ambalare sumara, se intampla se d-astea din pacate.

#41
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
N-a venit încă nimic! Poate pe mâine,dacă nu,mă duc fără aviz.

#42
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Acel colet într-un final nu a mai ajuns,oferta de pe acel site fiind expirată,în schimb,de pe okazii,am comandat o altă carte,de la un om din Cluj-Napoca.În cât timp v-a veni la Târgu-Mureș,adică 110 km,dacă îl v-a trimite luni?

#43
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

 c4n1b4lul, on 10 august 2014 - 00:17, said:

Acel colet într-un final nu a mai ajuns,oferta de pe acel site fiind expirată,în schimb,de pe okazii,am comandat o altă carte,de la un om din Cluj-Napoca.În cât timp v-a veni la Târgu-Mureș,adică 110 km,dacă îl v-a trimite luni?

Pai tot cam asa ar trebui, doua sau maxim trei zile lucratoare, pe miercuri ai putea sa-l ai :)

#44
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 slai, on 21 ianuarie 2013 - 19:27, said:

avizul care il lasa postasul, e completat la posta, si nu e obligatoriu de prezentat la posta.
impreuna cu coletul circula mandatul de ramburs, pe care il completeaza expeditorul. se mai pierde pe traseu, de doua ori l-am completat din nou eu, care plateam rambursul.
avantajul postei sunt tarifele mici, un colet simplu, pana in kg e vre-o 5 lei, unul cu ramburs de 2-3 milioane e vre-o 8-9 lei. la curier te cam rup aia rau la pret.
am primit zeci de colete, niciodata nu am avut surprize, colete lovite, deteriorate, etc. e drept, inist mult la expeditor sa aiba grija la ambalare, plus ii cer sa puna o tona de scotch in jur. uneori ma oftic io cat de greu se desface, dar e bine asa.
daca primesc un colet la care sunt sanse de tzeapa, desfac coletul acolo, e ful de camere video. e cat de cat o siguranta in plus, in caz ca ar trebui sa reclam la politie.
Și un avantaj al poștei este că,în caz că lipsești de acasă (Te duci,de exemplu,la piață/serviciu/facultate),"tipul" de la curier,nu te v-a găsi la ușă,degeaba ți-l pune în poștă,că nu încape (Dacă cumperi un/o frigider/mobilă),și în fața casei/ușii,riști să-ți fie furat.

#45
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai ai multe idei? Unde ai vazut curier sa urce 4 etaje cu frigiderul si sa-l lase-n fata usii? Nu numai ca acel colet trebuie platit ramburs, de regula, trebuie sa semnezi ca l-ai primit, dar curierul suna cand se apropie de tine, daca nu esti acasa, si de regula nimeni nu e, vine pe la pranz, la orele alea lumea-i la serviciu, stabiliti locul si ora preluarii.

#46
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 rumegus, on 18 octombrie 2014 - 05:11, said:

Mai ai multe idei? Unde ai vazut curier sa urce 4 etaje cu frigiderul si sa-l lase-n fata usii? Nu numai ca acel colet trebuie platit ramburs, de regula, trebuie sa semnezi ca l-ai primit, dar curierul suna cand se apropie de tine, daca nu esti acasa, si de regula nimeni nu e, vine pe la pranz, la orele alea lumea-i la serviciu, stabiliti locul si ora preluarii.
Atunci te duci să-l scoți de la sediul curierului?

#47
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Am scris clar si citet, "stabiliti locul si ora preluarii". Poate fi acasa, la serviciu, birtul satului sau sediu.

#48
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 rumegus, on 21 octombrie 2014 - 08:37, said:

Am scris clar si citet, "stabiliti locul si ora preluarii". Poate fi acasa, la serviciu, birtul satului sau sediu.
Am înțeles, oricum, eu comand prin poștă. Posted Image

#49
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
Intrebare, va rog. Cat sta la posta vamala un colet de pe ebay inainte de a fi returnat? Plec din oras o saptamana. Multumesc.

#50
Baghera43

Baghera43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2017
In cat timp ar ajunge un colet din Bolintin la Calarasi comuna Radovanu?

#51
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007
probabil 3 zile

#52
Baghera43

Baghera43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2017
Multam fain


#53
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
In cat timp ajunge un colet din Romania in Austria ?

#54
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
hai  ca scriu  si eu  repede  aici  ca sa nu mai deschid   topic  ,
stie   cineva in cat timp  ajunge  un  colet din   Spania  in  Romania , a  fost trimis  cu posta  regulata fara traking

Edited by MasterOfDark, 26 February 2017 - 21:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate