Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Samsung S7562 Galaxy S Duos

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Astazi a fost anuntat oficial Samsung Galaxy S Duos S7562, noul smartphone dual-sim ce ruleaza Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich).

Caracteristici:

- 480 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density) TFT capacitive touchscreen, 16M colors

- 1 GHz Cortex-A5 processor, Adreno 200 GPU

- 4 GB internal memory, microSD card-slot up to 32GB, 512 MB RAM

- 5 MP camera, VGA@30fps video, autofocus, LED flash, Geo-tagging

- VGA front-facing camera

- Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)

- Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth v3.0 with A2DP

- Accelerometer, proximity, compass

- Li-Ion 1500 mAh battery

- 121.5 x 63.1 x 10.5 mm, 120 g

http://www.gsmarena...._s7562-4883.php

                    [ http://st2.gsmarena.com/vv/pics/samsung/samsung-galaxy-s-duos-001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
lol

Bine ca pun pe asta ics si pe altele nu vor ca cica nu-s destul de bune.

#3
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Și un review destul de amănunțit aici.

Rezultă că ICS ar putea fi problematic cu configurația hardware, dar poate îl optimizează, pînă iese pe piață.

#4
alexandru_83

alexandru_83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 20.11.2010
stie cineva pretul?

#5
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Un singur lucru se știe deocamdată, faptul că o să ajungă în septembrie pe piața europeană. Două știri recente o confirmă, una din România (aici) și una din Germania (aici). Pe alte forumuri nemțești se comenta că un preț decent ar fi în jur de 250 €.

Eu l-am zărit deja în cîteva locuri, cu statutul „în curînd”, la noi cu prețul (sper că nu final) afișat între cca. 1600 și 1800 de lei.

Sincer, mi se pare enorm, cîtă vreme în Elveția (tot „coming soon”, tot „precomandă”) îl găsești pe la prețuri în jur de 300 CHF (cca. 1120 RON). Comerciantul elvețian de mai sus zice că a comandat deja 10 bucăți la producător. Dar na, n-ar fi prima dată cînd la noi e mai scump ca la „sărăntocii” de elvețieni.

Eu nici nu mă gîndesc să-l cumpăr din România, dacă se menține la prețurile alea supraevaluate, mai bine aștept să apară în Germania, unde sigur prețul o să fie și mai competitiv, iar transportul DHL între țări UE e maxim 20 de euro. Sau mi-l iau direct de acolo, cînd mai ajung.

LE: În definitiv, la ce are în plus față de Galaxy Ace Duos, prețul corect cam ăsta ar trebui să fie, în jur de 1200 de lei.

Edited by pamfil nastase, 22 August 2012 - 12:18.


#6
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
cam la fel s-a intimplat cu preturile si in cazul lui gt-s6102. la fel aparuse pe siturile care le-a dat pamfile cu aceleasi preturi nesimtite, iar apoi cand a aparut la celelalte magazine online pretul era cu cel putin 50 la suta mai mic. asa ca mai bine asteptam sa apara, apoi vorbim de preturi. :peacefingers:

#7
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Totusi fata de alte dualsim-uri android acesta are un mare plus: apel in asteptare intre sim-uri. Cel putin asta a aparut pe multe site-uri: dual sim always on.

#8
SilviuMik

SilviuMik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 11.08.2007

View Postvasilis, on 24th August 2012, 09:16, said:

Totusi fata de alte dualsim-uri android acesta are un mare plus: apel in asteptare intre sim-uri. Cel putin asta a aparut pe multe site-uri: dual sim always on.
Da ... asta se face din centrala, redirectionare in caz de telefon inchis/ocupat + apel in asteptare pe ambele numere si ai "dual-sim always on" :) Din pacate nu are 2 CPU ca alte telefoane mai vechi care chiar mergeau dualsim always on fara redirectionare.
Astept si eu telefonul asta sa vad cum se misca

#9
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Toate Samsungurile din seria Duos cu Android permit asta (redirecționarea între cartele în caz de ocupat sau închis), nou e probabil faptul că, bifînd opțiunea aia cu „dual sim allways on”, face automat redirecționarea, fără să mai introduci tu manual numerele.

Eu aș fi curios dacă e valabil și pentru date, adică dacă atunci cînd navighezi pe internet cu o cartelă poți fi sunat pe aceeași, precum și pe cealaltă.

Și n-am văzut pe nicăieri ceva despre durata bateriei în stand by sau altcumva.

#10
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

View PostSilviuMik, on 24th August 2012, 10:47, said:

Da ... asta se face din centrala, redirectionare in caz de telefon inchis/ocupat + apel in asteptare pe ambele numere si ai "dual-sim always on" :) Din pacate nu are 2 CPU ca alte telefoane mai vechi care chiar mergeau dualsim always on fara redirectionare.
Astept si eu telefonul asta sa vad cum se misca


Eu din cate am inteles tocmai chestia asta o are. De la B7722 nu am mai fost un dualsim cu 2 CPU.  Eu de exemplu am ca numar principal un Orange prepay (din 1998) iar ca secundar un abonament Cosmote de iPhone. Pe Cosmote pot redirectiona apelul insa pe Orange prepay nu se poate redirectina (politica Orange). Asteptam si vedem daca e adevarata chestia. Insa prin ALWAYS ON eu asta inteleg (chiar daca sunt in convorbire pe sim 1 si primesc apel pe sim 2 sunt notificat de asta iar cel care ma apeleaza pe sim 2 nu primeste mesaj de telefon inchis).

#11
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvasilis, on 26th August 2012, 12:52, said:

Eu din cate am inteles tocmai chestia asta o are. De la B7722 nu am mai fost un dualsim cu 2 CPU.

Ar fi fost frumos, dar uite ce scrie în recenzia asta (în pagina 4):

Quote

The Galaxy S Duos allows for both SIM cards to be active simultaneously, meaning that you can receive a call on one SIM even while you are on a call with the other. What happens is that calls from your other SIM are forwarded to your currently active SIM's network, which you can put on hold to answer (this might incur additional network charges).

2 CPU cu Android (și UMTS pe un slot) sînt rare, Samsung nu are așa ceva, B7222 este dual activ, dar cu alt sistem de operare (semi-smart). Au chinezii de la ZTE un model cu ce vrei tu (parcă U 960), dar nu știu dacă merită banii. În definitiv ce te deranjează dacă le redirecționezi, doar cînd sună ocupat, că vezi cine te-a căutat?

#12
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

View Postpamfil nastase, on 26th August 2012, 18:37, said:

În definitiv ce te deranjează dacă le redirecionezi, doar cînd sună ocupat, că vezi cine te-a căutat?

Nu m-ar deranja sa redirectionez apelul insa dupa cum spuneam mai sus la Orange prepay nu este posibila redirectionarea apelurilor. Numarul de Orange este numarul meu principal, il am din 1998 si am mii de minute si sms-uri in retea si sute de minute si sms-uri in afara retelei asa ca nu am niciun motiv sa renunt la el sau sa trec pe abonament.

Am o nelamurie. Pe un site de la noi ce vinde telefoane dualsim am vazut acest text

Quote

Apel in asteptare intre 2 SiM-uri: NU pentru voce, in schimb, in timp ce purtati o convorbire pe SIM 1, puteti genera ton de ocupat pe SiM 2
  . Asta cum se face? Trebuie sa sun la relatii clienti si sa le spun ca atunci cand am telefonul inchis vreau sa dea ton de ocupat si sa nu intre robotul ce spune ca nu sunt in retea sau este o chichita in meniul telefonului? Totusi acest text apare la toate telefoanele de pe acel site care nu sunt dual CPU.

Edited by vasilis, 27 August 2012 - 08:39.


#13
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvasilis, on 27th August 2012, 09:35, said:

la Orange prepay nu este posibila redirectionarea apelurilor.

Am înțeles. Din cîte știu eu, doar Cosmote permite redirecționarea la cartele prepay, așa că în cazul tău nu prea ai ce face.

Quote

Apel in asteptare intre 2 SiM-uri: NU pentru   voce, in schimb, in timp ce purtati o convorbire pe SIM 1, puteti genera   ton de ocupat pe SiM 2

View Postvasilis, on 27th August 2012, 09:35, said:

Totusi acest text apare la toate telefoanele de pe acel site care nu sunt dual CPU.

E o găselniță de marketing, ca să pară că telefoanele respective ar fi dual CPU, de fapt se referă exact la redirecționarea între cele două cartele (sau de la una din cartelele tale și alt număr, ales de tine), din softul telefonului (de regulă Android), cu diverse opțiuni: doar cînd sună ocupat, cînd nu ești în rețea (e închisă cartela), cînd nu răspunzi după nu anumit număr de apeluri, permanent.

Revenind la Galaxy S Duos, văd că și la transferul de date apelurile primite pe cealaltă cartelă rămîn posibile (presupun că pe cea pe care tocmai o folosești pentru date e oricum valabil). Tot în acel review (la care trimit mai sus) scrie:

Quote

You can also pick which SIM is to be used for   mobile data - only one can be used at a time. Another option is whether   or not the phone should be able to receive calls on the other SIM while   using mobile data on one SIM.

Edited by pamfil nastase, 27 August 2012 - 09:25.


#14
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
A apărut și un preview pe youtube.

A apărut, în așteptare, și pe la comercianții din Germania, la un preț de 250 €. Deci bișnițarii români care o să-l aducă sigur la un preț cu cel puțin 100 de coco mai mult n-au decît să stea cu ele pe stoc.

#15
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
se pare ca a fost lansat acum cateva zile. stie cineva daca a aparut in romania? l-a butonat cineva?

#16
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
„Se pare”? Unde? Dă și tu un link.

Eu urmăresc siturile din Germania, Austria și Elveția + forumuri, acolo se discută (de pildă aici) că se tot amînă termenul de livrare (adică e tot cu statutul de „coming soon” pe la diverși comercianți, de mai bine de o lună).

Așa că probabil abia la sfîrșit de octombrie o să apară.

Însă deja se găsește manualul, am atașat varianta în engleză.

Attached Files



#17
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Update: știre recentă despre prețul vehiculat.

Îmi place asta:

Quote

According to Amazon Germany, the phone will set you back €254.89 (around $320). The German price will likely reflect the overall pricing in all of Europe. Could Amazon be wrong? It’s possible, but another pricing hint comes from India.
The Samsung Galaxy S Duos S7562 is already available in India for 17,900 INR, which is roughly $328, in line with what Amazon Germany is asking for the device. Those orders are expected to take 6-8 days to fulfill.

Poate ar trebui adăugat: "cu excepția României, unde lumea n-are după ce bea apă, dar dă bani pe telefoane mai scumpe ca în restul Europei". Posted Image

Mai sus pusesem manualul în germană, din greșeală. Sorry. Momentan aberează computerul meu și nu pot descărca varianta în engleză, ca s-o urc aici. Dar vă dau linkul spre situl unde se pot descărca ambele manuale: link extern.

Edited by pamfil nastase, 23 September 2012 - 23:17.


#18
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Se pare ca a aparut si la noi. Cei de la evomag (sper ca nu e considerata reclama) il au la vanzare la un pret piperat 1600 lei.
http://www.evomag.ro...-Alb-90319.html


Totusi din comentariile de pe gsmarena nu am inteles inca daca are sau nu apel in asteptare intre sim-uri. Unele persoane spun ca nu are iar altele spun ca are. Pe site-ul de mai sus apare urmatorul comentariu:

Quote

Dual SIM Always On este un serviciu revolutionar care te asigura ca nu vei pierde vreun apel. Datorita acestui serviciu, vei putea primi apeluri in timp ce esti conectat la internet sau atunci cand esti angajat intr-o convorbire pe cealalta cartela SIM. Mareste-ti beneficiile, avand ambele cartele SIM valabile in acelasi timp !
Sper sa fie adevarat si sa nu fie vorba de call forwording.

Inca astept un review (cu telefonul in mana ci nu cu prototip) pe youtube in engleza. Deocamdata am gasit vre-o 2 in chineza si unul in rusa(cred).

Tot pe youtube am vazut un unboxing la un Samsung Galaxy Ace Duos despre care stiu ca nu are apel in asteptare intre sim-uri insa pe cutia lui scria: Dual SIM Always On asa ca nu doresc sa ma frig cumparandu-l. Mai astept opinii.
Aici e filmuletul despre Galaxy Ace Duos: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hT7BQ03Q54A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vasilis, 27 September 2012 - 16:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate