Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Încălzire în Pardoseala cu agent termic-IPAT, Seria 2 (2011-...)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6625 replies to this topic

#6121
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 gelunechifor, on 18 martie 2013 - 09:54, said:

Sunt convins ca se gaseste la maxim jumatate din pretul asta si Rehau si Uponor si Pexgol si LK
Romstalul....e romstal....
Bineinteles ca pretul se poate gasi cu mult mai mic, daca se stie unde sa se caute. Dar si cum sa se caute. :)

#6122
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Ceva recomandari in ceea ce priveste furnizorul de materiale pentru IPAT?
As avea de ales intre LK Systems, Uponor, Rehau...

Edited by predoiu, 18 March 2013 - 11:24.


#6123
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 sandy76, on 18 martie 2013 - 09:35, said:


  -Pai bre costicucu, numai face de-astea ca ma gandeam cum de nu am vazut asa pret la teava din ponor, ca la romst este 10 lei/m.  Posted Image

 sandy76, on 18 martie 2013 - 10:19, said:

-O fi bre Gelule, atunci inseamna ca eu numai stiu sa gugalesc.

Dincolo de faptul ca au preturi babane, Romstalul, ca firma, ca importator, are o politica de pret buna si un management sanatos(ca si alti importatori, dealtfel; sau nu). Acestia functioneaza avand puncte de desfacere(magazine cu amanuntul – la pret de lista), insa baza lor este (si va ramane) in distribuitorii sai, in reteaua pe care si-a format-o in decursul anilor. Romstal, ca importator, nu are interesul de-a-si shunta distribuitorii, concurandu-i la pret(prin discountul oferit end-userilor), fiindca astfel ar pierde mai mult, si este constient de asta(distribuitorii nu si-ar mai gasi locul in schema si n-ar mai avea de ce sa colaboreze, vanzarile s-ar diminua drastic la un moment dat). Astfel incat, ofera distribuitorilor sai discounturi zdravene(fata de pretul de lista), iar distribuitorii ofera(sau nu) la randul lor discounturi end-userilor, clientilor care apeleaza la serviciile lor. Nu intru in detalii, dar unii din acesti distribuitori ai sai(fff putini, dealtfel), ating discounturi la unele produse/componente(fitingaraie, tevi, etc) si de 80% fata de pretul de lista(dupa stiinta mea). Uzual, majoritatea distribuitorilor au cam 25-40% discount fata de pretul de lista(la fitigaraie, tevi, etc – dar nu la toate bazdaganiile pe care le vinde Romstal, altele avand procente mai mici de discount - de max 30%). Din acesti 25-40%, distribuitorul poate sa ofere discountul pe care il crede de cuviinta potentialilor beneficiari ai sai(astfel incat sa ii ramana si lui un profit care sa il satisfaca, dupa plata cheltuielilor sale directe si indirecte, dupa impozite si alte acareturi, evident). Sau nu. Ori f mic.
Astfel incat, pt orice end-user, teava(cat si altele) se gaseste la Romstal cu x lei(doar cu x lei!!!). Daca vreun end-user doreste de ex sa contracteze o lucrare(sa zicem IP la un imobil), incluzand materiale + manopera, si intreaba la Romstal daca acestia se ocupa si de manopera sau daca pot sa faca discount la componente(zica-se fiindca ar lua cantitate "mare", de valoare "mare" -  sau cum are impresia el ca poate obtine un discount), raspunsul Romstal este: NU, la ambele. Insa, acelasi Romstal ii poate recomanda sa contacteze pe unul din distribuitorii sai. Care, sigur i-ar realiza manopera. O smecherie(sunt mai multe, dar nu le detaliez) este aceea ca cei de la Romstal ii pot spune ca poate lua de la magazin de la ei materialele, iar punerea in opera o realizeaza acel distribuitor recomandat. De obicei cei de la Romnstal suna la distribuitorul recomandat(de fata cu potentialul client), ca sa ii spuna ca este un client la ei care doreste executia manoperei IP, ii spune date despre ce vrea sa puna in opera clientul, i se da un pret clientului, acesta pana la urma e de acord cu acest pret, i se da numele distribuitorului, nr de contact, etc. Daca se intampla altfel, daca nu suna cei de la Romstal la distribuitor(asta se intampla f rar), si daca end-userul suna la distribuitor, ca sa intrebe de manopera, normal, distribuitorul spune ca e de acord si i se da un pret aproximativ, fiind invitat sa mearga la sediul lor sa discute, sa detalieze. De obicei, acelasi end user(majoritatea) face greseala de-a spune distribuitorului recomandat ca are componentele de la Romstal(desi, poate inca nici nu le-a achizitionat) ca acesta sa isi dea seama ca este IP cu care e obisnuit si o cunoaste, insa nestiind ca distribuitorul ii poate oferi un posibil discount la materiale, daca le achizitioneaza prin acesta, crezand ca pretul componentelor asta este, cel afisat de Romstal la magazin. Ba in plus, unii cred ca distribuitorul este f posibil sa aiba chiar pret mai mare, gandind ca a pus adaos peste pretul Romstal, asa ca se feresc sa vorbeasca de preturi la componente.
Daca end-userul nimereste de la inceput la un distribuitor(sau cauta de la inceput un distribuitor), este f posibil sa obtina si un discount la ceea ce achizitioneaza. De obicei distribuitorii nu vand doar componentele sau nu realizeaza doar manopera, ci ofera, daca se doreste, pachetul complet. Daca e vorba doar de componente, discountul este fff mic(dar mai mic decat la Romstal, decat la importator), ca sa “agate” clientul si sa realizeze vanzarea. Normal.
Majoritatea covarsitoare a distribuitorilor ofera acelasi discount end-userilor. Asa ca nu ganditi ca unul va da mai mare discount si poate-poate.

Si uite-asa, pretul se poate gasi si la x lei la teava, cat si la x-y% lei. Depinde de la caz la caz. Daca stii unde sa cauti. Si cum sa cauti.

#6124
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

 sandy76, on 18 martie 2013 - 09:35, said:


  -Pai bre costicucu, numai face de-astea ca ma gandeam cum de nu am vazut asa pret la teava din ponor, ca la romst este 10 lei/m.  Posted Image
...pai... ia mai intreaba... noa, poate gasesti la mai putin de 10RON/ml! Uite... Gelu stie, Adi stie... si-or mai fi si altii in mod sigur, ca se ocupa cu d-asteaPosted Image

#6125
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 costicucu, on 18 martie 2013 - 11:30, said:

...pai... ia mai intreaba... noa, poate gasesti la mai putin de 10RON/ml! Uite... Gelu stie, Adi stie... si-or mai fi si altii in mod sigur, ca se ocupa cu d-asteaPosted Image
Pai sa intrebe, da` cine crezi ca o sa ii si spuna?! Posted Image

 predoiu, on 18 martie 2013 - 11:21, said:

Ceva recomandari in ceea ce priveste furnizorul de materiale pentru IPAT?
As avea de ales intre LK Systems, Uponor, Rehau...
Daca numai(si numai daca) de acestia 3 este vorba, si daca(si numai daca) ne raportam doar la calitate si performante(fara sa se caute neaparat cele mai ieftine produse cu nume generic de pe piata) eu as lua teava de la Uponor sau Rehau(dar si de la LK, dealtfel), de la Uponor as lua un anumit GPA, caruia i-as schimba pompa de circulatie, Placi de aliaj Al de la LK, automatizare de la LK.
Dar asa, o sa ai probleme cu punerea in opera, cu executantul, fiindca va fi in ceata. In plus, nu oricine va sti sa iti faca proiectul. Configuratia data de mine nu poate fi pusa in opera de instalo-zugravi si nici la pret mic.

Edited by scurt_pe_2, 18 March 2013 - 11:50.


#6126
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

 scurt_pe_2, on 18 martie 2013 - 11:29, said:

Dincolo de faptul ca au preturi babane, Romstalul, ca firma, ca importator, are o politica de pret buna si un management sanatos(ca si alti importatori, dealtfel; sau nu). Acestia functioneaza avand puncte de desfacere(magazine cu amanuntul – la pret de lista), insa baza lor este (si va ramane) in distribuitorii sai, in reteaua pe care si-a format-o in decursul anilor. Romstal, ca importator, nu are interesul de-a-si shunta distribuitorii, concurandu-i la pret(prin discountul oferit end-userilor), fiindca astfel ar pierde mai mult, si este constient de asta(distribuitorii nu si-ar mai gasi locul in schema si n-ar mai avea de ce sa colaboreze, vanzarile s-ar diminua drastic la un moment dat). Astfel incat, ofera distribuitorilor sai discounturi zdravene(fata de pretul de lista), iar distribuitorii ofera(sau nu) la randul lor discounturi end-userilor, clientilor care apeleaza la serviciile lor. Nu intru in detalii, dar unii din acesti distribuitori ai sai(fff putini, dealtfel), ating discounturi la unele produse/componente(fitingaraie, tevi, etc) si de 80% fata de pretul de lista(dupa stiinta mea). Uzual, majoritatea distribuitorilor au cam 25-40% discount fata de pretul de lista(la fitigaraie, tevi, etc – dar nu la toate bazdaganiile pe care le vinde Romstal, altele avand procente mai mici de discount - de max 30%). Din acesti 25-40%, distribuitorul poate sa ofere discountul pe care il crede de cuviinta potentialilor beneficiari ai sai(astfel incat sa ii ramana si lui un profit care sa il satisfaca, dupa plata cheltuielilor sale directe si indirecte, dupa impozite si alte acareturi, evident). Sau nu. Ori f mic.
Astfel incat, pt orice end-user, teava(cat si altele) se gaseste la Romstal cu x lei(doar cu x lei!!!). Daca vreun end-user doreste de ex sa contracteze o lucrare(sa zicem IP la un imobil), incluzand materiale + manopera, si intreaba la Romstal daca acestia se ocupa si de manopera sau daca pot sa faca discount la componente(zica-se fiindca ar lua cantitate "mare", de valoare "mare" -  sau cum are impresia el ca poate obtine un discount), raspunsul Romstal este: NU, la ambele. Insa, acelasi Romstal ii poate recomanda sa contacteze pe unul din distribuitorii sai. Care, sigur i-ar realiza manopera. O smecherie(sunt mai multe, dar nu le detaliez) este aceea ca cei de la Romstal ii pot spune ca poate lua de la magazin de la ei materialele, iar punerea in opera o realizeaza acel distribuitor recomandat. De obicei cei de la Romnstal suna la distribuitorul recomandat(de fata cu potentialul client), ca sa ii spuna ca este un client la ei care doreste executia manoperei IP, ii spune date despre ce vrea sa puna in opera clientul, i se da un pret clientului, acesta pana la urma e de acord cu acest pret, i se da numele distribuitorului, nr de contact, etc. Daca se intampla altfel, daca nu suna cei de la Romstal la distribuitor(asta se intampla f rar), si daca end-userul suna la distribuitor, ca sa intrebe de manopera, normal, distribuitorul spune ca e de acord si i se da un pret aproximativ, fiind invitat sa mearga la sediul lor sa discute, sa detalieze. De obicei, acelasi end user(majoritatea) face greseala de-a spune distribuitorului recomandat ca are componentele de la Romstal(desi, poate inca nici nu le-a achizitionat) ca acesta sa isi dea seama ca este IP cu care e obisnuit si o cunoaste, insa nestiind ca distribuitorul ii poate oferi un posibil discount la materiale, daca le achizitioneaza prin acesta, crezand ca pretul componentelor asta este, cel afisat de Romstal la magazin. Ba in plus, unii cred ca distribuitorul este f posibil sa aiba chiar pret mai mare, gandind ca a pus adaos peste pretul Romstal, asa ca se feresc sa vorbeasca de preturi la componente.
Daca end-userul nimereste de la inceput la un distribuitor(sau cauta de la inceput un distribuitor), este f posibil sa obtina si un discount la ceea ce achizitioneaza. De obicei distribuitorii nu vand doar componentele sau nu realizeaza doar manopera, ci ofera, daca se doreste, pachetul complet. Daca e vorba doar de componente, discountul este fff mic(dar mai mic decat la Romstal, decat la importator), ca sa “agate” clientul si sa realizeze vanzarea. Normal.
Majoritatea covarsitoare a distribuitorilor ofera acelasi discount end-userilor. Asa ca nu ganditi ca unul va da mai mare discount si poate-poate.

Si uite-asa, pretul se poate gasi si la x lei la teava, cat si la x-y% lei. Depinde de la caz la caz. Daca stii unde sa cauti. Si cum sa cauti.

Excelenta descrierea SCURT, intr-adevar asa functioneaza sistemul, nu numai la Romstal sau pe piata de sanitare si termice, ci in general....si o spun dupa 15 ani de distributie.

 scurt_pe_2, on 18 martie 2013 - 11:48, said:

Daca numai(si numai daca) de acestia 3 este vorba, si daca(si numai daca) ne raportam doar la calitate si performante(fara sa se caute neaparat cele mai ieftine produse cu nume generic de pe piata) eu as lua teava de la Uponor sau Rehau(dar si de la LK, dealtfel), de la Uponor as lua un anumit GPA, caruia i-as schimba pompa de circulatie, Placi de aliaj Al de la LK, automatizare de la LK.
Dar asa, o sa ai probleme cu punerea in opera, cu executantul, fiindca va fi in ceata. In plus, nu oricine va sti sa iti faca proiectul. Configuratia data de mine nu poate fi pusa in opera de instalo-zugravi si nici la pret mic.

Fiind vorba de o amenajare care imi va scoate (foarte) multi bani din buzunar, si nefiind genul care alege pretul in detrimentul calitatii (nu din snobism, ci pentru ca inteleg riscurile), am ajuns la lista scurta: Rehau, LK Systems, Uponor.
Nu stiu nici macar daca cele trei nume reprezinta liderii in domeniu...

As vrea sa evit solutii de genul teava de la X, distribuitorul de la Y, executia cu Z. As vrea sa fac totul cu o singura firma de la proiectare pina la executie si punere in functiune...in trecut am mai fost pe post de minge de ping-pong intre producator, vinzator si executant si am fost singurul perdant. Sint convins ca solutia ta ar salva ceva bani dar nu vreau imi asum riscul.

Dupa cum am mai spus, sint dispus sa fac o investitie initiala mai mare daca imi confera siguranta unei fiabilitati mai ridicate si a unor costuri de exploatare mai mici.  
Cam astea sint datele problemei, asa ca trebuie sa aleg un singur nume din cele de mai sus.

Edited by predoiu, 18 March 2013 - 12:53.


#6127
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

 costicucu, on 18 martie 2013 - 11:30, said:

...pai... ia mai intreaba... noa, poate gasesti la mai putin de 10RON/ml! Posted Image

eu am vazut la rehau pex multistrat  si de 15 lei/ml. mai mult decat teava de CU 16 x 2 halcor cusmart(izolatie portocalie cu dunga neagra, speciala pt IPAT) care e 9,7 lei/ml. la un calcul de amator al subsemnatului, la pex as avea nevoie de putin peste 1000 m (pas de 15) iar la cupru de 750 m(pas de 20). ambele variante calculate la 35 gr C, 100 W/ mp.
pretul mediu la pex -a e cam 5-7 lei/ml.  2-5 lei am vazut pex b si c.

#6128
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 predoiu, on 18 martie 2013 - 12:51, said:

...Fiind vorba de o amenajare care imi va scoate (foarte) multi bani din buzunar, si nefiind genul care alege pretul in detrimentul calitatii (nu din snobism, ci pentru ca inteleg riscurile), am ajuns la lista scurta: Rehau, LK Systems, Uponor.
Nu stiu nici macar daca cele trei nume reprezinta liderii in domeniu...

As vrea sa evit solutii de genul teava de la X, distribuitorul de la Y, executia cu Z. As vrea sa fac totul cu o singura firma de la proiectare pina la executie si punere in functiune...in trecut am mai fost pe post de minge de ping-pong intre producator, vinzator si executant si am fost singurul perdant. Sint convins ca solutia ta ar salva ceva bani dar nu vreau imi asum riscul.

Dupa cum am mai spus, sint dispus sa fac o investitie initiala mai mare daca imi confera siguranta unei fiabilitati mai ridicate si a unor costuri de exploatare mai mici.  
Cam astea sint datele problemei, asa ca trebuie sa aleg un singur nume din cele de mai sus.
Felicitari pt modul de a rationa si de-a alege!

Pacat ca intelepciunea nu este ca o boala contagioasa.


Cele trei nume fac parte din top 5 sisteme de incalzire prin pardoseala.

Din pacate(sau din fericire), dupa parerea mea(dar nu numai a mea), ceea ce am recomandat mai sus reprezinta solutia cea mai buna, solutia de varf(nu cea mai ieftina, ca nu ma intereseaza sa recomand decat calitate si performante si ii las pe altii sa promoveze cu totul altceva, la pret mic). Ma repet, daca(si numai daca) ne referim exclusiv la cele 3 branduri. Spre ex, LK are o automatizare ce nu o vei gasi la Uponor sau Rehau, iar la LK nu o sa gasesti performantele GPA-ului de la Uponor. Placi de aliaj Al au toti 3, dar numai LK o sa iti aduca, ceilalti mai mult ca sigur o sa incerce sa te vrajeasca cum ca este mai bine sistemul umed, chiar si la finisari parchet.
Astfel incat, solutia data de mine mai sus, stiu ca nu este cea mai buna din alte puncte de vedere, insa reprezinta varful privind performantele si calitatea.

Exista pe piata si un alt brand(de fapt doua, dar e mai greu de ajuns la al doilea), care ofera toate aceste componente de varf la sistemul de incalzire prin pardoseala + executie + proiectare + consultanta de specialitate gratuita(prin asta se intelege ca nu cauta sa iti vanda ceva si sa te ia cu moartea caprioarei, ci iti vor recomanda solutiile cele mai bune, plusuri si minusuri - chiar daca ei nu vor castiga efectiv niciun cent - cam cum am facut eu mai sus in postul anterior).
Fiindca unele persoane ar putea crede si insinua ca am ceva interese comerciale, prefer sa nu dau aici numele acestui brand. Multumesc pt intelegere.

Edited by scurt_pe_2, 18 March 2013 - 13:45.


#6129
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 gelunechifor, on 18 martie 2013 - 09:54, said:

Sunt convins ca se gaseste la maxim jumatate din pretul asta si Rehau si Uponor si Pexgol si LK
Romstalul....e romstal....

-Si din acest  citat rezulta ca teava nu
este scumpa, nici pentru ca atat ar costa ci pentru ca tre sa traiasca si importatorul si distribuitorul plus cel ce face manopera.
-Cu alte cuvinte: daca vrei sa-ti pui singur IPAT teava de la firma x te costa de te rupe, dar daca vii sa spui ca vrei sa faci IPAT cu firma aia i-ti scade 25-40% din pret.
-Da, am inteles smecheria. Posted Image
-Noroc ca mai sunt si alti care nu au aceasta conditionare. Posted Image

Edited by sandy76, 18 March 2013 - 13:52.


#6130
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 sandy76, on 18 martie 2013 - 13:51, said:

-Si din acest  citat rezulta ca teava nu
este scumpa, nici pentru ca atat ar costa ci pentru ca tre sa traiasca si importatorul si distribuitorul plus cel ce face manopera.
-Cu alte cuvinte: daca vrei sa-ti pui singur IPAT teava de la firma x te costa de te rupe, dar daca vii sa spui ca vrei sa faci IPAT cu firma aia i-ti scade 25-40% din pret.
-Da, am inteles smecheria. Posted Image
-Noroc ca mai sunt si alti care nu au aceasta conditionare. Posted Image
Ce spunem noi si ce intelegi tu?!? Posted Image

Nu e nicio smecherie. Ba dimpotriva. Daca te crezi mai cu mot, fuga la Uponor in strainezia, faci un contract cu ei, le virezi cateva milioane de euro in cont, iei teava la cel mai bun pret din galaxie, opresti pt necesitatile tale cati ml ai nevoie iar restul de teava cu care ramai o vinzi la acelasi pret cu cat ai luat-o - ca sa faci si tu afacerea vietii tale, nu de alta! Posted Image

Daca te crezi tot cu mot, dar nu ai milioanele alea de euro, du-te la Uponor la poarta fabricii si spune ca stii tu manevrele astea cu pretul, cu importatorii, cu distribuitorii, cu discounturile, si roaga-i sa iti dea si tie niste teava la pret de fabrica(na, doar esti acolo!), ca sa pui la tine in casa. Nu, nu cred ca vei trece de portar(de fapt de receptie). Rezultat: te vor ruga respectuos sa iei legatura cu partenerii lor sau cu distribuitorii acestora. Si sigur vor sti ca tu ai ceva la scufita...

Edited by scurt_pe_2, 18 March 2013 - 14:14.


#6131
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 scurt_pe_2, on 18 martie 2013 - 14:01, said:

Ce spunem noi si ce intelegi tu?!? Posted Image

Nu e nicio smecherie. Ba dimpotriva. Daca te crezi mai cu mot, fuga la Uponor in strainezia, faci un contract cu ei, le virezi cateva milioane de euro in cont, iei teava la cel mai bun pret din galaxie, opresti pt necesitatile tale cati ml ai nevoie iar restul de teava cu care ramai o vinzi la acelasi pret cu cat ai luat-o - ca sa faci si tu afacerea vietii tale, nu de alta! Posted Image

Daca te crezi tot cu mot, dar nu ai milioanele alea de euro, du-te la Uponor la poarta fabricii si spune ca stii tu manevrele astea cu pretul, cu importatorii, cu distribuitorii, cu discounturile, si roaga-i sa iti dea si tie niste teava la pret de fabrica(na, doar esti acolo!), ca sa pui la tine in casa. Nu, nu cred ca vei trece de portar(de fapt de receptie). Rezultat: te vor ruga respectuos sa iei legatura cu partenerii lor sau cu distribuitorii acestora. Si sigur vor sti ca tu ai ceva la scufita...
-Noroc ca mai sunt si altii in afara de astia din ponor.
-Oricum multumesc de sfat.
-De fapt am gasit si din ponor cu 0,85 euroi/m fara tva,  dar nu-i pex-a ci pert.
-Oricum vad ca se poarta si pert-ul acum, mai ales ca are bariera de oxigen de aluminiu.

Attached Files


Edited by sandy76, 18 March 2013 - 14:27.


#6132
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

 sandy76, on 18 martie 2013 - 13:51, said:

-Si din acest  citat rezulta ca teava nu
este scumpa, nici pentru ca atat ar costa ci pentru ca tre sa traiasca si importatorul si distribuitorul plus cel ce face manopera.

Si eu ce ti-am spus? Sau iti place sa repeti ?
Singurul lucru anormal de aici sunt adaosurile mult prea mari. In rest da, trebuie sa traiasca si producatorul si importatorul si distribuitorul.Si nu numai sa traiasca ci sa se dezvolte, sa faca produse mai bune si mai ieftine,sa poata fi cumparate de toata lumea,etc. Acelasi lucru e valabil la aproape 99 % din produse .Fiecare are rolul sau in lantul acesta. Cind o veriga din lant nu functioneaza cum trebuie se autoelimina sau este eliminata de ceilalati. Daca exista inseamana ca are rolul ei acolo.

#6133
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 gelunechifor, on 18 martie 2013 - 17:21, said:

Singurul lucru anormal de aici sunt adaosurile mult prea mari.

de acord! :)

#6134
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,543
  • Înscris: 30.01.2008

 molbro, on 18 martie 2013 - 18:45, said:


de acord! Posted Image
De aia trebuie sa compari mere cu mere! Si sa fii constient de asta.

#6135
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 toteu12, on 17 martie 2013 - 14:14, said:

Irlanda:
http://www.thenbs.co...59&DocID=286143


Franta: (aici se dau si date tehnice despre dilatari,durata de viata,etc,etc.cine stie franceza ne poate lumina un pic)
http://www.comptoir-...es=0&messages=0


Belgia:(iarasi cei care stiu franceza ne pot lumina despre ceea ce scrie acolo.Ca si volum de date al testelor mi se pare ca sunt un pic mai multe.Astia spun pe sait ca vand produsele lor explicit)
http://www.begetube....fustop_vvFR.pdf


Danemarca:
http://www.etadanmar...irm.asp?cid=799#


Astia produc acelasi lucru cu tehnologie cumparata de la ei(mai gasisem vreo 2-3 dar nu le-am dat importanta).Se pare ca baietii produc utilajele necesare fabricarii produsului respectiv!
http://www.lowatec-o...-heizrohre.html


Motivul pt care se pare ca nu se gasesc rapoartele de la teste,este faptul ca laboratorul respectiv nu le face publice:
http://www.ima-dresd...5c75df84f8c1966


...Si de final o poza de pe saitul KWD....Mai trebuie domnilor si altceva?
...Da astia oare ie toti prosti de le trec produsul la teste si le aproba pe pietele lor?...Laboratoarele alea sunt acreditate si afiliate la sistemul(sper ca m-am exprimat corect pt ca nu sunt in tema cu asta,dar cine vrea intelege si gaseste ce vreau sa spun)UE!
O zi buna sa aveti!


La chestia din franceza.....cam ce ai vrea sa stii?
Fa un copy-paste si iti traduc!

#6136
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

 gelunechifor, on 18 martie 2013 - 18:51, said:

De aia trebuie sa compari mere cu mere! Si sa fii constient de asta.

stiu bine asta, gelu! :)  cu asta ma lupt zi de zi si eu :D
treaba e ca in domeniul meu "tupeul" concurentilor mei "neloiali" nu se intinde mai mult de 10%. daca asa ar fi stat lucrurile si aici, foarte probabil ca m-as fi orientat catre una din solutiile din segmentul vostru (rehau, uponor, golan, lk). totusi, aici diferentele sunt mult prea mari si din cauza asta am tot cautat justificare pentru diferente... din pacate (sau fericire) nu am gasit justificarea asta si prin urmare, n-am ales vreo varianta din cele enumerate mai sus. cu toate astea sunt sigur ca alegerea mea e una corecta.

dpdv manopera, mare atentie! sunt firme care ar veni de la 200km de bucuresti sa-si faca de lucru...iar preturile lor sunt departe de tupeul bucurestenilor. cu cazarea pe barba lor!
vremurile sunt cacacioase, din pacate...

#6137
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 molbro, on 18 martie 2013 - 20:15, said:

..... totusi, aici diferentele sunt mult prea mari si din cauza asta am tot cautat justificare pentru diferente... din pacate (sau fericire) nu am gasit justificarea asta si prin urmare...

Mai domnu' hai sa facm un mic calcul, ca mi-a venit o idee. Ia spunemi tu care este cea mai scumpa teava pe care ai gasit-o si care este cea mai ieftina. Spune-mi te rog si pretul. Spune-mi si citi mp de IP o sa ai in total pentru toata casa.

#6138
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

 costicucu, on 18 martie 2013 - 04:57, said:

Salve coane,

...s-apoi, dupa ce ai arat netul sa gasesti niste informatii valoroase pentru tine, pe urma ai fost baiat galant si le-ai pus pe forum pentru tot poporul (interesul si efortul este apreciat...), vrei ca cineva sa-ti "darame" cu argumente stiintifice tot ansamblul tau personal care abia inceput sa se ridice?
SIGUR ca vreau argumente stiintifice,ca pana am prezentat ce am gasit,Golan-ii sareau de dos in sus ca a lor are 4 00...inca ceva,am mai fost intrebat si pe PM,NU reprezint si NU vand Frankische,ma ocup cu altceva ce nu are legatura cu instalatiile,iar cautarile mele despre acest produs se datoreaza DOAR virulentei cu care a fost contestat!

Sa fim obiectivi, 1000 metri la vreo 3 RON/metru inseamna 3000 RON pentru o teava care stii ca este de calitate, este recunoscuta! Faci investitia o singura data, ce rost are sa mergi pe o teava de 2 RON/metru dar care este de provenienta dubioasa.
Unde ai vazut tu provenienta dubioasa?Daca era diferenta aia de pret,crezi ca mai cumpara cineva,altceva in afara de cele 3 marci consacrate?

Cateodata incerc sa-i inteleg pe unii care se "zgarcesc" la 500 sau 1000 RON la investitia in casa pe termen lung, dar nu reusesc
Daca diferenta ar fi de DOAR 1000 RON,eu as fi dispus sa mai platesc inca alti 1000 RON,pe langa cei 1000 RON ai tai,peste pretul "celor cu proveninta dubioasa",ca sa am un sistem cunoscut de popor!

La final cred ca tu ai raspuns DOAR din lipsa de ocupatie!

Edited by toteu12, 18 March 2013 - 21:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate