Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#3673
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Depinde si cum e iarna.

#3674
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
anul trecut am semanat in primele zile de oct. si in situatia vremii de anul trecut graul sa dezvoltat si infratit foarte puternic si a intrat foarte bine infratit .
anul asta am semanat in jurul datei de 15 oct. conditii foarte bune de semanare si rasarire. Semanat 270-280kg/ha , dar a mers incet in vegetatie anul asta (a avut si 20.20.0 150kg/ha.) ,iar la momentul de azi are 3 frunze-inceput de infratire fara de a avea vreun frate vizibil. Mai ma confrunt si cu baltiri de apa nici nu stiu cand se va retrage aceste baltiri deaec si eu ce pot restu dumnezeu stie plantele acelea de sub apa sunt cu siguranta pierdute nu ? Ce parere aveti !
Ne confrutam din ce in ce mai rau cu astfel de fenomene inundatii in 10 dec . nu am vazut soarele de mult si tot asa..........Da eu nu prea stau linistit in privinta prognozei evolutiei si iesirii din iarna cu succes de 100% in nici un caz.
sarbatori si vremuri bune va doresc.

#3675
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Daca s-ar trage apa in timp util, zonele cu baltiri nu sunt total compromise. Din pacate este un nou an atipic...peste tot sunt baltiri si pamant suprasaturat de apa...

Este primul an in care facem desecare in luna decembrie...ma intreb ce va fi la primavara...

Edited by Vladutz_ddd, 10 December 2014 - 20:43.


#3676
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ptr. tavalugit graul ce tip de tavalug ati opta: croskil, cambridge, guttler, neted...etc?

#3677
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Tavalugire pentru rasarire sau descaltat, doar neted. Pentru pregatire in functie de sol si umiditate poti alege intre restul.

Edited by savantu, 17 December 2014 - 11:38.


#3678
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ala de-l recomanda cei de la Guttler ptr. infratire nu prea e neted.

http://guttler.ro/po...ţire_mai_bună

#3679
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Inseamna ca suntem depasiti moral. :)

#3680
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Ideea de a-l incuraja sa infrateasca prin vatamare superficiala cu tavalugul e interesanta, mă gândesc sa încerc cu ce am in curte(inelar) sa vad dacă are efect. Dar dacă o sa crească nr de frați nu e posibil sa modifice si parametrii de calitate? Degeaba obțin cu 5% mai mult la producție dacă e furaj. Mai costa si lucrarea.  Sper sa am conditii sa fac o incercare in primăvara.

#3681
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Ce ingrasaminte foliare puteti recomanda pentru primavara la grau?  A folosit cineva Yara Kristalon?

Edited by paulpetrila, 23 December 2014 - 23:03.


#3682
costel_pietro

costel_pietro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.01.2014
la multi ani oameni buni***

#3683
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
La multi ani!
A cumparat cineva azotat?
De care si cu ce pret?

#3684
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Salut si La Multi Ani! Sunt nou pe aici dar va urmaresc de mult. Am cateva intrebari. Am dat 100 kg de 20.20 la sem. Ce sa dau in contin. uree si azotat , in ce ordine cat si cand? Va rog nu ma trimiteti rasp.la s.a. Multumesc.

View Postpaulpetrila, on 23 decembrie 2014 - 23:02, said:

Ce ingrasaminte foliare puteti recomanda pentru primavara la grau?  A folosit cineva Yara Kristalon?

Eu am dat cu Solfert peste 3kg/ha.

#3685
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Daca vrei sa dai in 2 transe,prima oara cu uree chiar cand iti permite vremea atunci cand se retrage zapada si nu te impotmolesti,pentru ca ureea se evapora la temperaturi mai mari,apoi cu azotat,cand se alungeste paiul si poti intra fara sa il culci la pamant.Dozele,cat iti permite bugetul,sa zicem 100 kg uree si 100 kg azot,tinand cont ca ai dat si complex.Daca administrezi o singura data,ori azotat,uree sau nitrocalcar,150-200 kg prin martie,cand iti permite vremea.
Nu sunt nici pe departe un expert in ceea ce priveste cultura graului,insa eu asa as face in locul tau.

#3686
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Multumesc.

#3687
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Daca semana grau de toamna in primavara are ceva?
Nu am mai apucat sa seman 3 ha si mi-a mai ramas samanta.
Oare iese ceva daca il seman in primavara devreme cand se poate intra in teren?
A incercat careva asta?

#3688
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu am auzit o poveste de genul asta la mine in zona. Persoana in cauza, inginer agronom de-o viata, a bagat la semanat intr-o perioada tarzie, la sfarsit de toamna. A semanat o parte din suprafata, dupa care au venit ninsorile. A bagat remorcile cu grau la dos (omul lucreaza 1700 ha) si primavara devreme, cand a permis vremea, le-a dus iar la marginea solei, a pus samanta in distribuitoare de ingrasaminte (de ce, nu stiu. Banuiesc ca vroia sa-l bage foarte des) si din urma tractoarele cu discuri incorporau. Din ce am inteles, a facut grau acolo, dar cat, cum si ce fel nu stiu. N-am vazut, n-am palpat, asta e doar povestea, cu happy end. Posted Image
Eu am vreo 3 ha semanate pe 23 decembrie 2014, de control, sa vad ce iese anul ista.

Edited by daniel_tandara, 19 January 2015 - 23:40.


#3689
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Socrul mea a semanat, acum 3 ani, grau in luna februarie. A mers cu 400kg/ha. La recoltat, la 2ha recoltate se umplea buncarul la combina. Buncar aprx. 5000kg.

#3690
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
graul de toamna trebuie sa prinda temperaturi negative pentru a face productie.
"Pentru grâul de toamnă este foarte important să încolţească încă din toamnă, să răsară, dacă este posibil şi să treacă peste perioada de iarnă. Odată cu trecerea peste iarnă, soiurile de grâu sunt supuse procesului de vernalizare (iarovizare). Prin vernalizare, practic, grâul trece de la etapa de dezvoltare vegetativă la etapa de dezvoltare generativă. În lipsa acestui proces, soiurile de grâu care depind de vernalizare cresc în primăvară numai vegetativ fără a emite organele florifere şi fără a fructifica. Procesul de vernalizare se desfăşoară separat, la nivelul fiecărui frate. Boabele germinate şi plăntuţele în curs de răsărire sunt de asemenea supuse acestui proces. Plantele de grâu pot emite fraţi chiar şi în primăvară, dar aceşti fraţi vor creşte numai vegetativ şi vor ramâne sterili. În cazul soiurilor de grâu de primăvară nu mai este nevoie de trecerea plantelor prin procesul de vernalizare, ele fiind abilitate să emită organele florifere şi să fructifice fără trecerea prin iarnă"

Edited by rand, 20 January 2015 - 08:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate