Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motocultor sau tractoras

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1585
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007
In cazul moto conteaza si utilizatorul Posted Image zic eu Posted Image care trebuie sa-i ceara cat poate da Posted Image folosind si accesoriile care sunt necesare Posted Image

Edited by danchi, 06 February 2015 - 20:48.


#1586
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009

View Posttil, on 06 februarie 2015 - 19:38, said:

Eu chiar sunt curios daca motocultoarele nu pot fi folosite pe dealuri.
Chiar pot. Eu il folosesc de 4 ani cu destul de mult succes

View Posttil, on 06 februarie 2015 - 19:38, said:

Ar trebui sa mearga, chiar in pante mari, nu cred ca se rastoarna mai usor decat un tractor
Cum a spus danchi: "asta tine de utlizator"

View Posttil, on 06 februarie 2015 - 19:38, said:

Plus ca urmarile nu sunt atat de grave, comparat cu un tractoras care se suie pe tine.
Depinde...

View Posttil, on 06 februarie 2015 - 19:38, said:

Dar nu-s convins cu aderenta lor
Si ajungem iar la problema aderentei....

#1587
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012

View Postnitaalin, on 28 ianuarie 2015 - 19:57, said:

am eu o trupita, sau cormana, care nu o folosesc, dar e cam mare, o sa iti fac poza maine daca vrei

am avut 2 dar dintr-una am facut plug la pasquali

@nitaalin trimit palinca?

L.E. Valabil de asemenea si pentru @TIL.

Edited by bebe99, 11 February 2015 - 20:33.


#1588
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Inarmat cu o lanterna, echipat in slapi si salope...pijamale, plec spre fundu curtii sa masor plugul. Pe drum opresc la locul cunoscut unde tin ruleta. Nu-i. Ma intorc si iau echerul cu rigla, merg sa masor cutitul... plugul in zapada. Ma uit in jur dupa celalalt plug, la fel. Dau zapada la o parte si masor: 45 cm lama cutitului, vreo 95cm distanta de la varful cutitului la coada foii brazdarului. Acum ar prinde bine o palinca dar cred ca e cam mare plugul. Si oricum nu-l dau.
Al lui Alin ar trebui sa fie potrivit.

Edited by til, 11 February 2015 - 23:56.


#1589
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Apreciez efortul, si multumesc. Palinca vedem noi.

#1590
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mi-am luat gandul de la palinca :D
Acum serios, te-ai inhama la un plug atat de mare? Cate kg are tractorul?

nitaalin, asteptam poza cu brazdarul tau.

#1591
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Nu stiu daca m-as inhama, tractorul are 400 kg fara operator.

#1592
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, e usurel. Poate ca , in anumite conditii, ar fi in stare sa-l traga, la adancimi mici. Dar nu-i un plug pentru el.
Tin minte ca am vazut un filmulet cu un pitic ce tragea la un plugusor maricel. Dar avea greutati pe toate cele patru roti.

Tractorul meu are, cred, 900-1000kg. Ramane sa vad cum se descurca prin gradina, ca pe miristea batatorita s-a cam chinuit.

#1593
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Al tau e alta clasa, ti-am spus si atunci cand l-ai prezentat. Eu am nevoie de un plug mediu - mic, dar cu brazdar modern, al meu este "promotie", probabil, 196x, fiind initial un plug pentru tractiune animal, model romanesc. Trupita este invechita conceptual si ca atare forteaza tractorasul sa o traga din greu.

Edited by bebe99, 12 February 2015 - 14:04.


#1594
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012

View Postbebe99, on 12 februarie 2015 - 14:03, said:

Al tau e alta clasa, ti-am spus si atunci cand l-ai prezentat. Eu am nevoie de un plug mediu - mic, dar cu brazdar modern, al meu este "promotie", probabil, 196x, fiind initial un plug pentru tractiune animal, model romanesc. Trupita este invechita conceptual si ca atare forteaza tractorasul sa o traga din greu.

uitate aici;
http://www.fileshare.ro/e31317306

#1595
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Multumesc, am vazut si pozele, dar e aproape identic cu al meu.

Apreciez filmul si pozele, dar mai caut.

#1596
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Daca tot e vorba de comparatie intre motocultor si tractoras, sa o exageram putin:
La plug cu motosapa BSR WM 500 si cu tractorasul Mitsubishi D2350 FD.

Plugul de motosapa face treaba neasteptat de frumoasa, chiar intoarce pamantul, dar adancime a fost doar vreo 10cm. Se poate si mai mult, in conditii mai usoare.
Am incercat sa ar cu rotile de cauciuc, n-a mers; am puti rotitele de fier si am facut treaba. Rotile sunt mici, ajuta la viteza rezonabila si forta marita. Inca nu le-am umplut cu beton.

Tractorul are plug cu un brazdar de tractor mare. L-am bagat sa destelenesc locul, care a fost parloaga pana acum un an.
Se duce adanc, tractorul fiind ingust, zici ca acusi se rastoarna in brazda. Au iesit niste transee....

In concluzie, la gradini trebuie plug cu brazdare mici, inguste, ca sa iasa santurile cat mai mici. Plugul mic poate fi tras si de motosapa, daca-i pui niste greutati.
In schimb la destelenit n-ai de ales, trebuie tractor si plug zdravan.

Ca viteza... nu stiu daca e mare diferenta la gradina mica. Am pierdut destul de mult timp si cu tractorul.

Attached Files


Edited by til, 23 February 2015 - 13:51.


#1597
bebe99

bebe99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.01.2012
Ai dreptate, cu latimea brazdei. Al meu plug e reglat sa ia 12 la 14 cm latime si ies brazde foarte frumoase, adica intoarce brazda foarte bine. Plugurile de cal intorc brazda bine, dar latimea mare si adancimea mica a brazdei strica treaba.

#1598
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, si al meu inca nu-i reglat sa ia brazda atat cat ar putea - 30cm. Ia 15-17cm, cred. Ar intoarce si pamantul mai bine daca l-as regla sa ia 30cm. Cu timpul o sa incerc sa latesc brazda, numai sa am unde experimenta, ca treaba mi-am facut-o si n-am de gand sa fac lucrari prin sat.
Ideea e ca santul la capat de aratura ramane la fel de mare, ca plugu-i lat :)

Abia acum imi dau seama ce fieratanie monstruoasa am legat la bietul tractoras.

Offtopic, mi-au scos peri albi toti bagatorii de seama adunati cand am arat unui vecin, "dom'le de ce nu poate sa duca o brazda", "cupleaza 4x4". "Am vazut eu la serviciu tractor iseki de 28cp care ducea doua brazde". "Da' lungeste tirantul, de ce il lasi asa adanc?" etc etc etc. Urata natie de oameni, satul asta in care m-am mutat. Daca oi mai ajuta vre-un vecin, il pun sa alinieze galeria la 30m distanta, iar el sa stea la cap de tarla pregatit sa-mi curete plugul de pamant.

Edited by til, 24 February 2015 - 15:48.


#1599
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La glume de astea e o singura replica , stii mai bine? atunci fa si gata!
Daca n-are cu ce atunci povesti de Ion Creanga!

Grig

#1600
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
M-iam cumparat motosapa numai datorita faptului ca tractoristii, doi in tot satul, nu se tineau de cuvant. Promiteau ca vin si nu veneau, chiar fara motiv.

#1601
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postvasilemet, on 24 februarie 2015 - 16:45, said:

... nu se tineau de cuvant. Promiteau ca vin si nu veneau, chiar fara motiv.

Din pacate sunt foarte multi,care isi duc zilele de azi pe maine,insa prefera sa fure ,sa rabde si sa stea in carciuma cu orice bruma de banuti,decat sa vina sa dea o mana de ajutor pt ceva bani(50 lei/ziua de 8-9 ore).Si asta ,nu la munca grea,gen sapa in dogoarea soarelui sau...sapat santuri,ci curatenie la o vaca,cativa porci,ceva maturat prin ograda...sau batut porumb cu masina electrica.Toti promit,mai primesc si bani in avans si...uita sa vina....

#1602
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
ce parere aveti de plugul de aici

http://www.tocmai.ro...l#current_image

oare va fi dus de un tractoras 4x4 pasquali de 18,5 cp?

ceea ce nu vad eu la el este reglajul pe orizontala ( adica indreptarea plugului cand e in brazda ca sa taie orizonal cutitul brazdarului)

am luat un plug reversibil cehoslovac, care il pot invarti din tractoras, doar ca nu i-am dat de cap la toate reglajele cum trebuie, insa principalul impediment este latimea de taiere, care e prea mica, gen 15 cm, datorita faptului ca roata din spate nu calca exact pe marginea taiata a brazdei precedente.

neavand spor, ai de dat in deal si in vale de-ti vine rau...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hlhk_ng7Wkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ceva sfaturi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate