Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#847
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cred ca dai un "search" (chenarul din partea de sus a paginii, in dreapta). Ti se vor afisa toate topicurile de pe subaria respectiva in care apare cuvantul respectiv.

#848
prigoana

prigoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2009
Buna ziua dl.Horia
  Am o scoafa care a  fatat acum o luna 8 purcei.Unul l-a fatat mort (sau a murit imediat dupa fatare -asa l-am gasit),unul micsubdezvoltat care sa prapadit la vre-o 3 zile,iar restul 6 arata foarte bine,mereu am purcei frumosi dar astia 6 sunt peste ce am in mod obisnuit.Mama scroafei mele era pe jumatate Duroc,e mare ,peste 200 kg,are lapte,e buna ca mama-scroafa.Pe 5 decembrie am sa-i intarc si intentionez sa reinsamantez scroafa.
  Ce as putea face pt a mari prolificitatea scroafei

#849
gabrielviczit

gabrielviczit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.08.2013
Salutare la toata lumea.Am si eu o intrebare,exista tratament pentru purcele sa nu le vina de vier? Ca am 2 purcele de sacrificat la Craciun si poate ma incurca data la care vreau sa le sacrific.Multumesc anticipat.

#850
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 prigoana, on 22 noiembrie 2014 - 16:51, said:

  Ce as putea face pt a mari prolificitatea scroafei
Faci mai multe insamantari. 3-4 insamantari, la interval de 12 ore din momentul in care observi sindromul de imobilitate.

 gabrielviczit, on 22 noiembrie 2014 - 21:03, said:

...exista tratament pentru purcele sa nu le vina de vier? Ca am 2 purcele de sacrificat la Craciun si poate ma incurca data la care vreau sa le sacrific.
Nu o sa-ti convina sa mananci carnea cu hormoni. Asa ca le lasi in pace si le sacrifici cand ai programat, fara sa le bagi in seama.

#851
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 prigoana, on 22 noiembrie 2014 - 16:51, said:

  Ce as putea face pt a mari prolificitatea scroafei

Tii cont, dupa ce ai intarcat scroafa, la cateva zile ( 3-4) ar trebui sa intre iar in calduri. In perioada asta pana la intrarea in calduri, ii maresti de 3 ori ratia de mancare. Se cheama ''flushing'', stimuleaza productia de ovule- mai multe ovule-mai multe sanse de a fi fecundate- mai multi purcei. O insamantezi prima data, cand o vezi ca sta teapana,  dupa ora 2 dupa amiaza, a doua zi dupa 9 dimineata, si a treia zi cat de devreme poti. Nu trebuie sa treaca mai mult de 12 ore intre insamantari. Trebuie sa fie bine luminat locul, ideal ar fi sa ai si un vier prezent, intra mai bine in calduri.

[ http://i.ytimg.com/vi/aZ9FjB9hkg4/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#852
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Buna ziua, am tot cautat pe internet o schema de vaccinare + deparazitare  si nu am gasit nimic, ma gadesc ca e secret  sau multa lume nu face asa ceva. Rog pe cei care cunosc asa ceva sa ma ajute. Va multumesc . Stima

Edited by danielalexandru, 23 November 2014 - 12:23.


#853
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu e secret, dar nu exista o schema. Fiecare vaccineaza impotriva a ce are nevoie. Si nu se leaga vaccinarea de deparazitare.

#854
claudia123cristi

claudia123cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2014
am si eu o problema cu o scroafa mia cazut in hazna am gasito dimineata credeti ca isi mai revine am invelito cu paturi dar nu se mai ridica ce pot sai mai fac doctoru a zis ca nare cei face

astept sfatul vostru

va rog

#855
mritzcu

mritzcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.07.2007
Pai, poți încerca sa pui o sursa de încălzire. O aeroterma, niște cărămizi calde sau sticle cu apa pe lângă corp.

#856
claudia123cristi

claudia123cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2014
iam pus bidoane cu apa calda dar nu vrea sa se scoale sa manance

#857
mritzcu

mritzcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.07.2007
A reușit sa se încălzească? Sa fie curat , sa aibă paie uscate, apa la discreție, si mâncarea sa nu stea in fata ei permanent. Observa daca manaca paie, si încearcă sa-i dai doar câte o mana de mâncare uscata: târâte de grâu cu mălai si puțin zahar vanilat. Trebuie sa încerci sa o ridici, lovește-o ușor peste urechi( nu o doare, doar e deranjant pentru ea) si încearcă sa o ajuți ridicând-o de coada. Plimb-o puțin prin locul unde sta, de cel puțin 3 ori pe zi.

#858
claudia123cristi

claudia123cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2014
iam dat sa manance cu lingura ciorba si azi sa ridicat singura si a baut apa ar mai e o problema a avortat 4 purcei putrezi ia sa se faca bine o taiam daca vedeam ca nu mananca dar mi cam mila de ia am chemat doctoru si ia facut un antibiotic si ceva sa poata da tot afara placenta na dato dar are ceva scurceri maronii.sper sa se faca bine

#859
claudia123cristi

claudia123cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.11.2014
sa facut bine acum iese afara singura mananca si ia mai scos doctoru 2 purcei din ia .ii face tratament

#860
ARSG

ARSG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.05.2011
Pe 27 martie postam asta:

 ARSG, on 27 martie 2014 - 01:05, said:

I-am dat bani unchiului meu la tara sa imi cumpere o pereche de porci. Un mascul pe care sa il sacrific de Craciun si o scrofita pe care ma gandesc sa o insemninez artificial. Initial trebuia sa vin si eu la cumpararea porcilor, dar nu am mai putut ajunge si i-am trimis banii prin mama. I-am spus sa cumpere porci mai colorati (m-am gandit eu ca ia sunt mai de carne) sau marele alb. Ce a cumparat el e clar ca e un metis... sper eu din marele alb cu inca ceva? Din pozele postate cam ce rase de porci credeti ca sunt acesti metisi? Mentionez ca sunt frati. Masculul e alb, iar scrofita are acele puncte multe si dese mai mult in jumatatea posterioara a corpului. Cu ce rasa imi recomandati sa o incrucisez? Scrofita pare sanatoasa in aceste poze, insa masculul nu prea imi place cum tine coada, adica nu e ca la ciorchinii de struguri. Iar musculatura lui nu prea pare dezvoltata. Unchiul meu zice sa nu imi fac griji, el oricum le administreaza toate vitaminele, le face toate vaccinarile, ca amandoi sunt vioi si mananca si ca totul va fi bine. Ce parere aveti? Am pierdut 550 lei sau e o investitie buna?

[ http://i59.tinypic.com/2qwixl3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://i61.tinypic.com/97rwiv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://i57.tinypic.com/2cdwcad.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cu 3 saptamani inainte de sacrificare ei arata asa:

[ http://s14.postimg.org/f7sgkuxht/10811775_988267601189598_621937962_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://s7.postimg.org/4jgkwdl23/10819044_988267817856243_1825871122_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://s27.postimg.org/hg26njm37/10822290_988267257856299_866785868_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Purceaua are vreo 140 kg, porcul vreo 130. Initial voiam sa tin purceaua pentru reproductie, dar momentan nu am conditiile necesare pentru asa ceva. Asa ca mai au de trait pana pe 19 decembrie.

#861
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Salut , spuneti-mi si mie va rog cam cat cantareste carcasa unui porc de 100 kg ? raman 70 kg din el ?

#862
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In mod normal, da.

#863
joykare

joykare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.12.2010
am o purcica de vreo 35-40 kg care respira greu si atunci cand sta si mai tuseste din cand in cand.Iam facut tratament 5 zile dupa care s-a simtit mai bine alte 2 zile si la loc aceeasi problema .De mancat maninca dar cu apatie-ce poate sa aiba?Multumesc.

#864
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ce tratament i-ai facut ? Produsul, doza zilnica.

Edited by horia66, 05 December 2014 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate