Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#3403
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Colegii danfusul de pe gloria cp 12 potriveste sau mai bine zis il pot pune pe u445 dt meu sau nu.Kitul acela ce se gaseste in comert cu 10 11 mil este bun sau ii aruncatura de bani.Va multumesc

#3404
cristipopa75

cristipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.07.2015
Nu-ti pot spune asta,dar de ce nu pui tu un chit din acela care vine montat pe caseta de directie? Costa tot cam atat,+ ca are inclus tot,pompa noua,vas ,furtune, nu mai trebuie decat sa dai jos doar bara de directie si sa  prinzi suportul de atac al cilindrului de sasiu si celalalt capat de levierul puntii,si sa pui bara din danfosul cilindrului in levierul casetei-eu unul asa am facut si sunt foarte multumit,nu am mai umblat cu improvizatii... acum invartesc volanul cu degetul mic,am montat un volan spoit mult mai mic si am loc din belsug intre volan, manete si scaun.

#3405
florinbaloi2004

florinbaloi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.10.2014
e bun chitul , eu am pus , directie mai usoara ca la masina, merge si cu motorul oprit. parca scria hema pe cutie

#3406
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Cristi daca te rog frumos pui niste poze cum ai facut tu instalatia ca si tu ai tot DT ca si al meu.Sambata am vorbit cu cineva si o zis ca nu ii bun kitul de nimic si sa imi pun danfus.Vreau sa fac treaba asta pentru ca vad la u650 directia originala la relantiu cu un deget.

#3407
cristipopa75

cristipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.07.2015

 TudorCJ, on 01 decembrie 2015 - 09:25, said:

Cristi daca te rog frumos pui niste poze cum ai facut tu instalatia ca si tu ai tot DT ca si al meu.Sambata am vorbit cu cineva si o zis ca nu ii bun kitul de nimic si sa imi pun danfus.Vreau sa fac treaba asta pentru ca vad la u650 directia originala la relantiu cu un deget.

 TudorCJ, on 01 decembrie 2015 - 09:25, said:

Cristi daca te rog frumos pui niste poze cum ai facut tu instalatia ca si tu ai tot DT ca si al meu.Sambata am vorbit cu cineva si o zis ca nu ii bun kitul de nimic si sa imi pun danfus.Vreau sa fac treaba asta pentru ca vad la u650 directia originala la relantiu cu un deget.

 cristipopa75, on 01 decembrie 2015 - 18:47, said:


da,chitul e marca HEMA,fabricat in turcia ,vine inclusiv cu instructiuni si fotografii de montaj,ce trebuie tu sa faci e sa nu pui prelungitorul care e pt tractoare cu motor in 4 cilindri,trebuie sa infiletesi capul de bara din levierul de directie direct in capul cilindrului de directie si sa modifici suportul in care vine capul tijei cilindrului.e pt varianta fara cabina..

 cristipopa75, on 01 decembrie 2015 - 18:52, said:

da,chitul e marca HEMA,fabricat in turcia ,vine inclusiv cu instructiuni si fotografii de montaj,ce trebuie tu sa faci e sa nu pui prelungitorul care e pt tractoare cu motor in 4 cilindri,trebuie sa infiletesi capul de bara din levierul de directie direct in capul cilindrului de directie si sa modifici suportul in care vine capul tijei cilindrului.e pt varianta fara cabina..
eu am prins suportul de cel al cabinei de partea de jos a suportului cabinei intr-un surub si l-am si sudat de suportul cabinei,incercand sa asigur ,pe cat posibil, paralelismul cilindrului cu cel al tijei de comanda de la caseta la damfosul cilindrului

Attached Files



#3408
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Interesanta si usoara chestie poti sa imi spui sau sa postezi site de unde ai achizitionat kitul.Ce rol are butelia din dreapta nu te deranjeaza ca nu mai ai geamul de jos pentru roata.

Edited by TudorCJ, 01 December 2015 - 19:25.


#3409
danielparvoni

danielparvoni

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.11.2015
Salut.
De curand am achizitionat un 445 L tractiune simpla. Imiputeti explica si mie sistemul de functionare al monoblocului . Are trei manete . Una m-am prins ca este pentru ridicare , cealalta banuiesc ca este pentru actionarea hidraulica a discului sau basculare dar mai are o maneta in dreapta jos pe lateralul monoblocului . Aceasta maneta nu stiu care e rolul ei si cum actioneaza .A vazut ca antreneaza o serie de parghii si este cumva in legatura cu maneta de ridicare tiranti.

#3410
cristipopa75

cristipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.07.2015
Butelia din dreapta a fost a compresorului, si am montat-o acolo spre a imi servi ca rezervor de ulei hidraulic.nu ma deranjaza vad foarte bine.am renuntat la conducta de alimentare din punte din motive de securitate, la munte o puteai agata prin crengiori puteai sa te suspenzi pe ea rupand.o. Asa am independenta la hidraulica, am montat un distribuitor hidraulic D700. care are si comenzi de flotant am dat jos monoblocul si am pus troliu si sapa in spate cu 2 cilindri hidraulici cu dubla comanda pe dare ma pot ridica de asemenea am pus si pompa hidraulica tip prd 217 d cu 38litri pe min fata de 214d cu 16 litri pe minut care o avea inainte acum basculeaza rrmorca cu 4 t la ralanti

Butelia din dreapta a fost a compresorului, si am montat-o acolo spre a imi servi ca rezervor de ulei hidraulic.nu ma deranjaza vad foarte bine.am renuntat la conducta de alimentare din punte din motive de securitate, la munte o puteai agata prin crengiori puteai sa te suspenzi pe ea rupand.o. Asa am independenta la hidraulica, am montat un distribuitor hidraulic D700. care are si comenzi de flotant am dat jos monoblocul si am pus troliu si sapa in spate cu 2 cilindri hidraulici cu dubla comanda pe dare ma pot ridica de asemenea am pus si pompa hidraulica tip prd 217 d cu 38litri pe min fata de 214d cu 16 litri pe minut care o avea inainte acum basculeaza rrmorca cu 4 t la ralanti

#3411
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Am inteles deci ii dai padure sa mearga pompa hidraulica si eu tot 217 am.Te rog pune site magazinu de unde ai luat kitu de servo.

#3412
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

 danielparvoni, on 01 decembrie 2015 - 19:27, said:

Salut.
De curand am achizitionat un 445 L tractiune simpla. Imiputeti explica si mie sistemul de functionare al monoblocului . Are trei manete . Una m-am prins ca este pentru ridicare , cealalta banuiesc ca este pentru actionarea hidraulica a discului sau basculare dar mai are o maneta in dreapta jos pe lateralul monoblocului . Aceasta maneta nu stiu care e rolul ei si cum actioneaza .A vazut ca antreneaza o serie de parghii si este cumva in legatura cu maneta de ridicare tiranti.
Citeste pe aici http://forum.softped.../page__st__2376

#3413
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
si pe mine m-ar interesa chitul de directie

aveti idee, ce presiune baga pompa de ridicare de la 445, 150 bari ?

#3414
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012
Salutare, eu am folosit acest kit de servo aproximativ 2 ani, functioneaza foarte bine si usor cu un deget virezi in orce teren , este foarte usor de montat,   o recomand !!     ca si pret ma costat atunci~ 1.100 ron.

#3415
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Bun am inteles toti il laudati dar postati aici un site,un link, un magazin de unde ati cumparat kitul acesta de servo sa il cumpar si eu in iarna asta sa il pot monta.Ca poate comand de nustiu unde si comand alt kit si poate iau teapa vietii stiu pe cineva care a pus tot asa kit si nu se simte mai nimic nu ii marca HEMA cum aveti voi o cumparat ceva nici nu mai stiu marca.

#3416
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
postez eu linkul de unde si-a cumparat florin kitul ....

si eu vreau sa comand unul

http://almanauto.ro/...or-u445/960.htm

#3417
titeldt

titeldt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2015
Pentru TudorCJ  Daca nu ai joc in caseta de directie merita sa pui kitul cu servo pe cilindru, daca ai joc mare si nu poti sa-l micsorezi mai bine pui danfus de combina sau stivuitor. Cu o pompa pe stanga si un cilindru cu dublu sens, cu ceva mecanica si imaginatie iesi mai ieftin

#3418
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Jocul ii normal dar actionarea la directie se face din bara aia actioneaza ceva dupapa care deschide un sens pentru cilindru.

#3419
titeldt

titeldt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2015
La mine joc normal era o jumatate de tura la volan Cu un  kit asemanator (la mana a 2 a din pacate ) pe asfalt nu reusam sa merg niciodata drept . Jocul la caseta nu se putea micsora, piese uzate, am renuntat  am pus danfu de C12 in locul casetei cilindru nu stiu de ce e are tija de 22 mm grosime aproximativ 25 cm lungime bazin de ulei  de raba merge fb

#3420
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
La mine ii nou tot in caseta revizuita anul trecut cand am dat jos rezervorul pentru curatare.Oricum prin februari comand kitul si vedem ce iasa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate