Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#523
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

 matahachiro, on 15 mai 2014 - 21:33, said:

am 30 bovine de carne si un taur - angus black.

am viteii nascuri in februarie - martie si cind ajung la 400 kg ii vind cu 2,5 eur /kg in viu ( am contract cu un exportator care le livreaza in Orient , pretul stabilit cu un an in avans). costuri minime deoarece pina ajunge acolo maninca laptele de la mama, pasune si eventual concentrate. deci merita si scoti profit bun.

pentru cresterea numarului de bovine vind doar taurasii. in fiecare an schimb taurul de monta ( tot cu exportatorul - cind imi ridica bovinele imi aduce un taur cumparat de la altii si fac schimb cu al meu) ca sa scap de problemele logistice legate de evitarea cosangvinizarii.

am taurul cu care montez bovinele de lapte din satul unde am ferma. produsii sunt angus de nici nu faci diferenta fata de cei care sunt rasa 100%. ii cumpar cu 300 euro de la taran ( inca este pret mare fata de cit primesc taranii de la samsari dar am nevoie de disponibilitatea lor). cind ajung la intarcare, ii bag in pasune si apoi ii vind cu 1.000 eur/ bucata. profit foarte bun, nu cheltui cu vacile mame deoarece sunt hranite de tarani fie din pasunea satului fie din terenurile fiecaruia.

satul are 80 de bovine de lapte deci pot scoate cam 40 taurasi anual de la bovine ptr care nu am platit achizitia lor Posted Image

depinde de fiecare cum isi gaseste cumparatorul si cum isi calculeaza afacerea astfel incit sa aibe profit maxim, solutii exista peste tot.


Modul tau de desfasurare a afacerii este interesant.Doresc citva sfaturi si un nr. de contact in PM.
Multumesc.

#524
gicuhd

gicuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.06.2014
matahachiro -bravo
cel mai explicit,felicitari pentru afacere .si eu am in vedere infiintarea unei ferme de vaci angus,la 850m altitudine,sper sa imi iese am nevoie de 50 ha teren
esti un baiat inteligent,felicitari

#525
cristinatamas

cristinatamas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2014

 matahachiro, on 15 mai 2014 - 21:33, said:

am 30 bovine de carne si un taur - angus black.

am viteii nascuri in februarie - martie si cind ajung la 400 kg ii vind cu 2,5 eur /kg in viu ( am contract cu un exportator care le livreaza in Orient , pretul stabilit cu un an in avans). costuri minime deoarece pina ajunge acolo maninca laptele de la mama, pasune si eventual concentrate. deci merita si scoti profit bun.

pentru cresterea numarului de bovine vind doar taurasii. in fiecare an schimb taurul de monta ( tot cu exportatorul - cind imi ridica bovinele imi aduce un taur cumparat de la altii si fac schimb cu al meu) ca sa scap de problemele logistice legate de evitarea cosangvinizarii.

am taurul cu care montez bovinele de lapte din satul unde am ferma. produsii sunt angus de nici nu faci diferenta fata de cei care sunt rasa 100%. ii cumpar cu 300 euro de la taran ( inca este pret mare fata de cit primesc taranii de la samsari dar am nevoie de disponibilitatea lor). cind ajung la intarcare, ii bag in pasune si apoi ii vind cu 1.000 eur/ bucata. profit foarte bun, nu cheltui cu vacile mame deoarece sunt hranite de tarani fie din pasunea satului fie din terenurile fiecaruia.

satul are 80 de bovine de lapte deci pot scoate cam 40 taurasi anual de la bovine ptr care nu am platit achizitia lor Posted Image

depinde de fiecare cum isi gaseste cumparatorul si cum isi calculeaza afacerea astfel incit sa aibe profit maxim, solutii exista peste tot.

domnule "matahachiro" sunt curioasa in ce parte a tarii iti desfasori activitatea. si transmit felicitari pentru felul in care o desfasori.

noi suntem din transilvania si am infiintat o mica ferma de vaci de carne (charolaise), am inceput sa avem produsi si din toamna o sa incercam sa vindem.
viteii sunt frumosi, au pedigree (mai mult de jumatate din vaci sunt importate direct din franta) si am dori sa obtinem informatii pentru desfacere (vanzare)
mai multe info o sa dam daca sunt doritori de asociere pentru vanzare sau cumparatori :D

#526
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Felicitari.Ma bucura sa aud ca cineva a obtinut rezultate bune.
Va contactez pe privat.

#527
andrei0014

andrei0014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.05.2014
cu ce taur de carne as putea sa insamantez o vaca romaneasca ? daca s-ar putea sa fie vitelul mic la nastere dar sa aiba un spor zilnic ridicat . (vaca fata greu , doar cu medicul veterinar)
Va multumesc!!

#528
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Limousine

#529
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
angus. vitel mic, spor bun daca le hranesti corect, fara pretentii

#530
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pentru vitel mic, obligatoriu Angus. Banuiesc ca si vaca e micuta.

#531
tudortudortudor

tudortudortudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2011
Intrebarea mea probabil o sa starneasca zambete pe aici, insa nu am incotro :) Rasele de bovine pentru carne se preteaza la sistemul de crestere in semistabulatie ? Intreb acest lucru deoarece majoritatea crescatorilor pe care iam observat (online..) dispun de pasuni, animalele fiind intretinute in adapost doar pe perioada iernii. Nedetinand suprafete mari de teren si neavand posibilitatea de a achizitiona teren pentru infiintarea unei pasuni, am aceasta nedumerire.. ce rasa de bovine pentru carne se preteaza cel mai eficient in acest sistem de crestere. Multumesc anticipat pentru raspuns.

#532
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 tudortudortudor, on 15 august 2014 - 20:18, said:

Nedetinand suprafete mari de teren ...
Pai si ce le dai sa manance ?  Nu vei putea sa-ti produci singur furajele ? Asta nu e bine ....

#533
tudortudortudor

tudortudortudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2011
Eu ma gandesc ca un hectar cultivat cu lucerna e mai productiv decat un hectar de pasune. Poate gresesc, nu stiu, de aceea intreb :D In acelasi timp, o pasune trebuie sa aiba o suprafata de mai multe hectare, fapt aproape imposibil pentru mine, eu detinand parcele mici, rasfirate, nefiind posibile schimburile cu vecinii pentru a aduna o suprafata mai mare intrun singur loc.

#534
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
ptr 30 bovine de carne, o iarna de 6 luni inseamna 5.000 baloti de fin/lucerna ( baloti mici) si 5.000 baloti paie ( tot dintre cei mici).

la care adauga paiele ptr asternut si uruiala din cereale.

daca nu ai teren suficient sa iti produci furajele deja te indrepti spre faliment. o pasune iti asigura masa gratis ptr 6 luni de zile. de aici vine si profitul in afacere

#535
tudortudortudor

tudortudortudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.05.2011
Multumesc pentru cifre, genul acesta de raspuns il cautam. Cu aproximatie, evident, ce numar de baloti imi poate asigura un hectar cultivat? Imi place sa calculez pe hartie, din pacate realitatea.. Un raspuns referitor la intretinerea lor in semistabulatie ?

#536
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 tudortudortudor, on 15 august 2014 - 20:49, said:

Un raspuns referitor la intretinerea lor in semistabulatie ?
In general, o rasa cu cat este mai performanta, cu atat se preteaza intretinerii in stabulatie. Deci din punctul asta de vedere poti merge pe cele mai performante rase de carne: BBB, Limousine, Charolaise etc. Nu ca nu s-ar preta si Angusul, dar aceasta rasa este mai rustica si performanta ei provine si din cheltuielile minime cu adapostirea si furajarea. Sunt totusi ferme de Angus in stabulatie.

#537
matahachiro

matahachiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 28.12.2012
productia de lucerna depinde de multi factori- de la ploaie la ingrasamintele folosite.

la mine, in acest an cu destula ploaie, am scos pe 5 hectare de lucerna  la prima coasa / primul an ( a fost semanata in martie) 600 baloti mici.

estimez ca o cultura matura ma poate duce la minim 2.000 baloti chiar 2500 daca am un an bun si am grija de cultura.

merge si Angusul in semistabulatie insa la toate rasele de bovine totul tine de cheltuielile cu mincarea. este singurul cost ce creste proportional cu numarul de bovine din cireada. restul costurilor poate scade ( pina la o limita) daca nr de animale iti creste - de exemplu salariile platite / cap de bovina.

poti avea 2 angajati si la 10 bovine dar si la 60- deci costul scade. dar mincarea creste proportional de la 10 la 60 .

sincer, fara pasune nu m-as incumeta sa cresc bovine. cunisc persoane care cresc bovine in semistabulatie dar au pasune pe care o cosesc.  dar o,pasune fara vaci pe ea se strica in timp; lipsa tirlirii parcelelor chiar conteaza .

#538
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Buna baieti , cine ma poate lamuri si pe mine cum sta treaba cu subventia la bovine? Stiu ca la tineret trebuie sa aibe 7 luni pe data de 31 Dec ca sa se incadreze . Acum intreb , cat trebuie sa mai tii viteii dupa data de 31 Dec. ca sa fii in regula din punct de vedere legal?

#539
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 tractoristindevenire, on 16 august 2014 - 08:08, said:

Buna baieti , cine ma poate lamuri si pe mine cum sta treaba cu subventia la bovine? Stiu ca la tineret trebuie sa aibe 7 luni pe data de 31 Dec ca sa se incadreze . Acum intreb , cat trebuie sa mai tii viteii dupa data de 31 Dec. ca sa fii in regula din punct de vedere legal?
anu asta nu s-a mai tinut cont de data numar... cate ai avut anu trecut pe atatea ei si anu asta chiar daca ai mai multe .nu se stie cum o sa mearga de acum in colo .oricum bine in nici un caz .

#540
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
indiferent daca mai ai sau nu animalele respective :o ? Eu asta intreb cat mai trebuie sa le tii ca sa fii in regula dpdv legal ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate