Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1045
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Eu sunt innebunit dupa t-boneuri mai ales de Angus si stiu ca au preturi serioase:)
Ca si pret 2.5-2.8 euro kg mi se pare foarte ok.

Zici ca nu sacrifici la mai mult de 16-18 luni si asta mi se pare ideal, dar treaba cu maxim 500 mi se pare putin ciudata, stiu ca americanii pe Angus merg pe la 600-650 kg si au o calitate "prime"  sa fie ca au alte linii genetice?

#1046
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postionutzitaly, on 06 septembrie 2016 - 16:54, said:

Eu sunt innebunit dupa t-boneuri mai ales de Angus si stiu ca au preturi serioase:)
Ca si pret 2.5-2.8 euro kg mi se pare foarte ok.
Ala era pretul in viu, la poarta fermei.

View Postfbangus, on 06 septembrie 2016 - 15:46, said:

...
Carnea de calitate se plateste, poti vinde oricand cu 2,5-2,85 e/kg in viu.

Edited by Hunor_66, 09 September 2016 - 20:13.


#1047
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Da, in viu ma refeream,  probabil a dus in eroare randul de mai sus, pana la galantar inmultesti cu 10-15 :)

#1048
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Careva informat, imi poate spune care e procedura de inscriere in Registrul Genealogic? Exista doar o perioada din an in care poti face inscrierile?

#1049
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postcerceladriancercel, on 23 martie 2016 - 19:38, said:

Am si eu o intrebare dar va rog sa nu rideti,vacile din categoria mixtâ in ce cat.de subventie intra?
Doar la ANTZ-ajutor national tranzitoriu !

#1050
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare !
Ma intereseaza ceva informatii (oferte) legate de achizitia a 5 juninci gestante(doar cu pedigree),din rase de carne:Limouzine,Charolaise,Aubrac sau Blonde D'aquitania.Din ce am aflat pana acum,prin tara este c-am slaba oferta(probabil din cauza sprijinului cuplat)!
Am primit niste raspunsuri din Franta,dar legat de acestea ce informatii ati putea da legate de import,transport,etc ?
Va multumesc !

Edited by softaipan, 22 September 2016 - 20:19.


#1051
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Din cate stiu eu pana acuma:
- sa ai cod de exploatatie valid, cel putin exploatatie de tip A
- sa ceri de la ANSVSA acordul pentru transport, ei trebuie sa inscrie transportul in TRACES. Este nevoie de toate detaliile, locul de incarcare, ferma de unde provin, cine le transporta, pe unde intra in tara, locul de descarcare. Daca informatiile sunt incomplete sau gresite, pot sa refuze intrarea animalelor in tara.
- animalele vor intra in carantina pentru 3 saptamani ( sau 4?), in cazul importului din tarile EU. Daca cei de la ANSVSA iti aproba carantina in ferma ta, o faci acolo. Daca nu, trebuie sa o faci intr-o ferma de carantina autorizata.
Transportul cu  TIR, din Franta, costa 5500- 6000 EUR, transport complet. - 30 de vaci adulte.
Cel mai sigur intreaba la ANSVSA-ul local si iti spun ei tot.

La cate vrei tu sa cumperi, cel mai bine cauti in tara la firmele care importa. E mai simplu asa.

Vrei sa intri la programul de minimis?

#1052
dutadx

dutadx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.08.2010
Buna ziua,

Am vazut postat mai demult in acest topic interpretarea vizuala a semnalmentelor unei vaci gestante, era ceva cu paranteze. Nu mai gasesc postarea.

Poate cineva sa reia explicatiile legate de aspectul unei vaci cu gestatie mare?

Multumesc.

#1053
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru un metis angus la aproximativ 250kg, care ar fi prețul de vânzare pe kg in viu?
Multumesc.

#1054
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
cat da abatorul...

#1055
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Exista rase de vaci de carne care se preteaza la pasunatul comun cu celelalte vaci comunale ?  Gen le trimiti dimineata cu vacarul si revin seara.

Stiu ca Angus nu merge, sunt semisalbatice, trebuie izolate in pasuni delimitate.

#1056
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Vacile folosite in trecut la munca. care au picioare rezistente si suporta deplasarile lungi. Limousine,Aubrac, Salers dintre rasele continentale. Cele insulare nu le stiu.
Dar pierzi multcu stilul asta de pasunat. Vaca de carne trebuie sa fie maxim de timp pe pasune ca sa puna pe ea. Daca tu o tii 14 ore inchisa sau pe drum nu o sa ai spor zilnic mai mare de 500 gr.
Plus ca acasa trebuie sa i dai cel putin o mancare. Si sa scoti zilnic gunoiul.
Aduci acasa vaca pe care o mulgi.
Asa mai bine cumperi o Baltata buna pe care o montezi cu rasa de carne.

#1057
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Pun si eu o intrebare de amator : cat este  de rentabil sa cresti vaci de carne in stabulatie ? Nutret si cereale la discretie.

#1058
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013

View Postrand, on 02 noiembrie 2016 - 09:43, said:

Vacile folosite in trecut la munca. care au picioare rezistente si suporta deplasarile lungi. Limousine,Aubrac, Salers dintre rasele continentale. Cele insulare nu le stiu.
Dar pierzi multcu stilul asta de pasunat. Vaca de carne trebuie sa fie maxim de timp pe pasune ca sa puna pe ea. Daca tu o tii 14 ore inchisa sau pe drum nu o sa ai spor zilnic mai mare de 500 gr.
Plus ca acasa trebuie sa i dai cel putin o mancare. Si sa scoti zilnic gunoiul.
Aduci acasa vaca pe care o mulgi.
Asa mai bine cumperi o Baltata buna pe care o montezi cu rasa de carne.

daca nu ai pasune proprie, doar pasune comunala de 300 ha pe care o pasc 70 vaci din sat, ma gandeam la varianta cu trimisul la comun cu vacarul satului.
intr-adevar sporul zilnic va fi mai mic, dar si cheltuielile (fara arenda pasune) sunt mult mai mici

de asta ma interesa ce rase de carne ar merge la comun cu celelalte vaci, fara a fugi ca si Angus

multumesc

#1059
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postsososs, on 02 noiembrie 2016 - 11:14, said:


daca nu ai pasune proprie, doar pasune comunala de 300 ha pe care o pasc 70 vaci din sat, ma gandeam la varianta cu trimisul la comun cu vacarul satului.
intr-adevar sporul zilnic va fi mai mic, dar si cheltuielile (fara arenda pasune) sunt mult mai mici

de asta ma interesa ce rase de carne ar merge la comun cu celelalte vaci, fara a fugi ca si Angus

multumesc

Orice rasa merge

#1060
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Nu merge orice rasa, Angus stiu ca le pierzi usor daca nu ai pasune ingradita

#1061
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Va salut,

Nu e indicat sa duceti vacile in comun cu cele comunale.
Dati o caruta de bani pt un animal clinic sanatos, din care vreti la fel .Le duceti intr-o turma necontrolata sanitar veterinar  si va expuneti unui risc super mare.


Ideal ar fi ca vacile sa stea pe pasune nu pe stabulatie.Ideal ar fi ca ele sa aibe 1 ha/cap animal.Dar nimic nu-i ideal in RO.
Clima nu ne lasa , vecinii, la fel, statul la fel.
In Ro avem cheltuieli mult mai mari si nu putem fi competitivi nici macar in perioada de stabulatie.
Detin un nucleu consistent de Angus, dar fiind intr-o zona (Nord) cu temperaturi mici, putem sa le tinem la pasunat doar maxim 6 luni.Va supun ca mai bine cresc pe pasune(suprainsamantata) decat pe stabulatie- si aici vorbim de 65% siloz porumb, 31% siloz lucerna si 5-10% cereale.
Am fost de curand in Germania de unde am mai achizitionat un nucleu de vitele.
Ferma avea 150 mame, 150 pui, 6 tauri de reproductie.Folosea 150 ha pasune si doar 10 ha pt hrana.
100% din timp pe pasune, fara nici un adapost, doar in perioadele de timp in care temperatura scade sun 5 grade se intervenea cu cativa baloti fan si siloz de porumb.
Angusul creste cel mai bine pe pasune.
Comparati costurile neamtului, fara ingrijitori, fara agricultura, fara multe utilaje, fara spatii depozitare, etc.
Acelasi efectiv in RO, 30 ha lucerna, 40 ha siloz porumb, 15 ha porumb pt uruiala, 10 ha graminee, 70 ha pasune.Spatii de stabulatie- 2500 mp, 2 silozuri capacitate 1000 mc, 3 angajati ferma, 2 tractoristi.
Comparati cheltuielile celor 2 firme una in Ro si una in Germania.Cine este cel castigat?
El le tine 12 luni pe pasuni cu spor zilnic 1200 g in medie, eu 6 luni pasune, 6 stabulatie cu un spor 1100.
Stima

#1062
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsososs, on 02 noiembrie 2016 - 11:14, said:


daca nu ai pasune proprie, doar pasune comunala de 300 ha pe care o pasc 70 vaci din sat, ma gandeam la varianta cu trimisul la comun cu vacarul satului.
intr-adevar sporul zilnic va fi mai mic, dar si cheltuielile (fara arenda pasune) sunt mult mai mici

de asta ma interesa ce rase de carne ar merge la comun cu celelalte vaci, fara a fugi ca si Angus

multumesc
In anii 80-90, la tara la noi, toti bivolii si vacile care nu se mulgeau, ramaneau peste noapte in pasune. Se facea un "ocol", o imprejmuire de barne unde se inchideau noaptea. Acolo ramaneau tineretul si vacile care nu aveau lapte.
Acasa veneau doar vacile care trebuiau mulse seara si /sau dimineata.
Pe drum dus/intors, pe langa energia consumata ( care la carne se traduce intr-un spor mai mic zilnic), se mai pierde si timp util de pasunat. 3-4 ore pe zi.

Nu ai putea sa aplici metoda asta la tine? sa faci un ocol de barne in pasune si sa le tii acolo cu un ingrijitor?
Daca aplici metoda cu drumul zilnic, sa te orientezi spre o rasa cu picioare rezistente. De ex. Charolaise-ul actual nu va rezista acestui regim, mai ales daca sunt drumuri accidentate. Risti sa dezvolte probleme la copite sau osatura picioarelor. Limousine, Salers, Aubrac - merg sigur, ele au fost la origine rase folosite la munca ( boii Aubrac erau cei mai buni din Europa) si isi pastreaza aceste caracteristici si in zilele noastre.

View Postsavantu, on 02 noiembrie 2016 - 10:06, said:

Pun si eu o intrebare de amator : cat este  de rentabil sa cresti vaci de carne in stabulatie ? Nutret si cereale la discretie.
Daca depasesti 1 EUR/zi pe vaca + vitel nu mai este rentabil. Aici incluzi mancarea si munca.

Ar fi rentabil in situatia descrisa, sa cumperi vitei pe la 6 luni si sa ii ingrasi. Sa faci loturi omogene, sa le vinzi direct la export.
Sau sa ai lot de vaci de lapte insamantate cu tauri de carne. Asa, macar mai scoti ceva bani din lapte daca tot e vaca in stabulatie. Viteii ii ingrasi separat.
Sau sa cresti exemplare de calitate deosebita, si sa le vinzi doar pentru reproducere. Asa ai lua bani buni pe produsi, nu pe kg. Dar nu cred ca in Romania e rentabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate