Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#667
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Da, e turcana...oachesa de Hateg

Attached Files


Edited by happyhippie, 27 May 2014 - 22:10.


#668
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Posthappyhippie, on 27 mai 2014 - 22:07, said:

Da, e turcana...oachesa de Hateg

Mielul din imagine nu e oaches ci bucalau...
Cu privire la tuns, daca fotografia e recenta, mai are pana la tuns (mitzuit).

Edited by Berbecutul, 27 May 2014 - 22:53.


#669
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Ok...acu' stiu...bucalau !

Fotografia e de vreo 2-3 saptamani. Chiar de dimineata m-am uitat in lana lui si imi pare ca s-ar da in parti asa cum ai zis, cu carare...o sa intreb pe cineva de o masina de tuns...sau o sa-l duc acolo la...frizer :)

Daca sa zicem ca o sa-l tund curand ( pana la jumatea lui Iunie ), pana da frigu' isi va reface " hainuta " ? Mentionez ca suntem la o altitudine de ~ 500m, la poalele Retezatului.

#670
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Posthappyhippie, on 28 mai 2014 - 12:25, said:

Ok...acu' stiu...bucalau !

Fotografia e de vreo 2-3 saptamani. Chiar de dimineata m-am uitat in lana lui si imi pare ca s-ar da in parti asa cum ai zis, cu carare...o sa intreb pe cineva de o masina de tuns...sau o sa-l duc acolo la...frizer Posted Image

Daca sa zicem ca o sa-l tund curand ( pana la jumatea lui Iunie ), pana da frigu' isi va reface " hainuta " ? Mentionez ca suntem la o altitudine de ~ 500m, la poalele Retezatului.
Ca sa fii mai sigur de momentul optim pentru tuns, eu zic ca ar trebui sa-l intrebi pe cel care ti l-a dat cand isi mitzuieste el mieii si, eventual, sa-l duci la el pentru aceasta operatiune. Referitor la refacerea "hainutei" nu e cazul sa-ti faci probleme.

#671
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Pai i-am vazut acu' tot acu' vreo 2-3 saptamani oile tunse...nu stiu insa daca erau tunsi si mieii din primavara asta...o sa-l intreb !
Se poate sa-i tunda in serii, oile mai mari mai devreme si mai incolo mieii ?

#672
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Posthappyhippie, on 28 mai 2014 - 15:31, said:

Se poate sa-i tunda in serii, oile mai mari mai devreme si mai incolo mieii ?
Bineinteles, oile se tund mult mai devreme decat mieii fatati in primavara.

#673
NUCMIHAI

NUCMIHAI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.02.2012
Salut . Vreau sa cer o parere unui cunoscator!  Ce spuneti despre metisarea dintre turcana si texel? Ms.

#674
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View PostNUCMIHAI, on 29 mai 2014 - 13:16, said:

Salut . Vreau sa cer o parere unui cunoscator!  Ce spuneti despre metisarea dintre turcana si texel? Ms.

Ce anume ai dori sa afli?

#675
NUCMIHAI

NUCMIHAI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.02.2012

View PostBerbecutul, on 31 mai 2014 - 07:50, said:

Ce anume ai dori sa afli?
Sal. Pai in primul rand is curios daca turcana poate sa fete miei metisi!

#676
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View PostNUCMIHAI, on 31 mai 2014 - 16:05, said:

Sal. Pai in primul rand is curios daca turcana poate sa fete miei metisi!

Depinde de varietatea de Turcana. Cele de talie mare, cum sunt varietatile de Hateg si Petrosani, nu ar trebui sa aiba probleme la fatare. In schimb, la cele de talie mai mica exista riscul de distocie. Pentru a evita problemele de la fatare ar trebui acordata atentie si in selectarea berbecului, in sensul ca ar trebui evitati cei care au gatul scurt si gros, cei a caror barbie nu este mai sus decat inaltimea berbecului la greaban.

Edited by Berbecutul, 03 June 2014 - 08:13.


#677
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Am primit aseara 2 mielute pentru berbecutul nostru...una e mai mica dar cealalta e putin mai mare si invatata la iarba. Am observat de dimineata ca in special cea mare are un soi de " bubite " pe partea de jos a mandibulei stangi. Cea mica pare sa aiba doar una ( initial am crezut ca e o capusa ), tot asa, in stanga jos. Ar trebui sa le dau cu ceva alifii sau altceva ? Berbecutul nostru poate lua si el acele bubite daca beau din aceiasi apa ?

#678
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Posthappyhippie, on 03 iunie 2014 - 11:15, said:

Am primit aseara 2 mielute pentru berbecutul nostru...una e mai mica dar cealalta e putin mai mare si invatata la iarba. Am observat de dimineata ca in special cea mare are un soi de " bubite " pe partea de jos a mandibulei stangi. Cea mica pare sa aiba doar una ( initial am crezut ca e o capusa ), tot asa, in stanga jos. Ar trebui sa le dau cu ceva alifii sau altceva ?
Exista in farmaciile veterinare spray-uri cu antibiotice (de obicei, pe baza de oxitetraciclina) care ajuta la prevenirea complicatiilor si o vindecare mai rapida.

View Posthappyhippie, on 03 iunie 2014 - 11:15, said:

Berbecutul nostru poate lua si el acele bubite daca beau din aceiasi apa ?
Cu siguranta! Oricum, odata aduse impreuna, fie ca beau apa din acelasi recipient fie ca nu, are loc un schimb de "boli" intre acestea.

Sa auzim numai de bine!
Felician

Edited by Berbecutul, 08 June 2014 - 15:39.


#679
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc...lipsa mea de experienta isi spune cuvantul...nu erau bubite, ci resturi de iarba uscate care s-au curatat repede.

#680
daris2004

daris2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 04.12.2013
Piatra vanata nu se mai gaseste in comert. Cu ce se poate inlocui pentru prevenirea pododermatitei si care este tratamentul complet in pododermatita? Multumesc

#681
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Un articol despre omul cu cele mai multe oi din RO se poate citi AICI

Edited by happyhippie, 11 July 2014 - 14:56.


#682
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postdaris2004, on 11 iulie 2014 - 11:22, said:

Piatra vanata nu se mai gaseste in comert.
Din cate am inteles, s-ar mai gasi in magazinele cu profil "metalo-chimice".

View Postdaris2004, on 11 iulie 2014 - 11:22, said:

Cu ce se poate inlocui pentru prevenirea pododermatitei
In prezent, exista pe piata diverse solutii pentru "imbaierea copitelor". Incearca la farmaciile veterinare sau la magazinele cu echipamente zootehnice.

View Postdaris2004, on 11 iulie 2014 - 11:22, said:

care este tratamentul complet in pododermatita? Multumesc
In primul rand igiena! In al doilea rand igiena! In al treilea rand igiena!
Mai apoi, izoleaza animalele bolnave, curata-le unghiile, da-le cu spray cu antibiotic (daca este cazul, panseaza-le cu tifon sau cu o panza curata), administreaza-le cate un antibiotic, de preferinta cele de tip L.A. (long action) pentru a nu stresa oaia in fiecare zi (eu am avut rezultate foarte bune cu produsele pe baza de oxitetraciclina) si, cel mai important, tine-le pe un asternut curat de paie pana se vindeca! Stiu ca acesta este lucrul cel mai greu de realizat in aceasta perioada dar, daca ele continua sa umble prin noroi (de ex. la locul de adapare, la intrarea in strunga, etc.) sau sa treca pe o pasune umeda sau pe care balteste apa (cu ploile din ultima vreme n-ai cum sa eviti astfel de pasuni) tot tratamentul de mai sus este in zadar. Ba mai mult, ele contamineaza in continuare pasunile, fiind o sursa de infectie si pentru celelalte oi.
Bineinteles, regula de aur in prevenirea pododermatitei este: evita sa treci cu turma pe unde au trecut alte turme de oi!

Sa auzim numai de bine!
Felician

View Posthappyhippie, on 11 iulie 2014 - 14:56, said:

Un articol despre omul cu cele mai multe oi din RO se poate citi AICI

Ti-a placut articolul?

Edited by Berbecutul, 12 July 2014 - 09:38.


#683
catalinchis

catalinchis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2014
Buna ziua. Vreau sa fac un experiment...vi-l impartasesc si va rog sa imi spuneti ce parere aveti?
Vreau sa fac o metisare tri-rasiala: turcana+romanov-F1 Si femele obtinute f1+Hampshire.
Doresc prin asta sa obtin niste femele f1 cu un procent de prolificutate crescut, iar apoi dupa monta cu berbeci de carne sa încerc sa obtin mai multi metisi de carne pentru valorificare.
Aștept părerile voastre.

Spor la treaba.
Catalin Chis

#684
cristi_fermierul

cristi_fermierul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.08.2012
Pai Romanov iti face miei multi si cam atat!
vezi ca mai sunt si alte rase care iti pot creste prolificitatea si in acelasi timp iti pot creste si cantitatea de lapte peste care sa poti veni si cu o rasa de carne
in acelasi timp imi imaginez ca mieii Romanov sunt foarte mici si atunci este posibil sa ai probleme la fatare mai tarziu cand vei folosi o rasa de carne
deasemenea de mentionat ca turcana este destul de "refractara" la incrucisari in sensul in care nu prea preia caracterele pozitive pe care le astepti tu de la toate rasele(doar din ce am mai citit si eu)
de ce ai ales romanov? cu ce rase ai facut comparatii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate