Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#5347
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007
O rugaminte adresata celor cazati acum in zona de sud a insulei (Limenaria, Pefkary, Potos):
Daca nu va rapesc prea mult din timpul vostru, ati putea sa va interesati cam cat ar costa "distractia" cu parasailing-ul??? Vreau sa fac o comparatie pentru a ma decide daca vom face treaba asta in Thassos sau in alta parte!
Multumesc frumos!

L.E. Stiu ca in Pefkary era Albatross Sea Games & Sports...

#5348
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

criza NU se simte in Thassos. nu sunt magazine sau tarvene inchise-parasite, cum era in Zakhynthos de exemplu.
Anul asta nu mai ajung ca sa vad, dar anul trecut chiar se simtea criza in Thassos. Am fost 3 ani la rand si in fiecare an mai gaseam cate ceva inchis, anul trecut fiind cel mai rau.
Chiar hotelul la care am fost 2 ani la rand avea lacat pe poarta si patronul era dat in urmarire ca avea datoriila fisc. Plus cateva baruri si terase.
Ce-i drept am fost in Limenas.

#5349
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
am uitat sa va spun : am fost si la Tripiti ... frumos :)
iata ceva poze aici, sper sa mearga : https://picasaweb.go...feat=directlink

#5350
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

 demential, on 3rd July 2012, 14:12, said:

o sa revin cu cateva poze si raspunsuri la intrebari, daca exista :)
Ai scris un review cu adevarat 'demential' . Poate cu cateva impresii si pe Drumul spre Grecia ai sa completezi tabloul de vacanta .

#5351
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
foarte frumos reviewul demential chiar!
O sa postez si eu zilele ptr care am tinut jurnal, si ce imi aduc aminte din celelalte zile...
Noua ne-a placut mult la Astrida Beach e o plaja mica pe dreapta intre Potos si Aliki.
Ne-a mai placut la Platamos beach sau ceva de genul e aproape de Limenas cum vii pe partea de vest dupa Plachis, e fain ca apa e super lina nu sunt valuri si e usor ptr cei care vor sa invete sa inoate...
Tripiti a fost foarte faina ptr ca sunt o groaza de pesti ptr cei carora le place snorkelingul, din pacate marea e cam nervoasa si apa destul de adanca.
La Metallia nu am intrat in apa dar e fain sa va urcati acolo sus pe ruine pana la casa aia, se poate urca atat dinspre plaja cand si dinspre Limenaria daca mergeti sunt trepte si se poate ajunge pe jos din Limenaria la Metallia.
O alta plaja destul de ok si cu WiFi San Antonio Beach, tot pe acolo pe langa Potos pe dreapta.
Am fost si in Pefkari dar nu am stat deoarece erau cam multisori arici de mare prin apa...
Din pacate la Aliki nu am fost la ruine, am stat doar la plaja.

Am stat de 2 ori si la plaja din fata hotelului Mediteranean din Skala Prinos, o muzica foarte faina acolo, si preturi mici mici, o bere la halba 2 euro si un frape 1.5 euro, in sud era un frappe si 3 euro chiar...
Am mancat Kalamari umplut cu feta si Shrimps de aia imensi in Skala Prinos la Taverna Olga's Place, foarte buni si ieftini, o sa pun niste poze cu minunatiile...

#5352
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna tuturor,

Ne-am intors acum 4 zile din Tripiti. Ne-a placut f mult experienta Thassos  :thumbup: .

Pt. Alinuta123: am facut parasailing si anul trecut in Zakynthos si anul acesta in Potos.
In Zakynthos: 1 persoana 50 EUR, sau 2 persoane 70 EUR.
Anul acesta in Potos: 2 persoane 45 EUR, imi scapa acum cat era  pt 1 persoana.

10 min cu ski jetul 25 EUR, am dat pentru 20 min 45 EUR.
10 EUR/persoana pentru colacele acelea uriase (de cate 3-5 persoane) trase de o barca cu motor.

Sper sa revin in cursul serii cu un post mai detaliat si pozici.

#5353
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

 bbogdanmircea, on 3rd July 2012, 16:22, said:

Am stat de 2 ori si la plaja din fata hotelului Mediteranean din Skala Prinos, o muzica foarte faina acolo, si preturi mici mici, o bere la halba 2 euro si un frape 1.5 euro, in sud era un frappe si 3 euro chiar...
Am mancat Kalamari umplut cu feta si Shrimps de aia imensi in Skala Prinos la Taverna Olga's Place, foarte buni si ieftini, o sa pun niste poze cu minunatiile...
Am o mica corectie nevinovata pentru tine :angel:  . Ambele locatii sunt in Skala Rachoni .  :cheers:

#5354
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

 ralu_seby, on 3rd July 2012, 13:44, said:

Pt. Alinuta123: am facut parasailing si anul trecut in Zakynthos si anul acesta in Potos.
In Zakynthos: 1 persoana 50 EUR, sau 2 persoane 70 EUR.
Anul acesta in Potos: 2 persoane 45 EUR, imi scapa acum cat era  pt 1 persoana.
Merci frumos! Sunt o norocoasa ca am primit raspunsul tau exact la timp!  :thumbup:
E muuuult mai bine 45 eur/2 pers (exact ceea ce ma si interesa), decat 50 eur/ pers/ 12 min cat era in celalalt loc unde intentionam sa facem parasailing!!!
Si celelalte tarife la sporturile acvatice ne sunt utile... Anul acesta au mai crescut copiii asa ca suntem "setati" si pe alte modalitati de distractie in Thassos!
Asteptam si pozele!  :photo:

#5355
anais67

anais67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.06.2011

 kkkotto07, on 2nd July 2012, 11:45, said:

1. Nu am fost cazat acolo ci niste prieteni(i-am vizitat de cateva ori, de asta cunosc locatia) insa ei nu au gatit acolo deloc. Ce pot sa-ti zic este ca plita este electrica, ca exista si ceva vesela, este  foarte curat si igienizat asadar nu vad de ce nu ai putea gati ceva rezonabil  :) in conditii rezonabile. Camera, baia, balconul si terasa arata fix ca in pozele de pe site-ul lor, merita toti banii.
2. Mini-frigider daca imi aduc bine aminte, parca era bagat in masca chiuvetei.
3. Depinde ce comandati, sigur de la 18-20 de euro in sus.
4. Este accesibila dar ingusta. Dupa 10 metri de mers in dreapta devine lata
5. La vreo 2-3 km spre Potamia. In schimb sunt pe langa studio( prin statiune) mai multe magazine.
6. Parca 7 euro 2 sezlonguri+umbrela. In alte locuri daca consumi ceva  ai sezlong gratuit.
7. Loc de joaca nu am vazut insa exista un mini parc de distractii in statiune care din pacate i se da drumul decat seara din ce stiu. La vreo 25-30 de metri exista Hotel Kamelia care are un mini loc de joaca pt copii. Daca consumi ceva probabil copii se pot juca linistiti. Dupa mine cel mai bun loc de joaca este plaja( depinde si de varsta copiilor).
8. Situatia cu tantarii sau viespiile poate fi diferita de la an la an. Anul trecut nu au fost  probleme.
9. La Heaven Studios exista parcare.

Iti multumesc mult pentru detalii,imi sunt de un real folos.Acum urmeaza sa fac rezervarea,sper sa mai aiba camere!
Am sa postez  impresii la intoarcere.

#5356
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Alinuta123, am uitat sa precizez ca pretul pt parasailing este pt 10 min. Baietii de pe plaja din Potos sunt de treaba, au intins coarda la maxim si ne-au coborat mai apoi cu picioarele in apa.

#5357
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
alte chestiuni : in Grecia nu am vazut politie ; in Bulgaria am vazut 6-7 echipaje dar erau cuminti.
la un punct de control vigneta ne-a oprit un politist bulgar sa ne spuna ca limita este de 50 si ca noi aveam 150, dar pentru ca nu avea cum sa ne demonstreze ne-a lasat sa mergem mai departe :D
la Mouses in Limenas a fost dragut un ospatar care ne-a adus un castronel cu mancare pentru catel. din pacate am fost nevoiti sa il refuzam respectuos.
nu am vazut serpi, dar am vazut arici multi. unii vii, unii lipiti de asfalt.
viespi erau, nu foarte multe dar ne-au deranjat vreo 5 mese.
luati cu voi aparat de tantari precum si Autan sau orice alt spray. dupa apusul soarelui ataca :D
primul ferry din Limenas este la 5:30, si de la 8 am impresia ca sunt din ora in ora - nu se respecta programul de pe site.

#5358
letis

letis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.04.2007
Demential, ti-am citit postul cu sufletul la gura, in timp ce savuram cafeaua la birou. Mi-ai facut ziua! Si mi s-a facut un dor de Thassos...Chiar pot sa jur ca am simtit miros de mare.Multumesc!

#5359
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

 demential, on 4th July 2012, 08:55, said:

alte chestiuni : in Grecia nu am vazut politie ; in Bulgaria am vazut 6-7 echipaje dar erau cuminti.
la un punct de control vigneta ne-a oprit un politist bulgar sa ne spuna ca limita este de 50 si ca noi aveam 150, dar pentru ca nu avea cum sa ne demonstreze ne-a lasat sa mergem mai departe :D
la Mouses in Limenas a fost dragut un ospatar care ne-a adus un castronel cu mancare pentru catel. din pacate am fost nevoiti sa il refuzam respectuos.
nu am vazut serpi, dar am vazut arici multi. unii vii, unii lipiti de asfalt.
viespi erau, nu foarte multe dar ne-au deranjat vreo 5 mese.
luati cu voi aparat de tantari precum si Autan sau orice alt spray. dupa apusul soarelui ataca :D
primul ferry din Limenas este la 5:30, si de la 8 am impresia ca sunt din ora in ora - nu se respecta programul de pe site.



Te rog si niste informatii despre drum la topicul respectiv. In Zlatograd de unde ai alimentat, se poate si cu card? Este benzinaria pe traseu sau trebuie sa te abati?
Astept raspuns pe 8 plec si eu, si as vrea tot prin Zlatograd.

#5360
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Asadar dragii mosului :notangel: , pe 20 iunie, pe la ora 23 am plecat din Bucuresti 4 masini (5 familii insotite de 3 copii 2-4 ani) cu destinatia Thasoos, Tripiti, Blue Dream Palace Hotel.
Dupa cum va spuneam inainte de plecare, am sperat ca fiecare dintre noi sa aiba cate o sclipire privind traseul (ei bine, mai putin sotul care e praf cu orientarea :))).
Ei bine, drumul la dus a durat cam 14h....fiecare va intelege ce si cum (ma pufneste rasul si acum cand imi amintesc). Avantajul a fost ca marea majoritate a drumului copii au fost somnorosi.

Cu aceasta ocazie vreau sa ii multumesc lui OvidiuNS pentru informatiile privind drumul in 2010 (a inteles si sotul meu intr-un final de ce e atat de util sa te informezi inainte si faptul ca forumelul meu are si un aport pozitiv :thumbup: ) si multumesc tuturor celor care se ostenesc sa ofere atatea informatii utile (traiasca Ghidul Thassos postat aici)!


Traseul clasic sa spunem: Buc-Ruse-Veliko Tarnovo-Gurkovo-Stara Zagora-Centura Haskovo (prima ratacire)-spre Harmanli (cred ca a 2a ratacire)-Dzhebel-Zlatograd(a 3 ratacire)-Xanthi-Keramoti-Limenas-Tripiti. Scriu aceste detalii aici, pt simplul motiv ca nu gasesc un aport demn de luat in considerare la topicul dedicat.

Ferry din Keramoti: 20 eur masina SUV si cate 3 eur de persoana (pt copii nu ne-a taxat). Mi-a placut cu ferry, prima oara pt noi, mi-a palcut f mult organizarea.

Despre plinuri la masina nu stiu sa va spun, sotul meu stie ca daca plecam spre Grecia ajungem in Croatia, asa ca mai tot timpul are plinul facut, just in case.
Nu am intalnit politie pe drum, la intoarcere am trecut pe langa 2 masini de politie in Bg, insa inofensive.
Pe insula nu am intalnit de asemenea politie (am trecut doar in drumurile noastre pe langa postul de politie din Limenas).

Am ajuns in jurul pranzului la hotel, copii devenisera cam nerabdatori si ne cam saturasem si noi de drum.
Hotelul frumos, arata mai bine ca in poze, camerele curate, toate cu vedere la mare, se schimbau zilnic asternuturile, ne-au oferit si patuturi pt copii, am avut si o canapea  extra in camera.
Complexul destul de mare, cu spatii de joaca (leagane, balansoar, salteluta pt sarituri)
Singura chestie neplacuta au fost paturile twin, enervante, mai ales ca erau pe rotile...
Mancarea la hotel (demi-pensiune) comestibila, cam fara gust, dupa parerea mea. In schimb branza feta delicioasa oriunde pe insula!! Ne-am descurcat si cu mancarica pentru copii si cu fructele.
In schimb, la pranz am mancat la taverna Pyrofani de langa hotel, pe care o recomand cu toata increderea, se mananca demential!!! (este recomandata de Jamie Oliver, nu e f aratoasa, dar mancarea e gustoasa si in cantitati suficiente).
A cam strambat proprietarul hotelului din nas cand ne-a vazut ca nu mancam de pranz la el, insa a compensat cu toata consumatia de la hotel: freshuri (4 eur), milkshake (4-5 eur), bailey's frappe (5-6 eur), 1 joc de biliard 2 eur etc.
Plaja curata, lata si mai lunga decat majoritatea celor vazute, cu pietricele, devine adanca destul de aproape de tarm.
Apa curata, buna pentru snorkeling (am vazut viermi de mare, pesti, arici-de-mare), calda, s-au balacit copii fara probleme. Am vazut multi arici de mare insa, predominant in zona stancilor.
Misto la hotel era faptul ca piscinele erau umplute tot cu apa de mare ;) si pe langa sezlonguri, in apropiere erau si 4 baldachine .

Hotelul este o afacere de familie si copii si bunicii sunt implicati pt buna desfasurare a lucrurilor. Una peste alta ne-a placut hotelul, as reveni, plus ca si Dimitris, proprietarul, a spus  ca ne asteapta cu oferte speciale.

Din pacate nu am reusit sa vizitez insula in toata splendoarea ei....gasca cu care am plecat este mai puturoasa, am ajuns intr-o zi pe la 11 la Paradise Beach (stiu, cam tarziu, dar unii se trezesc mai tarziu, tabieturi, copii de hranit) si era f cald, aglomerat, majoritatea nu a vrut sa "campam".
Soseaua buna, fara mari denivelari, condus lejer, ca in concediu.
Am vizitat manastirea Arhanghelului Mihail, frumoasa frumoasa frumoasa, peisajele sunt superbe, o curatenie desavarsita, este de vizitat.
Am ajuns si in capitala Limenas, intr-o seara in jurul orelor 21 pentru promenada. F dragut, am cumparat migdale+alune de padure+fistic f gustoase, oregano si tot felul de condimente 1-2 eur/punguta, porumb fiert de lapte(parca 2 eur) si tot felul de alte dracii (50 eurocenti pt o tura cu ratusca/masina pt copii).
Tigarile in jur de 4 eur - Davidoff in speta, in Potos cum cobori strada pricipala spre apa, chiar in capat au o gama f variata de tigari.
In fiecare seara am ajuns in Potos, fiind la aprox. 5 km de hotelul nostru.
Am mancat la Taverna Irene, mancare buna, ospatarita chiar o romanca.
Recomand Tropical Bar, f misto, preturi Ok, Costas ne-a oprit si sezlonguri pt a doua zi, toate bauturile aratau grozav, cocktailurile buuune erau insotite de artificii, si sa nu uitam shoturile din partea casei :D :thumbup:  (vb eu care nu consum alcool =))), intentia conteaza)
Ne-am cumparat din Potos si costume de baie (cam scumpute 30-90 EUR), crocsi (20-45 EUR), magneti de frigider (1-2 eur), bureti de baie naturali 3-7 eur in fctie de dimensiuni, kourapiedes 4 eur/cutia de 450 gr, susan cu miere 2 eur, presuletele cu Thassos 3-5 eur, apa 1,5l la supermarket 0,25 EUR fata de 2 EUR la hotel.

Sa nu uit, scuba-diving la Dl. Vassiliadis, what a man, rabdator, iti ofera o senzatie de siguranta...
Am vorbit de cu seara la centru, a doua zi dimineata la 9 eram in fata pravaliei. Instructajul ni l-a facut Denis (romanca de-a noastra), si am plecat spre mare.
Scufundarea propriu-zisa a durat in jur de 35-45 minute care pare oricum o vesnicie, urechile m-au durut tare la un moment dat la scufundare, dar am reusit sa egalizez presiunea.
Am vazut murena, caracatita, tot felul de pesti, scoici uriase si alte vietati. Mi-a placut f mult, am cules si cateva scoici amintire, avem si poze subacvatice. Scufundarea a fost 45 EUR/persoana.  in jurul orei 14:30 eram inapoi la hotel.

In ultimele zile pe insula am fost in Potos pt parasailing. Asa cum am mentionat si anterior 45 eur pt 2 persoane, fata de experienta de anul trecut din Zakynthos am prins mai mult vant, ne-a urcat mai sus, ne-a coborat cu picioarele in apa, ne-a pozat, fff misto.
Baietii au ales ski jetul, 25 eur pt 10 min, 45 eur pt 20 min. Atat in Tripiti cat si in Potos nu am vazut valuri, deci nu a fost f challenging.
Mi-a placut la nebunie cu colacele uriase pt 3-5 persoane trase de o barca cu motor, fun fun fun :thumbup: , pretul:  10 eur/persoana.

Baietii au ajuns spre Theologus, mielul senzational, mult cantitativ, spuneau ca are cu totul alt gust fata de ce au degustat anterior, le-au placut stradutele inguste, farmecul satucelor de alta data. Sotul mi-a spus ca pe o straduta ingusta (1 singura banda de mers) s-au intalnit cu o dubita, ei fiind intr-un SUV  si cel de la volan le-a facut loc atingand intentionat masina lateral de un gard (oare se merge pe principiul: totul pt turistii nostri??!).

Insula nu pare afectata de criza, totul mergea, toata lumea cumpara cate ceva, tavernele ocupate, ma gandesc ce urmeaza in lunile de foc.
Dpv al temperaturilor, am prins o vreme super, soare toata ziua, in jur de 33 grade la pranz. Copii s-au balacit in voie, i-am ferit de orele de foc prin somnul de pranz, in rest plajaaaa cu SPF of course :thumbup: .

Am cumparat si ulei de masline, bidoane de 2,5l fiecare, pt o mai usoara utilizare, in jur de 9-10 eur pretul orientativ, noi am luat de la hotel si culmea, la aceleasi preturi citite aici pe site, iar nazdravanul meu a primit din partea proprietarilor si o dulceata de smochine, on the house.

Aa, uitam, am facut si noi cumparaturi la supermarket in Potos, chiar pe strada principala, fructele fff bune, nu stiu sa va spun preturile, in jur de 4 eur nectarinele cred.
Alunele f bune, 1,75 eur punga mare, imbracate in tot felul de arome, mixuri, 6 feliute la tipla de sunca de curcan 2 eur.
1 ou kinder, 1 eur la supermarket pt cei interesati :notangel: .
Am mancat iaurt, cu gust de iaurt  :peacefingers: , teapan, o bentita de par 1 eur, o oja 0,90 eurocenti, aa, la farmacie ceva mai ieftine preturile la lotiunile de plaja, la Piz Buin de ex. cu aprox. 15 lei mai ieftine ca la noi la Help N.

In ultima zi am plecat de la hotel in jur de 11, am ajuns la 11 seara acasa. Rezonabil, cu multe opriri pt copii care evident nu au mai prins tot atatea ore de somn ca la dus, am avut sandwichuri la noi, apa, desene, ou kinder, tot ce s-a putut ca sa ajungem cu bine.
Evident ca ne-am pierdut si la intors. In port la Keramoti, ne-am mai organizat cu 3 masini de Bucuresti, baieti care stiau traseul, am vb sa ne tinem dupa ei. Ei bine, toate bune si frumoase pana am trecut vama la bulgari si noi ne-am oprit la Duty Free, baietii si-au continuat drumul si noi, ca niste floricele, am ramas tocmai in Bg fara "instructiuni" :))) si fara harta evident.
Noroc cu forumelul nostru, aveam printate cateva coordonate.
Traseul de intoarcere: Keramoti-pe A2 spre Alexandroupoli (nu ma intrebati de ce asa, asa a luat-o grupul dupa care ne tineam)-E90 Soufli-platit 2EUR taxa de autostrada-Provatonas-Mandra-spre Orestiada-Ormenio-vama cu Bg-spre Svilengrad-Kap. Andreevo-pe E80 spre Sofia-Simenovgrad-Vasil Levsky-Stara Zagora-Nova Zagora-V. Tarnavo-Ruse-Giugiu-Bucuresti.
Am avut inspiratia dupa  ce am citit in paginile anterioare de a cumpara la dus vignieta si pt retur si sa paltim la benzinarie cu cardul (mai avantajos dpv al schimbului valutar).
Stiu, am ocolit suficient, ce e important e ca am ajuns toti cu bine acasa si ca mai vrem  :coolspeak: .

Daca mai sunt intrebari, cu mare placere, sper ca nu trageti la somn dupa relatarea mea :kisstogether: !

P.S. Revin cu poze, nu le am pe toate acum.

Attached Files



#5361
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

 ralu_seby, on 4th July 2012, 12:17, said:

Asadar dragii mosului :notangel: , pe 20 iunie, pe la ora 23 am plecat din Bucuresti 4 masini (5 familii insotite de 3 copii 2-4 ani) cu destinatia Thasoos, Tripiti, Blue Dream Palace Hotel.
Dupa cum va spuneam inainte de plecare, am sperat ca fiecare dintre noi sa aiba cate o sclipire privind traseul (ei bine, mai putin sotul care e praf cu orientarea :))).
Ei bine, drumul la dus a durat cam 14h....fiecare va intelege ce si cum (ma pufneste rasul si acum cand imi amintesc). Avantajul a fost ca marea majoritate a drumului copii au fost somnorosi.

Cu aceasta ocazie vreau sa ii multumesc lui OvidiuNS pentru informatiile privind drumul in 2010 (a inteles si sotul meu intr-un final de ce e atat de util sa te informezi inainte si faptul ca forumelul meu are si un aport pozitiv :thumbup: ) si multumesc tuturor celor care se ostenesc sa ofere atatea informatii utile (traiasca Ghidul Thassos postat aici)!


Traseul clasic sa spunem: Buc-Ruse-Veliko Tarnovo-Gurkovo-Stara Zagora-Centura Haskovo (prima ratacire)-spre Harmanli (cred ca a 2a ratacire)-Dzhebel-Zlatograd(a 3 ratacire)-Xanthi-Keramoti-Limenas-Tripiti. Scriu aceste detalii aici, pt simplul motiv ca nu gasesc un aport demn de luat in considerare la topicul dedicat.

Ferry din Keramoti: 20 eur masina SUV si cate 3 eur de persoana (pt copii nu ne-a taxat). Mi-a placut cu ferry, prima oara pt noi, mi-a palcut f mult organizarea.

Despre plinuri la masina nu stiu sa va spun, sotul meu stie ca daca plecam spre Grecia ajungem in Croatia, asa ca mai tot timpul are plinul facut, just in case.
Nu am intalnit politie pe drum, la intoarcere am trecut pe langa 2 masini de politie in Bg, insa inofensive.
Pe insula nu am intalnit de asemenea politie (am trecut doar in drumurile noastre pe langa postul de politie din Limenas).

Am ajuns in jurul pranzului la hotel, copii devenisera cam nerabdatori si ne cam saturasem si noi de drum.
Hotelul frumos, arata mai bine ca in poze, camerele curate, toate cu vedere la mare, se schimbau zilnic asternuturile, ne-au oferit si patuturi pt copii, am avut si o canapea  extra in camera.
Complexul destul de mare, cu spatii de joaca (leagane, balansoar, salteluta pt sarituri)
Singura chestie neplacuta au fost paturile twin, enervante, mai ales ca erau pe rotile...
Mancarea la hotel (demi-pensiune) comestibila, cam fara gust, dupa parerea mea. In schimb branza feta delicioasa oriunde pe insula!! Ne-am descurcat si cu mancarica pentru copii si cu fructele.
In schimb, la pranz am mancat la taverna Pyrofani de langa hotel, pe care o recomand cu toata increderea, se mananca demential!!! (este recomandata de Jamie Oliver, nu e f aratoasa, dar mancarea e gustoasa si in cantitati suficiente).
A cam strambat proprietarul hotelului din nas cand ne-a vazut ca nu mancam de pranz la el, insa a compensat cu toata consumatia de la hotel: freshuri (4 eur), milkshake (4-5 eur), bailey's frappe (5-6 eur), 1 joc de biliard 2 eur etc.
Plaja curata, lata si mai lunga decat majoritatea celor vazute, cu pietricele, devine adanca destul de aproape de tarm.
Apa curata, buna pentru snorkeling (am vazut viermi de mare, pesti, arici-de-mare), calda, s-au balacit copii fara probleme. Am vazut multi arici de mare insa, predominant in zona stancilor.
Misto la hotel era faptul ca piscinele erau umplute tot cu apa de mare ;) si pe langa sezlonguri, in apropiere erau si 4 baldachine .

Hotelul este o afacere de familie si copii si bunicii sunt implicati pt buna desfasurare a lucrurilor. Una peste alta ne-a placut hotelul, as reveni, plus ca si Dimitris, proprietarul, a spus  ca ne asteapta cu oferte speciale.

Din pacate nu am reusit sa vizitez insula in toata splendoarea ei....gasca cu care am plecat este mai puturoasa, am ajuns intr-o zi pe la 11 la Paradise Beach (stiu, cam tarziu, dar unii se trezesc mai tarziu, tabieturi, copii de hranit) si era f cald, aglomerat, majoritatea nu a vrut sa "campam".
Soseaua buna, fara mari denivelari, condus lejer, ca in concediu.
Am vizitat manastirea Arhanghelului Mihail, frumoasa frumoasa frumoasa, peisajele sunt superbe, o curatenie desavarsita, este de vizitat.
Am ajuns si in capitala Limenas, intr-o seara in jurul orelor 21 pentru promenada. F dragut, am cumparat migdale+alune de padure+fistic f gustoase, oregano si tot felul de condimente 1-2 eur/punguta, porumb fiert de lapte(parca 2 eur) si tot felul de alte dracii (50 eurocenti pt o tura cu ratusca/masina pt copii).
Tigarile in jur de 4 eur - Davidoff in speta, in Potos cum cobori strada pricipala spre apa, chiar in capat au o gama f variata de tigari.
In fiecare seara am ajuns in Potos, fiind la aprox. 5 km de hotelul nostru.
Am mancat la Taverna Irene, mancare buna, ospatarita chiar o romanca.
Recomand Tropical Bar, f misto, preturi Ok, Costas ne-a oprit si sezlonguri pt a doua zi, toate bauturile aratau grozav, cocktailurile buuune erau insotite de artificii, si sa nu uitam shoturile din partea casei :D :thumbup:  (vb eu care nu consum alcool =))), intentia conteaza)
Ne-am cumparat din Potos si costume de baie (cam scumpute 30-90 EUR), crocsi (20-45 EUR), magneti de frigider (1-2 eur), bureti de baie naturali 3-7 eur in fctie de dimensiuni, kourapiedes 4 eur/cutia de 450 gr, susan cu miere 2 eur, presuletele cu Thassos 3-5 eur, apa 1,5l la supermarket 0,25 EUR fata de 2 EUR la hotel.

Sa nu uit, scuba-diving la Dl. Vassiliadis, what a man, rabdator, iti ofera o senzatie de siguranta...
Am vorbit de cu seara la centru, a doua zi dimineata la 9 eram in fata pravaliei. Instructajul ni l-a facut Denis (romanca de-a noastra), si am plecat spre mare.
Scufundarea propriu-zisa a durat in jur de 35-45 minute care pare oricum o vesnicie, urechile m-au durut tare la un moment dat la scufundare, dar am reusit sa egalizez presiunea.
Am vazut murena, caracatita, tot felul de pesti, scoici uriase si alte vietati. Mi-a placut f mult, am cules si cateva scoici amintire, avem si poze subacvatice. Scufundarea a fost 45 EUR/persoana.  in jurul orei 14:30 eram inapoi la hotel.

In ultimele zile pe insula am fost in Potos pt parasailing. Asa cum am mentionat si anterior 45 eur pt 2 persoane, fata de experienta de anul trecut din Zakynthos am prins mai mult vant, ne-a urcat mai sus, ne-a coborat cu picioarele in apa, ne-a pozat, fff misto.
Baietii au ales ski jetul, 25 eur pt 10 min, 45 eur pt 20 min. Atat in Tripiti cat si in Potos nu am vazut valuri, deci nu a fost f challenging.
Mi-a placut la nebunie cu colacele uriase pt 3-5 persoane trase de o barca cu motor, fun fun fun :thumbup: , pretul:  10 eur/persoana.

Baietii au ajuns spre Theologus, mielul senzational, mult cantitativ, spuneau ca are cu totul alt gust fata de ce au degustat anterior, le-au placut stradutele inguste, farmecul satucelor de alta data. Sotul mi-a spus ca pe o straduta ingusta (1 singura banda de mers) s-au intalnit cu o dubita, ei fiind intr-un SUV  si cel de la volan le-a facut loc atingand intentionat masina lateral de un gard (oare se merge pe principiul: totul pt turistii nostri??!).

Insula nu pare afectata de criza, totul mergea, toata lumea cumpara cate ceva, tavernele ocupate, ma gandesc ce urmeaza in lunile de foc.
Dpv al temperaturilor, am prins o vreme super, soare toata ziua, in jur de 33 grade la pranz. Copii s-au balacit in voie, i-am ferit de orele de foc prin somnul de pranz, in rest plajaaaa cu SPF of course :thumbup: .

Am cumparat si ulei de masline, bidoane de 2,5l fiecare, pt o mai usoara utilizare, in jur de 9-10 eur pretul orientativ, noi am luat de la hotel si culmea, la aceleasi preturi citite aici pe site, iar nazdravanul meu a primit din partea proprietarilor si o dulceata de smochine, on the house.

Aa, uitam, am facut si noi cumparaturi la supermarket in Potos, chiar pe strada principala, fructele fff bune, nu stiu sa va spun preturile, in jur de 4 eur nectarinele cred.
Alunele f bune, 1,75 eur punga mare, imbracate in tot felul de arome, mixuri, 6 feliute la tipla de sunca de curcan 2 eur.
1 ou kinder, 1 eur la supermarket pt cei interesati :notangel: .
Am mancat iaurt, cu gust de iaurt  :peacefingers: , teapan, o bentita de par 1 eur, o oja 0,90 eurocenti, aa, la farmacie ceva mai ieftine preturile la lotiunile de plaja, la Piz Buin de ex. cu aprox. 15 lei mai ieftine ca la noi la Help N.

In ultima zi am plecat de la hotel in jur de 11, am ajuns la 11 seara acasa. Rezonabil, cu multe opriri pt copii care evident nu au mai prins tot atatea ore de somn ca la dus, am avut sandwichuri la noi, apa, desene, ou kinder, tot ce s-a putut ca sa ajungem cu bine.
Evident ca ne-am pierdut si la intors. In port la Keramoti, ne-am mai organizat cu 3 masini de Bucuresti, baieti care stiau traseul, am vb sa ne tinem dupa ei. Ei bine, toate bune si frumoase pana am trecut vama la bulgari si noi ne-am oprit la Duty Free, baietii si-au continuat drumul si noi, ca niste floricele, am ramas tocmai in Bg fara "instructiuni" :))) si fara harta evident.
Noroc cu forumelul nostru, aveam printate cateva coordonate.
Traseul de intoarcere: Keramoti-pe A2 spre Alexandroupoli (nu ma intrebati de ce asa, asa a luat-o grupul dupa care ne tineam)-E90 Soufli-platit 2EUR taxa de autostrada-Provatonas-Mandra-spre Orestiada-Ormenio-vama cu Bg-spre Svilengrad-Kap. Andreevo-pe E80 spre Sofia-Simenovgrad-Vasil Levsky-Stara Zagora-Nova Zagora-V. Tarnavo-Ruse-Giugiu-Bucuresti.
Am avut inspiratia dupa  ce am citit in paginile anterioare de a cumpara la dus vignieta si pt retur si sa paltim la benzinarie cu cardul (mai avantajos dpv al schimbului valutar).
Stiu, am ocolit suficient, ce e important e ca am ajuns toti cu bine acasa si ca mai vrem  :coolspeak: .

Daca mai sunt intrebari, cu mare placere, sper ca nu trageti la somn dupa relatarea mea :kisstogether: !

P.S. Revin cu poze, nu le am pe toate acum.


Buna,

Interesanta descrierea ta si plin de invataturi!Te rog sa imi spui despre drum mai mult si mai ales din ce cauza v-ati ratacit (intreb asta caci o sa mergem si noi in Thassos si am ales aceeasi ruta pe care ati parcurs-o si voi).

Mersi.

#5362
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
ralu_seby felicitari pentru postare, interesanta si utila pentru cei care vor sa mearga !

#5363
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007
Multumim frumos amandurora!!! Cred ca postarile voastre se completeaza reciproc, fiecare in stilul sau!  :coolspeak:
Ideea era ca cei care vor avea de castigat suntem chiar noi, cei care vom pleca in insula in viitorul mai mult sau mai putin apropiat! Ne-ati oferit informatii "la cald", care sa ne ajute sa ne "refacem" bugetele, traseele, dar si "programul de vacanta" sau obiectivele de "atins".
Acum mai ramane sa mai "sariti" si cu niste poze pe aici, caci anul asta a fost criza mare pe acest topic ...  :rolleyes:
Merci!

#5364
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005
@ralu_seby: si eu alesesem prima data Blue Dream Palace, dar cei de la TUI nu il ofereau decat pachet (cazare+avion). Pana la urma am ales Makryammos si a fost ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate