Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#1
vio43or

vio43or

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2010
Va rog sa ma ajutati cu cea mai buna varianta de zbor pt Tenerife din Oradea pt luna  august. Stiti de ceva cursa ieftina directa din Budapesta? Multumesc.

#2
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 17.07.2007
Am citit review-uri de am capiat si tot nu am inteles mare lucru. Majoritatea se plang de gandaci, de plaja ca e departe, am inteles ca una e plaja hotelului si alta e plaja frumoasa, intinsa, care de cele mai multe ori este destul de deparete, la peste 15-20 de minute de mers, de multe ori sunt de urcat trepte, delusoare, etc...

Am facut o selectie de hoteluri, in afara de Siesta si Gala si va cer parerea, daca ati fost sau stiti cum sunt situate. Ma intereseaza o plaja buna, frumoasa, aproape de hotel, fara gandaci, ca am auzit ca ar avea probleme si sa aiba masa buna, variata fiindca vrem sa mergem cu demipensiune si o pozitie centrala sa nu fim in mijlocul pustietatii.

Hotelurile ar fi acestea:

Dream Noelia Sur
H10 Gran Tinerfe
Iberostar Las Dalias
H10 Conquistador
H10 Las Palmas
Best Tenerife
Hesperia Hotel
Sol Tenerife

Multumesc mult.

Nu a fost nimeni la nici unul din hotelurile astea?

Edited by me_and_myself, 25 April 2010 - 14:45.


#3
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Incercati sa exploatati subiectul (inchis) "Tenerife, Cand? Cum? Cat?". Cred ca apar unele dintre hotelurile cautate de dumneavoastra.

#4
yasmin0

yasmin0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.08.2009
am fost ieri si m-am interesat; cam 800euro transportul dus /intors.
ce sa spun...e scump, ma gandesc; in comparatie cu Tunisia unde aveau o oferta 200 si ceva transportul.

#5
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
decizia de a inchide anumite topicuri, cu zeci de pagini, pe motiv ca se pierd informatiile...noile topicuri vor aduna zeci de pagini, in timp...in fine.

Cine doreste, sa posteze mai multe detalii despre Teide - parcul national:
Cat se face cu masina ( inchiriata nu bus/autocar ) din Los Cristianos/Costa Adeje sau cat din Puerto de la Cruz ?? Eu vad ceva ~ 45 - 50 min., cam 45-50 km pentru ambele variante.
Vreau sa stam in Sud ( Los Cristianos/Costa Adeje ) 4-5 nopti si 3-4 nopti in Puerto de la Cruz si ma gandeam de unde sa plec la Teide ?
Cat costa intrarea, ce se poate vedea, cat costa telefericul pana in varf, etc. ?? Se poate vizita independent sau doar in grup ?
Un site ceva, sa vad preturi, orare, etc. ?

Pentru cei care au facut rent-a-car:
Ca sa vizitez insula, este musai nevoie de GPS sau merge cu harta ?
Eu unul nu prea mi-as bate capul si sa mai am grija GPS-ului si as merge fara....e ok ??

#6
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postmetalactual, on 3rd March 2010, 22:30, said:

decizia de a inchide anumite topicuri, cu zeci de pagini, pe motiv ca se pierd informatiile...noile topicuri vor aduna zeci de pagini, in timp...in fine.

Cine doreste, sa posteze mai multe detalii despre Teide - parcul national:
Cat se face cu masina ( inchiriata nu bus/autocar ) din Los Cristianos/Costa Adeje sau cat din Puerto de la Cruz ?? Eu vad ceva ~ 45 - 50 min., cam 45-50 km pentru ambele variante.
Vreau sa stam in Sud ( Los Cristianos/Costa Adeje ) 4-5 nopti si 3-4 nopti in Puerto de la Cruz si ma gandeam de unde sa plec la Teide ?
Cat costa intrarea, ce se poate vedea, cat costa telefericul pana in varf, etc. ?? Se poate vizita independent sau doar in grup ?
Un site ceva, sa vad preturi, orare, etc. ?

Pentru cei care au facut rent-a-car:
Ca sa vizitez insula, este musai nevoie de GPS sau merge cu harta ?
Eu unul nu prea mi-as bate capul si sa mai am grija GPS-ului si as merge fara....e ok ??


Cam asa ceva.
Acum 2 saptamini drumul pina la Teide de la Los cristionos era inchis aproape de Teide, se putea ajunge doar din nord  din Puerto de la Cruz.
Pe masura ce se apropie  de Teide drumul nu este asa usor, sint vinturi puternice si ceata, se merge cu 20-30 ora, vremea era instabila. Telecabina costa 31 EUR parca, dar nu functiona.
Nu ai nevoi ede GPS drumurile sint bine marcate.

#7
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmetalactual, on 3rd March 2010, 22:30, said:

...

Cine doreste, sa posteze mai multe detalii despre Teide - parcul national:

...

Am incercat sa vad ce spune Michelin despre Los Cristianos/Puerto de la Cruz – Teide; noi nu am vizitat Tenerife, dar, avand in vedere conformatia insulei, am banuit ca este foarte posibil ca un drum de 50km sa se parcurga in mai mult de 50min.
Los Cristianos:
- recommended: 78km in 1h26min
- sightseeing: 60km in 2h02min
Puerto de la Cruz:
- recommended: 48km in 1h02min
- sightseeing: 47km in 1h05min

Reteaua de sosele nu pare a impune utilizarea unui GPS. M-am uitat la masini: cca 100€/sapt. mi se pare foarte bine.

Daca intentionati sa stati si in Los Cristianos si in Puerto de la Cruz, daca intentionati si o excursie la Teide, de ce nu faceti excursia in ziua in care schimbati cazarea din sud in nord? Spun asta doar ca o idee (urc pe o parte, cobor pe alta).

Din normele de acces inteleg ca sunt permise si vizitele individuale si in grup. Pentru solicitarea aprobarii accesului este necesara completarea unui formular care poate fi expediat si prin e-mail, cu cel putin o saptamana inainte. Permisul este gratuit. In http://reddeparquesn...rmas_acceso.pdf este specificat si programul de acces. Este obligatoriu ca fiecare persoana sa fie in posesia si sa prezinte un document de identitate.

Parcari: http://reddeparquesn...o_parque055.htm

Altele: http://reddeparquesn...e/guia_info.htm

Pentru teleferic (25€): http://www.teleferico-teide.com/


Multumesc ca m-ati pus la treaba!

#8
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Attached File  Teide.JPG   31.03K   318 downloads

#9
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
multumesc frumos pentru mesaje si efort o_dor si remg.

incerc sa optimizez, m-am gandit si eu la teide in ziua mutarii, dar am o tarsa ca sunt cu bagajele in masina si sa nu-mi sparga vreun cocalar masina...sa vad daca intra toate in portbagaj, desi ma indoiesc.
clar, nu-mi bat capul cu gps-ul, o sa am o harta de la rent-a-car, chiar daca nu e rutiera, sigur ma descurc - vad ca baietii au logistica pe insula, nu gluma.

cat de nasol este drumul spre masca ??...am bantuit prin creta pe niste coclauri inguste, nu intrau 2 masini una pe langa alta, credeam ca raman intepenit pe acolo...era si noapte.

ce permis trebuie cerut pt. teide ?? ceva pt. parcul national, asta e o chestie separata ?
eu vreau doar sa ajung la poalele muntelui si sa ma duc sus cu telecabina - am inteles ca trebuie doar sa am toale groase la mine si atat.

Edited by metalactual, 04 March 2010 - 20:25.


#10
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postmetalactual, on 4th March 2010, 20:24, said:

multumesc frumos pentru mesaje si efort o_dor si remg.

incerc sa optimizez, m-am gandit si eu la teide in ziua mutarii, dar am o tarsa ca sunt cu bagajele in masina si sa nu-mi sparga vreun cocalar masina...sa vad daca intra toate in portbagaj, desi ma indoiesc.
clar, nu-mi bat capul cu gps-ul, o sa am o harta de la rent-a-car, chiar daca nu e rutiera, sigur ma descurc - vad ca baietii au logistica pe insula, nu gluma.

cat de nasol este drumul spre masca ??...am bantuit prin creta pe niste coclauri inguste, nu intrau 2 masini una pe langa alta, credeam ca raman intepenit pe acolo...era si noapte.

ce permis trebuie cerut pt. teide ?? ceva pt. parcul national, asta e o chestie separata ?
eu vreau doar sa ajung la poalele muntelui si sa ma duc sus cu telecabina - am inteles ca trebuie doar sa am toale groase la mine si atat.

Permisul de care se vorbeste se refera doar la ultima portiune, conul propriu-zis, adica de la punctul unde te lasa telecabina pina in virf pe crater. Daca te rezumi doar la drumul cu telecabina nu ai nici o problema.
Chestia cu spartul masinii mi s pare exagerata, nu gindi  ca in Romania.
Harti bune auto pentru toate insulele canare gasesti pe situl cicar(agentie rent a car).
Daca ai fost prin Creta pe drumuri de care vorbesti, nu o sa ai probleme la Masca.

#11
alis4you

alis4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2008

View Postalecs_matei, on 2nd March 2010, 10:50, said:

Nu a fost nimeni la nici unul din hotelurile astea?
eu am stat la apartamentos caribe, tot asa cu review-uri cam proaste, dar pt 3 stele si sub 300 de euro apt cu living si dormitor a fost ok.cam la 10 min de plaja, in drum treceam pe langa gala deci gala e putin mai aproape de plaja, chiar langa veronicas strip. sunt niste pub-uri vis-a-vis- , s-ar putea sa fie cam galagie noapte. sol tenerife e tot pe acolo, e cel mai inalt din zona si mai aproape de plaja. siesta mi s-a parut ceva mai departe. plaja troya din fata de la hesperia e printre cele mai ok, desi e nu e foarte mare, vara s-ar putea sa fie cam aglomerat. oricum plajele cele mai ok mi s-au parut in los cristianos, sunt mai intinse si faci jumate de ora pe jos din las americas, bine nu e de mers zilnic, dar merita. Iberostar sunt 2 , unul e imens si e asezat pe deal, o sa pun si poze,cred ca se vede frumos oceanul din camere, celalalt e undeva prin spatele primului, mai in interiorul statiunii si mai departe de plaja. de restul nu stiu ce sa-ti zic, unele imi suna cunoscut dar nu mai retin amplasarea lor. daca imi mai amintesc ceva revin.

#12
alis4you

alis4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2008
iberostar nu e chiar pe deal...nu stiu de ce ramasesem cu impresia asta, oricum e intr-o panta abrupta, asta stiu sigur, ca ne chinuiam sa urcam pe langa el, chiar daca nu pare in poza. a doua e plaja troya, iar in a treia hotelul hesperia troya, mai aproape de atat de plaja nu cred ca se poate.

Attached Files



#13
alind

alind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.05.2007
Acum 2 zile m-am intors si eu din spania. Am stat 4 nopti in madrid si 7 nopti in tenerife. Voi da in continuare detalii care ar putea fi de ajutor celor ce doresc sa mearga, asa cum m-a ajutat si pe mine ceea ce am citit.

Transport
Avion bucuresti-madrid-bucuresti cu wizz air. (http://wizzair.com )
Avion madrid-tenerife north – madrid cu vueling (http://www.vueling.com).
Biletele au fost cumparate de pe site-urile lor, iar totul a costat in jur de 230 euro/persoana.

Dezavantajul la wizz air a fost ca ajunge in madrid la 2 noaptea si metroul nu merge la ora asta. Poti lua un taxi, dar noi am facut rezervare la aerocity (http://www.gomadrid....rocity/#express ) . Astia au venit si ne-au dus cu un microbuz de la aeroport pana la hotel. Pentru 4 persoane ne-a costat 27 euro.

Transportul local in madrid l-am facut cu metroul (1 euro/calatoria, 9 euro/10calatorii)

In tenerife am avut o masina inchiriata (seat ibiza 1.4). Ne-a costat 145 euro/7 zile, iar rezervarea am facut-o pe (http://www.tenerife-hire-a-car.com ). Banii i-am platit cash, la fata locului.
Am avut un gps cu harti destul de vechi (2006) si am cumparat si o harta. Ne-am descurcat fara probleme, mai mult cu harta. Cei de la care am luat masina ne-au dat si o harta, dar mai buna a fost cea cumparata. (mai completa)
Benzina e mai ieftina decat la noi: 0.804 euro/litru
Cu parcarea in tenerife nu am avut probleme. Am gasit aproape peste tot parcari publice gratuite.

Cazare
Rezervarile le-am facut cu www.booking.com .

In madrid am stat 2 nopti la dus, la Apartamentos Olano C.B. (cca. 45 euro/noapte camera dubla; era un fel de apartament cu o camera, in sensul ca avea si un fel de bucatarie si o baie), si 2 nopti la intoarcere, la Hostal Martin (tot 45 euro/noapte camera dubla; nu arata prea bine, dar a fost acceptabil; avantajul a fost ca era in centru, pe str. Atocha).

In tenerife am avut cazare in Puerto de Santiago (situat pe coasta vestica, langa Los Gigantes), intr-un apartament cu 3 dormitoare, living cu bucatarie deschisa, baie si terasa cu vedere catre ocean. Se numea Aparthotel Los Dragos del Sur (3 stele). Cand am facut rezervarea pe booking.com scria ca e doar cu 2 dormitoare, in realitate am fi putut dormi si 8 oameni in apartamentul asta, pentru ca incluziv canapeaua din living era extensibila (problema ar fi fost, probabil, baia). Apartamentul a costat 325 euro/7 nopti.

Mancare
La hotelul din Tenerife am fi putut manca micul dejun cu 5 euro de persoana si cina cu 7 euro /persoana (ambele tip bufet suedez). Noi pentru dimineata am avut mancare cumparata de la un supermarket si mancam afara pe terasa apartamentului. In felul asta ne-a ajuns foarte ieftin, iar vederea catre ocean nu se compara cu ce se putea vedea din restaurantul hotelului.
La restaurante, pentru o masa de pranz/cina, cu cca. 10 euro/persoana se manca foarte bine. Puteai sa mergi si mai ieftin daca ai fi fost nevoit. (de exemplu, erau niste restaurante la care un pui la rotisor costa 6 euro/bucata).
Am mancat in mai multe orasele si preturile au fost cam la fel.

Vremea a fost pur si simplu perfecta. Seara cam 20-22 grade si ziua 24-25. am fi putut face plaja in fiecare zi, dar am facut doar in vreo 2. in rest ne-am plimbat. Cred ca daca mai stateam inca o saptamana ne-am mai fi plimbat aproape la fel de mult, pentru ca mai aveam multe de vazut.
Atat temperaturile cat si vegetatia erau foarte diferite de la nord la sud. De exemplu, intr-una din zile noi eram in La Laguna (in nord-estul insulei) unde erau cam 14-15 grade, iar in Puerto de Santiago (coasta vestica) erau 25 de grade si se facea plaja.

Obiective de vizitat in Tenerife
Ne-am plimbat cu masina cam 900-1000 km. peste tot gasesti niste peisaje care-ti taie rasuflarea de frumoase ce sunt. Nu ma pricep prea bine la cuvinte, dar cine vrea, poate cauta poze pe net si se va convinge de ce zic.


Am vizitat parcul loro – un fel de gradina zoologica (31.5 euro/persoana). Aici poti sta o zi intreaga fara sa te plictisesti. Vezi tot felul de animale si plante, spectacole cu delfini, orci, lei de mare si papagali. Mai multe detalii puteti vedea pe site-ul lor. (http://www.loroparque.com/ ).

Am fost si la siam park – un aqua parc (28 euro/persoana; poti cumpara un bilet pentru ambele parcuri si faci economie de 10 euro). Aici ai tot felul de topogane in care te dai o zi intreaga fara sa te plictisesti. Te distrezi chiar daca nu mai esti copil. De fapt, la unele topogane era limita inferioara de varsta 14 ani. Mai multe detalii: http://www.siampark.net/

Am fost si cu telecabina pana aproape de varful teide. Varful are in jur de 3700 m, iar telecabina te duce pana la 3500. ca sa urci si ultimii 200 m trebuie sa ai o autorizatie obtinuta de la autoritatile lor in Santa cruz sau de pe net. Noi am avut aceasta autorizatie, insa drumul era inchis din cauza ghietii si a zapezii. Telecabina a costat 25 euro/persoana dus-intors. Eu consider ca a meritat; depinde si la ce te astepti sa vezi.

Am mai vizitat o gramada de locuri foarte frumoase, de care au mai pomenit si altii pe acest forum (Masca, Buenavista del northe, Teno, Santa Cruz de Tenerife, Candelaria, Orotava, Taganana, Orotava, La Laguna).

Cine mai vrea detalii ma poate intreba.

#14
bagio

bagio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 04.05.2007

View Postremg, on 5th March 2010, 09:09, said:

Permisul de care se vorbeste se refera doar la ultima portiune, conul propriu-zis, adica de la punctul unde te lasa telecabina pina in virf pe crater. Daca te rezumi doar la drumul cu telecabina nu ai nici o problema.
Chestia cu spartul masinii mi s pare exagerata, nu gindi  ca in Romania.
Harti bune auto pentru toate insulele canare gasesti pe situl cicar(agentie rent a car).
Daca ai fost prin Creta pe drumuri de care vorbesti, nu o sa ai probleme la Masca.
sti cumva cum se obtine permisul ? le trimit eu datele de pasaport pe net si imi trimit ei permisul sau cum? si apoi traseele din apropierea telecabinei sunt accesibile si pt. copii? drumul de acces pina la telecabina e ok sau greu de facut cu masina ? si gasesc si parcare in apropiere ?

#15
alind

alind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.05.2007
pentru a obtine permisul pentru varful teide intra pe :
http://www.tenerifeg...ife-volcano.asp
descarci si completezi un formular pe care-l trimiti impreuna cu o copie a buletinului/pasaportului.

la telecabina se ajunge usor din orotava (langa puerto de la cruz) sau din santiago de teide.

pe langa telecabina gasesti o parcare foarte mare in care-ti poti lasa masina.

#16
alecs_matei

alecs_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 17.07.2007

View Postalis4you, on 5th March 2010, 17:37, said:

iberostar nu e chiar pe deal...nu stiu de ce ramasesem cu impresia asta, oricum e intr-o panta abrupta, asta stiu sigur, ca ne chinuiam sa urcam pe langa el, chiar daca nu pare in poza. a doua e plaja troya, iar in a treia hotelul hesperia troya, mai aproape de atat de plaja nu cred ca se poate.

Mersi mult. In Tenerife nu sunt si plaje cu nisip aiuriu? Imi pare asa ciudata plaja... Noi ne gandeam pana la urma la Gran Tinerfe, am auzit numai lucuri bune, nu e chiar la plaja dar am inteles ca nu ar fi mult de mers pana acolo.

#17
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View Postalecs_matei, on 8th March 2010, 16:36, said:

Mersi mult. In Tenerife nu sunt si plaje cu nisip aiuriu? Imi pare asa ciudata plaja...

Asta e si motivul pentru care am ezitat si eu sa merg in Tenerife.
Spre exemplu in Lanzarote erau plaje cu nisip negru si erau ok (Puerto del Carmen si in Caleta de Famara), dar de departe cea mai tare e plaja din Corralejo - Fuerteventura, exact datorita nisipului galben... Apa e la fel peste tot, dar nisipul facea diferenta.

Din ce stiu in Tenerife sunt doar vreo 3 plaje cu nisip galben, adus oricum din Africa: Playa de las Teresitas, ceva mai la nord de Santa Cruz, Playa Troya in Las Americas si Playa Los Cristianos, foarte aproape de Playa Troya.

Singura problema, din punctul meu de vedere, este ca desi au nisip galben, nu au deschidere prea mare catre ocean (sunt inchise cumva prin stabilopozi, tocmai pentru ca nisipul sa nu fie luat de curenti). Mie personal mi se pare destul de aiurea sa stai intr-o baltoaca in care apa e totusi destul de statuta (mai ales in las Teresitas). Da stiu, pentru copii e ideal... Dar pentru mine nu.

Dar pana la urma plajele din Tenerife sunt compensate de peisaje, Teide si agrement.

#18
alis4you

alis4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2008

View Postalecs_matei, on 8th March 2010, 16:36, said:

Mersi mult. In Tenerife nu sunt si plaje cu nisip aiuriu? Imi pare asa ciudata plaja... Noi ne gandeam pana la urma la Gran Tinerfe, am auzit numai lucuri bune, nu e chiar la plaja dar am inteles ca nu ar fi mult de mers pana acolo.
in las americas n-am vazut nisip auriu, doar in los cristianos unde plajele sunt si mult mai intinse . in perioada cand am fost eu plouase mult inainte si de aceea poate pare mai negru in poze. in rest nu e nicio problema cu nisipul negru, chiar daca arata uratel nu e noroi, e la fel de fin ca cel auriu, poate doar ca e mai fierbinte si e mai vizibil intre degetele de la picioare  :naughty:
iar despre ce zice nic biso cu apa statuta, mie nu mi s-a parut deloc asa in las americas, iar in los cristianos nici atat, sunt stabilopozi, dar nu asa intinsi incat sa formeze o baltoaca, plus ca valurile erau imense, toata lumea se dadea cu placa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate