Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1654 replies to this topic

#37
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostCuparencuv, on 15th April 2010, 16:27, said:

Eu si sotia mea tocmai ne-am luat 14 nopti la acest hotel din 31 iulie 2010 pana in 14 august 2010 ( camera double ) cu demipensiune ( aici fiind incluse micul dejun si cina ).
Înseamnă că nu mai știu să citesc.

#38
laslito

laslito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.10.2008
Eu inca nu mi-am luat bilet dar si pe mine ma intereseaza acest hotel si h10 conquistador care este mult mai central asezat decat las palmeras si un pic mai scump! Daca stie cineva ceva despre aceste hoteluri asteptam pareri! Multumesc!

#39
vladilas

vladilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2010
salut la toata lumea!
preconizez si eu un sejur in tenerife in partea de sud a insulei....puteti sa i-mi spuneti cum sunt plajele si apa comparativ cu insulele grecesti....acolo m-am obisnuit cu marea clara si albastra....credeti ca se poate face baie si prin februarie de exemplu?
marsi frumos,
vlad.

#40
adyzion

adyzion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.04.2008

View Postlaslito, on 16th April 2010, 10:49, said:

Eu inca nu mi-am luat bilet dar si pe mine ma intereseaza acest hotel si h10 conquistador care este mult mai central asezat decat las palmeras si un pic mai scump! Daca stie cineva ceva despre aceste hoteluri asteptam pareri! Multumesc!


Salve

Incearca si Mare nostrum Resort. Cele 3 hoteluri de 4 stele... Vezi ce gasesti despre ele.

#41
adyzion

adyzion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.04.2008

View PostXDany, on 31st March 2010, 15:20, said:

Salut.

Am si eu o intrebare pt cei care care au avut zbor cu conexiune prin Madrid:

cat timp este necesar intre intre zboruri tinand cont ca trebuie sa ajung de la terminalul 4S la terminalul 2 la dus si invers la intors?

Fiind biletul din 2 bucati (buc-mad si mad-ten) pp ca trebuie sa astept bagajele sa ies prin controlul de securitate in terminalul 4s si sa fac controlul de securitate si check-in-ul in terminalul 2.
La legaturile pe care le-am gasit eu pana acum as avea cam 2:30-3:00 ore la dus si intre 2:15 si 5 h la intors.


salve

Aceeasi problema am si eu . Am rezolvat-o lasandu-mi mai mult timp intre zboruri. Anul trecut, am avut niste prieteni care au ratat conexiunea in Barcelona din cauza unui tarom intarziat cu 40 de min.

In mod normal, nu ar trebui sa ai probleme. Dar... Eu de exemplu nu am vrut sa risc.

View Postbluecat2001, on 1st April 2010, 10:21, said:

am facut o simulare de zbor cu wizz din buc - madrid cu plecare dupa 13.09.2010 dar cand am intrat pe vueling imi zice ca nu exista ruta madrid - tenerife dupa 04.11.2010. alta varianta de zbor madrid - tenerife stiti ? cei care pleaca anul acesta dupa august ce varianta de zbor pana in tenerife ati gasit ?
la cazare pretul de pe site urile de la un hotel sau altul e pe persoana sau pe sejur ? la agentii am gasit cu 800 eur cu tot cu transport de persoana si sper pe cont propriu sa gasesc mai avantajos :)

multumesc mult anticipat pt ajutor.


salut


La agentiile din Romania sunt muult mai scumpe biletele.

Pe siteurile hotelurilor, sau pe cele de profil (gen Boo king . co m sau Gt a hotel s . com) sunt preturile per camera. Cu siguranta vei gasi mai ieftin pe cont propriu.

Madrid - tenerife - Iberia - 98 eur de persoana (vreo 5 6 zboruri pe zi).



View PostRaduceanu, on 8th April 2010, 16:44, said:

Mare Nostrum este una dintre marile intruchipari ale kitch-ului pe pamant.

vroiam sa fac o poza cu statuile femei goale din statia de autobuz din fata complexului. am ratat.
si piramida in stil egiptean ... si coloanele romane cu arcasi.
cum ziceam, intruchiparea "bunului gust" sau manele hotel de Tenerife.

Attachment mare_nos...entrance.jpg

si sa nu uit: camerele de pe exteriorul lui Mediterranean Palace dau la drum in statia de taxi. si soferii de taxi sunt vorbareti in Tenerife toata noaptea...

plaja din dreptul hotelului este Ok dar nu stralucita. oricum nu te duci in Tenerife pentru plaje minunate caci nu prea sunt.

Salut

Nu ma intereseaza foarte tare lucrurile astea. Vreau doar sa fie curat cat macar ptr un hotel de 3 stele. Ma intereseaza sa fie piscinele curate si cat de cat aranjate. Am doar mic dejun la ei si trebuie sa gasesc ceva de mancare pe acolo.


Eu am rezervarea facuta la Julio Cesar Palace. Sper ca acolo sa fie mai liniste.

Cat despre plaja, noi nu prea suntem foarte mult cu plaja. Si cum o sa inchiriem masina, vom cauta plaje mai dragute.

As vrea sa stiu cum este stafful acolo, daca au net firless :D , si alte detalii despre hotel daca mai ai.


Multumesc mult

#42
adyzion

adyzion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.04.2008

View PostZavoianu, on 11th April 2010, 10:11, said:

Nu te duce la Mare Nostrum,
nu cred ca exista un loc mai prost in tenerife, sau poate ca exista, intregul complex este atat de obosit incat nu merita nici macar 2 stele,, stiu ca la un moment dat am scris un review despre cosmarul de Craciun la Mediteranean Palace de acum 3 ani, singurul lucru bun la acest hotel este locatia. atat, mancare proasta, camere pline de praf, totul este vechi, murdar, am avut chiar si gandaci.


Hmm.. Ok.. In ce perioada? Detaliaza un pic ... Nu de alta dar am vazut pareri si pro si contra acestui complex. Cele mai multe pareri contra, erau despre Mediteranean Palace.

Cum erau piscinele? Ai incercat toate restaurantele din complex? Cum este staful?

Te intreb ptr ca am fost si in Mallorca la un hotel de 4 stele acum vreo 2 ani. Barcelo Pueblo se numeste. Am facut rezervarile fara sa ma interesez f mult despre hotel. Apoi, din momentul rezervarii si pana la plecare am tot citit despre acest hotel. Foarte multe lucruri rele.

Well.. Am fost acolo, si... 90% din experienta mea a fost una mai mult decat placuta. Aia 10% au fost pentru aglomeratie. De la masa si  de  la piscina.

Imi pare rau ptr. experienta ta, insa a mea sper sa fie altfel :D

Multumesc si astept povestea ta :D

#43
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
M-am gandit sa fac o rezervare pentru luna de miere la Sheraton La Caleta. Ce parere aveti de acest hotel ?
De asemenea m-ar interesa sa inchiriez o masina si m-am orientat spre www.carrentaltenerife.net, care au preturi foarte bune, numai ca sunt temator sa nu fie teapa. Stiti cumva daca e vreo suprataxa pentru returnarea masinii la o ora foarte matinala (05.30) ? Sa inchiriez masina pentru tot sejurul (9 zile) sau sa iau numai pentru cateva ?

#44
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Eu am inchiriat de pe www.autoreisen.es, sunt foarte seriosi, nu se plateste avans pe internet, toata suma se plateste la fata locului cu cardul de credit. Daca ai doar card de debit ar trebui sa fie embosat ca sa arate ca unul de credit. Daca aduci masina inapoi foarte devreme dimineata lasi cheile si actele in dropbox si gata. Nu costa nimic in plus. Vacanta placuta!

View Postkiphtea69, on 3rd May 2010, 13:49, said:

M-am gandit sa fac o rezervare pentru luna de miere la Sheraton La Caleta. Ce parere aveti de acest hotel ?
De asemenea m-ar interesa sa inchiriez o masina si m-am orientat spre www.carrentaltenerife.net, care au preturi foarte bune, numai ca sunt temator sa nu fie teapa. Stiti cumva daca e vreo suprataxa pentru returnarea masinii la o ora foarte matinala (05.30) ? Sa inchiriez masina pentru tot sejurul (9 zile) sau sa iau numai pentru cateva ?


#45
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postkiphtea69, on 3rd May 2010, 14:49, said:

...
Sa inchiriez masina pentru tot sejurul (9 zile) sau sa iau numai pentru cateva ?
Cat va costa parcarea? Veti merge in fiecare zi cu masina? Intrebati-i pe cei de la hotel cat ar costa o masina de la ei si o inchiriati numai cand aveti nevoie de ea.

#46
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Parcarea teoretic este 7,5 euro / zi insa este o idee foarte bune asta cu masina de la ei. Despre Sheraton are cineva ceva impresii ? E departe de aeroportul Tenerife North ?

#47
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postkiphtea69, on 3rd May 2010, 21:40, said:

Parcarea teoretic este 7,5 euro / zi insa este o idee foarte bune asta cu masina de la ei. Despre Sheraton are cineva ceva impresii ? E departe de aeroportul Tenerife North ?

Daca sunteti aproape de luna de miere cred ca nu aveti timp pentru maruntisuri. Sa fie intr-un ceas bun!
Hotelul ales de dumneavoastra este in sudul insulei, iar Tenerife North Airport in extremitatea nordica. 80-90km. Am marcat pe harta si aeroportul din sud pentru ca veti trece pe langa el:

Attached File  S_L_C.JPG   85.88K   122 downloads

V-am intrebat despre costul parcarii pentru ca 7,5*9=67,5€, adica undeva la 50% din pretul chiriei pentru un VW la firma aleasa de dumneavoastra. Sunt sigur ca nu veti folosi masina zilnic, sunt sigur ca banii acestia oricum ii veti cheltui, dar pare mai comod sa luati masina de la hotel numai si numai cand aveti nevoie de ea.

Si mai trebuie sa aflati ceva de la ei: ar trebui sa aiba transfer de la aeroport.

#48
peacemaker

peacemaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2006

View Postkiphtea69, on 3rd May 2010, 21:40, said:

Parcarea teoretic este 7,5 euro / zi insa este o idee foarte bune asta cu masina de la ei. Despre Sheraton are cineva ceva impresii ? E departe de aeroportul Tenerife North ?
Si eu m-am uitat la Sheraton si pare foarte ok, dar pana la urma am ales hotelul Vincci Plantaccion del Sur.
Din punct de vedere al parcarii am vazut ca poti sa parchezi undeva aproape de hotel gratis.
Fata de Tenerife North e mai departe pentru ca toata aceasta parte turistica cu Playa de los Americas si Adeje este in sud, in timp ce aeroportul respectiv e in nord (evident dupa numele lui). Bine, departe inseamna probabil 100-150 de km

#49
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Dupa cum si o_dor a spus, hotelul e cam la 85 km de aeroport, din care 76 sunt pe autostrada. Bine, nu stiu cat de buna si dreapta e autostrada lor, insa oricum cred ca e mai bine decat un drum european de la noi.
Imi puteti recomanda si mie o firma de inchirieri auto relativ ieftina dar care sa accepte returnarea masinii si la ora 5 - 5.30 a.m. ? Astia cu care am incercat eu sa rezerv mi-au respins cererea tocmai din acest motiv.
Cred ca o sa incep sa citesc fostul thread de Tenerife, dar intre timp are cineva un ghid mai comprimat de atractii pentru insula cat si cateva indicatii legate de transportul cu feribotul spre Gran Canaria sau alte locatii relativ accesibile din Tenerife ?

#50
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Imi poate spune si mie cineva, care a mers, cat costa excursia de 1 zi in La Gomera ( cu Fred Olsen, nu cu ferry-ul lent ) ??
Vad pe site-ul Fred Olsen ca biletul dus-intors/adult costa 64 eur. Pentru ca excursia include si transfer cu autocarul ( nu ma intereseaza in mod deosebit ) si un mic circuit cu autocarul in La Gomera, ma intreseaza pretul excursie de la o companie locala de turism. Poate e mai avantajos cumparata excursia de ;a o agentie, decat sa dau 64 eur/pers doar pentru ferry-ul rapid Fred Olsen.
Thx !

#51
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.05.2005
eu stiu doar preturile de aici http://www.tripadvis...ry_Islands.html
ma intereseaza si pe mine daca a fost cineva de pe forum, daca este chiar cum zic pe tripadvisor adica in jur de 50 eur.
multumesc

Edited by wali, 06 May 2010 - 15:36.


#52
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postmetalactual, on 6th May 2010, 14:19, said:

Imi poate spune si mie cineva, care a mers, cat costa excursia de 1 zi in La Gomera ( cu Fred Olsen, nu cu ferry-ul lent ) ??
Vad pe site-ul Fred Olsen ca biletul dus-intors/adult costa 64 eur. Pentru ca excursia include si transfer cu autocarul ( nu ma intereseaza in mod deosebit ) si un mic circuit cu autocarul in La Gomera, ma intreseaza pretul excursie de la o companie locala de turism. Poate e mai avantajos cumparata excursia de ;a o agentie, decat sa dau 64 eur/pers doar pentru ferry-ul rapid Fred Olsen.
Thx !
Daca te duci cu TUI de exemplu, te costa pe la 60 EURO cu ARMAS si vreo 110 EURO cu Fred Olsen. De persoana/1 zi, preturi de anul trecut. Nu prea renteaza. Daca mergi la ferry o sa vezi ca au oferte pentru 1 bilet dus-intors+masina de inchiriat la destinatie pentru 1 zi. Mie asta mi se pare cea mai convenabila chestie. Iti iei o harta, te gandesti pe unde vrei sa mergi in ziua respectiva, mai faci si o baie, mananci unde ai chef nu unde te cara aia cu autocarul. Insula oricum e f. mica. Noi am facut tur de Lanzarote cu masina inchiriata intr-o zi si e o insula mult mai mare decat La Gomera.
Cel mai bine ar fi sa-ti iei hotel prin Los Cristianos daca vrei sa treci, ca sa fii aproape de port, sa nu pleci cu noaptea-n cap spre ferry.
Daca ai masina inchiriata in Tenerife, atunci trebuie sa ceri acordul firmei de inchirieri pentru ca altfel nu esti acoperit de asigurare daca pleci pe alta insula. Si te si costa peste 130 EURO sa treci cu masina+2 persoane numai la Armas.

#53
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Da, mai studiez. Nici varianta cu autocarul nu este perfecta, nici cea cu masina. O sa avem masina inchiriata toata perioada, in ziua cu excursia o las "acasa". La Fred Olsen este aprox. 80 eur doar taxa sa trec masina inchiriata dus-intors. Asta cade. O sa verific la Armas. Sau o sa inchiriez pe La Gomera, am vazut ceva pe la 35 eu/zi ( CICAR ), cam dublu fata de pretul pe Tenerife ( adevarat ca pt. 8 zile ). Varianta cu autocarul are partile ei bune...mai ma gabdesc. THX !
Vom sta o parte din sejur in zona Los Cristianos si o parte in zona La Oratova.
Sunt sanse sa nu gasesc bilete la aceste ferry, daca le iau la fata locului sau sa nu ma stresez ? Adica nu as vrea neaparat sa fac booking acum pt. ferry dar nu stiu daca e riscant, merg in full sezon.

Edited by metalactual, 06 May 2010 - 19:10.


#54
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postmetalactual, on 6th May 2010, 19:52, said:

Da, mai studiez. Nici varianta cu autocarul nu este perfecta, nici cea cu masina. O sa avem masina inchiriata toata perioada, in ziua cu excursia o las "acasa". La Fred Olsen este aprox. 80 eur doar taxa sa trec masina inchiriata dus-intors. Asta cade. O sa verific la Armas. Sau o sa inchiriez pe La Gomera, am vazut ceva pe la 35 eu/zi ( CICAR ), cam dublu fata de pretul pe Tenerife ( adevarat ca pt. 8 zile ). Varianta cu autocarul are partile ei bune...mai ma gabdesc. THX !
Vom sta o parte din sejur in zona Los Cristianos si o parte in zona La Oratova.
Sunt sanse sa nu gasesc bilete la aceste ferry, daca le iau la fata locului sau sa nu ma stresez ? Adica nu as vrea neaparat sa fac booking acum pt. ferry dar nu stiu daca e riscant, merg in full sezon.
La Orotava e frumos.
Eu zic ca n-ai probleme daca iei biletul direct acolo. Sunt foarte mari ferry-boat-urile, chestia cu "armchair" e o figura de stil, poti sa stai unde ai chef. Noi am stat in general la bar, la o cafea, sau o bere sa ne mai treaca timpul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate