Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1683 replies to this topic

#19
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

View Postalind, on 5th March 2010, 19:14, said:

Acum 2 zile m-am intors si eu din spania. Am stat 4 nopti in madrid si 7 nopti in tenerife. Voi da in continuare detalii care ar putea fi de ajutor celor ce doresc sa mearga, asa cum m-a ajutat si pe mine ceea ce am citit.

Transport
Avion bucuresti-madrid-bucuresti cu wizz air. (http://wizzair.com )
Avion madrid-tenerife north – madrid cu vueling (http://www.vueling.com).
Biletele au fost cumparate de pe site-urile lor, iar totul a costat in jur de 230 euro/persoana.

Dezavantajul la wizz air a fost ca ajunge in madrid la 2 noaptea si metroul nu merge la ora asta. Poti lua un taxi, dar noi am facut rezervare la aerocity (http://www.gomadrid....rocity/#express ) . Astia au venit si ne-au dus cu un microbuz de la aeroport pana la hotel. Pentru 4 persoane ne-a costat 27 euro.

Transportul local in madrid l-am facut cu metroul (1 euro/calatoria, 9 euro/10calatorii)

In tenerife am avut o masina inchiriata (seat ibiza 1.4). Ne-a costat 145 euro/7 zile, iar rezervarea am facut-o pe (http://www.tenerife-hire-a-car.com ). Banii i-am platit cash, la fata locului.
Am avut un gps cu harti destul de vechi (2006) si am cumparat si o harta. Ne-am descurcat fara probleme, mai mult cu harta. Cei de la care am luat masina ne-au dat si o harta, dar mai buna a fost cea cumparata. (mai completa)
Benzina e mai ieftina decat la noi: 0.804 euro/litru
Cu parcarea in tenerife nu am avut probleme. Am gasit aproape peste tot parcari publice gratuite.

Cazare
Rezervarile le-am facut cu www.booking.com .

In madrid am stat 2 nopti la dus, la Apartamentos Olano C.B. (cca. 45 euro/noapte camera dubla; era un fel de apartament cu o camera, in sensul ca avea si un fel de bucatarie si o baie), si 2 nopti la intoarcere, la Hostal Martin (tot 45 euro/noapte camera dubla; nu arata prea bine, dar a fost acceptabil; avantajul a fost ca era in centru, pe str. Atocha).

In tenerife am avut cazare in Puerto de Santiago (situat pe coasta vestica, langa Los Gigantes), intr-un apartament cu 3 dormitoare, living cu bucatarie deschisa, baie si terasa cu vedere catre ocean. Se numea Aparthotel Los Dragos del Sur (3 stele). Cand am facut rezervarea pe booking.com scria ca e doar cu 2 dormitoare, in realitate am fi putut dormi si 8 oameni in apartamentul asta, pentru ca incluziv canapeaua din living era extensibila (problema ar fi fost, probabil, baia). Apartamentul a costat 325 euro/7 nopti.

Mancare
La hotelul din Tenerife am fi putut manca micul dejun cu 5 euro de persoana si cina cu 7 euro /persoana (ambele tip bufet suedez). Noi pentru dimineata am avut mancare cumparata de la un supermarket si mancam afara pe terasa apartamentului. In felul asta ne-a ajuns foarte ieftin, iar vederea catre ocean nu se compara cu ce se putea vedea din restaurantul hotelului.
La restaurante, pentru o masa de pranz/cina, cu cca. 10 euro/persoana se manca foarte bine. Puteai sa mergi si mai ieftin daca ai fi fost nevoit. (de exemplu, erau niste restaurante la care un pui la rotisor costa 6 euro/bucata).
Am mancat in mai multe orasele si preturile au fost cam la fel.

Vremea a fost pur si simplu perfecta. Seara cam 20-22 grade si ziua 24-25. am fi putut face plaja in fiecare zi, dar am facut doar in vreo 2. in rest ne-am plimbat. Cred ca daca mai stateam inca o saptamana ne-am mai fi plimbat aproape la fel de mult, pentru ca mai aveam multe de vazut.
Atat temperaturile cat si vegetatia erau foarte diferite de la nord la sud. De exemplu, intr-una din zile noi eram in La Laguna (in nord-estul insulei) unde erau cam 14-15 grade, iar in Puerto de Santiago (coasta vestica) erau 25 de grade si se facea plaja.

Obiective de vizitat in Tenerife
Ne-am plimbat cu masina cam 900-1000 km. peste tot gasesti niste peisaje care-ti taie rasuflarea de frumoase ce sunt. Nu ma pricep prea bine la cuvinte, dar cine vrea, poate cauta poze pe net si se va convinge de ce zic.


Am vizitat parcul loro – un fel de gradina zoologica (31.5 euro/persoana). Aici poti sta o zi intreaga fara sa te plictisesti. Vezi tot felul de animale si plante, spectacole cu delfini, orci, lei de mare si papagali. Mai multe detalii puteti vedea pe site-ul lor. (http://www.loroparque.com/ ).

Am fost si la siam park – un aqua parc (28 euro/persoana; poti cumpara un bilet pentru ambele parcuri si faci economie de 10 euro). Aici ai tot felul de topogane in care te dai o zi intreaga fara sa te plictisesti. Te distrezi chiar daca nu mai esti copil. De fapt, la unele topogane era limita inferioara de varsta 14 ani. Mai multe detalii: http://www.siampark.net/

Am fost si cu telecabina pana aproape de varful teide. Varful are in jur de 3700 m, iar telecabina te duce pana la 3500. ca sa urci si ultimii 200 m trebuie sa ai o autorizatie obtinuta de la autoritatile lor in Santa cruz sau de pe net. Noi am avut aceasta autorizatie, insa drumul era inchis din cauza ghietii si a zapezii. Telecabina a costat 25 euro/persoana dus-intors. Eu consider ca a meritat; depinde si la ce te astepti sa vezi.

Am mai vizitat o gramada de locuri foarte frumoase, de care au mai pomenit si altii pe acest forum (Masca, Buenavista del northe, Teno, Santa Cruz de Tenerife, Candelaria, Orotava, Taganana, Orotava, La Laguna).

Cine mai vrea detalii ma poate intreba.

Imi poti spune te rog la ce hotel ati stat?
merci!

#20
XDany

XDany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2007
Salut.

Am si eu o intrebare pt cei care care au avut zbor cu conexiune prin Madrid:

cat timp este necesar intre intre zboruri tinand cont ca trebuie sa ajung de la terminalul 4S la terminalul 2 la dus si invers la intors?

Fiind biletul din 2 bucati (buc-mad si mad-ten) pp ca trebuie sa astept bagajele sa ies prin controlul de securitate in terminalul 4s si sa fac controlul de securitate si check-in-ul in terminalul 2.
La legaturile pe care le-am gasit eu pana acum as avea cam 2:30-3:00 ore la dus si intre 2:15 si 5 h la intors.

#21
notimportant

notimportant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.03.2010
Am rezervat ptr Tenerife, 2 saptamani, cu plecare din 10.07,hotelul Tropical Playa.

M-am uitat pe google maps,la street view,mi se pare super ok hotelul,cat si pe site la ei.E la 2 minute de plaja,are si plaja si piscine proprie.

Mai multe de la voi,daca a stat cineva in acest hotel vreodata.

#22
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostXDany, on 31st March 2010, 15:20, said:

Salut.

Am si eu o intrebare pt cei care care au avut zbor cu conexiune prin Madrid:

cat timp este necesar intre intre zboruri tinand cont ca trebuie sa ajung de la terminalul 4S la terminalul 2 la dus si invers la intors?

Fiind biletul din 2 bucati (buc-mad si mad-ten) pp ca trebuie sa astept bagajele sa ies prin controlul de securitate in terminalul 4s si sa fac controlul de securitate si check-in-ul in terminalul 2.
La legaturile pe care le-am gasit eu pana acum as avea cam 2:30-3:00 ore la dus si intre 2:15 si 5 h la intors.
Am facut si eu manevra asta anul trecut tot de la terminalul 2 la 4. In afara de transferul de bagaje, drumul intre terminale a durat in jur de juma de ora fara sa ne grabim. Pentru ca se ia un tren intre terminale si se urca/coboara cateva nivele. Hai sa spun, cu intarzierea de la culesul bagajului, nu ar trebui sa depasiti o ora, adica destul de lejer cu timpul pe care il aveti.

#23
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

View Postnotimportant, on 31st March 2010, 14:24, said:

Am rezervat ptr Tenerife, hotelul Tropical Playa.
M-am uitat pe google maps,la street view,mi se pare super ok hotelul,cat si pe site la ei.E la 2 minute de plaja,are si plaja si piscine proprie.

Detalii Aici !

#24
bluecat2001

bluecat2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.07.2007
am facut o simulare de zbor cu wizz din buc - madrid cu plecare dupa 13.09.2010 dar cand am intrat pe vueling imi zice ca nu exista ruta madrid - tenerife dupa 04.11.2010. alta varianta de zbor madrid - tenerife stiti ? cei care pleaca anul acesta dupa august ce varianta de zbor pana in tenerife ati gasit ?
la cazare pretul de pe site urile de la un hotel sau altul e pe persoana sau pe sejur ? la agentii am gasit cu 800 eur cu tot cu transport de persoana si sper pe cont propriu sa gasesc mai avantajos :)

multumesc mult anticipat pt ajutor.

#25
notimportant

notimportant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.03.2010

View Postmetalactual, on 31st March 2010, 19:51, said:

Detalii Aici !
Am gasit tot ce aveam nevoie.Multumesc

#26
XDany

XDany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.02.2007

View Postnniki, on 31st March 2010, 16:01, said:

Am facut si eu manevra asta anul trecut tot de la terminalul 2 la 4. In afara de transferul de bagaje, drumul intre terminale a durat in jur de juma de ora fara sa ne grabim. Pentru ca se ia un tren intre terminale si se urca/coboara cateva nivele. Hai sa spun, cu intarzierea de la culesul bagajului, nu ar trebui sa depasiti o ora, adica destul de lejer cu timpul pe care il aveti.

Multumesc pentru raspuns.

Eu am auzit variante si variante.

Cineva zicea pe un alt forum de afara ca pt ridicarea bagajului poti astepta si 40 de minute, trecerea prin controlul de securitate de 2 ori undeva la 20-30 de minute , transferul din T4S in T4 cam 10 minute si din T4 in T2 alte 20 - 30 si check-in-ul in T2 cu min 40 de minute inainte => aprox 2:30 h deci cam la limita cu cele mai bune variante de zbor ale mele unde as avea 2:30h la dus si 2:15h la intors.

Daca mai e careva care a zburat cu tarom pana in madrid si a facut transferul intre cele 2 terminale il rog sa ne impartaseasca experienta.

Multumesc.


View Postbluecat2001, on 1st April 2010, 10:21, said:

am facut o simulare de zbor cu wizz din buc - madrid cu plecare dupa 13.09.2010 dar cand am intrat pe vueling imi zice ca nu exista ruta madrid - tenerife dupa 04.11.2010. alta varianta de zbor madrid - tenerife stiti ? cei care pleaca anul acesta dupa august ce varianta de zbor pana in tenerife ati gasit ?
la cazare pretul de pe site urile de la un hotel sau altul e pe persoana sau pe sejur ? la agentii am gasit cu 800 eur cu tot cu transport de persoana si sper pe cont propriu sa gasesc mai avantajos :)

multumesc mult anticipat pt ajutor.

Variantele cele mai bune ca timp si ca pret gasite de mine pt peroada 8-19 septembrie sunt:
buc-mad  si intors cu tarom (diferenta e prea mica ca sa merite zborul cu wizz sau blueair)
iar din madrid ai o groaza de variante pe care le gasesti cu edreams.com
Eu m-am oprit la spanair sau aireuropa dar nu stiu cat ar trebui sa las intre zboruri ca sa nu am surprize

Edited by XDany, 01 April 2010 - 10:03.


#27
adyzion

adyzion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.04.2008

View Postremg, on 5th March 2010, 10:09, said:

Permisul de care se vorbeste se refera doar la ultima portiune, conul propriu-zis, adica de la punctul unde te lasa telecabina pina in virf pe crater. Daca te rezumi doar la drumul cu telecabina nu ai nici o problema.
Chestia cu spartul masinii mi s pare exagerata, nu gindi  ca in Romania.
Harti bune auto pentru toate insulele canare gasesti pe situl cicar(agentie rent a car).
Daca ai fost prin Creta pe drumuri de care vorbesti, nu o sa ai probleme la Masca.



Nu vreau sa il sperii pe colegul nostru insa, stiu ca si el a fost acum vreo 2 ani in Mallorca. Am fost si eu tot in Mallorca cam la 1 an diferenta parca. Mie mi-au spart masina. In parcarea unui Aquapark. Ne-au urmarit in timp ce bagam "bunurile" in porbagaj. Au spart geamul din spate si au rabatat scaunele din spate si au umblat in porbagaj. N-o fi acolo Romania dar cu singuranta au si ei hotii lor. Mentionez ca era ora 11:30 ziua intr-o parcare aglomerata de masini si care mai avea si 3 agenti de securitate care pazeau intrarea in Aquapark.

Maximul de atentie este necesar oriunde. Nu lasa acte, si obiectele cu adevarat pretioase in masina.

View Postalecs_matei, on 1st March 2010, 17:31, said:

Am citit review-uri de am capiat si tot nu am inteles mare lucru. Majoritatea se plang de gandaci, de plaja ca e departe, am inteles ca una e plaja hotelului si alta e plaja frumoasa, intinsa, care de cele mai multe ori este destul de deparete, la peste 15-20 de minute de mers, de multe ori sunt de urcat trepte, delusoare, etc...

Am facut o selectie de hoteluri, in afara de Siesta si Gala si va cer parerea, daca ati fost sau stiti cum sunt situate. Ma intereseaza o plaja buna, frumoasa, aproape de hotel, fara gandaci, ca am auzit ca ar avea probleme si sa aiba masa buna, variata fiindca vrem sa mergem cu demipensiune si o pozitie centrala sa nu fim in mijlocul pustietatii.

Hotelurile ar fi acestea:

Dream Noelia Sur
H10 Gran Tinerfe
Iberostar Las Dalias
H10 Conquistador
H10 Las Palmas
Best Tenerife
Hesperia Hotel
Sol Tenerife

Multumesc mult.


Salut!

Cand vrei sa ajungi pe acolo? Noi sa mergem prin septembrie 15-25 in luna de miere.

De vreo luna tot "dau la rame" pe aci pe net dupa hoteluri.

Am trecut pe la Gala, pe la Siesta. Apoi am dat peste Jardin Tropical de pe Costa Adeje, cam departe de Playa de las Americas, si cam scump (130 Eur pe zi).

Ca sa rezolv problema, m-am gandit sa intru pe 3 siteuri de specialitate si sa ma uit la topurile cu "cele mai bune hoteluri" din Playa de las americas. Zis si facut. Le-am luat la rand si m-am oprit asupra unui resort. Mare notrum resort se numeste. Este alcatuit din 5 hoteluri. 2 de 5 stele si 3 de 4 stele. Sunt chiar langa plaja si au reviews-uri destul de bune. Mai ales cele 3 de 4 stele : Julio Cesar Palace, Cleopatra Palace si Marc Antonio Palace. M-a impresionat cel mai mult faptul ca erau cativa care se duceau la hotelurile acestea in mod regulat. In plus, in afara de unul dintre hotelurile de 5 stele Sir Anthony, care pe Tripadvisor este no.1 si care incepe cam de la 230eur pe zi ca pret, ai acces la toate facilitatile celorlalte hoteluri, necontand la care dintre ele stai.

Detaliile le poti vedea pe internet. Plaja din fata hotelurilor este destul de frumoasa din ce am putut vedea, si destul de mare.

Eu am cautat zboruri care sa fie cat mai sigure. Am gasit Buc - Mad cu Tarom, cam 127 eur de persoana si Mad - Ten nord cu Iberia 105 eur de persoana.
Total cam 230 Eur de persoana.

Hotelul in camera standard 708 eur cu mic dejun .

Concluzia, 460 eur zborurile (sunt destul de flexibile si multe), 708 eur camera. = 1170 eur zbor + cazare 10 zile cu mic dejun. Aici se mai adauga si masina. vreo 200 de eur. + cheluielile.

Sper ca am fost de ajutor.

Bafta

#28
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postadyzion, on 3rd April 2010, 17:32, said:

Le-am luat la rand si m-am oprit asupra unui resort. Mare notrum resort se numeste. Este alcatuit din 5 hoteluri. 2 de 5 stele si 3 de 4 stele. Sunt chiar langa plaja si au reviews-uri destul de bune. Mai ales cele 3 de 4 stele : Julio Cesar Palace, Cleopatra Palace si Marc Antonio Palace. M-a impresionat cel mai mult faptul ca erau cativa care se duceau la hotelurile acestea in mod regulat. In plus, in afara de unul dintre hotelurile de 5 stele Sir Anthony, care pe Tripadvisor este no.1 si care incepe cam de la 230eur pe zi ca pret, ai acces la toate facilitatile celorlalte hoteluri, necontand la care dintre ele stai.

Detaliile le poti vedea pe internet. Plaja din fata hotelurilor este destul de frumoasa din ce am putut vedea, si destul de mare.

Mare Nostrum este una dintre marile intruchipari ale kitch-ului pe pamant.

vroiam sa fac o poza cu statuile femei goale din statia de autobuz din fata complexului. am ratat.
si piramida in stil egiptean ... si coloanele romane cu arcasi.
cum ziceam, intruchiparea "bunului gust" sau manele hotel de Tenerife.

Attached File  mare_nostrum_entrance.jpg   43.3K   183 downloadsAttached File  mare_nostrum_pyramid.jpg   21.42K   146 downloadsd.jpg]

si sa nu uit: camerele de pe exteriorul lui Mediterranean Palace dau la drum in statia de taxi. si soferii de taxi sunt vorbareti in Tenerife toata noaptea...

plaja din dreptul hotelului este Ok dar nu stralucita. oricum nu te duci in Tenerife pentru plaje minunate caci nu prea sunt.

#29
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postbluecat2001, on 1st April 2010, 10:21, said:

am facut o simulare de zbor cu wizz din buc - madrid cu plecare dupa 13.09.2010 dar cand am intrat pe vueling imi zice ca nu exista ruta madrid - tenerife dupa 04.11.2010. alta varianta de zbor madrid - tenerife stiti ? cei care pleaca anul acesta dupa august ce varianta de zbor pana in tenerife ati gasit ?
la cazare pretul de pe site urile de la un hotel sau altul e pe persoana sau pe sejur ? la agentii am gasit cu 800 eur cu tot cu transport de persoana si sper pe cont propriu sa gasesc mai avantajos :)

multumesc mult anticipat pt ajutor.
Sunt 3-4 curse zilnice Mad-Ten cu Iberia, si adaugand Taromul de la Buc la Mad, am vazut un pret de 227 euro/pers. Cu plecare in 19 sep si intoarcere pe 30 sep.
Site-urile iti cer sa precizezi perioada pentru care sloliciti pretul si iti afiseaza pretul/camera/ perioada  sau zi. Adica ai pretul pentru 2 pers pe zi sau perioada.
Iti recomand sa eviti site-urile hoelurilor si sa mergi pe motoarele de cautare gen hotelscombined.com care sunt practic un cumul de site-uri.
Bafta!

#30
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postbluecat2001, on 1st April 2010, 09:21, said:

cei care pleaca anul acesta dupa august ce varianta de zbor pana in tenerife ati gasit ?

Madrid - Tenerife Sud cu RyanAir.

#31
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Nu te duce la Mare Nostrum,
nu cred ca exista un loc mai prost in tenerife, sau poate ca exista, intregul complex este atat de obosit incat nu merita nici macar 2 stele,, stiu ca la un moment dat am scris un review despre cosmarul de Craciun la Mediteranean Palace de acum 3 ani, singurul lucru bun la acest hotel este locatia. atat, mancare proasta, camere pline de praf, totul este vechi, murdar, am avut chiar si gandaci.



View Postadyzion, on 3rd April 2010, 17:32, said:

Nu vreau sa il sperii pe colegul nostru insa, stiu ca si el a fost acum vreo 2 ani in Mallorca. Am fost si eu tot in Mallorca cam la 1 an diferenta parca. Mie mi-au spart masina. In parcarea unui Aquapark. Ne-au urmarit in timp ce bagam "bunurile" in porbagaj. Au spart geamul din spate si au rabatat scaunele din spate si au umblat in porbagaj. N-o fi acolo Romania dar cu singuranta au si ei hotii lor. Mentionez ca era ora 11:30 ziua intr-o parcare aglomerata de masini si care mai avea si 3 agenti de securitate care pazeau intrarea in Aquapark.

Maximul de atentie este necesar oriunde. Nu lasa acte, si obiectele cu adevarat pretioase in masina.




Salut!

Cand vrei sa ajungi pe acolo? Noi sa mergem prin septembrie 15-25 in luna de miere.

De vreo luna tot "dau la rame" pe aci pe net dupa hoteluri.

Am trecut pe la Gala, pe la Siesta. Apoi am dat peste Jardin Tropical de pe Costa Adeje, cam departe de Playa de las Americas, si cam scump (130 Eur pe zi).

Ca sa rezolv problema, m-am gandit sa intru pe 3 siteuri de specialitate si sa ma uit la topurile cu "cele mai bune hoteluri" din Playa de las americas. Zis si facut. Le-am luat la rand si m-am oprit asupra unui resort. Mare notrum resort se numeste. Este alcatuit din 5 hoteluri. 2 de 5 stele si 3 de 4 stele. Sunt chiar langa plaja si au reviews-uri destul de bune. Mai ales cele 3 de 4 stele : Julio Cesar Palace, Cleopatra Palace si Marc Antonio Palace. M-a impresionat cel mai mult faptul ca erau cativa care se duceau la hotelurile acestea in mod regulat. In plus, in afara de unul dintre hotelurile de 5 stele Sir Anthony, care pe Tripadvisor este no.1 si care incepe cam de la 230eur pe zi ca pret, ai acces la toate facilitatile celorlalte hoteluri, necontand la care dintre ele stai.

Detaliile le poti vedea pe internet. Plaja din fata hotelurilor este destul de frumoasa din ce am putut vedea, si destul de mare.

Eu am cautat zboruri care sa fie cat mai sigure. Am gasit Buc - Mad cu Tarom, cam 127 eur de persoana si Mad - Ten nord cu Iberia 105 eur de persoana.
Total cam 230 Eur de persoana.

Hotelul in camera standard 708 eur cu mic dejun .

Concluzia, 460 eur zborurile (sunt destul de flexibile si multe), 708 eur camera. = 1170 eur zbor + cazare 10 zile cu mic dejun. Aici se mai adauga si masina. vreo 200 de eur. + cheluielile.

Sper ca am fost de ajutor.

Bafta


#32
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
In Santa Cruz de Tenerife, pot parca gratuit in Centrul Comercial Meridiano - este si un Carrefour in el ?
Adica Aici !
Vreau sa vizitez o zi intreaga orasul si poate las masina in parcarea acestui centru comercial.
O alta parcare, eventual gratuita, prin centru ?

L.E.
Vad pe site-ul oficial al centrului, ca parcarea este gratuita.

Edited by metalactual, 13 April 2010 - 12:16.


#33
peacemaker

peacemaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2006
Inca un abonat la luna de miere in Tenerife :)

Detaliile momentan:
Perioada (aproximativa): 1-15 aug
- Buc - Barcelona cu Iberia  - 90 EUR/pers
- 4 nopti in Barcelona
- Barcelona - Tenerife -> Ryanair  - 100 EUR/pers
- 6 nopti Tenerife
- Tenerife - Madrid -> Ryanair  - 50 EUR/ pers
- intre 1 si 3 nopti Madrid (nehotarat inca)
- Madrid - Bucuresti -> cel mai probabil Tarom, care e 130 EUR/pers (low cost-urile pleaca la ore total aiurea si nici nu prea se nimeresc cu programul nostru)

Din punct de vedere al avionului spre Tenerife nu este nici pe departe cea mai ieftina varianta. Noi am ales traseul acesta pentru ca vrem sa stam cateva zile si prin Barcelona unde sunt zborurile mai scumpe fata de Madrid

Daca vreti doar Tenerife optiunea Bucuresti-Madrid-Tenerife si retur este mult mai ieftina, din Madrid in Tenerife avand ca low-cost pe langa Ryanair si optiunile Air Europa si Vueling putand foarte usor gasi un zbor dus-intors madrid-tenerife la pana in 100 eur/pers. (daca luati bilet cu cateva luni inainte evident)

#34
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Salut. As vrea si eu niste referinte de la cineva care a fost in Tenerife in Playa de Las Americas cazat la Hotel H10 Las Palmeras. Eu si sotia mea tocmai ne-am luat 14 nopti la acest hotel din 31 iulie 2010 pana in 14 august 2010 ( camera double ) cu demipensiune ( aici fiind incluse micul dejun si cina ). M-am tot uitat pe Trip Advisor la referinte despre acest hotel. Nu stiu ce sa zic. Unele referinte sunt foarte bune si bune, in schimb altele sunt proaste. A mai fost cineva recent pe acolo ? Ce sfaturi imi dati ?

#35
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,163
  • Înscris: 28.06.2005
Cu ce te ajută acum referințele dacă voi deja ați luat cazarea?

#36
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010

View Postsfantu.dracu, on 15th April 2010, 18:32, said:

Cu ce te ajută acum referințele dacă voi deja ați luat cazarea?

Poate nu am fost bine inteles. Am specificat ca m-am interesat de acest hotel. Doar ca parerile de pe TripAdvisor sunt impartite. Si apropo nu tot ce se scrie pe TripAdvisor este adevarat. Tocmai de aceea vreau pareri de la persoane care au fost efectiv acolo ! ( si apropo marea majoritate a parerilor scrise pe Trip Advisor sunt ale Britanicilor care sunt cei mai critici, dar multe din hotelurile lor din Marea Britanie arata mult mai jalnic decat cele pe care le critica ei si stiu ce spun cand zic asta, crede-ma , de accea nu iau de bun absolut tot ceea ce zic ei ) Acesta este motivul pentru care caut niste pareri de la Romani care au fost cazati la acest hotel.

Ozi buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate