Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Florenta & Bologna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
756 replies to this topic

#1
ladyblack

ladyblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.07.2008
Tocmai ce m/am intors din Bologna, Florenta.
Zbor cu Wizz,  Cluj Forli Bucuresti / 80 de lei/pers,  bilete luate din septembrie pt ianuarie.
Cazare la Bologna, hotel Astor 3 stele, 90 euro/4 nopti, fara mic dejun.
Bilete tren Forli - Bologna, 4,8 euro
Bilete tren Bologna - Florenta, 5,9 euro, la trenuri regionale, gen personale de la noi.
Intrare Galeriile Uffizzi, 6,5 euro, nu era coada deloc, nici un om, am intrat lejer.
Intrare Palatul Pitti, 12 euro pt galeria palatina si galeria de arta moderna si separat 7 euro pt gradini, muzeul portelanului, muzeul costumelor, muzeul argintului. Toate foarte frumoase, chiar mi/a placut.
Din aeroportul Forli este autobuz pana in gara Forli, primul la 8.45, cateva pe zi, dar cel mai simplu e cu taxi, 11 euro pret fix.
Nu mai stiu ce intrebari erau pe topicul dinainte, dar daca pot ajuta pe cineva cu raspunsuri, cu placere.

#2
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009

 ladyblack, on 25th January 2010, 18:07, said:

Tocmai ce m/am intors din Bologna, Florenta.
Zbor cu Wizz,  Cluj Forli Bucuresti / 80 de lei/pers,  bilete luate din septembrie pt ianuarie.
Cazare la Bologna, hotel Astor 3 stele, 90 euro/4 nopti, fara mic dejun.
Bilete tren Forli - Bologna, 4,8 euro
Bilete tren Bologna - Florenta, 5,9 euro, la trenuri regionale, gen personale de la noi.
Intrare Galeriile Uffizzi, 6,5 euro, nu era coada deloc, nici un om, am intrat lejer.
Intrare Palatul Pitti, 12 euro pt galeria palatina si galeria de arta moderna si separat 7 euro pt gradini, muzeul portelanului, muzeul costumelor, muzeul argintului. Toate foarte frumoase, chiar mi/a placut.
Din aeroportul Forli este autobuz pana in gara Forli, primul la 8.45, cateva pe zi, dar cel mai simplu e cu taxi, 11 euro pret fix.
Nu mai stiu ce intrebari erau pe topicul dinainte, dar daca pot ajuta pe cineva cu raspunsuri, cu placere.


Buna ladyblack, mi-ai dat niste informatii utile, avand in vedere ca si eu voi pleca in martie la Florenta.
In afara de obiectivele prezentate mai sus ce se mai poate vizita in Florenta? Ma intereseaza si preturile de intrare la muzee si mai ales orarul acestora.De asemenea as vrea sa stiu cu ce te poti deplasa in Florenta mai usor si mai ieftin intre obiectivele de vizitat.Apoi poate imi recomanzi ceva restaurante sau fast-food-uri unde se poate manca bine si ieftin(pe cat se poate).Apoi daca ai ajuns in Pisa, inafara de turnul renumit, ce se mai poate vizita?
Multumesc.

#3
ledzeppelin

ledzeppelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.01.2007
Un bilet autobuz intern 1.2 euro, o felie pizza cam 3 e, restaurante 10 e, felul doi. E scump in centru. Luni e inchis la muzee.

#4
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009

 ledzeppelin, on 6th February 2010, 10:38, said:

Un bilet autobuz intern 1.2 euro, o felie pizza cam 3 e, restaurante 10 e, felul doi. E scump in centru. Luni e inchis la muzee.


Scurt si cuprinzator, multumesc mult!!
Despre Pisa ceva recomandari?
Pentru 10 e mananci bine la restaurant, sau te ridici tot flamand de la masa?

#5
ladyblack

ladyblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.07.2008

 camym, on 5th February 2010, 11:44, said:

Buna ladyblack, mi-ai dat niste informatii utile, avand in vedere ca si eu voi pleca in martie la Florenta.
In afara de obiectivele prezentate mai sus ce se mai poate vizita in Florenta? Ma intereseaza si preturile de intrare la muzee si mai ales orarul acestora.De asemenea as vrea sa stiu cu ce te poti deplasa in Florenta mai usor si mai ieftin intre obiectivele de vizitat.Apoi poate imi recomanzi ceva restaurante sau fast-food-uri unde se poate manca bine si ieftin(pe cat se poate).Apoi daca ai ajuns in Pisa, inafara de turnul renumit, ce se mai poate vizita?
Multumesc.


Noi am mers doar pe jos, de la gara Santa Maria Novella pana la Uffizzi si Palatul Pitti, in general prin centru. Despre mancare nu stiu ce sa iti spun, noi am mancat la un restaurant langa Palatul Pitti si a fost 50 de euro asa> o portie de tortelini, o portie de paste, o supa si o portie de cartofi cu pireu, o sticla de vin, bacsisul si coperto.

In Pisa nu am ajuns, dar in afara de turn mai sunt obiective tot acolo, in Piata Miracolelor cred ca se numeste, dar oricum in jurul turnului.

#6
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 ladyblack, on 7th February 2010, 18:52, said:

in afara de turn mai sunt obiective tot acolo, in Piata Miracolelor cred ca se numeste, dar oricum in jurul turnului.
Mai sunt Domul,baptisteriul si Camposanto(in esenta,niste cripte).Toate sunt grupate in Piazza dei Miracoli.
http://en.wikipedia....za_dei_Miracoli
In turn se urca pe baza unui card asemanator celui de la metrou,toate bagajele se lasa in acelasi loc de unde cumperi biletul(sunt niste dulapioare asemanatoare celor din gari).Nu sunt admise nici macar gentile de la camere foto/video.La ultimul nivel nu poti sta cat vrei(doar vreo 10-15 min),e personal de paza cu radiotelefoane,care dirijeaza urcarea respectiv coborarea vizitatorilor de acolo.Posibil sa fie in functie si de cat de aglomerat e...
Pretul e de 15 euro/pers,daca-mi aduc bine aminte...

Edited by zuv, 08 February 2010 - 13:18.


#7
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009

 zuv, on 8th February 2010, 12:17, said:

Mai sunt Domul,baptisteriul si Camposanto(in esenta,niste cripte).Toate sunt grupate in Piazza dei Miracoli.
http://en.wikipedia....za_dei_Miracoli
In turn se urca pe baza unui card asemanator celui de la metrou,toate bagajele se lasa in acelasi loc de unde cumperi biletul(sunt niste dulapioare asemanatoare celor din gari).Nu sunt admise nici macar gentile de la camere foto/video.La ultimul nivel nu poti sta cat vrei(doar vreo 10-15 min),e personal de paza cu radiotelefoane,care dirijeaza urcarea respectiv coborarea vizitatorilor de acolo.Posibil sa fie in functie si de cat de aglomerat e...
Pretul e de 15 euro/pers,daca-mi aduc bine aminte...


Multumesc zuv si ladyblack pentru detalii.

#8
stefanos

stefanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.10.2007

 camym, on 5th February 2010, 11:44, said:

Buna ladyblack, mi-ai dat niste informatii utile, avand in vedere ca si eu voi pleca in martie la Florenta.
In afara de obiectivele prezentate mai sus ce se mai poate vizita in Florenta? Ma intereseaza si preturile de intrare la muzee si mai ales orarul acestora.De asemenea as vrea sa stiu cu ce te poti deplasa in Florenta mai usor si mai ieftin intre obiectivele de vizitat.Apoi poate imi recomanzi ceva restaurante sau fast-food-uri unde se poate manca bine si ieftin(pe cat se poate).Apoi daca ai ajuns in Pisa, inafara de turnul renumit, ce se mai poate vizita?
Multumesc.



in florenta cel mai indicat e sa mergi pe jos. distantele sunt mici si e pacat sa nu simti atmosfera orasului.

pentru distante poti folosi goole map, intre obiective, unde iti arata timpul pe care il faci mergand pe jos (cu o eroare de, sa zic, 2,3 min. maxim).

ar trebui sa nu ratezi:

- capela de medici (michelangelo)
- casa lui michelangelo
- pentru muzee, intra aici http://www.firenzemusei.it/ si citesti despre pret, orar etc
- ar trebui macar uffizi, bargello, accademia.
- seara plimba-te prin pietele lor, ai sa gasesti o atmosfera de vis (spectacole, concerte, dans etc - depinde si de sezon, insa)
- apropo de piata, langa porcellino (intrebi pe strada si-l gasesti), ai o piata cu haine din piele de calitate si destul de ieftin
- si, apropo de porcellino, nu uita sa-l mangai nitel, sa te intorci in firenze
- mananca inghetata de pe la gelateriile lor (3,4,5 euro) - ei se lauda ca ar fi ce mai buna din lume (ce-i drept, mai buna ca acolo, n-am mancat)
- nu uita sa ajungi in piata michelangelo, ai o priveliste de desktop, ca sa zic asa
- merita sa ajungi si prin gradinile boboli - au fost un model de amenajare peisagistica pentru europa
- ponte vecchio, daca e cald, seara poate prinzi un spectacol ad-hoc de tango
- pentru ceva shoping au magazine cu produse de f. buna calitate (spre deosebire de alte mari orase din italia)
- fereste-te de apa cumparata de prin centru, de la chioscuri, tarabe etc - 2 euro juma de litru
- pe langa pittti multe magazine cu vinuri ieftine, chianti etc, la 5,8,10 euro
- nu uita de piazza della signoria, cauta locul unde a mierlit-o ars pe rug savonarola

#9
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009

 stefanos, on 10th February 2010, 10:01, said:

in florenta cel mai indicat e sa mergi pe jos. distantele sunt mici si e pacat sa nu simti atmosfera orasului.

pentru distante poti folosi goole map, intre obiective, unde iti arata timpul pe care il faci mergand pe jos (cu o eroare de, sa zic, 2,3 min. maxim).

ar trebui sa nu ratezi:

- capela de medici (michelangelo)
- casa lui michelangelo
- pentru muzee, intra aici http://www.firenzemusei.it/ si citesti despre pret, orar etc
- ar trebui macar uffizi, bargello, accademia.
- seara plimba-te prin pietele lor, ai sa gasesti o atmosfera de vis (spectacole, concerte, dans etc - depinde si de sezon, insa)
- apropo de piata, langa porcellino (intrebi pe strada si-l gasesti), ai o piata cu haine din piele de calitate si destul de ieftin
- si, apropo de porcellino, nu uita sa-l mangai nitel, sa te intorci in firenze
- mananca inghetata de pe la gelateriile lor (3,4,5 euro) - ei se lauda ca ar fi ce mai buna din lume (ce-i drept, mai buna ca acolo, n-am mancat)
- nu uita sa ajungi in piata michelangelo, ai o priveliste de desktop, ca sa zic asa
- merita sa ajungi si prin gradinile boboli - au fost un model de amenajare peisagistica pentru europa
- ponte vecchio, daca e cald, seara poate prinzi un spectacol ad-hoc de tango
- pentru ceva shoping au magazine cu produse de f. buna calitate (spre deosebire de alte mari orase din italia)
- fereste-te de apa cumparata de prin centru, de la chioscuri, tarabe etc - 2 euro juma de litru
- pe langa pittti multe magazine cu vinuri ieftine, chianti etc, la 5,8,10 euro
- nu uita de piazza della signoria, cauta locul unde a mierlit-o ars pe rug savonarola


Sper sa ma descurc prin labirintul acesta de muzee si domuri si... ce or mai fi..Cred ca-mi voi lua o harta la fata locului.
Porcellino e un purcel? sau ce-i? si de ce trebuie mangaiat? e vre-o superstitie ceva....? :blush:
Crezi ca e vre-o sansa sa prind spectacole de strada la inceputul lunii martie?
De inghetata nu ma indoiesc ca-i cea mai buna avand in vedere ca maestrul gelateriei este originar din Italia, dar iarna, cu inghetata... mai vedem.
Oricum multumesc tuturor pentru recomandari si sugestii.

#10
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Porcellino este fantana Trevi a Florentei. Nu este chiar un purcelus, dar ei il mangaie cu numele acesta.

Un banut in gura, cade si ... sperati ca veti vedea iar Florenta. Candva.

Attached File  mistrtul.JPG   41.02K   253 downloads

Atentie mare la gratar! Sa ne povestiti unde s-a dus banutul.

Edited by o_dor, 10 February 2010 - 14:28.


#11
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009

 o_dor, on 10th February 2010, 13:21, said:

Porcellino este fantana Trevi a Florentei. Nu este chiar un purcelus, dar ei il mangaie cu numele acesta.

Un banut in gura, cade si ... sperati ca veti vedea iar Florenta. Candva.

mistrtul.JPG


:thumbup: OK,am inteles

#12
iulipaula

iulipaula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.03.2008
am auzit ca e un parc de distractii undeva pe langa bologna....voi stiti ceva?

merci! :D

#13
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

 iulipaula, on 10th February 2010, 15:01, said:

am auzit ca e un parc de distractii undeva pe langa bologna....voi stiti ceva?

merci! :D

http://www.mirabilandia.it/

Savio este la aproape 100km de Bologna.

#14
respected

respected

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.08.2004
salut.
IMi puteti spune si mie vreun hotel in florenta la pret decent si servicii pe bune?
multam

#15
Mirela1

Mirela1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2010

 respected, on 14th February 2010, 22:15, said:

salut.
IMi puteti spune si mie vreun hotel in florenta la pret decent si servicii pe bune?
multam
Am stat la Nilhotel in august, a fost cam 80 E cu mic dejun (tripla) - dar era o promotie. Este la vreo 4 km de Uffizi, noi eram cu masina. Hotelul este nou, cand am ajuns noi eram singuri in hotel; micul dejun ok,  ca la toate hotelurile in Italia - nimic spectaculos, mai mult comercial - fructe, oua, sunca, lapte, cereale -bufet american. Parcarea gratuita, internet gratuit. Curat. Eu am fost multumita.

#16
respected

respected

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.08.2004

 Mirela1, on 19th February 2010, 15:07, said:

Am stat la Nilhotel in august, a fost cam 80 E cu mic dejun (tripla) - dar era o promotie. Este la vreo 4 km de Uffizi, noi eram cu masina. Hotelul este nou, cand am ajuns noi eram singuri in hotel; micul dejun ok,  ca la toate hotelurile in Italia - nimic spectaculos, mai mult comercial - fructe, oua, sunca, lapte, cereale -bufet american. Parcarea gratuita, internet gratuit. Curat. Eu am fost multumita.
si cum te descurcai cand te duceai cu masina in centrul Florentei ?
nu erau mult prea scumpe parcarile?

#17
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006
Daca a fost cineva cu Wizz pe ruta Cluj-Pisa, din Pisa ce este mai avantajos pana la Florenta -bus sau tren?
Avand in vedere ca avionul ajunge la 19,50 plus eventuale intarzieri, voi folosi orarul gasit pe site-ul aeroportului, dar poate cineva ma poate ajuta cu sfaturi.

#18
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005

 monny_75, on 1st March 2010, 14:46, said:

Daca a fost cineva cu Wizz pe ruta Cluj-Pisa, din Pisa ce este mai avantajos pana la Florenta -bus sau tren?
Avand in vedere ca avionul ajunge la 19,50 plus eventuale intarzieri, voi folosi orarul gasit pe site-ul aeroportului, dar poate cineva ma poate ajuta cu sfaturi.

Am fost eu, insa din cauza intarzierii am aterizat la Forli si ne-au dus cu autocarul catre Pisa :). Situatia a fost totusi speciala, aeroportul din Londra a fost inchis din cuaza ninsorii iar avionul nu a putut decola de acolo.

In Pisa am fost de mai multe ori si cel mai ieftin mod de a merge in Florenta este trenul. Nu din aeroport ci direct din gara. Din aeroport pana in gara ajungi in 10  minute pe jos (vezi pe maps.google.com). Pretul este 5,70 € pe sens.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate